| Rovana17 a întrebat:

Am 18 ani și vreau să mă mut la prietenul meu. Știu că pot face ce vreau am 18 acum, dar mama vrea să mă dea in urmărire in toată țara dacă plec și nu vreau să am poza și să mă știe toată lumea sincer. Ei se comportă foarte urât cu mine și nu înțeleg. Cum pot face sa nu fiu data în urmărire, cum anunț poliția?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ei nu pot face nimic daca ai 18 ani.
Alta e problema, sa nu cumva peste catva timp sa te intorci la ei si sa le ceri iertare pentru ceea ce vrei sa faci acum. Ei sunt singurii care te pot ajuta cand vei fi la greu. Si vei fi, ti-o garantez. Daca mai intervine si vreun copil, problema va fi si mai mare. Asa ca, mai gandeste-te.

| sierra1 a răspuns:

"Știu că pot face ce vreau am 18"

ok, fă-o și nu te mai victimiza atâta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu ai ce sa faci. Adica nu are nici un sens sa faci ceva. Ei pot sa zica ce vor, crezi ca politia nu are ce face mai bun?

| Freya1 a răspuns:

Iti spune chestia asta sa te sperie, ca nu are cum sa faca asa ceva. Dupa ce pleci tu de acasa anuntand-o evident abia dupa 48 de ori începe să te caute politia fara poze si alte rahaturi.Iar politia daca nu esti dispărută pe bune si nu te ascunzi da de tine si te intreaba ce si cum.
Trebuie să te gândești bine înainte și să vezi dacă acel om este de tine, daca te iubeste si respecta ca sa stii unde mergi si cum vei trăi.Pe urma daca nu iti da nimic cu virgula esti libera ca esti majora.

| anonimg a răspuns:

Parintii tai vor fi amendati de politie daca reclama plecarea ta de acasa de buna voie.
Holiday a zis bine si merita funda: politia o sa ceara parintilor tai numarul tau de telefon; politia te va suna si le poti spune ca este in regula.
Tu deci nu ai de ce te teme.
Si toata lumea trebuie sa cunoasca ca ai plecat de acasa din pricina ca parintii tai te urasc. Poti intoarce foarte usor situatia impotriva parintilor tai.
Sa stii ca nici la prietenul tau situatia nu o sa fie prea mult roz, deoarece toti oameni au si calitati, dar au si defecte. Important este sa iti continui studiile ca apoi sa iti gasesti o meserie din care sa te poti intretine singura. Sa nu depinzi prea multa vreme de oameni. Acest lucru este bun si pentru siguranta ta financiara, dar si pentru nevoia ta de dezvoltare, de implinire profesionala.
In rest, nu dau doi bani pe oamenii care dau nastere la copii si isi silesc/santajeaza copiii sa traiasca in casa lor cum vor parintii.

| Holiday a răspuns:

Nu te poate "da in urmarire". Doar te santajeaza cu asta. Nu trebuie sa anunti politia. Aaa, poate minti la politie ca ai disparut, dar te suna de la politie si le spui ca minte. E simplu.

| johnnny123 a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca este ilegal sa declare disparuta o persoana majora care nu este deloc disparuta ci doar a ales din proprie initiativa sa se mute, ba mai mult, care le-a si spus exact unde se afla.

Se numeste declaratie mincinoasa, iar singurii care vor avea probleme in urma acestei declaratii vor fi ei.

Dar inainte sa faci pasul asta, ar trebui totusi sa te gandesti mai bine. Este prudent sa rupi relatia cu parintii tai? Esti sigura ca nu vei mai avea nevoie de suportul lor? Esti sigura ca relatia actuala este una serioasa si solida si nu vei ramane pe drumuri peste trei luni, eventual si cu vreun copil pe drum?

| Zuzu1991 a răspuns:

Poti da o declaratie scrisa la politie cum ca pleci de acasa de buna voie si nesilita de nimeni, ca esti majora, si ca, daca parintii depun plangere politistii sa o ignore, lasi un numar de telefon si in caz ca, te vor suna si te vei duce sa mai dai o declaratie, dupa ce te legitimeaza, apoi parintii nu vor mai putea face nimic de nimic, nu legal cel putin

| Yuoia a răspuns:

18 ani impliniti?
Da, poti sa te muti fara ca parintii sa te poata da in urmarire. Daca nu, poate face ce spune.
Insa nu ar fi rau sa te mai gandesti inainte de a te muta. Ce avantaje ai? Sex poti sa faci si fara sa fii bucatareasa gratis. Dar daca apare un copil, inca necasatorita fiind? Te intorci repede la parinti sa te ajute?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba cu poliția e șantaj ieftin. Să vezi ce o să te caute părinții când vin copiii laughing Așa sunt ei.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca esti tanar. Dai sfaturi aiurea. Cand vin copiii, vor fugi ei la parinti, ca ei habar nu au sa creasca un copil la varsta lor.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sune-le părinților că știi că nu pot să te dea în urmărire atâta timp cât le-ai spus că pleci și unde pleci.
Ești majoră, ai dreptul să faci așa cum crezi tu că e mai bine pentru tine. Nu te poate opri nimeni.
Dar gândește-te bine dacă e ok ceea ce faci.

| Eisenheim a răspuns:

Ar putea sa vină prietenul tau cu ai lui în ultimă instanță, și să stea la discuții, uite copii ăștia se înțeleg bine, hai să cădem la o înțelegere, și atunci ar ști unde ești nu ar trebui sa te caute happy

| Robertandrei4858 a răspuns:

Din punct de vedere legal, poti merge. Daca vine politia la usa voastra spui ca ai plecat de buna voie si nesilita de nimeni. Nu are ce sa iti faca.

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu au pentru ce sa te dea in urmarire. esti majora acum. desi... eu zic sa te gandesti bine daca merita iubitul tau sa te muti cu el. succes!

| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu te poate da in urmarire nimeni daca parintii tai stiu unde esti.

| Rovana17 explică (pentru Anonimgirltpu):

Știu că mă duc la prietenul meu, dar ei asta vor face, mi au spus clar

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Rovana17):

Dar nu are ce sa faca politia in mod legal. Ai 18 ani. Poti sa stai unde vrei. Parintii tau vor doar sa te sperie.

| Gabryel85 a răspuns:

La 18 ani, indiferent ca le place sau nu, esti libera sa faci orice iti trece prin cap, bine sau rau.
Suporti si consecintele, sa stii, nu mai e responsabilitatea parintilor.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Poliția nu poate să îți facă nimic. Ești majoră