| Syrten a întrebat:

Hey TPU!
Sunt o persoană foarte posesivă și geloasă când vine vorba de relații, îmi fac filme și alte prostii și iau orice poză sau ieșire ca pe o posibilă înșelare.
Nu știu cum să fiu mai ok și să acord mai multă încredere, îmi fac prea multe scene și asta poate strica tot :/ Aveți idee ce ar trebui să fac?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| BoGdY1107 a răspuns:

Pai ar trebui sa fi mai calm si sa ai incredere in partenerul tau, ca daca sunteti impreuna de ceva timp si totul e ok, atunci nu ar trebui sa fuga altundeva.
Si da...aici intervine problema ca in ea ai incredere dar in cealalta persoana nu...dar stai calm, nimic nu se poate intampla rau daca persoana de langa tine simte aceleasi lucruri ca si tine.
Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu pe TPU se rezolva astfel de lucruri,se incepe cu auto cunoasterea ta persoanala,experiente trecute,copilaria ta,felul de om cum esti,temperamentul nativ,personalitatea,educatia, nu o sa prinzi incredere ca ai postat o intrebare pe TPU in nici un caz, e un proces de lunga durata inseamna o consiliere, petrecerea mai multa cu respectiv, experiente, sa vorbesti cu el, obsesivi compulsive altele probabil ca ai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.
Să repeți mantra că persoana nu este proprietatea ta.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie ce s-ar putea face. Constient vad ca stii ca nu e bine, dar tu simti altceva. Sa fi avut o relatie unde ai fost inselat? Si de acolo poate s-a instalat chestia asta care oricum e inutila si distructiva. Si daca e asa trebuie sa constientizezi ca daca odata s-a intamplat, nu trebuie neaparat sa se repete. Daca nu s-a intamplat asta, trebuie sa constientizezi ca face rau ce simti tu, face rau si tie si celuilalt, insa asta e. Daca nu incerci sa te autoeduci, nu ai ce face cum am zis la inceput, si in general mai putin am vazut ca s-au autoeducat, au persistat asa pana au ramas singuri. Sau poate veni si de la faza ca nu esti sigur pe tine, te devalorizezi si atunci ai impresia ca oricand gaseste pe altul mai bun ca tine, asta la nivel inconstient, ca tu nu iti dai seama de motivul asta. Si daca e asa, e mai complicat, inseamna ca in copilarie ai fost devalozirat si de acolo vine. Poti consulta si un psiholog sa vezi ce zice, ca ala va rezolva asta si daca vine de la asta, si daca vine de la fosta relatie.

| Delcatty a răspuns:

Trebuie sa lucrezi la tine atata timp cat nu ti-a dat un semn CLAR de infidelitate.
Nu ai incredere in faptul ca nu esti de inlocuit si probabil crezi ca vei intra in competitie. Nu ai incredere nici in tine, nici in el.
Intreaba-te: de ce nu ai incredere?
Probabil are destule femei in mediul de lucru care nu sunt la fel de bune ca tine si pe care nu le-ar vedea atat de sus si anume intr-o relatie cu el.
Ce poti face? Fii cea mai buna versiune a ta. Nu ii da motive sa te inlocuiasca.
Arata-i ca il iubesti.
Fa-i surprize frumoase.
Ofera-i afectiune si atentie. Respecta-i nevoile, intelege-l, fii alaturi de el.
Evita sa fii dramatica.
Comunicati. Cunoasteti-va bine problemele si firea. Cooperati. Aveti transparenta.
Fii de incredere.
Ingrijeste-te, fizic si psihic.

| Liro a răspuns:

O relație se bazează pe încredere.