| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ieri treceam la un restaurant și stăteam la rând, era un copil de 17 ani care purta aparate auditive și un tată, discutau una alta și tatăl copilului l-a jignit: ce ma surdule, nu auzi nimic.Mi-a venit sa ii dau o palma aluia care și-a jignit copilul. Ce spuneți? E trist.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam tigan tacsu

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Maama nu am fost eu dictator (bine dictator bun) ca Kim Jong Un sa vezi ca curatenie faceam eu de lepre din astea care mutileaza psihic niste copii pe viata.
Fara un test psihologic superdur inainte, nu ii lasam sa fie parinti. Iar daca fentau si apoi faceau prostii ii pedepseam dar sa nu fie absenti din familie.
Ori daca nu, ca in norvegia, dau copilul la familii care vor a infia un copil, nu la casa de copii sa ii fie mai rau.

Dar in sistemul politic din afara Coreea nord nu poti, ca daca esti presedinte nu faci de capul tau legile.
Nici un regim nu a facut ordine in familii, niciodata pe glob, asta ma face sa am un sentiment amar.
Nici in famei abuzate de barbati.

Si sa tinem cont ca asta afecteaza sociatatea, nu este doar treaba lor sa nu ne bagam. Sa nu uitam ca, copiii traumatizati pot iesi violatori, criminali, hoti, talhari, depresivi care nu se pot intretine, cu mari probleme psihologice de fac la randul lor rau altora tot psihic in familie, partenerilor, nu e asa simplu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate glumeau intre ei. Eu port ochelari si nu ma deranjează cand îmi zice vreun apropiat chiorule

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

Asta nu e gluma. Nu fi ironic.

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu toata lumea e complexata de defectele fizice. Unii chiar pot sa le integreze f bine in viata lor si chiar sa se amuze

| Mosotti a răspuns:

Un idiot, ce sa zic! Io i-as fi zis-o, nu m-as fi putut abtine. Bine, eu sunt mai justitiar asa, i-as fi zis ca poate ii dadeam eu 3-4-5 de ramanea si el surd. Asa merita astia.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Mosotti):

Îți dau mare dreptate. Pe copilul îl doare rău cu cuvintele astea.

| Mosotti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Normal, asa parinti nu ar trebui sa fie parinti, eu ca sa fie parinti as pune test psihologic obligatoriu.
Vezi ca iti dadusem un mesaj privat cu privire la problema ta cu prietenii, mai acum 2 sapt parca.

| Holiday a răspuns:

Poate ala avea de fapt casti in urechi, nu aparat auditiv...

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Holiday):

Are aparate auditive, am fost asistenta la Audionova doi ani! Sa ma lasi cu poate ala avea de fapt căști în urechi.

| Holiday a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ce legatura are asta cu faptul ca nu recunosti niste casti wireless?!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Holiday):

Draga, dacă ești ironic. Mai bine taci. Eu știu care sunt căști Wi-Fi sau aparate auditive.

| Holiday a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Da, sigur...

| FreddieM a răspuns (pentru Holiday):

Nu te supara draga Holiday, pana si eu ca simplu muritor sunt capabil sa deosebesc un aparat auditiv vs casti audio. Poate problema e la tine, nu te-ai gandit?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru FreddieM):

Dă-i pace. Ne crede prosti și e prea ironic...ce sa faci cu om ca el. Dacă era el în locul copilului, nu mai zicea astea prostii.

| Donsavas a răspuns:

Din ce inteleg eu,te a durut pe tine decat l a durut pe el. Fie nu a auzit si nici nu avea de ce(nu il ajuta cu nimic informatia), fie a auzit, mai greu, da nu are nimic impotriva si si a acceptat condiția fizica, indiferent ca e tolerat sau nu.
Nu ar trebui să te enervezi tu pentru asta. Unii oameni iau viata in gluma până când vor trece si ei prin propriile greutăți.

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Nu ai inteles, ea s-a suparat de gest, nu ca a auzit cel in cauza sau nu neaparat, adica comportamentul tatalui.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Poate i-a zis ceva important și n-a auzit, n-a fost atent sau altceva.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Și dacă i-a zis ceva important, nu trebuie să îl jignească cu așa ceva. Asta nu e respect! Pe orice copil îl dor cuvintele urate!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Și eu sunt puțin mai grasă și am o colegă la școală cu un an mai mică decât mine. Ea are vreo 20 de kg în plus iar eu vreo thinking 5-6, pe acolo. Iar colegii mei când se luau de ea ziceau ceva de gen „voi două grasele". Dar s-au calmat în ultimul timp

| Mosotti a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu se justifica ca i-a zis tacs-u "surdule", nici daca nu a auzit bine, poate nu a auzit mai ales daca avea aparat auditiv.

Ziceau de tampiti ca doua grase. Nici copiii nu sunt educati nici la scoala si nici acasa sa respecte, ii indoapa doar de carte!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Mosotti):

Nu se vorbește așa la nimeni că e foarte urât, mai ales în fata lumii. Sa jignești un copil e dureros. Sunt destui părinți care nu pot fi părinți, numai gunoaie. Sunt părinți care își tratează copii ca pe o cârpă. Nu mai exista respect în ziua de astăzi.

| Mosotti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu a existat nici inainte, doar ca nu se spunea, oamenii au fost aceiasi mereu, multi au facut copii ca asa era in randul lumii, ca asa erau indoctrinati de societate ca fara copil nu poti fi fericit (aiurea, de multe ori esti mai fericit ca ai liber sa traiesti si pentru tine si partener, iar el pentru tine), asa ca aia este, multi nu doreau copii cu adevarat.

Si multi sunt egoisti, fac copii ca sa ii ingrijeasca la batranete ca sa-si manance zilele acei copii, ca sa nu mai zic ca si batranul se chinuie si apoi tot se duce, deci ce sa mai zicem? E clar.
Putini stiu a fi parinti de calitate.

| BogdanM275 a răspuns:

Unii oamenii sunt niște nenorociti, pur si simplu nu ai ce face prin ceva asemanator am trecut si eu cu bunici.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Sunt destui părinți și bunici nenorociți, se pot numi gunoaie. Am mai văzut cazul ăsta. Îmi venea să îi dau o palmă dură. Eu nu ziceam asa ceva lui copllul meu de ma bate Dumnezeu.

| Bizon95 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Da, este CIUMA din educatia din ziua de azi, MAI ALES FACUTA DE PARINTI (care nu au nici o scuza, oarecare) si in care copiilor li se spune ca sunt prosti, acelasi lucru si aici, chiar daca e surd si nu prost, TOT INSULTA E

trebuie sa fii un aumit tip de persoana sa iei atitudine, insa practic o faci pentru tine, pentru ca nu poti sa suporti imbecilitatea CRASA

ca parintele unui copil de 17 ani oricum NU o sa isi invete lectia, si nici macar nu o sa conceapa ideea ca tu ai vazut ceva gresit la el, ORICE (atat de bagat cu capul in kur sunt parintii care fac asa ceva)

| HGreenPandaGH a răspuns:

Sincer nu se stie motivul din spatele "surzirii" copilului. Poate tatal incearca sa-l faca sa se simta vinovat in caz ca surzirea este din cauza tanarului, deoarece marea majoritate a adolescentilor isi pierd auzul din cauza castilor sau mai stiu eu ce. Sau intr-adevar acela era un exemplu de asa nu cand vine vorba de parenting. Dar poate doar se tachinau.