| anonim_4396 a întrebat:

In citeva saptamana plec in strainatate. Ideea e ca am o sora si iubitul in acceasi tara. Eu vreau sa stau cu sora in acelasi oras dar iubitul meu nu vrea nici in ruptul capului. Cum sa fac sa fie mai bine? Nu vreau sa traiesc departe de sora mea, sa fiu singura. Noi doua ne intelegm tare bine, dar prietenul meu nu vrea sa accepte sa stam mai apropate ( in acelasi oras) Ce ar trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu e nici firesc, nici etic, si nici altfel ok sa iti ceara asa ceva! Chiar nu ti-a dat de gandit asta?! Daca ti se intampla ceva, Doamne fereste!, ai mai multa incredere in el, decat in ea?! Daca il apuca odata ceva, si "te ia la omor"/la bataie?! Unde te duci?! Nu il lasa sa hotarasc pentru tine chestii de genul asta! Risti sa regreti enorm mai tarziu! Inversunarea lui e cel putin suspecta! Pune-l sa iti insire pe hartie motivele, = avantalele tale/voastre, ca si cuplu!, si ai sa vezi ca nu o sa vrea! Oare un strain iti va fi mai aproape decat sora ta?! Ai mare grija, se intampla multe ciudatenii in strainatate cu romanasii nostri "corecti"! Parintii si sora ce spun de asta?! - sau nu le-ai spus?

| anad a răspuns:

Daca pleci la el si vreti sa fiti impreuna, atunci are dreptate, daca mergi sa lucrezi, cel mai avantajos este sa stai cu sora ta sau aproape de ea. El va fi nevoit sa accepte daca te iubeste.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa ii spui ca parintii tai accepta sa pleci doar daca stai cu sora ta. Daca te iubeste cu adevarat o sa fie de acord, daca nu inseamna ca vrea doar sa te foloseasa si nu vrea sa ai un sprijin in sora ta mai ales ca stie ca te intelegi bine cu ea. Alegerea e a ta, dar e bine sa iti impui punctul tau de vedere si sa nu cedezi presiunilor facute de el.

identitate
| identitate a răspuns:

Te mai intrebi? Spune-i sa faca pasi! Daca iti cere sa renunti la familia ta nu te gandesti ce te asteapta?