| Chibi689 a întrebat:

In cat timp le trece parintilor supararea..Am incercat sa fumez si m au prins de ieri tot am morala incontinuu si aud injuraturi si ca urmare ma vor urmarii si nu ma vor mai lasa in compania prietenilor mei cu care stateam.Nu as vrea sa ii urasc dar ma chinuie prea tare si mereu la.lucruru minore primesc pedepse da ca asta nu.Ce sa fac am numai 16 ani

Răspuns Câştigător
| nhhv a răspuns:

Ei sunt doar îngrijorați, ca oricare părinți. Nu vreau să par absurdă, dar vei înțelege când vei avea și tu un copil, că vei vrea să faci totul pentru el, iar îngrijorările vor apărea tot mai des. Tu, prin încercarea de a fuma, le-ai trădat încrederea, iar ei neștiind ce este în mintea ta, preferă să îți interzică. Încearcă să vorbești cu ei, că prin comunicare poți rezolva orice. Să nu-i urăști, e cea mai mare prostie făcută vreodată, îți zic clar.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti asumi prostiile pe care le faci.
Sau asumatul nu e asa cool ca fumatul?

| Freya1 a răspuns:

Eu am 22 si nu stiu daca a mei stiu ca fumez ca niciodata nu am fumat in fata lor din respect pentru ca nu am o situatie ni i foarte roz.Parinti mereu vor fi ceva de genu "Pana la 18 ani esti comandat de mine" apoi la 18 "Pana vei fi pe picioarele tale eu te comand" si poti sa o duci tot asa pana la 50 60 de ani.Momentan ascultai si nu ii mai supara, menajazai cumva cand faci cate o prostie sa nu le creezi greutati deoarece esti adolescent si ei se ingrijoreaza sa nu cumva sa apuci pe un drum gresit.

| danay72 a răspuns:

Cereti scuze si asumati greseala. Vor vedea ca ai inteles ca nu e bine sa fumezi. Un raspuns bland indeparteaza furia, de aceea vorbeste calm cu ei.

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salut,sunt destul de prost ca m-am apucat,nu mai pot renunta acum,parintii tai iti vor binele in ciuda vointei tale,drogul asta, numit tutun, e nasol daca te apuci de el, la fel si alcoolul, ce e misto frate sa fumezi, iti dau eu 15 lei din buzunarul tau,ii rulrlez si-i aprind,tu ai sa tragi?! Nu,ma iei la bataie,de fapt gresesti, pentru ca indirect, practic, arzi niste bani, sunt eu suficient de prost ca nu imi mai doresc sa ma las, nu incepe si tu...