| KittyErza a întrebat:

Vreau sa împărtășesc problemele mele cu voi, sperând ca ma veți putea ajuta.
Eu am 13 ani si in familia mea sunt multe probleme. In primul rând va spun ca eu stau cu bunica mea, mama mea lucrează in străinătate, a divorțat de tata când eu eram foarte mică, eu nu l-am cunoscut pe tatăl meu, iar bunicul meu nu sta cu mine si bunica mea, ci sta la mama lui, in același sat cu noi si vine aproape in fiecare zi la noi. Sta acolo pentru ca eu stau la bloc, iar mama lui la casa si prefera sa stea acolo.
Oricum, probleme sunt următoarele: ce mai gravă cred ca este faptul ca bunicul meu este bolnav de cancer la creier. Nu stiu cât o va mai duce așa. de vreo 3 ani are cancer si a avut multe operații. urmează sa mai aibă una dar nu știm când pentru ca nu prea ne permitem... asta ar fi o alta problema. Banii. De ceva ani o ducem cam prost cu situația financiară. Avem o locuința decenta, dar din cauza ca decât mama mea muncește ne e cam greu. Avem si foarte multe datorii. O alta problema este faptul ca eu ma cam cert cu bunica mea. Adică avem o relație destul de buna dar personalitățiile noastre sunt foarte diferite, iar modul ei de gândire este la fel de diferit cu al meu. Când vorbim se mai întâmpla sa fac o gluma pe care nu o gusta sau sa spun ceva mai prostesc, iar ea se enervează repede ia începe sa spună ca Internetul mi-a luat mințile sau chestii de genul. Din atâtea certuri, eu de frica sa nu mai spun ceva greșit am început sa ma izolez si nu mai comunic așa des cu ea. Nici nu știu când i-am spus ultima data "te iubesc" sau când am îmbrățișat-o. Va rog ajutați-mă sa trec peste aceste sentimente grele. Mulțumesc pentru faptul ca m-ați ascultat si v-ați irosit câteva minute din viața sa citiți asta.

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Uffff, cam multe probleme pentru 13 ani... Dar trebuie sa fii puternica, ca matura deja pari mai mult decat e cazul big grin

Incearca sa te gandesti la bunica ta dintr-o perspectiva mai apropiata de a dumneaei. E o persoana in varsta, care a avut parte de educatie in alte vremuri decat ale noastre. Niciodata nu o sa inteleaga conceptul de internet asa cum o facem noi si intotdeauna o sa considere ca tehnologia e ''ceva rau''. Majoritatea batranilor cred ca ''inainte era mai bine'', si de aici apare conflictul intre generatii.

Situatia ta de acasa e destul de dificila. Imi pare sincer rau pentru bunicul tau; stiu cat de dureros e sa ai in familie pe cineva drag bolnav si banii sa lipseasca iar tu sa nu ai nici o putere. Gandeste-te ca si bunica ta e, cel mai probabil, ingrijorata pentru el si asta ii aduce un plus mare la greutati. Te are doar pe tine acolo, simte ca trebuie sa te ingrijeasca si ca esti responsabilitatea ei. Trebuie sa ai in minte ca nu iti spune nimic cu intentii rele, ci vrea doar sa simta ca nu o iei in directii gresite. Asta e modul dumneai de a fi si e normal sa se simta prost si sa se lase cu certuri atunci cand simte ca nu ii intelegi grijile.

Trebuie sa avem rabdare cu cei mai batrani. Sa le explicam lucrurile pe intelesul lor sau cel putin sa incercam sa facem asta fara sa ne enervam. Ofer-i putin afectiune, din cand in cand. Daca obisnuiai sa ii spui ca o iubesti si ca esti fericita ca e langa tine, reia obiceiul asta si o sa vezi ca o sa te simti mai bine, si ca si ea va raspunde la fel.

Bafta!

| KittyErza explică (pentru Libelle):

Mulțumesc, m-ai ajutat mult

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani ar trebui sa fii mai nrespectuoasa si sa lasi nazurile si certurile. Cum te poti certa cu bunica-ta daca nu ar trebui nici macar sa deschizi gura in fata ei?!
Lasa naibii internetul si ajuta-ti bunicii, poate au nevoei de ajutor si tu petreci prea mult pe internet, au dreptate!
Aici nu-i vorba de personalitati puternice ci de lipsa de respect pentru bunica ta! Ai 13 ani, trebuie sa taci si sa faci ce ti se spune!
cand o sa fii majora si o stai in casa ta, pe banii tai, ai dreptul la comentarii, pana atunci, esti intretinuta din ce trimite maica-ta si din cat de spala si hraneste bunica-ta, in cazul asta, ar trebui sa intrii in pamant de rusine cand ea vorbeste, nicium sa deschizi gura sa te certi cu ea.
Invata sa fii respectuoasa macar cu cei care te-au facut si te cresc, lasa clontul mic, ca esti inca un copil mic care trebuie sa stie asculte de bunica in totalitate.

| Libelle a răspuns (pentru Violleta2022):

Vai, ce trist ca mai exista gandire de genul asta in mintile oamenilor.
Nu poti sa ii impui unui om sa traiasca altfel de cum simte. Daca ea simte ca are niste probleme si nevoia de a le rezolva, nu o sa o ajuti cu nimic daca ii spui tu sa tina "ciocul mic".
Cand maica-ta e plecata in strainatatea si cresti fara mama si fara tata intr-un mediu in care familiile sunt intregi, in mare parte, personalitatea ta sufera modificari. E normal sa fii derutat si sa nu stii cum sa te mai comporti.

Mai multa profunzime, oameni buni... Aveti nevoie.

| KittyErza explică (pentru Violleta2022):

Îmi pare rău, dar țin sa te contrazic. Nu spun ca nu ai dreptate, dar consider ca ai exagerat puțin. Eu sunt respectuoasa cu toată lumea si îmi ajut bunicii. Nu ridic niciodată tonul la nimeni. Si nu e ca si cum as sta pe internet 24 din 24. Recunosc, uneori cam întrec măsura dar nu neglijez școala, am note foarte bune si câștig premii de la concursuri si olimpiade. Îmi răsplătesc si eu bunica intr-un fel. Oricum, asta e opinia ta si o respect.

| KittyErza explică (pentru Libelle):

Mulțumesc pentru ca îmi iei apărarea, dar pana la urma este opinia ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Libelle):

Cadn un copil de 13 ani spune ca are personalitate si se cearta cu bunica-sa, inseamn ca-i deja obraznica, mai ales cand stie ca bunica-sa trece printr-o mare durere cu bunicul care are cancer.

| Fatamuntilor a răspuns:

Adolescenta e o perioada a naibii de grea, din care putini fac fata cu brio.
Gandeste-te ca bunicii tale ii este destul de greu cu bunicul bolnav si cu adolescenta in grija si uneori mai rabufniti amandoua.
Sunteti doua persoane diferite, firi diferite, mentaliati diferite.
Internetul este un lucru bun, cu conditia sa stii cum sa il folosesti.
Esti destul de mare, e timpul sa te resposabilizezi.IDupa puterile tale ajut-o pe bunica ta in casa,intreab-o daca si cand are nevoie de ajutorul tau. Poti face curat la tine in camera, eu cred ca oricum o face, poti spala vasele, duce gunoiul, sau poti face mici cumparaturi.
Mai mergi din cand la bunicul.stai de vorba cu el.zii o vorba buna. Ajuata mult.
Banutii nu ar trebui sa te inteseze, atata timp cat ai un acoperis deasupra capului, ai ce manca, are cine sa te iubesca. Datoriile lasa-le in grija adultilor.

| Divy a răspuns:

Da, cu operație sau fără ea bunicul tău tot așa trăiește, cunosc persoane care au trăit 10 ani sau chiar mai mult cu cancer fără să facă vreo operație.
La bani sunt importante ideeile defăcut bani, statul cu copii, împrumutare lucruri cu contract sau fără.
De relația ta cu bunica e bună și cred cã ar trebui să îți faci mai mulți prieteni cu care să mai zâmbești și să te distrezi

| KittyErza explică (pentru Divy):

Mulțumesc de răspuns

| Divy a răspuns (pentru KittyErza):

Cu plăcere nu uita să îți mai faci prieteni, să ai cu cine comunica și ajuta reciproc.
Cât despre bani înscrie-te în diverse competiții sau mai poți merge pe la marile magazine să aduni cărucioare dar faci puțin 50 de bani în funcție de câte reușești să aduni, asta e ce știu în mare.
Ar mai fi și jocuri care dacă te dedici poți să vinzi contul și progresul realizat.

| KittyErza explică (pentru Divy):

Mulțumesc pentru sfaturi, eu oricum am mulți prieteni si unul dintre ei este si "psihologul" meu sa ca zis așa si invers. Nu cred ca voi aplica metodele descrise de tine, in schimb sunt foarte buna la școala si primesc premii, uneori in bani, din diferite olimpiade si concursuri.

| Alicezzz a răspuns:

Eu cred ca este momentul ala in care totul iti pare foarte greu. Eu te sfatuiesc sa ramai optimista si incearca sa o iubesti pe bunica ta asa cum este ea, chiar daca are o mentalitatea diferita sa stii ca ea iti vrea doar binele, banuiesc ca este coplesita de problemele vietii si rabdarea si amuzamentul i'au disparut desi in sufletul ei te iubeste mai mult decat pe ea. Tu asculta de ea si nu te mai supara cand ea nu iti gusta glumele, e diferenta de generatii.
Partea financiara este o problema mare pentru viata din Romania, partea financiara a familiei nu poti rezolva tu, este problema adultilor. Bunicului tau ii doresc sanatate si cat mai multi ani alaturi de voi. Iar mamei tale multa putere de munca si nu uita ca mama ta munceste pentru tine.
Iar tu draga mea, esti un copil bun si mama ta ar trebui sa fie mandra ca te are si cu sigura ta este, asa iti doresc viata frumoasa si capul sus, in viata vor urma multe etape si bune si grele!

| KittyErza explică (pentru Alicezzz):

Mulțumesc pentru răspuns, m-ai ajutat