| AdinaanidA a întrebat:

În epoca modernă mai e obligatoriu, atunci când te măriți, să știi să faci mâncare?

61 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Se face ea singură...în pământ și în copaci. tongue

| AdinaanidA explică (pentru NOname):

laughing Pentru mine da. Dar nu cred că va vrea să mănânce ceea ce pregătesc pentru mine.

| NOname a răspuns (pentru AdinaanidA):

Nu vrea? Să-și facă singur sau să moară de foame! big grin

| NLS a răspuns (pentru AdinaanidA):

De ce? E "mancare pentru gaini"? Exista si barbati ce traiesc bine mersi cu asa ceva, cunosc unul happy (not me)
Imi amintesc faza de la Cireasa de pe tort, cand un zapacit (un membru de la El Negro parca, sau de la naiba stie ce trupa semi-cunoscuta), si-a intampinat invitatii cu vreo 10 feluri de seminte, si ..cam ala a fost festinul.

| AdinaanidA explică (pentru NLS):

Nu e vorba de asta. Fiecare e liber să mănânce ceea ce vrea.
Problema mea era, câți dintre bărbați, după ce se însoară, se așteaptă ca după ce au plecat de la mama, soția să fie următoarea mamă și să-i facă de mâncare tot ce-i place lui, pentru că el așa a fost obișnuit.
Era doar o pură curiozitate. Nu teamă că mi s-ar putea întâmpla mie, pentru că eu am un sistem imunitar foarte dezvoltat laughing

| NLS a răspuns (pentru AdinaanidA):

Eu unul, nu sunt pretentios deloc la mancare... zicea fostul meu sef ca eu sunt usor de tinut laughing (cand comanda pizza refuzam, cola nu, alte sucuri nu, tigari nu)

| mgtow a răspuns:

Nu. Dar vor aparea robotii care fac mancare in timp, tineretu asta nu se complica cu bucataria

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Nici maritatul/insuratul nu mai e la moda sau obligatoriu cum era acum 20 si ceva de ani!
Referitor la intrebarea ta, conteaza si cu cine te mariti.
Unii vor fi indiferenti si altii vor avea pretentia sa stii!

| Adry05 a răspuns:

Nu. De multe ori se intampla sa stie barbatul sa gateasca. laughing Dar e bine macar o baza sa stii, nu ca ar fi criteriu dar e rusinos sa nu stii sa faci chiar nimic.

| AFR81 a răspuns:

Epoca moderna a trecut si da, pe vremea aia, asta era o conditie esentiala. Nu mai vorbim de zestre si de altele. In prezent, eu zic ca s-a mai estompat aceasta tendinta de asociere a femeii cu grija de casa, cu spalatul, cu mancarea, cu grija de copii. Depinde de sot, insa nu ar trebui sa fie o conditie esentiala. Va descurcati voi, pana la urma. Inveti, pe parcurs, sa faci mancare, mai ales ca, avand acces la internet, lucrurile sunt semnificativ usurate.

| RAY a răspuns:

Este bine sa stii pentru tine insati in primul rand

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In epoca moderna, nu ar trebui sa existe prejudecati.
Nu e obligatoriu sa gatesti, sa faci curat si sex, atat timp cat partenerul poate trai fara astea, si e constient cu cine sa insoara.
Exista destule case in care nu se gateste, si asta se intampla de mult.
Exista si destule tufe care nu stiu sa se f ta, dar s-au maritat.
Casnicia e un cuplu oficializat, nimic altceva. Conteaza doar ce isi cer si ce isi ofera, unul celuilalt.
Poti sa te mariti cu unul doar ca sa stati in pijamale sa comandati pizza si sa va jucati fifa. Atat timp cat va merge, si nu va plictisiti, aia e casnicia voastra.

| relian a răspuns:

Daca arati f bine, daca poti gasi unu cu bani multi, daca esti f buna la pat, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme de genul ca stii sa faci ceva sau nu laughing.Dar mai stii poate si ala cu bani se satura la un mom dat de o femeie gen tablou.Alta optiune ar fi sa mergi intr-o tara unde se maninca afara, acolo nu trebuie sa stii sa gatesti nimic laughing
Daca chiar nu stii sa gatesti ceva, nici chiar un ou fiert sau in tigaie e de rau, in sensul ca poate nu prea ai inclinatii la mai nimiclaughing zic si eu sper ca nu te superi. Uite un studiu bun de facut despre femei -legautra dintre gatit si sex laughing ar fi bun un studiu.
Eu din ce am avut, ce am vzut femeile care stiu sa gateasca is si bune la pat laughing bine nu s tiu daca este regula dar asa am observat. Observatiile continua happy

| AdinaanidA explică (pentru relian):

După mintea mea, chiar dacă arăți bine și ești bună la pat, astea nu sunt chestii cu care să tranzacționezi pentru că te vei transforma instantaneu într-o femeie de doi lei.
Problema mea nu e că nu știu să fac nimic pe aragaz. Chestiile astea simple (cartofi prăjiți, ouă, orez, o friptură, etc) le știu și le fac.
Taică-meu e grec, maică-mea româncă. Eu am copilărit mai mult la bunici în Grecia în Patras. Acolo e o altă cultură gastronomică, intr-adevăr se mănâncă mai mult afară, iar ceea ce se gătește în casă sunt chestii simpliste.
E, aici când o văd pe maică-mea cum gătește mâncare tradițional românească (sarmale, piftie, tot felul de ciorbe) mă ia cu amețeală. laughing Nu cred că eu voi reușii vreodată.

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

Daca ai copilarit in Grecia, gateste greceste! Ca sa faci o musaca sau o papoutsakia, iti ia 20 de minute si nu trebuie sa ai 3 stele Michelin. Ca sa nu spun ca sunt mai gustoase si mai sanatoase decat multe preparate "traditionale" romanesti (sarmaua am luat-o de la turci, ciorba (borsul) de la slavi, mai putin cea de perisoare care este tot de la turci, piftia de la bulgari. Cei 100% romanesc este bulzul!).

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

Mâncare grecească știu să fac cam orice... era vorba de mâncarea tradițional românească așa cum face mama. Că d-aia se zice "mâncare ca la mama acasă" laughing

| relian a răspuns (pentru AdinaanidA):

Nu iti bate capu cu asa ceva, o sa gasesti un baiat caruia nu-i plac chestiile astea.Sincer mie nu prea mai imi plac mancarurile romanesti.Cand eram in RO probabil nu aveam incotro, de fapt si acum cand vin in vacante maninc, dar daca am ce alege aleg altceva decat mancaruri romanesti.
Sa fii tu buna la toate si asta cu mancarea sa no stii deloc.Vina la mine ca te iau eu, manainc afara si putin, iar acasa stiu si eu la pastea sau craciun poate un ou sau un cartof laughing

| PsihoSex a răspuns (pentru relian):

Nu toate gospodinele sunt si bune la pat!
Si la mine, observatiile continua!

| Freya1 a răspuns:

De la o anumita varsta indiferent ca esti barbat sau femeie trebuie sa stii sa te gospodaresti.
Eu personal am invatat sa fac mancare si sa intretin o casa de la 15 ani.

| AdinaanidA explică (pentru Freya1):

Apreciază soțul tău ceea ce știi să faci? Adică simți chestiile astea ca pe un atu al tău?

| Freya1 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Da chiar e un atu.Imi lauda mancarea si sta cu mine sa invete

| NLS a răspuns:

Am invatat sa gatesc de la 19 ani, cand mama a stat cateva luni prin spitale cu bunica.
Apoi imediat a urmat facultatea, unde iarasi am avut ocazia sa exersez si sa ma perfectionez.
Pe tot etajul, eram doi baieti care gateam si altceva in afara de cartofi prajiti.

| AdinaanidA explică (pentru NLS):

Adevărul e că m-am gândit și eu la chestia asta. Nevoia te învață.

| Sn4k3 a răspuns:

Dar cand era obligatoriu laughing? Doar recomandat.

| AdinaanidA explică (pentru Sn4k3):

Noi suntem prea mici de vârstă dar acum 50-60 ani chiar era obligatoriu. laughing

| Hammurabi a răspuns:

O femeie adevărată trebuie să știe să facă ciorbă și scandal din ce are la îndemână. laughing

| danay72 a răspuns:

Nu.Dar depinde de pretențiile partenerului. Oricum un partener care te iubeste nu consideră acest lucru un impediment, din potriva poate fi o ocazie în care gatiti împreună și petreceți timp. Oricum, iubirea adevărată nu isi cauta propriile interese, adică nu e important dacă gătești sau nu.

| h3r a răspuns:

Un minim de indemanare iti trebuie pe parcurs.

| Emma30555 a răspuns:

In ziua de azi totul se poate cumpara inclusiv mancare gatita, sunt foarte multi barbati care stiu si le place sa gateasca sau multe cupluri gatesc impreuna de cele mai multe ori. Daca vrei sa inveti sa gatesti o faci pentru tine

| AdinaanidA explică (pentru Emma30555):

Crede-mă că aș vrea dar sunt un antitalent total. laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Atunci nu ti face probleme. Trebuie sa gasesti un baiat cu o mentalitate moderna. Niciodata nu am admirat femeile care isi petrec prea mult timp in bucatarie. Dupa mine nu exista treburi pe care sa le faca femeia sau barbatul. Fiecare face ce se pricepe.

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

Atunci ar trebui sa te obisnuiesti cu "Draga mea, a fost excelenta supa/ciorba/friptura/tocana/inghetata, dar altadata sa nu mai faci!". Asta, bineinteles, daca viitorul tau sot este un gentleman!

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

laughing Adică să-l întreb "Iubitule, ți-a plăcut mâncarea?" și el să-mi răspundă "Auzi, ai chef de ceartă?" rolling on the floor

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

Se pare ca ai prins ideea sau ai ceva experienta in "domeniu". big grin

| PersonajFictiv a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca trebuie sa inveti sa faci mancare in primul rand pentru tine ( sau doar pentru tine ), o sa iti foloseasca.
Trebuie sa fii independenta din punctul asta de vedere, nu poti sta mereu dupa altii, te muti singura sa zicem,mereu o sa cumperi sa o sa ceri de la mama pachetel? thinking
" In epoca moderna " a evoluat tehnologia,oamenii sunt mai prosti ca primitivii sa stii ( ma refer la caracterul lor ) ca asa e sistemul,sa abuzeze de anumite slabiciuni ale omului dar in fine, asta e alt subiect.

Totusi Adina, invata sa faci manacare, o reteta pe luna, o sa iti foloseasca. Profita de timpul liber pe care il ai.

| JackR a răspuns:

Este suficient sa stii sa formezi numere de telefon, ca firme de catering, doua pe fiecare suta de metri patrati!

| AliGab a răspuns:

Nu este obligatoriu, dar conteaza sa nu mori de foame in cazul in care nu ai suficienti bani sa iti iei totul de-a gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza epoca sau sexul (unei persoane), trebuie sa stii sa gatesti pentru tine. E ceva normal dupa o varsta sa stii asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici sa te mariti nu mai e obligatoriu.Dar da, ar cam trebui sa stii.Gandeste-te ca nu stie nici partenerul tau.Ce faceti? Iti gateste soacra?))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine sã nu sti sã faci de mancare, barbatul Oricum te vrea doar pentru un singur lucru.
Celelalte le face elwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca te mariti cu un bogătas

| Roxin a răspuns:

Buna!

Personal, imi fac singur de mancare, curatenie, spalat, calcat, etc. Deci, nu am nevoie de o femeie pentru asa ceva. Sarcinile se impart egal, prin intelegere, zic eu. happy

P.S.
Inca nu a murit nimeni din mancarea gatita de mine.

| AdinaanidA explică (pentru Roxin):

Te înțeteg. Dar chiar n-aș vrea să rămân văduvă din cauza mâncării gătite de mine.
Știi bancul ăla "Iubitule, ciorba asta singură am prăjit-o" laughing

| Roxin a răspuns (pentru AdinaanidA):

Nu cred ca e atat de complicat sa gatesti. laughing) Retetele sunt la indemana peste tot. Trebuie doar putina atentie si indemanare pe care oricum le capeti in timp. Am stricat zeci de mancaruri pana am invatat cum se fac. Deci, vointa sa fie. happy

| liliana77any a răspuns (pentru AdinaanidA):

Vreau si eu o ingheta prajita (din viata cu Louie). rolling on the floor

| Roxin a răspuns (pentru liliana77any):

laughing))))))) Buna asta.
Hai ca nu-i mare inginerie in bucatarie. E chiar fain, daca ii prinzi gustul. big grin

| AdinaanidA explică (pentru liliana77any):

Da. Un castronel cu zeamă. Ce e asta? Înghețată. Și de ce arată așa? Am flambat-o prea mult. rolling on the floor

| liliana77any a răspuns:

Daca iti iei un barbat care stie sa gateasca numai e nevoie sa gatesti tu. laughing

| AdinaanidA explică (pentru liliana77any):

Sau unul care să-și permită o bucătăreasă/menajeră. laughing

| liliana77any a răspuns (pentru AdinaanidA):

Daca esti o persoana geloasa mai bine nu. laughing

| AdinaanidA explică (pentru liliana77any):

Nu. Chiar deloc. Deci poate să fie bucătar. laughing

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Da e obligatoriu.

| veryhonest a răspuns:

E bine sa stii sa-ti faci de mancare.

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Nu trebuie ca iti strici unghiile

| Constantin_Stefan_1975 a răspuns:

Dacă crezi ca poți trai fără sa mânaci nu e obligatoriulaughing)))))

| AllexxGrigoras a răspuns:

Nu e obligatoriu dar daca vrei să ai o casnicie frumoasa e bine sa stii

| Miller_Ali_1993 a răspuns:

In epoca moderna, lesinatele nu stiu sa gateasca, deci nu e MUSAI sa stii sa gatesti, exista Mcdonalds si KFC, ti-l faci pe "iubi" de 120 de kg ca sa nu mai umble pe la altele, in schimb tu poti sa umbli pe la altii dupa ce-l faci pe al tau de 120 de kg ca deah, nu te-a invatat mama ta sa gatesti.

| AdinaanidA explică (pentru Miller_Ali_1993):

Hmm... am încercat să găsesc ceva inteligent în ce ai spus, dar... poate data viitoare. laughing