| Emmațampău666 a întrebat:

Hey,vă rog ajutați-mă căci am o problemă.De 9 luni sunt cu un băiat care are grijă de mine,mă pune pe primul loc, mă iubește si îl iubesc foarte mult.Dar de vreo 2 luni a început să joace la păcănele, umblă prin cazinouri si isi pierde toti banii acolo.Ba chiar si a amanetat si telefonul, ceasul care îl am dat cadou.Si părinții lui isi fac griji caci nu poate sta o zi departe de sala de aparate sau de ruletă.Ba chiar suspectez că are si datorii.Va rog, sfaturi nu vreau ca tâmpeniile alea de păcănele si câte alte bazaconii să îmi i-a iubitul Orice sfat e bine venit.sad

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ce pot spune, slab omu daca prefera sa faca asta.Eu personal nu cred ca va scapa asa usor de asta,are nevoie de sprijinul tau si al familiei sale, nu sa ii se scoata ochii. Vrei sa auzi una tare? Eu inainte fumam de rupeam, ai mei tot ma presau sa ma las de fumat, mai indarjit am fost sa fumez, si mai rau fumam.Au inteleg ca nu ma voi lasa ca vor ei, au tacut, au inghitit, si am fost lasat in pace o buna perioada de timp, apoi m-am lasat eu de buna voie.In plus,nu inteleg ce e asa atractiv la pacanele,nu exista metoda usoara sa faci bani. Trebuie prin munca, oricum garantez, daca ii pui in balanta intre tine si pacanele, sigur alege pacanelele, deci happy gandeste-te logic.

| darrio2007 a răspuns:

Si ce sfat vrei? Crezi ca il poti schimba? Pacanelele sunt ca drogurile.Devii dependent.Ma gandeam sa il ameninti ca il parasesti.Dar nu vei face mare lucru.Calea pe care a ales-o nu este buna.

| CityOfSatan a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa iti dau, dar mi-as dori sa am un asemenea barbat langa mine, care sa ma puna pe primul loc si sa ma aprecieze cu adevarat, asa ca indiferent de ceea ce face, fi alaturi de el si apreciaza faptul ca te iubeste atat de mult.Nu orice arbat implica sentimente in relatia lui.

| minrest a răspuns:

Trebuie sa realizeze ca e un viciu, nu o posibila metoda de castigat bani, si atunci chiar lui nu o sa ii mai faca aceeasi placere. Asta e metoda pentru varste mici.

| sofisis a răspuns:

Din ce spui tu a creat o dependenta. Cunosc pe cineva care si-a pierdut si familia si locul de munca din cauza pacanelelor. Ca sa nu mai zic, ca multi isi pot pierde inclusiv viata din cauza datoriilor la jocurile de noroc.
Din pacate nu ai ce sa ii faci. Il poti ameninta ca il lasi dar nu va avea prea mare efect din pacate.
Eu nu as putea sa stau langa un om care are acest viciu.

| Lawliet14 a răspuns:

Spune-i sa se schimbe altfel nu mai stai cu el! Si de ce are atat de mult libertate?

| EneCristian a răspuns:

Pai ai putea sa ii oferi tu ceea ce ii lipseste adica drogul respectiv( Intalniri sex vorbeste cu el si incearca sa il convingi sa se lase)in orice caz in ultima instanta nu ai ce sa faci daca nici asa nu renunta n-ai ce face.

| Dobrinx a răspuns:

Din pacate, sa se lase de pacanele este ~ imposibil. Singura solutie este sa te desparti de el.Nu merita sa fii cu el, sa va intemeiati o familie(daca este cazul..nu ai spus cati ani ai ) is apoi sa umble prin baruri, sa vina baut acasa, sa te bata si sa plangi. Cel mai bine gasesti pe altcineva, deoarece, dupa cum am spus si mai sus "Boala pacanelelor" este un drog foarte puternic asemenea se*ului, tine de placere.

| Emmațampău666 explică:

Mam gândit sa îl duc la psiholog, dar reacționează urât.Eu am 18 ani si el are 20. Din cauza unui prieten a început el viciul asta