| Mariusflorin2341 a întrebat:

Hey TpU, tatal meu tot imi zice ca sunt handicapat si trebuie sa merg la pshiholog pentru ca am o fobie de intuneric, am 14 ani si imi zice ca eu si cu 3 prosti mai avem aceasta fobie si imi zice ca asta nu e frica e prostie, el n-a mai vazut asa ceva niciodata. Cand o sa trec la liceu o sa descopere copiii si o sa isi bata joc de mine si o sa cad in depresie si da inca dorm cu fratele meu pentru ca imi e frica deoarece cand eram mic ma uitam la Emily Rose pe Youtube cum era exorcizata si inca nu mi-a iesit din minte cum arata si asta dovedeste ca exista demoni. Eu aud si seara si dimineata canapeaua cum face zgomote ca si cum cineva s-ar pune in ea si nu e nimeni, podeaua nu o aud sa fiu sincer, deci chiar 1% din oameni la 13-14-15 ani au fobie de intuneric?

Răspuns Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Sa iti fie frica de intuneric poate fi ceva normal.

Dar orice poate fi considsrat normal pana la un punct.

Ma tem ca in cazul tau, conform celor spuse de tine, ai depasit demult acel punct.

Din acest motiv, ai doua solutii:
1. Incerci sa rezolvi singur teama (ceea ce dureaza si aduce un stres suplimentar considerabil).

2. Incerci sa ceri ajutorul unei persoane. Cea mai specializata persoana pare sa fie un psiholog. Este mai rapida aceasta abordare si mai putin stres.

Bineinteles ca exista si situatia de a nu face nimic. Dar este doar o lungire de ciorba pana vei ajunge la optiunea 1 sau 2 sau combinatie intre.

Succes.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai neapărat fobie de întuneric, ai traume lăsate de la chestiile astea și întunericu îți dă o stare de nesiguranță pentru că nu vezi ce e în jur. îți recomand o lampă de noapte, găsești și la pepco instalație din aia la pepco și e sub 20 de lei, poate chiar 10 lei. pune din aia, e liniștitoare și nici n-o să mai fie întuneric complet. după câteva nopți când o să vezi că nu e nimic o să-ți iasă din minte. Și nici nu mai crede tot ce vezi pe Youtube

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Majoritatea oamenilor au cate o fobie chiar daca nu recunosc asta. Ca sa rezolvi problema trebuie sa treci peste acea fobie. Te-a marcat foarte tare ceea ce ai vazut cand erai mic si trebuie sa iti dai seama ca lucruri de genul acela nu exista cu adevarat. Creierul tau face sa asociezi zgomote, umbre, fel si fel de alte chestii ciudate, cu lucruri paranormale. Multe lucruri din casa scot zgomote chiar daca nu sunt atinse, nu mai stiu exact cum se numeste acest lucru dar daca gasesc iti trimit un link.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, da, ai avea nevoei de un psiholog, pentru ca nu mai esti copilas mic si daca vrei, poti scapa de aceasta frica inutila.
Bau-bau si intuneriul este o sperietura buna, pentru copii foarte mici, d eja dupa 10 ani, cand incep sa inteleaga ca nu exista nici unul din ele, nu mai au asemenea frici.
Daca ai ajuns la 14 ani si continuis a fii speriat, probabil ca ai nevoie de ajutor medical, sa poti inetlege si depasii aceasta frica a copiilor mici.

| sierra1 a răspuns:

"imi zice ca asta nu e frica e prostie" - taică-tu are maaare dreptate

| eckblume a răspuns:

Nu e deloc iesit din comun sa ai fobii, mai ales cea de intuneric. Poti trai si cu fobie fara sa iti impiedice viata intr-un fel.
Cand vei vedea ca iti produce dificultati mari fobia poti merge la psiholog. Cea mai eficienta terapie in tratarea fobiilor este cea cognitiv-comportamentala. Asadar, sa alegi un psiholog cu formare in CBT.
Tatal tau mai mult te descurajeaza.
Cine sa rada de tine? Toti avem slabiciuni.

| alecsawng01 a răspuns:

Nu este nimic rau in asta, sfatul meu este sa nu bagi in seama ce spune tatal tau sau oricine altcineva care cica si-ar bate joc de tine doar pentru asa ceva, sunt oameni inchisi la minte care nu au altceva mai bun de facut, cat despre zgomote si alte lucruri de genul acesta, tocmai aceasta fobie se poate juca cu mintea ta si sa ti se para multe lucruri sau sa accentueze altele, este ceva normal, o sa treci peste asta cu timpul, pana atunci, nu te mai uita la asa ceva pe Youtube, stiu ca si eu m-am uitat, insa un sfat pe care ti l as da, incearca sa-ti tii mintea ocupata cu altceva, uita-te la televizor pana adormi sau oricine laughing si o sa vezi ca o sa te obisnuiesti sa nu te mai gandesti tot timpul la asta, iar fobia o sa dispara.

| alecsawng01 a răspuns (pentru alecsawng01):

Ah si nu baga in seama oamenii de aici care-si dau cu parerea de parca ei nu au fost niciodata mici sau nu au vreo fobie, frica de intuneric este reala si poate fi o problema la orice varsta, daca pana la 16 17 ani nu dispare, poate ai avea nevoie de psiholog, insa din proprie experienta iti spun, psihologul este doar persoana care-ti pune niste intrebari sa te ajute sa-ti dai tu seama de anumite lucruri, iar acest lucru il poti face singur, si sa treci destul de usor peste aceasta fobie. Bafta!

| Pati2500c a răspuns (pentru alecsawng01):

Exact, si mie imi e frica de intuneric laughing)), dar nu o vad ca pe un defect, merg cu lanterna peste tot laughing), acum fiecare are cate o frica, nu inseamna ca trebuie sa mergem hop top la psiholog

| alecsawng01 a răspuns (pentru Pati2500c):

Of course. Sincer parca vad ca tipa de mai sus e fix o mama care a votat ca nu doreste educatia sexuala in scoli si care ar trebui sa se ia de mana cu tatal care spune ca nu a mai vazut frica de intuneric niciodata si isi face copilul handicapat, child care at it's finest romanian style. laughing Dar na, asta e alta discutie.

| Pati2500c a răspuns (pentru alecsawng01):

Asa e laughing

| Sn1p3r323 a răspuns:

Daca e de la un film horror, nu se mai numeste fobie. Si tatal tau are dreptate, o sa ai de suferit ca nu poti sa tii invingi singur fobia