| ianaslexfgg a întrebat:

Imi e teama ca eu nu voi zbura niciodată. Am 16 ani, dorm cu mama si sora in pat si asta să spun, imi este cam greu sa ma dezobisnuiesc, mereu am dormit cu ele. Avem multe alte locuri unde sa putem dormi, dar eu nu prea vreau. Ce părere aveți? Adică nu e ceva neobișnuit? Ma gandesc si ii vad pe cei mari cum își fac relații, iar eu nu cred ca o să îmi fac vreodata. Varsta asta a adolescentei vine cu un soi de probleme, probleme si dintre care si mintale. Ma sperie gândul să cresc. Si peste 4 ani, tot in pat cu mami si sora-mea ma vad laughing

46 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este foarte neobișnuit și nociv pentru sănătatea ta mentală. Ieși din patul lor și dormi pe jos, imediat, acum.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aaa, ești fată! Păi nu mai este alt pat în toată casa?

| ianaslexfgg explică (pentru sadrian46):

Ba da. Sunt o grămadă. Avem chiar și o altă casă. Nu stiu, ne este greu.

| sadrian46 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

În acest caz, trebui să hotărăști rațional adică cu mintea
ta, cum dorești să fie viața ta de acum încolo.
La animalele de turmă domesticite de oameni se numește înțărcare.
Iei,
Mielul, iedul sau mica văcuță și Îl pui înr-un țarc, o îngrăditură, ca să nu mai ajungă la ugerul mamei lui. E greu și pentru mamă, e greu și pentru pui. La oameni este nevoie și de înțărcarea
psihică. Este un maț ombilical psihic care te leagă de mama. Dacă dormi cu ea în pat, nu se va rupe niciodată.
E greu, este foarte greu dar trebuie să faci asta, dacă vrei să îți iei zborul, să visezi noaptea alte vise, să cauți un băiat.
Așa că dacă zici că nu poți, nu poți. Și eu zic că nu poți, sunt chiar convins că nu poți.
Am frecventat un timp o biserică de pocăiți. Pastorul emigrase din USA aici, să ne educe. El avea o vorbă. Crezi, nu crezi ( adică credința ta poate fi la un moment dat mai slabă), fă ceea ce trebuie făcut. Dacă ai multe, multe paturi, fă asta deseară. Așterne alt pat și te muți în el, azi, acum, nu aștepta să moară mama. Eu îi doresc 100 de ani, dar dacă vrei să fii tu vie, tu, nu doar să mănânci și să bei apă, rupe ombilicul, înțarcă-te.

| ianaslexfgg explică (pentru sadrian46):

O să mă înțarc eu, dar poate vine cu timpul înțărcarea si vine de la sine, am doar 16 ani, și aceștia încă neîmpliniți

| Mosotti a răspuns:

Pai si ce e greu sa consulti un psiholog si sa te ajute sa scapi de asta? Asta daca tu singur nu poti.

Daca nu poti singur, nu ai de ales decat sa faci ce zic eu.

Dar incearca intai tu, dormi separat si vezi ce iese, depinde si de tine, chiar daca la inceput nu merge, stai acolo si incerci sa adormi, si incet incet te obienuiesti!
Nu are importanta ce a fost pana acum, cont ce va fi de acum in colo, nu trebuie sa o ti langa cu ce a fost.

| Freya1 a răspuns:

Am vazut prin comentarii ca le spui oamenilor ca nu vrei sa iti găsești iubit, dar nu ii vad pe oameni să te fi îndemnat neapărat să îți faci un iubit ci doar sa nu mai doarmi cu mămica.
La 14/15 ani eu am plecat de acasa pentru ca voiam să fiu independenta si pentru ca mediul meu familiar nu imi pria.Cand avem 2/3/4 ani da, plângeam după ai mei daca eram nevoită să plec departe dar nu ca să dorm cu ei in pat.

Problema la tine poate fi un picut mai gravă. Poate suferi de anxietate, sau ai atacuri de panica si trebuie sa iti dai seama de asta.La 16 ani trebuie sa ai pasiuni, sa iti faci planuri, sa iti creezi teluri nu sa te gândești că vrei sa te joci cu păpușile până la 50.

| ianaslexfgg explică (pentru Freya1):

Heei, nu mă gândesc la papusi. Asa este ca mă cam năpustesc gândurile. Am planuri, normal, ca fiecare om, să iau bacul, da dau undeva la o facultate, desigur. Dar uite ca asa dormim de mici, si am discutat si cu ele., dar niciuna nu poate face pasul cel mare. Și eu sunt fixistă. Am pasiuni, bineînțeles. Doar ca, le vad asa pe fetele de la noi din sat, 18+ cu iubiți, se plimbă cu mașinile, au viata, chiar dacă nu au bacul si ii asteapta capsunile in Spania, dar eu la nici 16 ani, stau in casa, (locuiesc la bunicii din partea mamei, fiindcă tata nu am) avem locuri destule unde sa dormim altundeva, dar nu se prea poate. Ma gandesc ca se va rupe odata această legătură, dar de la sine. Înțelegi? Înțelegi ce simt eu? happy
Si le vad pe fetele astea, asta consider eu ca e viața, seara ele stau pe drum, cu gagicii lor, eu nu am, si nu as vrea să am până nu mai bacul fiindcă ma cunosc si asta m-ar indeparta de invatatura. Și eu stau in casa, meavand unde sa merg, cad gânduri pe mine, toată ziua ma gandesc. Ele sunt mari, vorbesc de baieti, eu... Și de multe ori pe zi ma gandesc

| Freya1 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Păi dacă nu te deranjează de ce scrii aici? Daca iti place sa dormi cu ele aia e, dormi in continuare dar nu sțiu cate e de sănătos.
Încearcă totusi sa mergi intr-o alta camera sa dormi singura si vezi ce se intampla, ce stare ai?

Păi tu vrei sau nu vrei sa fi ca si restul? Si app, sa stii ca daca iesi din casa sau mai mergi într-un parc sau cu fetele nu inseamna ca faci ceva gresit. Poti sa înveți pentru bac, dar si sa te mai recreezi si asta nu constă neapărat în a te întâlni cu băieți.

| Catrice a răspuns:

Pai atunci renunță la. școală în a 10a și ia-l pe primul venithee hee

| ianaslexfgg explică (pentru Catrice):

De ce aș face asta?

| Catrice a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Pai nu ziceai ca vrei relație pana la 18 ani?

| ianaslexfgg explică (pentru Catrice):

Nu

| Frank51 a răspuns:

Se vede de la o poștă că ai probleme. Poate nu sunt atât de grave încât să nu se poată rezolva, totul depinde de tine și părinții tăi, poți începe printr-o vizită la psiholog, apoi tu poți încerca să știi tu, dormi singură.

| dinaprilie a răspuns:

Bucura-te cat mai poti. Momentan, genetic, cele doua femei sunt "raul" cel mai mic din viata ta. Daca ai noroc in viata o sa ajungi sa faci tranzitia usor. Altfel pradatorus nocturnus o sa te fure fara sa iti dai seama..succes

| ianaslexfgg explică (pentru dinaprilie):

Mulțumesc pentru încurajare!

| Alverto a răspuns:

Trist. Foarte trist. De ce te sperie gândul să crești? Îți pare rău că va veni vremea când va trebui să muncești și să nu mai stai in același pat? Asta e obiectivul tau, sa stai pe banii părinților cât mai mult? Nu vrei sa te dezvolți și tu personal și financiar?

| ianaslexfgg explică (pentru Alverto):

Ba da, ba da, vreau. Sunt fată să spun. Dar asta cu patul, nu stiu, ma simt demoralizata când vine vb de viitor. Adică, eu nu prea le am cu relațiile. E ceva rău? Ma vede lumea În vreun fel, ca nu am gagic?

| Alverto a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Vai, eu nu vorbeam de relații. Cea mai proasta decizie sa cauți hăndrălău încă de acum. Ar trebui să înveți să faci ceva, de ex editare foto/video cum spune Gabi Dumitrescu mai sus. Să înveți o limbă străină. Poți învăța ceva de domeniul ce te atrage. Dar în niciun caz relații.

| ianaslexfgg explică (pentru Alverto):

Păi ia uite de a spus primul.user,dactron sau cum o fi, nici măcar nu am 16 ani umpli iti, am.peste 2 luni. Ma sperie asa gândul de viitor.ca ajung la 18 ani si eu tot să nu am iubit ce va zice lumea despre mine

| Alverto a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Asta vrei sa faci, sa îți faci iubit in loc sa îți vezi de cariera profesională? Ok. Go for it. Dar după sa nu te vaiti că e greu in Romania

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

E irelevant ce zice lumea despre tine. Uite ca toti zicem ca nu e ok sa va ingramaditi toate in pat si tu zici ca e ok asa...

| ianaslexfgg explică (pentru Alverto):

Nu Nu vreau asta. Dimpotrivă, ca nu vreau relatie. Dar ce zice lumea de mine? Toate colegele mele au iubit, eu nu am, si nu vreau sa imi fac!

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

E patul f mare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Indiferent cit de mare e. Daca e mai mic de 4X2, atunci e prea mic. Si nimic nu se compara cu a dormi singur/a. Mai merge unul-altul sa bea apa/la baie, se mai foieste, se suceste...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Eu am 17 ani și nu am iubit. Și nu am pățit nimic. Lumea oricum găsește ce să vorbească fie că ai fie că n-ai. Din câte mi se pare mie ești obișnuită să stai în zona de confort.
Poți începe să te dezvolți, făcând activități noi care îți stârnesc interesul. Nu trebuie să te obligi să devii adolescentă, pur și simplu se întâmplă. La fel și cu relația.

| ianaslexfgg explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos pentru încurajare!

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Si ce cont ca nu ai gagic? Si ce te int pe tine cum te vede lumea? Tu vezi de pasiunile tale, de preocuparile tale si traieste-ti viata, daca o fi de o relatie, o sa ai, si iti dau scris ca pana la 30 ani vei fi si maritata.

Viata merge inainte si fara gagic la o adica.
Conteaza sa te simti tu bine, nu conteaza daca ai relatii sau nu.

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Si iti place sa le mirosi basinile, transpiratia si sa le asculti sforaiturile la mama si sora?! Eu vara abia ma suport pe mine in pat damite pe altul.

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Ce cont ca toate colegele tale au iubit? Nu conteaza, si daca nu vrei sa iti faci iar nu conteaza, mergi inainte cum ti-e tie bine si lasa-i pe altii.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact, eu nu suport sa dorm cu cineva in pat, vreau singur in camera si in pat, nu sa aud sforaiturile altuia, sa traga basini si altele in nasu meu, nimic nu se compara cu a dormi singur, corect.

| ianaslexfgg explică (pentru Mosotti):

Păi, ma gandesc ca altele de varsta mea, care au gagic ( și știm cu toții că nu se vor căsători) nu mai au gânduri ca ale mele. Adică cum sa spun, ele traiesc, fiindcă asa e cursul vieții, asa trebuie să se întâmple ca de la 15 ani in sus, să îmi cu din astea. Crezi ca ele ma vad pe mine în vreun fel? Adică eu nu vreau relatie, pentru că, sincer nu suport prostiile omenesti

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Eu nu inteleg de ce te in cum te vad ele? Asta vreau sa stiu.
Ce conteaza?

Tu vezi de viata ta, nu vrei relatie e okey, nu asa trebuie sa se intample ca la ele neaparat de la 15 ani in sus, trebuie sa se intample dupa felul fiecaruia, fie care are viata lui, nu trebuie sa fie ca a celorlalte.

| ianaslexfgg explică (pentru Mosotti):

Mersi.

| darctron a răspuns:

Nu e bine deloc, incepe cu ceva ușor, vorbește cu prietenele tale, mai ieși in oraș, și automat găsești și tu un fofârlău

| ianaslexfgg explică (pentru darctron):

Care prietene!? Pe aici pe la noi, nu sunt. Stau la sat. Ar trebui să îmi găsesc un fofarlau?! Chiar pe bune? Eu cred că e mai imp viata profesioanla

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

OK, viata profesionala. Ai 16 ani. Ce ai facut in directia asta? Ai perfectionat engleza? Editarea foto? Ai inceput sa inveti programare, ceva? Sau te descurci sa demontezi un bloc motor sa cureti cilindrii si sa il pui la loc? Nu mi se pare ok absolut deloc ca dormi cu maica-ta si sora-ta - apropos, tata nu ai? - dar nu ma leg de aia ca mi se pare irelevant in paralel cu ce ai zis mai sus. Importanta nu e viata personala sau aia profesionala, ci VIATA COMPLETA. Aia contine job, recreere, sex/intimitate, sport/activitate fizica intensa (non-sexuala, lol), cultura/spiritualitate ("hrana pentru creier") si cam astea.

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, Nu am tată. Probabil va veni si momentul în care să ne despărțim din pat, dar probabil nu acum

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Profesional o sa fie bine, nu asta e problema la el, la el e problema emotionala de dependenta psihica de ai lui, atat.
Ca si daca face engleza, foto, programare, cand vine acasa tot cu ma-sa si sora doarme in pat.
SI nu poate face o relatie ca el de fapt vrea cu mama si sora.

I-am zis ce trebuie facut, ori incearca singur sa rezolve problema, ori apeleaza la un psiholog daca nu poate el, si oricum ai da-o, se va rezolva, doar sa vrea.

| ianaslexfgg explică (pentru Mosotti):

Sunt fata

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Nu conteaza ca esti fata, principiul e tot ala. Nu cont ca n-ai gagic, viata e frumoasa oricum, si cum am zis, nu cont cum te vad altii.

| ianaslexfgg explică (pentru Mosotti):

Anturajul nu conteaza? Ajung in a 11 a sau a 12 a, peste un an, și rad alea de mine, ca vai ce lasa si bleagă esti, să fiu numai eu din ele

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Si ce te int pe tine ca rad niste proaste de tine? Si ce cauti cu un anturaj care rade de tine?
Niste oameni adevarati NU vor rade, tu cu aia trebuie sa stai, nu cu prostii.
Adica pentru tine cont un anturaj de proaste? Vrei sa fi ca ele?

Un om ok nu rade, ca fiecare cu viata lui, nu e de ras ca nu esti ca mine.

| ianaslexfgg explică (pentru Mosotti):

Pai sa zicem ca anturăjul asta e clasa mea, in care nu mai e nimeni single.

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Pai si ce? Vezi de treaba ta si lasa-i in pace sa zica ce o vrea, ce daca zice?