| Saskia818 a întrebat:

ce sa ma fac cu parintii? Ma cert in fiecare zi cu ei mama, ma face vaca si proasta... iar tata e catelusul mamei, face tot ce spune ea... daca mama tipa la mine, tipa si tata chiar daca nu stie care e motivul sad. Si cand ies afara sa stau cu prietenii ai mei mereu tipa la mine ca de ce stau cu ei, ca ei nu sunt de nasul meu, ca sunt mai saraci. Se comporta cu mine de parca nu as fi copilul lor, de parca m-au facut din greseala si acum se razbuna pe mine pentru greseala lor.
Mama ar trebui sa imi fie ca o prietena, sa pot vorbi tot cu ea, dar nu pot sa vorbesc nimic cu ea ca ma judeca intruna.
Au ajuns prietenii si iubitul sa imi stie problemele si ai mei nu stiu absolut nimic.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ElfenLucy a răspuns:

Buna. Iti inteleg problema si parintii mei sunt cam la fel. Tata sta toata ziua si nu face nimic iar mama ma cearta adese ori pentru nimic. Si mie imi spune in toate felurile: proasta, tampita, vaca, ma trage de par... Chiar mi-a spus ca mai bine nu m-ar fi nascut sau ar fi fost mai bine sa ma lase in spital la nastere sau ca nu sunt copilul ei. Inteleg durerea prin care treci. Eu personal nu prea pot face nimic, dar o evit cat se poate de mult, stau inchisa in camera, doar asa pot preveni certurile cel mai mult. Daca prietenii carora le-ai povestit problema sunt PRIETENI ADEVARATI incearca sa iesi cat mai mult cu ei ca sa mai uiti de probleme(asa fac si eu) dar din pacate v-a trebui sa suporti pana ce pleci la facultate(si eu astept).
Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor.

| Saskia818 explică (pentru ElfenLucy):

Nu pot sa ies foarte mult cu prietenii ca vreau sa invat dar vorbesc in fiecare zi cu ei si cel mai bun prieten al meu imi stie toate problemele si ma ajuta, ma incurajeaza mereu...
dar degeaba ma incurajeaza cand vinea ea si tipa ca nebuna din nimic... atunci toata incurajarea aia, toata speranta se duce sad si trebuie sa o iau iar de la capat...

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu sigur ce are mama ta. Este ne-fu-2talaughing. Citeste 2 in engleza. Sau daca e,poate nu e destul.Iar tatal tau, nu stiu... Daca ii duce trena, atunci nu stiu care e barbatul in casa : tata sau mama?

Si scuza-ma pentru cele scrise. Dar sa stii ca mai sunt femei care se comporta aiurea cand nu primesc ceea ce vor. Iar daca primesc, nu e pe placul lor sau nu e de ajuns. Ar trebui sa ii spui asta in fata. Intreaba "duce lipsa!? Ea daca isi permite sa te jigneasca, tu de ce nu? Arata ca stii sa ataci.

| Saskia818 explică (pentru anonim_4396):

Nu am de ce sa te scuz happy chiar m-ai amuzat. happy
daca e sa o iau asa, mama e barbatul in casa tot ce spune ea tata executa ca un catelus
mama il inseala pe tata, ascunde bani de el si il joaca cum vrea iar tata nu banuieste nimic, asculta ca un prost de ea
nu pot sa comentez in fata ei sau sa vorbesc mai urat ca imediat da in mine si ma pedepseste si tatalui imi e frica sa ii spun ca mama il inseala si ca ascunde bani de el ca nu mar crede. mama il joaca pe degete cum vrea si dupa aia tot eu as avea probleme sad

| BeautifulSunflower a răspuns:

Pana sa citesc chestia cu prietenii tai, am crezut ca exagerezi, acum cred ca ea exagereaza. Ar fi cel mai bine s o eviti pe cat se poate, cand ajungi acasa sa ii spui decat sarut mana mama sau cum te adresezi tu si atat. Cand te mai face vaca ar trebui sa iti faci curaj si sa o intreb, Unde vrei sa ajungi?" adica, pana la urma, te face vaca cu un motiv pe care l a vazut creierasul ei ca o maaaree problema. Ia o la socoteala, ce crede ea ca realizeaza daca isi jigneste copilul in acest hal.

| dopmic a răspuns:

Îmi pare rău sa aud asta! Eu am 16 ani, mai am si eu momente de cearta cu mama si tata. Cea ce vreau sa iti spun este ca trebuie sa te pui si tu in pielea lor poate au o problema si stiu ca nu e deloc ok sa se descarce pe tine dar încearcă sa te faci si tu placuta, stiu ca vrei sa auzi ca ei trebui să se schimbe dar daca ei nu au facut-o pana acum, tu trebuie sa o faci. Încearcă sa stai cu mama ta sa zicem doua zile sa încerci sa o ajuti poate o sa se mai calmeze. Sa încerci sa te faci placuta cumva, si sa încerci sa iti spui oful chiar daca ea e "șefa". Încearcă asta si poate încă ceva care poate ti se pare penibil sau prostesc sau oricum dar nu potrivit sa te pui pe genuchii si sa ii spui totul Domnului. Nu stiu ce religie ai dar eu cel putin asa încerc sa îmi rezolv problemele, pe genunchi, si mereu funcționează chiar daca nu se întâmplă totul sa zic asa imediat. Deschide ti inima si spune-i totul Domnului cum ii spui prietenului tău si iubitului tău. Doar încearcă si te rog din suflet sa încerci. Stiu nu te cunosc nu ma cunosti, nu stiu ca confesiune religioasa ai dar tot ce stiu e ca trebuie sa faci asta cu cea mai mare credinta. Du-te in camera ta si încearcă doar. Sa îmi spui cum a fost

| gabrielli a răspuns:

Solutia e sa fii tu cea buna si sa nu te duci la atac pentru ca te vei trezi mai tarziu in situatia mamei tale.ok, te cearta, isi inseala sotul, ascunde bani..astea sunt greselile ei si tu trebuie sa nu le repeti pentru a nu ajunge sa iti certi si tu copiii sau alte lucruri..asta tine de educatie, bunatate, demnitate.o sa iti fie greu dar poate o sa reusesti.

| AnotherDragHarry a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Cati ani ai? Cred ca ar trebui sa te impui, sa-ti spui punctul de vedere.Pana la urma nu esti un necunoscut, esti copilul lor.Incearca sa iei atitudine si sa nu mai pui la suflet toate aceste jigniri. Daca te-ai razvrati putin, vei vedea ca o vor lasa mai moale de frica sa nu faci altceva (sa nu fugi de acasa etc). Ar fi bine sa mergi si la psihologul scolii, sa discuti aceasta problema cu el, deoarece psihic te-ar ajuta foarte mult, pe mine cel putin m-a ajutat. Mult succes.

| Saskia818 explică (pentru AnotherDragHarry):

Am 13 ani nu pot face nimic sunt legata de maini si de picioare
pana acum 3 ani o aveam pe bunica mea care tinea mereu cu mine si ma ajuta, tipa si la mama si la tata dar de 3 ani am plecat cu ai mei din tara si acum fac ce vor tipa, urla dau in mine, ma injura... ori ce as face nu le convine sad de parca ei ar fi perfecti... si cata perfectiune pe ei tata e catelus si mama curva. sad