| anonim_4396 a întrebat:

I hate my self. Am 20 de ani și am o relație posibil toxica de aproape 2 ani cu un bărbat care are un copil. Cu ai mei nu ma înțeleg deloc bine. In ultima vreme încep sa cred ca nu a fost cea mai buna alegere pe care am făcut-o. Nu locuim împreuna dar ne vedem des, nu știu decât vreo 4 persoane de relația noastră. Simt ca uneori ma minte și încearcă sa îmi ascundă lucruri spre exemplu la început mi-a zis ca nu tine legătura cu mama copilului dar am găsit-o pe Facebook și am observat ca ii da like-uri. Îmi tot spune de dorința arzătoare de a se muta in Spania dar nu spune ca vrea sa ne mutam împreuna ceea ce îmi da de gândit ca sunt doar asa o opțiune, ca își bate joc de sufletul meu. Încep sa cred ca viata nu prea are sens, e un paradox și ma zbat degeaba. Voi ce ziceți?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nimerit omul nepotrivit in viata

Bula
| Bula a răspuns:

Daca va simtiti bine impreuna, atunci bucura-te.
Daca nu, atunci cauta altul, mai bun.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Bula):

Ne simțim bine dar simt uneori ca sunt doar asa o opțiune, o rezerva cum se zice

| Bula a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Daca el are deja un copil, inseamna ca tu esti un supliment de distractie pentru el, un "trofeu".
De ce nu incerci sa-ti faci o relatie normala, cu o fata, cu care sa va traiti viata impreuna?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Bula):

M-am gandit si la asta de multe ori, de multe ori m-am simtit ca "un trofeu". Dar eu chiar il iubesc. Sunt gay, nu ma atrag fetele din punct de vedere sexual.

| Bula a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Nu fii sigur de acesta.
Am avut coleg care s-a simtit gay, fiindca a avut asemenea experienta din copilarie si a crezut ca asa e el.
Dupa ce a intalnit o fata (actuala-i sotie), s-a convins de contrariul. Acum au 3 copii si 2 nepoti, intr-o casnicie armonioasa. Ea a condus-o pe drumul normal si a ramas cu el, cu toate ca i-a cunoscut antecedentele.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Bula):

Nu stiu ce sa zic despre el, e un bi neasumat

| Bula a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Nu e sigur ca e bi, dar profitor este.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Bula):

Eu iți zic din ce știu, dacă la un moment dat a făcut sex cu o persoana de același sex iar acum e cu una de sex opus se numește bisexual, nu am nimic împotriva dar mi se pare ca trăiește o minciuna atâta timp cat nu își poate asuma. Eu spre exemplu nu mi-am făcut coming out decât fata de vreo 10 persoane, nu caut fete de fațadă sa îmi bat joc de sufletul lor. Dacă ma întreabă cineva de ce nu sunt cu o fata zic sec ca nu am găsit persoana potrivita, nu detalii.

| supadeceapa a răspuns (pentru Bula):

Ți-a luat mult să inventezi povestea asta? laughing Prietenul tău, dacă există, e bisexual.

| Bula a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu, s-a re-convertit hetero. big grin

| ania a răspuns:

Mai bine roagă=te lui Dumnezeu pentru ca la timpul hotărât de El să aducă în viața ta pe viitorul tău soț și nu mai aceepta să intri în relații cu ascunzișuri, cu persoane care nu voebesc de un viitor cu tine.Și eu am plâns doi ani după unul care nu știam niciodată ce e în capul lui și când l=am întîlnit pe actualul meu soț mi se părea incredibil că poate fi și așa ușor și frumos, ca cineva să aibă de la început intenții deschise de căsătorie, de a construi un viitor împreună, nu tot umilițe și nesiguranță.

| Simpatic a răspuns:

Ba viata are sens, dar nu alaturi de un barbat care a fost insurat sau are copil cu alta!
Esti mica, de ce nu cauti un baiat de varsta apropiata cu a ta? sau cel putin unul fara copil si care sa te iubeasca.
Asta e un nenorocit care profita de tinewinking
Nu vreau sa va mai aud ca viata este de vina, ci alegerea pe care ai facut-o e gresita, asta nu inseamna ca nu poti iesi din aceasta relatie si sa faci o alegere corecta in viitorul apropiat.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt baiat

| anonim_4396 explică (pentru Robertandrei4858):

Ești băiat? straight face

| inflicted a răspuns:

E alegerea ta sa fii cu el

| Violleta2022 a răspuns:

Homosexulitatea....relatie interzisa pentru romanica si familia ta, barbat cu barbat, chiar dureros.
Nu ai ce-i face, esti intr-o clasa discriminata de societate si ori continui sa te ascunzi, ori pleci in strainatate, unde nu te cunoaste nimeni si iti poti trai viata in liniste cu speranta ca iti vei gasi si un partner cu care sa fii fericit.

| Freya1 a răspuns:

Păi gândește-te putin asa.El are un copil cu o femeie nu? Deci e bi nu gay, cred ca realizezi.Plus ca nu stie nimeni de relația voastră înafara de cele 4 persoana la care nu sti ce le-a spus el despre relația voastră.
Se ascunde de această latură a lui e clar, asa ca nu te astepta sa strige vreodată în gura mare că e gay si ca te iubeste pentru ca nu o sa se întâmple. Daca vrei niște răspunsuri de la el poti sa ii pui întrebări.Tot ce ne spui noua sau ce ne întrebi pe noi poti sa il întrebi si pe el sa vezi ce iti raspunde.
Viața are sens si merge înainte, trebuie doar sa realizezi si sa te resemnez ca o sa mai intampini si obstacole pe drum.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Freya1):

E chestia ca nu vrea sa ii complice viata la copil și îl înțeleg perfect, nu vrea sa îl arate ceilalți ca" uite-l ba pe ala ce ta-so e gay" nici nu vreau sa strige in gura mare ca e ca e gay, poate sa mi-o spună și in șoapta ca ma iubește. nu sunt genul care vrea tam tam și pride.

| Freya1 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Când simti ca esti într-un fel si iubesti din tot sufletul te lupți cu chestiile astea. Daca tu la o anumita varsta nu realizezi ca un copil nu este un impediment în a fi fericit ori esti imatur, ori esti nesigur pe ce faci sau esti.
E ca si la divorț sau la adoptii sau la N astfel de situații.Nu te duci sa le spui copiilor din clasa sunt tata lui X si sunt gay, sau te afișeze pe Facebook sarutandute cu bărbați sau etc.Dar cand este copilul suficient de mare sa inteleaga poti sa ii explici ce si cum si asta e singura parere care contează. Daca era asumat cu ce este si ce ii place nu isi face griji de gura lumi. Daca ajungi la o varsta la care te gândesti ca puteai fi fericit cu o nouă relație sau o nouă alegere dar nu ai facut-o din "cauza copilului"e gresit.Nu te opreste mama, tata, copilul sa fi fericit ci tu singur iti ingradesti asta.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Freya1):

Nu caut validare in social-media si inteleg perfect ce zici, cat despre copil este mare si dificil.

| anonimg a răspuns:

În toate lucrurile este vorba de educație; sau autoeducație.
Exemple:
- nu îmi place/nu mă atrage să beau apă; dar și dacă nu beau, o să am probleme cu rinichii și altele;
- nu imi place/nu mă atrage să mănânc sănătos; dar și dacă nu fac asta, cresc riscul de a mă îmbolnăvi de cancer, diabet sau altele;
- nu îmi place/nu mă atrage să fac exerciții fizice dimineața; dar și dacă nu le fac, îmi scurtez și viața și sănătatea.
Sau invers: altora le place să se drogheze, să bea, să fumeze sau să fure. Poate cineva să le spună de ce fac ei astfel de lucruri cu/în viața lor? Voința se slăbește dacă persistăm în lucrurile nesănătoase, de orice natură ar fi acestea.
Deci nouă chiar dacă nu ne plac lucrurile sănătoase, atunci trebuie să le facem forțat, până când ele vor începe să ne placă. Pentru că în primul rând rațiunea trebuie să fie deasupra oricăror plăceri, sentimente și dorinți.
Trebuie să ne facem principii din lucrurile sănătoase. Deci dacă nu se pot concepe copii între doi bărbați, atunci este clar că o astfel de relație nu trebuie să existe.
Noi niciodată nu trebuie să punem plăcerea mai presus de rațiune. Zicala "gusturile nu se discută" este de doi bani. Pentru că gusturile trebuiesc să fie sănătoase. Iar dacă nu sunt, atunci trebuie să le/ne educăm/autoeducăm ca să le avem pe cele sănătoase.

În al doilea rând, oricine aleargă după familii nedespărțite după voia lui Dumnezeu, își va pierde și timpul, și sănătatea emoțională. Chiar dacă tu ca și băiat ai alerga după o femeie care nu s-a despărțit după principiile biblice, atunci nu vei putea avea o căsnicie fericită. Oamenii poate să facă ce vor și să trăiască cum vor; dar fericirea nu și-o fac ei, ci ea este în mâna divină.

| anamaria82726 a răspuns:

Avand in vedere ca ai zis ca nu te mai intelegi nici cu parintii tai, nu cred ca merita sa iti faci atat de mult rau singura. Adica pe tine te doare faptul ca nu il intelegi si ca vezi ca are o legatura cu fosta sau ca vrea sa se mute fara sa mentioneze ca vrea sa te duci si tu cu el.
Decat sa te mai chinui atat, cred ca trebuie sa incerci sa porti o discutie deschisa cu el. Sa iti spuna cum se vede el pe viitor, cu sau fara tine. Si daca avea gandul sa te muti si tu cu el sau daca mai vorbeste cu fosta etc. Pana la urma sunteti impreuna, este normal sa vrei sa stii aceste lucruri despre el. Nu este ceva deplasat daca il intrebi asta. Daca il iubesti puteti incerca sa indreptati lucrurile. Dar nu trebuie sa ramai intr-o relatie care te face sa suferi.

| EntertainYou a răspuns:

Pfff, poti fi gay in continuare, dar alege alt target. Nu merge asa cu familii bisexuale si copii si draci laci. Serios, e masochism. O sa fie mereu o incurcatura toxica.
Tipul ala cu multe fetish-uri o fi dorit si el un twink de ocazie. Nimic mai mult. Si nu, nu prea merg relatiile astea deschise/poliamor. Adica pentru unul din parteneri clar nu merge conform asteptarilor. Si unul sigur nu poate rezista tentatiilor (sigur mai apare gelozia). Te recunosti?

Stiu ca si era un tip pe site care zicea ca are sotie si e si bisexual de ocazie sau ceva. Poate te lamureste el daca vede intrebarea.
https://www.tpu.ro/utilizator/vazt

| Robertandrei4858 a răspuns:

Morfeo, am trecut de faza in care ma afecteaza daca cineva imi zice gay-ule.

| silentnoise9 a răspuns:

Ei, nu spune asta... Esti tanar, ai 20 de ani si poti face multe cu viata ta.
Si, in primul rand, motivele unei posibile tradari enumerate de tine, aici, nu prea par a fi neaparat niste semne ale unei tradari... depinde. Poate ca te minte, poate ca nu, noi nu prea avem de unde sa stim asta.
Eu una cred ca ar trebui sa incerci sa comunici mai mult cu el, sa ii spui de problemele si de indoielile pe care le ai si chiar sa incerci sa afli ce gandeste el de fapt.
Daca in continuare te vei simti destul de nesigur si vei simti ca in el nu poti avea deplina incredere, atunci eu cred ca ti-ar fi mai benefic sa inchei aceasta relatie cu el. Caci o relatie bazata pe insecuritate, nu este o relatie sanatoasa si vei avea de suferit.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru silentnoise9):

Comunicam, suntem super deschiși și știe deja de îndoielile mele, am discutat de multe ori și despre îndoielile mele și de fiecare data spunea ca e fidel dar nu știu ce sa cred sincer. Stam la vreo 30 de km distanta

| silentnoise9 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Inteleg. Intr-adevar este putin mai complicat atunci. Poate ar fi bine sa iti iei putin timp si sa incerci sa reflectezi asupra situatiei asteia, a relatiei voastre, a gandurilor pe care le ai si sa te gandesti la ceea ce tu simti si sa incerci sa ajungi la o decizie. Sa incerci sa afli care ar fi cel mai bun lucru de facut pentru tine si chiar pentru voi. Pentru ca asa cum am mai spus, o relatie bazata pe insecuritate nu aduce niciun folos vreunuia dintre parteneri. Adica, ar fi bine sa incerci sa afli daca ar fi mai bine sa continuati relatia asta sau nu. Daca merita sa mai lupti sau nu.
Eu nu stiu cum este iubitul tau, ce fel de persoana este.Si cred ca nimeni de aici nu iti poate spune cu certitudine daca el te foloseste doar sau nu
Unii oamenii sunt si mai imaturi asa de fel si involuntar se mai intampla sa isi raneasca, intr-un fel, partenerul de cuplu, dar asta nu inseamna ca ei nu tin la el/ea. Am cunoscut genul asta de persoane, mai imature, putin, care iti induceau de multe ori o impresie gresita despre ei. Chiar si cand venea vorba de relatii. Poate si partenerul tau este un tip de genul sau poate ca nu, nu stiu. Exista si posibilitatea ca el sa te minta.
Dar, eu zic ca cel mai bine ar fi sa meditezi profund asupra intregii situati si sa iei o hotarare bazata pe ceea ce simti. Pentru ca doar tu poti decide ce este mai bine pentru tine.
Cel putin asta este ceea ce cred eu.