| Ana2920 a întrebat:

Hey TPU! Deci părinții mei au inceput sa se certe foarte des si au spus ca vor sa divorțeze crying(( si sunt foarte trista din cauza asta. Ce as putea sa fac pentru a nu divorța? Va rog din suflet, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii mei sunt divorati inca de cand aveam 3 ani.
Bine, nu stiu cum e sa ai familia unita. Dar am suferit foarte mult din cauza asta.
Sunt o persoana empatica si inteleg ce simti, ca iti doresti sa fie pace si armonie (si eu am trecut prin toate astea), insa ar fi putin egoist sa ii,, fortezi" pe parintii tai sa fie impreuna, in conditiile in care nu se mai simt bine unul cu altul casatoriti.
Chiar daca va fi greu la inceput, vei vedea ca va fi mai bine pentru toata lumea ca ei sa nu stea impreuna fortat, atata timp cat se inteleg in mod convenabil cu peivire la cine sa stai si asa mai departe. Si sa nu incheie legatura, adica sa tine cont ca tu ii unesti! Poti sa ii rogi asta inca de la inceput.
Mult succes! happy

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici sa astepte pana faci 18 sa nu duci lipsa apoi va fi diferit sa faca ce vor cand esti adult

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din pacate nu ai ce sa faci pentru ca daca relatiz lor ar continua asa, ar fi nefericiti amandoi si sunt sigura ca nu asta iti doresti pentru ei. Daca divorteaza nu inseamna ca nu poti sa te mai vezi cu celalalt parinte. Nu trebuie sa te afecteze atat de tare, stiu ca e destul de nasol dar gandeste-te ca pentru ei ar fi un lucru foarte bun, ceva ce le-ar aduce liniste si fericire. Lasa lucrurile sa mearga astfel si incearca sa nu te bagi chiar daca te afecteaza decizia lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu fiecare separat si sa le spui cat suferi si daca exista ceva ce poti face, ca ei sa fie impreuna si sa fiti toti 3 fericiti.
Uneori parintii sunt egoisti si se gandesc doar la binele lor, dar cand realizeaza ca copilul/copii sufera, se inmoaie si accepta sa faca compromisuri, dandu-si o alta sansa.
Alteori nu mai este posibil o impacare, mai ales daca intervine o alta persoana in viata altui parinte, dar eu cred ca merita sa vorbesti cu fiecare in parte, sa le spui ce ai pe suflet, ca nu se stie niciodata, daca nu-i intorci de la o decizie atat de grea.

| Freya1 a răspuns:

Sa nu te bagi.
Dacă doi părinți nu se mai inteleg, iar copilul se milogeste de ei sa ramana impreuna de dragul lui, nu va face altceva decât sa ii chinuie.Tu ai vrea ca ei sa stea impreuna doar pentru a te simti tu bine, iar ei sa fie zeci de ani nefericiți?

Oricum raman părinții tăi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se vede ca jassmina nu este casatorita, nu cunoaste problemele de familie din acest punct de vedere.
Ce sa vorbesti cu parintii? Sa traiasca in nefericire, certuri - care te afecteaza si pe tine - pana cand?
Asculta de povetele userilor: CoRoDa, AerProaspatMatinal, saiko10, nu al Jassminei.
Nu poti sa faci nimic, deoarece nu stii care sunt problemele cu adevarat si in plus nu stii ce inseamna o familie din punct de vedere al casatoriei.

| Saiko10 a răspuns:

Nu prea este ceva ce poti sa faci tu ca si copil, daca pur si simplu nu mai merge nu mai merge, ce trebuie tu sa stii este ca parintii tai tot or sa fie acolo pentru tine, tot te vor iubii si vor avea grija de tine.