| Gabrielg29 a întrebat:

In cursul zilei de astazi, cand veneam acasa, m-am intalnit pe bulevard cu un vecin care cumparase o sticla de bere.

Din pacate eu am decis sa mai stau de vorba cu el pe o banca si desi nu am baut din bidon, 2 politisti ne-au vazut din masina si au venit spre noi.

Ne-au spus ca este interzis sa bem in locurile publice iar noi le-am spus ca nu am baut.

PROBLEMA este urmatoarea:

Politistii ne-au cerut sa ne legitimam iar ei si-au notat datele noastre intr-un caiet.

Dupa ce au terminat, ne-au spus ca ne-au dat doar un avertisment, dar noua ne este teama ca nu cumva sa ne trezim cu vreo amenda.

Credeti totusi ca putem avea neplacuta surpriza ca peste cateva saptamani sa ne vina la fiecare vreo amenda
crying?

Tin sa mentionez ca atat eu cat si vecinul meu suntem majori.

Stiu ca poate am gresit dar as vrea un sfat din partea voastra crying.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu v-au facut proces-verbal de contraventie atunci n-o sa mai fiti amendati.
De altfel si avertismentul este o sanctiune contraventionala si este aplicata fara a incheia un proces-verbal de contraventie.

| katy a răspuns:

Nu iti vine nimic.Ti-au luat datele, ca in cazul in care va imbatati si faceti o prostie, sa stie de voi, sa va aiba in vedere.stai linistit, a fost doar avertisment.

| untu a răspuns:

Nu o sa vina amenda, dar va avertizat sa nu se mai intample! Sa nu se mai repete niciodata in locuri publice! daca vezi pe cineva cu o sticla de bautura, nu o retine sa stai de vorba in locuri publice, lasa-le sa se duca acasa si sa va stabiliti o intalnire pentru a sta de vorba!

| cristinel375 a răspuns:

Prietene,nu te speria, eu de 4 ani de cand m-am mutat in in oras pentru liceu, cred ca mi-a luat politia datele de minim 30 de ori =]]
Nu te speria, fac aceste lucruri ca sa vada de unde esti, in cazul tau ca v-a vazut cu berea crezand ca sunteti alcoolici si altele; pe mine m-a luat ca steteam foarte tarziu pe afara cu rolele si din acest motiv imi luau datele.Nu ai cum sa primesti amenda si nici avertisment nu ti-a dat ca trebuia sa-ti dea o hartie scrisa ca un fel de proces verbal.In final, poti sta linistit.

| jimmy01 a răspuns:

Stai calm nu vine amenzi la urmatoarea abaterete arde

| narcistoma a răspuns:

Pai nu o sa vina o amenda dat fiindca e prima abatere

| Gabrielg29 explică (pentru narcistoma):

Pai el si-a notat datele noastre asta ma sperie dar ceea ce ma face sa fiu optimist cat de cat este faptul ca tocmai politistul respectiv ne-a spus ca nu o sa vina nicio amenda.

Crezi ca trebuie sa avem motive grave de ingrijorare?

El a spus ca nu o sa primim amenda dar pe noi ne sperie faptul ca ne-a luat datele.