| ayran a întrebat:

I-am stricat mașina lui tata. Eram cu tata într-o parcare și eu eram la volan. El voia sa ma învețe cum accelerez mașina. Dintr-o singura neatenție am apăsat tare accelerația iar după am frânat brusc. Eram foarte speriat și panicat. Dupa aceea tata a observat ca de la frana brusca s-a stricat SRS-ul și rămâne mereu aprins. Pe drum tata mi-a zis ca nu voi fi un om bun de nimic în viata și cum ma voi descurca fără permis dacă nu am habar sa conduc (am 16 ani). Adevărul este ca nici eu nu prea ma descurc cu școala și sunt slab la matematica. Tata mi-a zis ca voi ajunge un retardat dacă nu îmi iau viata în piept. Ce părere aveți și cum ma puteți ajuta? Simt ca trebuie sa ma maturizeze și sa ma schimb.

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

În primul rând nu i-ai stricat mașina.
Martorul SRS de la bord (care e legat de gestionarea airbag-urilor) se poate aprinde din cauza erorii vreunui senzor.
Dacă n-ai lovit cu mașina în ceva, nu prea văd cum ar avea legătură aprinderea SRS cu o frână bruscă. Decât faptul că poate mașina e mai veche și s-au zdruncinat ceva contacte. laughing

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tin sa cred ca tactu a avut noroc sa prinda o romanca apoi ai aparut tu, el lasa de dorit la gandire

| Simpatic a răspuns:

Nu ai stricat tu masina lu taicatu masina lui este o epava, daca masina era buna nu se aprindea acel martor.
Asa ca tatal tau chiar daca o sa te enerveze este un tampit daca s-a suparat pe tine asa aiurea si te-a mai si jignit gratuit.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând tatal tau e inconștient.Sunt de acord ca iti e bun un permis atat pentru confortul personal cat si pentru munca, dar cred ca trebuia sa te bage la scoala de șoferi si sa conduci la 18 ani nu cu el de pe la 16.Nici nu cred ca e legală treaba asta, ca sa nu mai vorbim ca daca ai fi un zvapaiat, o dată ce ai pus mâna pe masina având 16 ani puteai in viitorul apropiat sa faci vreo nefacuta si sa ii iei masina din curte ca sa te dai mare si sa patesti ceva ca mai sunt cazuri.Copii sunt curioși din fire, iar lauda intre prieteni in adolescenta e la ordinea zilei.Dar după treaba asta el se considera in masura sa iti de-a lecții de viață.
Nu trebuie sa pui la suflet toate rahaturile spuse de un om nervos, supărat sau crescut la rândul lui cu duritate.Trebuie să sti ca o sa poti sa faci ceia ce iti doresti atata timp cat o sa iti placa si o sa ai ambiție.Nu te mai lasa influentat de astfel de vorbe pentru ca vei deveni o persoana anxioasa, panicoasa si cu o încredere de sine scăzută.

| LoveSleep a răspuns:

Continua sa faci lucrurile cum le făceai și pana acum. Dacă totuși simți tu ca e nevoie, încearcă sa depui mai mult efort, sa înveți mai bine, sa citești mai mult, etc.

Taică-tu nu știe prea multe lucruri. Habar nu are cum sa se comporte cu tine, habar nu are de nimic.

Încearcă sa îți trăiești viata și sa te dezvolți în asa fel încât sa nu ai nevoie de sfaturile lui, pentru ca dacă continui sa crezi ca ce zice el e adevărat, o sa ai niște traume când vei fi mai mare.

| DaniTDCI a răspuns:

Nimic grav, s-au miscat doar niste contacte sau vreun senzor, ai abia 16 ani, mai ai timp sa inveti sa conduci, era mai grav daca erai in vreo parcare si loveai o alta masina...

| Eisenheim a răspuns:

Așa mi-a zis și mie, bineînțeles ulterior am obținut absolut toate categoriile posibile, inclusiv stivuitor, până și pentru transpaletul manual am primit o hârtie. Prin urmare nu toți oamenii sânt profeți, o să ai orice categorie auto vrei, e doar o chestiune de timp happy

| MiHNEA026 a răspuns:

Du te ba si invata scoala