| anonim_4396 a întrebat:

Imi iubesc prietena cea mai buna enorm. Va dau exemplu cateva din gesturile care le fac pentru ea si anume: ii imprumut masina mea sa mearga undeva sa nu ii fie frig, ii fac de mancare uneori, o ajut in bucatarie, fac curat, o ajut la teme, ii cumpar uneori mici atentii, ( lucruri micute care stiu ca ii plac ei ), ii iau cate un mic cadou la zile speciale, o chem cu mine de fiecare data cand ies undeva, ne petrecem timpul impreuna. Ea are o prietena cea mai buna de mica si mereu o mentioneaza ceea ce nu ma deranjeaza, dar devine enervant,,, de fiecare data cand mergem undeva o mentioneaza: " prietena mea cea mai buna ", care nu face aproape nimic pentru ea si care doar vorbeste cu ea sau ii scrie. Ma simt tare prost de fiecare data pentru ca eu fiind singura la parinti niciodata nu am avut afectiunea unui frate sau a unei sore si am prins drag de ea. Nu vreau nimic in schimb doar sa fie langa mine. De Craciun o sa mearga undeva cu ea, iar acum recent a fost o faza in care am adus mai multe persoane la apartament si a inceput sa comenteze ca ce harem am adus ca poate ii intra in camera etc. Am avut grija in toate cele 10 minute cat am mancat si au fost acolo sa nu se atinga de nimic de al ei si am insistat, iar prietena ei aia buna care era acolo i-a zis a doua zi si prietena mea s-a luat de mine. A inceput sa-mi spuna ca bine ca a fost prietena ei acolo ca de baza mea...iar eu toata seara am stat stresata si le-am zis sa nu se atinga de nimic. Am stat 10 minute sa mancam pentru ca nu aveam unde si afara era frig. Si-a luat permisul recent si iese cu prietena ei la suc sau o asteapta in autogara ceea ce obisnuiam eu sa fac cu ea, iar eu ma simt foarte prost. Poate nu ar trebui, dar asta e. Au secretele lor si nu vreau sa ma bag in treaba lor. De exemplu acum o luna am sters vreo 4 poze cu ea si acum a vazut asta. A inceput sa se crizeze ca de ce le-am sters? Ca nu mai face poze cu mine, ca trebuia sa ii zic, ca de ce fac lucruri la nervi etc. Voi ce credeti? Mai merita efortul? Credeti ca tine macar putin la mine?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Renunta la ea pentru putina vreme. Daca te va intreba ce s-a intamplat sa ii spui ce simti: ca te simti cateodata pe dinafara.
Prietenia trebuie sa fie reciproca. Ea nu iti este prietena nici pe departe atata timp cat iti vorbeste de cealalta prietena a ei. Renunta la 'prietenia' care exista intre voi; spune-i ce ai pe suflet fara sa te certi cu ea. In principiu nu poate sa existe o prietenie dintre doua persoane in trei persoane.
Renunta la ea si indreapta-ti afectiunea/prietenia catre o fata care nu are nici o prietena si care ii este greu sa-si faca una.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, tineti toate una la alta dar asa e uneori intre fete. Un pic de gelozie, un pic de posesivitate se intalneste peste tot, relatiile si oamenii se maturizeaza in timp si astea mai dispar sau timpul mai cerne prieteniile. Ai o oarecare frica sa nu o pierzi dar asta nu ajuta, stai linistita, cine vrea sa plece la un moment dat nu poate fi oprit. Nimic nu e vesnic, toti trecem prin asta. Fii mai degajata, nu da buluc in sufletul nimanui pentru ca atunci te vede mai lipsit de valoare, iti exploateaza slabiciunea etc. Cand termini o prietenie dupa un timp incepi alta mai matura gratie a ce ai invatat in cele precedente.

| kanechy a răspuns:

Parerea me este ca in prietenie e ca in dragoste, nu doar unul trebuie sa se implice, eu unul si sunt baiat, as tratao cu ignoranta, e mult mai bine de cat sa reprosezi ceva si dupa sa iti para rau, cum reactioneaza ea, dovedeste recunostiinta fata de tine, pari o fata de treaba, putini au norocul sa aiba alaturi astfel de persoane.pe curand.

| MentalDisorder2 a răspuns:

Nu merita efortul.
In general nu merita sa te stresezi prea mult pentru o persoana. La inceput poate i-ar face placere de tot ce faci pentru ea dar la un moment dat s-ar obișnuii.
Cauta pe cineva care sa iti dee tot atata importanta cat ii dai si tu.
Daca te opresti brusc cu toate chestile care le faci pentru ea, o sa-si dee seama de cate faceai si o sa-i para rau.
Acum ii obisnuita cu ce faci si nu o mai intereseaza, ii se pare chiar normal.

| 8irina8 a răspuns:

Buna Daniela... daca cu adevarat acea prietena iti este prietena atunci si fara intentii va tine si ea la tine.dar mai mult de atat, daca o vei lua un pic mai tare abia atunci isi va da seama cat tii tu la ea, caci un prieten adevarat il pretuiesti abia atunci cand il pierzi!
De ce nu ii spui simplu cand esti doar tu cu ea: "Ca nu isi da seama cat de mut tii la ea".
Fii TARE.

| Botofei_Eduard_1984 a răspuns:

Hmmm! eu cred ca tiine la tine chiar daca tu o ajuti tot timpul.Dar am si eu o intrebare:ea ce face pentru. tine?
Eu crred ca nu prea socializati!
fai o surpriza mica! cumparai un ceas sau o pereche de cercei.
si ori tine la tine ca ii faci toat poftele
ori tine la tine cu adevarat
intreab-o odata fa-ti curaj si spune-i>>Tu mai tii la mine?>SPER