| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Cea mai buna prietena a mea a pus punct relatiei cu mine si nu stiu ce sa mai fac.

Sa incepem, de cateva zile incoace mi s-a parut mai rece mai conservatoare fata de mine, am tot intrebat-o ce ai si ea mereu imi raspundea ca nu are nimic.

Insa intr-o zi am sunat-o dupa ce m-am rugat de ea sa raspunda si i-am spus "Tu chiar vrei sa punem punct acestei relatii?", raspunsul ma socat, ea a spus sec DA.

Am intrebat-o de ce cu ce am gresit si a spus ca nu am gresit cu nimic, am tot insistat sa aflu ce s-a intamplat dar mi-a spus sa o las impace.

La ultima intrebare care a fost " Macar spune-mi-am facut-o intentionat?"
Ea a spus "Nu, nu ai facut-o intentionat si iti voi spune motivul despartiri noastre cand voi considera ca trebuie."

Cum sa reactionez... stiu am stresat-o putin cu mesaje si telefone de cand cu treaba asta.

Cum sa imi dau seama cu ce am gresit daca ea nu imi spune? Ma gandesc ca ceva din caracterul meu nu ii mai convine sau parintii nu o mai lasa.

Si cel mai important cum sa o readuc inapoi?

Dau funda va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Aceste semne /raspunsuri, la o fata, inseamna un singur lucru: vrea sa termine relatia cu tine, fiindca o incurci. Probabil si-a gasit un altul, care i se pare mult mai potrivit din ceva motiv.
Daca o fortezi, iti mananci doar nervii si iti pierzi vremea degeaba.

Daca candva va dori sa se intoarca la tine, vei avea un atu puternic fata de ea: exact ca celalalt i-a dat picior, n-a mai vrut-o - sau ca ea n-a fost in stare sa deosebeasca binele de rau. Ambele vor fi in favoarea ta si le vei putea invoca daca mai are asemenea tendinte de "intoarcere".

| Nemessys a răspuns:

Cam asta e raspunsul pentru care 90% dintre relatiile la varsta asta iau sfarsit. INCAPATANAREA si LIPSA DE COMUNICARE.
Ma rog. daca sunteti adolescenti, e normal. Dar daca aveti peste 19 ani, e cam ciudat. Uite cum sta treaba. Intr-o relatie trebuie neaparat sa comunici. In cazul vostru, tu ai gresit cu ceva insa ea trebuia sa-ti spuna, sa mai discutati putin de aia si dupa daca chiar a fost vina ta, trebuia sa iti ceri scuze. Insa aici e si vina ei petru ca nu ti-a spuns cu ce ai gresit.

Asa trebuie sa faci intr-o relatia, sa comunici si sa iti ierti partenerul pentru greselile facute asa cum te iarta si el pe tine.

Sunt si eu curios care este motivul despartirii. Pentru mine, singurul lucru de neiertat ar fi inselatul. In rest as putea sa-mi ierta partenera pentru orice (nu instant dar totusi. orice).
Ca sa o castigi inapoi, te sfatuiesc sa-i dai un mesaj lung care sa contina :

Orice am facut, te rog frumos sa ma ierti. Dar macar spune-mi cu ce am gresit si hai sa discutam si sa rezolvam problema, nu lasa sa se duca totul de rapa. Daca ai tinut la mine macar o scunda, atunci sper ca accepti asta si imi dai dreptul la inca sau (o ultima) conversatie.
Bafta!

| peperonies a răspuns:

Cred si eu saraca fata. m-ai stresat pe mine doar citind cat ai batut-o la cap.

| AriKristine a răspuns:

Nu imi dau seama, daca erati impreuna sau doar prieteni? Poate ea si-a gasit un iubit si vrea sa vorbeasca doar cu el, sau poate ii interzice sa mai vorbeasca cu altcineva.

| MaryusCeaus a răspuns:

Încearcă să o întrebi de ce nu te mai vrea vorbeștei frumos sau zi sa va întâlniți undeva că să vorbiți. Succes.