| olesea_6474 a întrebat:

In fiece ziulica eu ma sfadesc cu bunica mea ce sa fac ca sa nu ma mai sfadesc cu ea?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Cu intelepciunea-ti dovedesti ca sti ce e respectul celui din casa, si mai ales pentru cea care iti vrea tot binele din lume. Si nu uita ca si tu peste ceva timp ii vei lua locul si vei fi si tu pe rand mamica si bunica; si nu cred ca ti-ar placea sa fii tratata asa cum tu o tratezi acum pe bunii a ta; fii mai rabdatoare, mai politicoasa si ai sa vezi ca si ea nu te va mai cicali atat, doar iti vrea numai de bine. Si nu uita : intai sunt parintii parintilor tai, (deci - bunicii ) apoi sunt parintii tai si apoi esti tu! Asta este asa indiferent de vrei sau nu. Iti doresc sa ai mai multa rabdare si intelepciune si totul va fi ok. Numai bine si sa ai parte de tot ce e frumos si bun pe lumea asta, Lucien.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Probabil ganditi diferit. Si e normal sa aveti discutii in contradictoriu. Ea a trait in alte vremuri dar totusi este foarte inteleapta. Te poate sfatui. Tu stii bine cum sa urmezi sfaturile ei. E drept ca sunt alte timpuri acum dar orice sfat prinde bine. Incearca sa ii respecti sfaturile dar sa ii spui de ce faci ca tine. Trebuie sa inteleaga si ea schimbarea de mentalitate. Atata timp cat fiecare respecta punctul de vedere a celeilalte totul va fi bine. Incearca sa o accepti asa cum e. Si ea probabil ti-a iertat multe. Incearcati sa nu va certati. Sunt sigur ca punctele de vedere, chiar daca nu coincid pot fi spuse pe un ton linistit.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Bunica ta este o femeie in varsta care trebuie respectata, nu inteleg cum ajungi sa te certi cu ea, cand datorita experientei de viata ai putea sa inveti multe lucruri bune de la ea. Cauta sa o intelegi sa o respecti si sa te apropii mai mult de ea, ce este mai frumos decat o dragoste dinte nepot/a si bunica.

| EUSIATIT a răspuns:

DA este diferenta de mentalitate [sau mai bine zis de generatii. dar e bine sa o mai si asculti pentru ca ai de invatat .si...nu iuta ca vei fi si tu mamica si apoi bunica si o sa ti amintesti ce ai facut tu cu bunica ta. S ar putea sa nu ti convina dar fiecaruia ne vine rindul. CE tie nu ti place altuia nu i face.

| cretzufinish a răspuns:

Haoleu fatuca nu ti mai sfadi ca sfadirea nu-i a buna, ignor-o mai ghini laughing

| zuly a răspuns:

Pai de ce va sfaditi? Sigur esti tu capoasa si refuzi sa ajungi la un compromis cu ea. Bunica ta este o femeie in varsta, are alta mentalitate, nu cred ca e gresit sa spun ca ea a crescut "in alta lume". Incearca macar sa nu mai faci de fata cu ea lucrurile care o deranjeaza. Trebuie sa o iubesti, sa o respecti si sa te bucuri cat mai mult de clipele petrecute alaturi de ea, pentru acestea se sfarsesc pentru totdeauna mai devreme sau mai tarziu, indiferent de dorintele sau de puterile noastre. Din pacate ne dam seama de aceste lucruri cand deja nu mai sunt langa noi.

| albinuta_2886 a răspuns:

Si mie mi se intampla cateodata sa ma mai contrazic cu bunica mea, dar apoi imi pare rau pentru ca m-am certat degeaba cu ea. Nu isi va schimba convingerile. Ar trebui sa o asculti si sa te bucuri de timpul pe care il petreci alaturi de ea. La urma urmei este bunica ta si te iubeste la fel de mult ca proprii parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-o lasi in pace si sa-ti vezi de problemele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Panaacum ai fost rea, nepoliticoasa, neascultatoare.deacum incolo, fii buna ascultatoare si respectuoasa. ia vezi poti? sa fii buna? ca rea stii ca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cale de mijloc.Ai putea sa spui ca ea si sa faci ca tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa spun ca e senila saraca femeie insa la batranete sunt ca niste copii si cel mai indicat este la o lasi in pace, sa fii mai rabdatoare; e de datoria sa o intelegi pentru ca sunt convinsa ca si ea a facut-o atunci cand tu erai mica si o suparaihappy

| ImmortalQueen a răspuns:

Pai dc te certi cu ea? cred ca nu o asculti sau ceva de genu.laughingda oricum fiind batrana gandeste altfel decat tine si totusi trebuie sa o intelegi si pe ea.pentru ca e bunica ta si trebuie sa o iubesti... sper ca te-am ajutat cu ceva...si sa nu te mai certi cu ea.pa

| wewrwwfwefdsf a răspuns:

Nu o baga in seama