| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Tata nu stiu dece se comporta in urmatorul fel: Se da mare pe langa mine, ma face sa ma simt prost (sa ma supar) ca sa se ea de mine etc!
Mama e plecata si nu stiu cum sa-i spun, plus, cand e mama se comporta frumos...

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Intreaba-l ce este cu acest comportament duplicitar pe care il manifesta. Spune-i -sau dai de inteles- ca manifestarea aceasta il face neplacut, si ii face pe oameni sa se departeze de el (sau pe tine).

Dizgratioase caractere au unii oameni. Ei gasesc placere in a face rau altora; iar altii nici nu isi dau seama de aceste defecte de caracter nici daca le spui. Acesti parinti nu sunt constienti ca intr-o zi vor avea nevoie de copii lor.

Tu dar, nu mai privi la tatal tau; ci, fara zabovire, pune-te pe genunchi si roaga-L pe Tatal nostru ceresc sa te ajute. Si nici El nu va zabovi cu raspunsul.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta despre situatia asta si spune-i ce simti cand se comporta tatal tau asa. Poate ea va putea vorbi cu el despre situatia asta, mai bine ca tine.Succes.pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| Varsson a răspuns:

Intreaba-l de ce se comporta asa.
Daca are acelasi comportament pe o perioada indelungata, iti recomand sa - ti rogi mama sa vina in tara, sa stea cateva saptamani iar apoi sa plecati din tara, sau sa vorbeasca mama ta personal cu el, poate il convinge.

| annyeluz a răspuns:

Intreaba-l de ce face asta? Vrea sa te vada suparata sau de ce se comporta in urmatorul fel.