| tania27 a întrebat:

In ce religie ar trebui sa botez fetita daca eu sunt ortodoxa si sotul e catolic? Eu doresc sa o botez in religia mea pentru ca sotul ...nu prea merge la biserica. Dar soacra mea insista sa o botezam la catolici desi nici ea nu umbla la biserica. Chiar am o dilema. Sotul a spus ca pentru el nu conteaza unde o botezam.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o asa pana va hotara ea singura unde sa se boteze.sau o poti duce la binecuvantare la ambele biserici. da intreaba-o pe soacra ta ea cand va muri in care iad sau rai va merge? in cel catolic? sau cel ortodox? si la care Dumnezeu? da Iisus Hristos ce religie avea? daca nu va intelegeti, ia intreaba-o; ei cine i-a botezat copilul si unde? fistecare cu copilul lui, si cu hotararile lui. ce treaba are ea?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Subscriu la ceea ce spune crinu, dar din motive diferite.
1. Nu e treaba soacrei pentru că e fiica ta şi nu a soacrei. Prin urmare, ea nu are niciun drept în a lua decizii în locul tău şi al soţului tău, unicii oameni cu drept de decizie.
2. Dacă soţul tău s-a declarat neutru, rămâne exclusiv la latitudinea ta.
3. Din punctul meu de vedere, cel mai bine ar fi să nu o botezi deloc! Mai bine să decidă ea când va fi suficient de matură, ce religie va dori să urmeze, sau dacă va dori să urmeze vreo religie.
În cazul meu, de pildă, tot aşa, bunica paternă a insista pentru botezarea mea în cultul ortodox în condiţiile în care ambii părinţi ai mei sunt atei. Şi uite o treabă: Şi eu am ajuns ateu şi am mers după aia pe la uşile Corporaţiei Ortodoxe Române ca să mă înlăture din registrele lor de botez şi a fost un chin destul de mare.
E cel mai bine să o laşi pe fiica ta să decidă, atunci când va fi în stare!
Din punctul meu de vedere, ca ateu, credinţa sau non-credinţa aleasă singur(ă) este cea cu adevărat convingătoare şi nu religia impusă de părinţi, familie extinsă, societate, şcoală, etc.
Numai bine şi să-ţi trăiască fetiţa.

| NickiMinaj a răspuns:

Chiar conteaza pentru cineva? trage la sorti, intreb-o si tu pe soacra " a sau b" si aia e...

| RXN a răspuns:

Nu o boteza, religia e un aspect personal, fiecare si-o alege, nu se impune cu forta sau 'pentru ca asa trebuie'de la nastere.Cand va fi suficient de mare si va avea suficienta informatie, va alege singura, e total inutil actul acesta.
Si ai mei m-au botezat, m-au trimis la biserica, m-au batut la cap, ca atunci cand m-am maturizat suficient, sa devin agnostica.Nu a fost pierdere de timp?
P. S. Soacra ce treaba are cu voi si copilul vostru?

| Annitu a răspuns:

DILEMĂ MASCULINĂ . x_x:-T http://annitu.blogspot.com/2011/02/dilema-masculina.html =))

| Loly a răspuns:

Pana la urma tu ai purtat fetita in pantece nu soacra ta deci tu decizi.Eu as zice sa o botezi in religia ta :crestin-ortodox.

| RoxX_1956 a răspuns:

Eu zic sa va puneti amandoi de comun acord privind religia in care va botezati fetita.Ar fi bine ca sa o botezi in religia ta, ortodoxa, si ar fi super ca si sotul sa se converteasca.big grin
poate il convingi.
mult succesbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este : ca tu cu sotul tau sa stabiliti religia in care sa va increstinati copilul, decizia soacrei in cazul acesta nu mai conteaza, ea a luat decizii la rindul iei cind a avut copii de botezat, iar fetita ta cind va fi mare si nu-i va convenii religia pe care ia-ti dat-o se va convertii fii sigura, daca va fi cazul, asa ca parerea mea decizia iti apartine tie si sotului.mult noroc la copil si la parintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde crezi si unde iti zice inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boteaz-o in religia ortodoxa pentru nu se compara nicio religie cu religia ortodoxa si sa stii ca e pacat sa te casatoresti cu un barbat de alta religie

| ileanaadrianastan a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu o botezati deloc. Ritualul botezului a fost introdus de un esenian, pe numele lui de evreu Jochanan. Acesta tinea cu tot dinadinsul sa-i spele pe evreii antici, desi acestia nu erau defel murdari. Moise instituise Legi foarte drastice in acest sens. Botezul nu are absolut nici un sens. Liderii oculti si superbogati ai acestei planete nu sunt botezati si nu o duc defel rau din acest motiv. Dimpotriva.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Inteleg ca fetita este nascuta din parinti romani, urmasi ai Geto Dacilor. Atunci chiar nu inteleg de ce anume trebuie botezata intr-o religie de import, straina de neamul romanesc.

| whiteOdrink a răspuns:

Cred ca e mai bine la ortodox. nu am nimic cu religiile insa e bine ca, copii sa aiba aceeasi religie cu mama... ea ii invata aproape totul happy

| ReuvenMeir a răspuns:

In religia judaica. Aceasta va fi religia statului global.