| anonim_4396 a întrebat:

ma simt groaznic, teribil si oribil.
Ma inteleg rau de tot cu mama, de 5 ani cand a venit din Italia tipa, urla, nu se poate abtine si in fiecare minut al zilei avem discutii si certuri. (mentionez ca am tata vitreg care e In Germania, iar ei sunt impreuna de 11 ani )

De joi sunt singura acasa, a plecat fara sa-mi spuna (tipic ei ) la sat la mama ei, unde are o sora care e cea mai enervanta si smiorcaita femeie. In fiecare zi vorbeste cu aceasta si stie si ea dar nu vrea sa recunoasca ca sorsa tot timpul o face pe victima si bate apropouri zilnice ca are nevoie de bani, cand de fapt ea are casa Lux, iar a noastra nu e deloc asa

Sunt prea depresiva, nu am ce sa fac. nu vreau sa ies cu nimeni, nu mai socializez demult..nu am putere, eu sunt si o fire mai diferita, imi urasc colegii deoarece ma umilesc intotdeauna si imi pare rau ca am pierdut niste prieteni, baieti fiind cu care ma intelegeam foarte bine.

In fiecare zi sunt amenintata cu faptul ca o sa plec de acasa, chiar am fost data afara de multe ori, chiar nu mai suport si nu am incotro sa o iau. Tatal meu natural e un betiv, pe care l-am vazut de cateva ori in viata asta. Incepusem sa cred ca s-a schimbat si ca ii pasa de mine, dar nu prea e asa.( in 16 ani am primit doar 2 milioane de la mama lui) Clar nu-l intereseaza daca traiesc sau nu...

Tatal meu vitreg e mai cumpatat, nu e zgarcit (desi nu prea imi ia ce am nevoie ), a inceput si el sa ma calce pe nervi, si el ma ameninta ca voi pleca de acasa.

Am avut o copilarie nefericita, si nu stiu daca a existat un moment din viata mea in care am fost fericita.
Ma bate gandul sa renunt la aceasta viata, tot odata nu am curaj dar o sa-mi fac cu timpul deoarece nu mai suport, nu stiu daca intelegeti.
va rog, niste sfaturi. multumesc. Apropo, am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| SentimentalConsil a răspuns:

Draga mea, treci printr-o perioada prin care iti dezvolti personalitatea, este o perioada in care aduci critici tutror persoanelor mature,ti se pare ca toti sunt impotriva ta,stresul combinat cu variatiile si dezechilibrele hormonale determina aparitia unui dezechilibru psihic de moment, proasta dispozitie si anxietate. Aici intervine si caracterul mamei tale care in loc sa te sustina doarece si ea a trecut prin asa ceva ne spui ca nu o intereseaza de tine dar te ameninta ca te va da afara din casa, sunt vecini care au auzit certurile dintre voi, ai vreun martor in care sa ai incredere? mergi la un asistent social de la primarie si explica-i care-i situatia, parintii tai nu au voie sa te dea afara din casa, unde nu-i pui ca legea ai obliga sa te creasca pina iti termini studiile, altceva ce pot sa-ti spun, gandeste-te bine ca poate si tu gresesti cu ceva, incearca autosugestia pentru calmare nu medicamentele sau cine stie ce iti mai trece prin cap ca viata este pentrua fi traita nu sa ne batem joc de ea cum fac altii prin multe metode
Sa fim iubiti si fara frica, ia un pupic de la Cotyca kiss

31 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Trebuie sa fii tare sa treci peste toate relele din jurul tau! Sa renunti la viata? Nu in nici un caz trebuie sa gandesti asa ceva...Viata e unica si trebuie traita la maxim, ai rezistat pana acum, fruntea sus mai ai 2 ani devii majora si apoi vei hotara singura ce ai de facut! Cauta si ai o discutie serioasa de la mama la fiica, sigur va realiza ca esti importanta pentru ea si isi va schimba atitudinea! Multa bafta si ai grija de tine!

| doc69 a răspuns:

Da-mi pm nu ajunge un simplu raspuns aici. vreau sa incerc sa te ajut.da un semn

| oliviaaa a răspuns:

Desi eu nu am 16 ani sunt un pic mai mica nu prea am conversatii sau nu pra ma inteleg bine cu parintii mai ales mama mereu striga parca a venit de la casa de nebuni si mereu ma irita nu mai suport azi m-am certat cu ea atit de tare incit am primit pastile de linistire si de dureri de cap eu te inteleg ce simnti si nu-ti face griji totul va fi bine nu renunta cred ca esti o fata care merita sa traiasca ia-ti un loc de munca buuna si cu banii cistioigati cumparati o mica casuta unde sa ai un coltisor linistit aparte stiu nu este usor dar eu iti voi tine pumnii ai grija de tine succes

Răspuns utilizator avertizat
| SentimentalConsil a răspuns (pentru oliviaaa):

Usor de zis, unde mai castigi in Romania salariu sa iti permiti asa ceva?

| oliviaaa a răspuns (pentru Ninaa):

Desi mi-as dori trebuie sa obtin singura banii penbtru haine etc nu demult mi s-a stricat telefonul mobil ( avea vreo 5 ani) si nu pot sa cer sa-mi cumpere nu vor vrea

| oliviaaa a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Nustiu gasesti un loc de munca convenabil

| SentimentalConsil a răspuns (pentru oliviaaa):

ca sa gasesti asa ceva trebuie sa te compromiti, dar tu esti micuta si nu sti de-astea

| oliviaaa a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Daca ceva am 15 ani tu esti micuta

| SentimentalConsil a răspuns (pentru oliviaaa):

micutzo care esti kiss

Răspuns utilizator avertizat
| oliviaaa a răspuns (pentru Ninaa):

Pai uneori primesc bani sau cind am ocazia ii bun in banc se gramadesc si primesc dar asa am un serviciu temporan ....imi ajut biunica la serviciul ei si imparte cu mine salariul dar recunosc nu imi este de ajuns sa ma intretin

Răspuns utilizator avertizat
| oliviaaa a răspuns (pentru Ninaa):

Amm... eu nu sunt din rominia asa ca... nu stiu cam cit pe banii vostri o sa iasahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa iti cauti un liceu cu internat, si sa te muti acolo, macar in timpul semestrelor... ce sa zic? Mai mult de atat, daca nu e, nu ai cui sa ceri...
Baga-ti piciorul in ea de familie destramata, ambitioneaza-te si invata bine, sa prinzi o meserie sau un loc la o facultate cu bursa, si in 2/3 ani o sa vezi ca o sa-ti gasesti un rost al tau, fara idioti prin preajma. Intre timp, prefa-te ca ii intelegi si ii asculti, ca sa te lase in ale tale. Sincer, cam asta e situatia.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce cuminte esti tubatting eyelashes ptiu sa nu fi dedeochi! ai idee ce viata ostila se duce intr-un internat?

| anonim_4396 explică (pentru SentimentalConsil):

Mda, am facut si vreo 4 la vremea mea. Mi-au prins bine... tie?

| SentimentalConsil a răspuns (pentru anonim_4396):

ti-a prins bine ca baiat, dar o fata nu cred ca e fericita cu viata de camin, de curiozitate, ce varsta aveai cand ai fost dus la internat?

| anonim_4396 explică (pentru SentimentalConsil):

De curiozitate si eu, esti blonda? laughing

| SentimentalConsil a răspuns (pentru anonim_4396):

numele meu de familie este smith, iti spune ceva?

| anonim_4396 explică (pentru SentimentalConsil):

Raspuns sters. adresantul plictisitor

| SentimentalConsil a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca o ardeai pe prin alte porturi maritime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sfaturi? Promiti ca le vei urma?

Răspuns utilizator avertizat
| SentimentalConsil a răspuns:

Draga mea nu trebuie sa disperi, tatal tau bun unde este,dar bunicii din partea lui? trebuie sa existe o modalitate ceva sa iti revii,asa am fost cu totii intr-o anumita perioada a vietii, eu aveam impresia ca toata lumea ma barfeste si e contra mea dar am gasit un prieten care m-a ajutat sa trec de acea perioada, trebuie sa ai pe cineva mai apropiat, si aici pe TPU poti sa rogi fete si baieti de seama ta sa-ti de id-ul lor sa conversati deoarece unele sfaturi ajuta foarte mult, capul sus si vointa de fier kiss

Răspuns utilizator avertizat
| SentimentalConsil a răspuns (pentru Ninaa):

Draga mea, treci printr-o perioada prin care iti dezvolti personalitatea, este o perioada in care aduci critici tutror persoanelor mature,ti se pare ca toti sunt impotriva ta,stresul combinat cu variatiile si dezechilibrele hormonale determina aparitia unui dezechilibru psihic de moment, proasta dispozitie si anxietate. Aici intervine si caracterul mamei tale care in loc sa te sustina doarece si ea a trecut prin asa ceva ne spui ca nu o intereseaza de tine dar te ameninta ca te va da afara din casa, sunt vecini care au auzit certurile dintre voi, ai vreun martor in care sa ai incredere? mergi la un asistent social de la primarie si explica-i care-i situatia, parintii tai nu au voie sa te dea afara din casa, unde nu-i pui ca legea ai obliga sa te creasca pina iti termini studiile, altceva ce pot sa-ti spun, gandeste-te bine ca poate si tu gresesti cu ceva, incearca autosugestia pentru calmare nu medicamentele sau cine stie ce iti mai trece prin cap ca viata este pentrua fi traita nu sa ne batem joc de ea cum fac altii prin multe metode
Sa fim iubiti si fara frica, ia un pupic de la Cotyca kiss

| carmenatyla5689 a răspuns:

Off off sad... imi aduci aminte de mine intr-un fel doar ca eu nu imi uram colegii chiar eram foarte iubita de toti chiar imi placea cand ma duceam la scoala tocmai pentru simplul fapt ca mai schimbam din monotonie! ce sa zic eu ai o familie cam sarita de pe fix! cam ca si a mea am si eu o matusa careia tot bani ii trebuie desii are pana peste cap. te inteleg intr-un fel cu mama ta si asa dar cred ca ea te crede o increzuta pun pariu ca nu stie nici macar care e culoarea ta preferata sau care e jobul tau de vis. Eu asa eram cu ea pana mi-am dat seama ca o ignor atat de mult pe cat posibil raaspunzi doar la ce te intreaba si cand e ea acasa faci orice altceva doar sa nu ii stai in calea ei. poate are ea probleme pe care nu ti le poate spune si fara sa vreie le varsa asupra ta straight face. pur si simplu ignoro si fa altceva decat sa stai cu ea. eu cu mama acum ma inteleg foarte bine ...adica na nu chiar foarte bine ca face multe crize dar pur si simplu PLEC nu deacasa ca nu rezolvi nimica numa o oftici mai mult. pleci in camera ta sau stiu eu peafara daca vrei in fata blocului te inchizi in camera dormi intrii pe net tongue nu stiu ..eu asa faceam si acum nu mai am probleme cu ea chiar nu merita sa stai la discutii daca vezi ca nu ai cu cine. cat despre death e o prostie happy te rog inceteaza sa gandesti asa. viata de abia acum incepe darling :X ai sa vezi ai sa cunosti dragostea o sa te simti divin happy stii cum se zice dupa ploaie vine si soare :* PS raspuns castigator?big grin

| ShadowSlck a răspuns:

Buna. Cum sa renunti la aceasta viata cand Dumnezeu ti-a dat viata s-o traiesti si sa te bucuri de ea? Sinuciderea e cel mai mare pacat. Dumnezeu ne ia viata, nu noi. Ce rost are sa-ti iei viata? Toti vom muri odata si odata. Ce rost are sa mori la 16 ani si sa nu te mai bucuri de viata pana la 70 ( de exemplu ). Ai dreptate, este o situatie cam nasoala, dar n-ai ce sa-i faci. Incearca sa incepi sa socializezi, sa-ti faci prieteni si cu timpul sa-ti gasesti un iubit si sa va intemeiati o familie. Incearca sa fii si tu mai buna, sa nu ii mai raspunzi la certuri si sa te conformezi la ce zice ea, pentru ca orice ar fi, este mama. O sa vezi ca Dumnezeu nu doarme si o sa vezi ca lucrurile o sa inceapa sa se echilibreze. Mult noroc. :*

| thereisallama a răspuns:

Bucurate de viata!

| DARKWOLVERINE a răspuns:

Unde locuiesti?