| Carasin a întrebat:

Hey TPU.
Sunt clasa a 7.
De la un timp nu ma mai înțeleg cu colegii, imi fac porecle un fel de cocalari care se lauda ca au mușchi, cum pot sa-i fac sa regrete bulangereala pe care o fac zi de zi?

5 răspunsuri:
| Bozgi200 a răspuns:

Asta e bullying, și se pare că predomina în școlile din România din păcate, încearcă să te integrezi și tu într-un grup. Ușor ușor o sa te lase în pace

| Sonia822 a răspuns:

Sunt carti pentru bulling, cred ca sunt si sfaturi acolo, ce sa faci in diferite situati. Ori apelezi la diriginta, ori o chemi pe mama la scoala mai des ( o sa fii uimit, le e rusine de parinti). Sa intre in clasa pe tocuri, cu mers apasat, sa vorbeasca tare, sa-ti aduca cheile, sau un manual, sa-i intrebe tare `` ce faceti copii`` sau sa intre pe rand cu cate unul in vorba, sa-l intrebe una/alta. Fara legatura cu faptele lor. O sa vezi ca se schimba situatia. Si, eventual, sa fii cat mai rar in preajma lor, in pauze mergi in alte parti sa nu te intalnesti cu ei daca sunt d-aia de evitat si nu e nimic de capul lor si nici nu va fi.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Păi vezi că și Smiley, Micutzu, Grasu, Flick au fost bully în școală și nu au nimic. Tot cu poreclele astea au rămas laughing

| Andreeush a răspuns:

Ignoră-i și o să te lase în pace până la urmă.