| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.
Sora mea a avut ceva probleme la scoala pe parcursul a mai multor ani, asa ca a ramas repetenta in clasa 6, si asta e ultimul an de repetentie, dar deja ea a abandonat scoala. (sa nu se judece, sau dat pareri, pentru ca nu am sa ma apuc sa scriu toata povestea, e poveste lunga, si are ea ceva probleme de sanatate).
Ideea e ca de la protectia copilului, ii intreaba pe parintii mei daca au gasit vreo solutie, si ei au spus ca pana la urma o sa o trimita pe sora mea la mine in strainatate ca sa continue scoala.
Intrebarea mea e pentru cei care si-au dus copiii in strainatate la scoala sau care cunosc cazuri: Care e demersul, si la ce fel de scoala in strainatate se poate inscrie?
Va rog, doar cei ce cunosc sa raspunda.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intereseaza-te la Consulatul Romaniei din tara unde esti, in ce conditii o poti aduce pe sora ta acolo, sa studieze.

1 răspuns:
| DarthNiger a răspuns:

In cazul demersului ar trebui sa te interesezi tu la scoala respectiva la care vrei sa o inscrii si vezi in ce conditii se poate face admiterea surorii tale in acea scoala.