| AneMarie94 a întrebat:

Imi pasa prea mult de ce spun ceilalti. Nu stiu cum sa fac sa nu imi mai pese atat de mult, mai ales ca este vorba despre persoane care nu imi spun apropiate, nu imi sunt prieteni, poate nici nu stiu ca exist, dar eu le dau atata importantă.
Mi-ar placea sa pot iesi din casa fara sa imi pese ca poate azi nu am cele mai frumoase haine pe mine, poate ca nu m-am odihnit bine noaptea trecută si nu este tocmai o zi buna pentru mine. Imi este greu sa ma angajez pentru ca daca m-ar vedea cei care ma cunoasc ar râde sau m-ar pune in dificultate. Nu cunosc tocmai cei mai buni oameni, colegi de liceu, facultate, vecini, numai oameni carora le face plăcere să umilească pe cineva cunoscut daca il vad lucrând intr-un restaurant sau intr-un magazin de haine. Cand zic ca le place sa umilească, ma refer ca le place poziția de client si ca vor face in asa fel incat sa imi dea mai mult de lucru, punandu-ma sa le aduc diferite lucruri pe rand si altele... Nu spun ca toti cunoscuții ar face asta, dar majoritatea da.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca vanzatoare, tu esti platita pentru a servi clientii.

Uniiclienti sunt mai mofturosi, altii se dau "mari" si incearca sa te "ia de sus".
Exista o metoda simpla sa le tratezi pe asura: trimite-le sa cumpere la magazinele de firma, nu de la second hand... tongue
Am dat doar un exemplu. In fiecare caz trebuie sa gasesti o replica potrivita, sa "musti" si tu inapoi, sa nu te lasi, fara sa jignesti.
Pe de alta parte, incearca sa te simti in pielea celuilalt si sa intelegi atitudinea lui.
Cu timpul vei deveni un cunoscator bun de oameni si vei sti sa tratez aceste stari fara nici o problema.

| ROB3RT89 a răspuns:

La ce intrebari pui,ai probleme serioase si trebuie sa faci cumva sa rezolvi aceste probleme pana nu te rezolva ele pe tine.
Partial te-au rezolvat.
Iesi din zona de confort si incearca sa te vezi si tu prin ochii altora.
Imi imaginez destul de bine energia ta,din asta te si ia lumea peste picior.
Invata sa dai replici si sa-i tratezi cu aceiasi moneda.
Citeste carti motivationale,psihologice etc.
Fa sport si incearca sa fi cat mai carismatica.
Daca te-ai vedea prin ochii altor persoane,ti-ar placea ce vezi?!
Referitor la magazine/restaurant esti platita pentru servicile prestate.
In magazine lumea se uita si cer un sfat sau un numar la un produs, nu vad cu ce te-ai simti umilita ca ti-ai face treaba pentru care esti platita...
Ce pot sa zic, inceteaza chiar de azi sa mai fi "plangaciosa" si sa faci pe victima, e spre binele tau.
Ia initiativa si o sa vezi ca e bine.
Daca ti-a zis mami cand erai mica sa fi buna, civilizata si sa respecti oamenii, poti observa destul de usor ca in ziua de azi bunatatea exagerata e catalogata ca o slabiciune.
Acum sa nu intelegi gresit si sa cazi in extreama cealalta.
Succes!

| sabin89 a răspuns:

Dacă ai un "client" pe care îl suspectezi că nu vrea să cumpere, ci vrea doar să te sâcâie, spune-i şefului de magazin (aşa discret) şi el ştie ce are de făcut.

| Lioana a răspuns:

Cred ca tie nu iti place sa-ti servesti cunostintele pentru ca te simti umilita daca faci asta. De ce? Au ei un job mai frumos?
Alege un job in care nu ai de-a face cu clientii! Operator pe calculator de exemplu.

| TheRealFantasy a răspuns:

"Toti cunoscutii"... daca te astepti ca oricine sa te trateze bine atunci vei fi dezamagita, nu trebuie sa confuzi familia/prietenii sau prietenele (buni ma refer) cu oricine.
Cand zici ca vrei sa te angajezi si ca ceilalti fac in asa fel incat sa iti dea mai mult de lucru, daca e cazul la job cand sefii te pun sa faci mai multe lucruri doar ca sa te vada ca te chinui atunci singura optiune ar fi sa schimbi job-ul, dar daca te referi la un job de genul chelnerita/ospatarita si ca ceilalti dau comenzi sau te iau la misto atunci probabil ca nu ar trebui sa iti pese atat de mult de asta.
Daca cineva chiar ar conta pentru tine ar sti asta (sau ar trebui, asta depinde si de cum comunici si tu cu ceilalti) si nu ar face asa ceva sau orice injositor, daca ti se pare ca nu le pasa de tine atunci singurul raspuns e tacerea si ignoranta, doar asa ii poti face pe cei din jurul tau sa sesizeze ca nu esti afectat de toate lucrurile astea negative.

https://smallactofkindness.files.wordpress.com/......4113_n.png

Mai schimba cercurile de prieteni sau de oameni in general, sau na daca tii la ei si ti-ar parea rau daca i-ai parasi scoate-le ochii... desi ar fi inutil, oarecum.
Raspunsurile pe care le dam celor din jurul nostru afecteaza direct si relatiile cu ei, daca le raspunzi la gesturi/glume/orice crezi tu ca e ofensator cu ceva similar sau razi ca si cum ar fi spus o gluma buna inseamna ca esti practic de acord cu ceea ce spun/fac, in schimb ignoranta e un semn de inchidere, un semn ca nu ai primit prea bine ce au facut sau au spus.
Daca nici ignoranta ta nu ii face sa vada ca au gresit atunci nu am idee ce altceva. happy

| LilPeep a răspuns:

''Nu stiu cum sa fac sa nu imi mai pese atat de mult''
Xanax e raspunsul, cand iau xanax nu-mi pasa de nimic.

| AliTheo18 a răspuns (pentru LilPeep):

E total eronat ce ai spus, sa nu mai pui pe cineva sa ia pastile. Tu ai habar cum e? Am vazut cu ochii mei, esti pe moarte cand te lasi, pentu ca devine unde drog. Esti in sevraj, doamne fereste sa foloseasca cineva pastile...

| LilPeep a răspuns (pentru AliTheo18):

Eu iau xanax in fiecare zi fiindca sufar de anxietate si depresie stiu despre ce vorbesc, in orice caz sugestia mea era sa ia 1, 2 ocazional asa nu permanent.

| AliTheo18 a răspuns (pentru LilPeep):

Crede-ma ca de la 1, 2 ajungi la ceva zilnic, daca habar nu aveam despre situatia asta, despre urmari, nu vorbeam. Nu am spus ca imediat o sa ajunga la pastile in fiecare zi, dar in timp o sa mareasca doza etc.