| Sask97 a întrebat:

Hola! Vreau sa va cer si eu parerea cu ceva. Eu muncesc si am banii mei, am apartament si toate cele. Familia mea stie asta si toti trag pe mine, sa ii ajut si pe ei, să îi iau casa lui fratele meu. Serios? Adica de ce? De ce asa? Eu fac doar ce pot. Sunt rea? Vreau sa stiu.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu dai nimic la nimeni sa se descurce fiecare. Daca esti buna toti te considera proasta.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare om trebuie sa-si faca viata lui si casa lui. Nu-i responsabilitatea ta sa ii ajuti cu bani de casa, masini si alte bunuri.
Daca esti slaba, se profita de tine, dar nu-i normal asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi ajuți pe alții care sunt în nevoie este o opțiune atunci când poți să faci asta, fără a lua pâinea de la gura ta. Să îți ajuți restul familiei despre care nu știm nimic, este greu să îți dăm noi răspuns. Ce e cu - să îi iau casa fratelui meu-? Ce înseamnă să i-o iei? Nu ești rea.

| Sask97 explică (pentru sadrian46):

Sa ii cumpăr eu una cu banii mei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Sask97):

Nu. Să își cumpere pe banii lui, nu să îi cumperi tu, doar pentru că tu ai bani. Ai pentru că ai muncit pentru ei. Munca ta e viața ta.

| Holiday a răspuns:

Pe scurt, trimite-i la plimbare, chiar mai mult decat i-ai trimis pana acum. Taie-le si subventiile de pana acum. Genul asta de oameni sunt cei mai scarbosi.
Cel mult, spune-le ca le poti exemplifica felul in care tu ai ajuns sa ai ceva bani. Daca vor si ei, sa urmeze exemplul tau.
Si nu ceda la presiuni, oricum exista o nesimtire in persoanele de felul asta care le face ca in loc sa te pupe in fund ca le dai cat le dai, comenteaza si barfesc ca nu le dai mai mult.

| AliGab a răspuns:

Fata draga, debaraseaza-te de asa oameni. Acum eu inteleg ca sunt familia ta, dar de aici si pana la a se da vina pe tine ca fratele tau nu are casa, mi se pare o idiotenie. Vezi-ti de viata ta, fa-ti si tu timpul tau si nu te mai sacrifica pentru astfel de oameni. Succes!
P.S: trebuie sa stii sa spui si NU atunci cand este nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate frate, dar branza e pe bani, poti sa inchizi robinetul.
Nu, nu esti rea, esti prea ingaduitoare. Poti sa controlezi foarte usor situatia din moment ce ei apeleaza la tine si nu invers, doar spui stop si la revedere. O sa ai mai multa liniste.

| Mopmop a răspuns:

Ti-am trimis mesaj in Pv.

| ReZiSTorr a răspuns:

Ce rai sunteti mai oamenilor! Daca vrei sa ai mai mult pe viitor, ar fi sa dai acum a 10-a parte din venitul tau, banii tai sa-ti mearga bine.Cauta in Biblie si vei gasi ceea ce ti-am spus eu. Trebuie sa ne ajutam unul pe altul.

| Holiday a răspuns (pentru ReZiSTorr):

"Daca vrei sa ai mai mult pe viitor, ar fi sa dai acum a 10-a parte din venitul tau, banii tai sa-ti mearga bine."

Astept sa-mi dai aia 10% sa-ti mearga bine.

| ReZiSTorr a răspuns (pentru Holiday):

Da-mi un cont bancar si iti voi trimite.Astept pe privat

| Sask97 explică (pentru ReZiSTorr):

Nu înțeleg

| Sask97 explică:

Da...chiar i am ajutat vreau sa spun dar vor din ce in ce mai mult. Eu fac sacrificii, am si duminici cand muncesc, iar ei fac tarle de copii și dupa tipa ca n au bani. Vreau si eu familia mea, vacante dar a trebuie sa muncesc sa mi construiesc un viitor.

| Sask97 explică:

Eu inteleg si mereu i-am dat bani, dar deja o casa este mult. Nu sunt chiar milionara