| jacob a întrebat:

In noaptea asta, stateam la calculator pana tarziu, cum fac de obicei. Credeam ca sunt acasa doar cu menajera si gradinarul, care dorm la parter in niste camere mai izolate. Deci credeam ca nu ma aude nimeni cand ascultam niste muzica. Dar tatal meu s-a intors acasa mai devreme dintr-o calatorie sincer, chiar nu stiu cand, astazi m-am trezit pe la 3 ziua si nu prea am iesit din camera. A intrat la mine, era cam 2:45 noapte si a inceput sa tipe: La ora asta stai pe calculator, nu e prima data cand te gasesc am auzit de la Maria(menajera) ca asta faci toata ziua. Daca se mai intampla o data iese rau de tot sa stii! Cum vrei sa te descurci la scoala daca toata noaptea nu dormi?! In fine mi-a tinut un discurs interminabil. Ceea ce ma enerveaza la culme este ca nici macar nu il intereseaza in mod direct de mine, e mai mereu plecat in alta tara cu afacerile si eu raman,, in grija servitorilor,,(parintii mei sunt divortati, stau cu tata, mama e plecata din tara). I-am zis ceva de genul: Lasa-ma o data in pace, cine esti tu sa te crezi asa important, ultima saptama nici macar nu stiai ce fac si mai dai si tu pe acasa si imi faci mie scandal. Bineinteles ca s-a enervat si mai rau si s-a repezit la mine(stateam in pat cu laptopul pe piept) si m-a tras de ureche( chiar foarte tare, initial am tipat). Dupa faza asta mi-a inchis laptopul si si-a tinut monologul plin de amenintari, ca daca se mai intampla va iesi mai rau. Sincer, imi e putin frica de el, stiu de ce e in stare, nu o data am primit cateva palme ca nu faceam ce voia el (pardon, ce este bine pentru mine) si cand se enerva mai rau, am primit si ceva bataie serioasa cu cureaua.
Ma deranjeaza ca, mai mereu e plecat sta acasa doar vreo 50 la suta din timp si atunci incearca sa se impuna dominandu-ma sau se revanseaza cumparandu-mi tot felul de lucruri ( vara asta mi-a luat vreo 3 atv-uri, unul de ziua mea, cu toate ca inainte cu 3 zile de asta ma certasem cu el si mai primisem si cateva palme, dar cand mi l-a dat a bagat o fraza idioata de genul : scuze pentru ce s-a intamplat acum cateva zile, dar uneori tu chiar nu vrei sa intelegi ce e bine).
Nu spun ca nu il iubesc, dar uneori ma gandesc ca ar fi mai bine sa fie mereu plecat, desi, cand stau cu el(mergem la cumparaturi, ne intrecem cu atvurile sau ne uitam la filme) ma simt chair foate bine.
Voua vi se pare normal cum procedeaza?(sper ca nu s-a intels ca vine o zi, ma cert cu el si pleaca iar, sta mai mult timp acasa, nu ma bate mereu, doar cand se enerveaza, in rest e destul de ok)

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Cand mai vine acasa, si-l observi intr-o stare cat de cat buna, pune-te langa el si spune-i asa: ''Tata, eu n-am nevoie de cadouri. Eu am nevoie de prezenta ta, am nevoie de sfaturi, am nevoie de afectiune, de caldura, de iubire. As vrea sa stam mai mult impreuna, sa vorbim mai mult, as vrea sa am langa mine umarul pe care sa-mi astern off-urile. Am nevoie de afectiune, tata.''

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Jacob: Nota 10 pentru răspunsul tău!
Strict legat de întrebare, mie doar Flav mi se pare că e pe subiect.
Dacă în multe momente tatăl tău e ok, rezultă că poţi avea o discuţie civilizată cu el, mai ales dacă are şi tupeul să-şi mai ceară şi scuze (e lucru mare cu mulţi părinţi să facă asta. Mulţi sunt ca Rosinata şi cred că doar ei au dreptate!).
Discută cu taică-tu şi cere-i asta şi explică-i că degeaba te umple de cadouri că nu umple golul lipsei de afecţiune paternă pe care-l lasă în ceea ce te priveşte.
Cât priveşte ceea ce ţi-a spus gigiro, chiar îţi recomand să eviţi pe cât se poate ce te sfătuieşte ea acolo. Ai fost norocos să te naşti într-o familie cu bani - PROFITĂ de asta!
Faptul că aveţi "argaţi" îţi lasă ţie mai mult timp liber să studiezi şi să te dezvolţi intelectual, şansă pe care unii nu o au tocmai pentru că trebuie să se ocupe de "masă, grădină" şi alte activităţi pe care oamenii înapoiaţi precum gigiro consideră că e normal să le facă copiii în loc să studieze.
Succes în viaţă.

| fabiola a răspuns:

Privind la rece tatal tau are dreptate,nu poti sta pana seara tarziu pe caculator,la scoala vei fi obosit si in plus iti afecteaza sanatatea.El este plecat pentru ati asigura un trai mai bun iar tu trebuie sa-l multumesti cu rezultate bune la scoala, sa-i dovedesti ca esti responsabil.S-ar simti mult mai bine, te-ar aprecia si s-ar apropia de tine mult mai mult.Incearca si tu sa profiti atunci cand sunteti impreuna, sa discutati, sa va intelegeti.Eu cred ca este un tata responsabil, te iubeste dar nu stie cum sa-ti arate.Fa tu primul pas si iti garantez ca va veti intelege super!

| gigiro a răspuns:

Si eu sunt de parerea Fabiolei.Tu,ai menajera si gradinar,altii,au numai tata sau mama. Daca tu ai fi in situatia tatalui tau,munca, munca, plati.ai fi linistit sau stresat? Spune-i tatalui tau ca nu mai aveti nevoie de " argati",ca o sa te descurci singur cu masa,curatenia,gradina,etc. Tatal tau,va scapa putin de stres,si veti putea discuta mai mult. Cine are bani, nu are viata usoara, iar viata de familie e compromisa.Deasemenea,cred ca ar trebui sa-i cauti o femeie, ca el nu are timp de asa ceva. poate se mai calmeaza. Cere-i " o mama ", sau nu vrei ca te va neglija si mai mult?

| Zenithf a răspuns:

Chiar sunt pe bune intrebarile astea sau tu iti testezi talentul de novelist cu noi? Daca sunt pe bune spune-mi si o sa incerc sa te ajut cum pot. :-\

| mgtow a răspuns:

E ceva logic sa mai iei o batuta asa esti bine educat caci cu vorba buna nu se rezolva nimic, nu mai sta pana la ore tarzii la laptop asa nu mai ai probleme.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sunt sigura ca tatal tau iti vrea binele, insa nu stie cum sa procedeze. Nu sunt de acord cu bataile si violenta in general, la fel cum nu sunt de acord cu rascumpararea pedepsei prin cadouri. ATV? Daca ti-a cumparat asa ceva ( culmea, mai aveai ) considera ca l-ai iertat sau ca ai uitat?
Cum spune @Flav, discuta cu tatal tau, matur, cu sinceritate si curaj!

PS. ''Cum vrei sa te descurci la scoala daca toata noaptea nu dormi?! '' -- are dreptate!

| Er1 a răspuns:

Tatăl tău are o mică problemă și nu o spun cu răutate.
Însă până la urmă un copil nu se educă cu bătaia, ci stând de vorbă cu el și explicându-i cu ce a greșit și cum poate îndrepta.
Iar faptul că el te răsfață după fiecare ceartă te va aduce la un moment dat în care te vei învăța cu acest trai.

| Pshiholog a răspuns:

Gandeste-te c a el este plecat la munca doar pentru a aducebani in casa si ati asigura un viitor.Deci nu ai dreptate cand spui ca e mereu plecat.Totusi nu e bine ca te rasfata asa mult deoarece te vei invata cu asta.Tu fiind bogat te-ai obisnuit sa ai tot ce vrei, dar gandeste-te ca tu esti cine esti datorita tatalui tau

| Vanity a răspuns:

Daca el ti-ar spune frumos, calm ca nu e tocmai bine sa stai prea mult la calculator tu l-ai lua in seama? Nu spun ca e ok sa te bata, probabil e o fire care se enerveaza repede sau e foarte stresat, cel mai bine e sa lasi putin de la tine si macar sa te prefaci ca il asculti daca nu ai de gand, oricum cred ca nu comunicati mult si asta afecteaza relatia tata-fiu...

| axaal20 a răspuns:

Bulan cordit in cur ce esti
poate ar trebui sa te faci nuvelist
trobonist mic ce esti
chipurile esi un **** de 14 ani care scrie la punct si virgula, cu menajera si alte dichisuri
incearca pe viitor sa scrii pe o foaie poate scrmandu/te o sa iasa ceva
ave Caragiale

| Katalinn a răspuns:

Macar...Tie tatal tau iti ofera niste conditii de trai foarte bune dupa cate am inteles...Ar trebuii sa fii multumit ca ai un tata.care munceste pentru tine.si iti face toate poftele.si Incearca sa il asculti si pe el.mai lasa calculatorul incearca un sporthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric.Ai dreptate din toate punctele de vedere.Copiii au numai drepturi.Parintii numai obligatii.

| Lisa a răspuns:

M-ai lasat gura-casca la partea cu atv-urile :O.

| moustache a răspuns:

Cand auzi usa inchizi repede pc-ul, si te pui in pat...p mine nu ma lasa fratele meu pe un joc smallworlds si cand aud usa inchid repede pagina! Succes!

| jacob explică:

Aveti perfecta dreptate. Stateam si ma gandeam: ce sa fac acum. Sa ies in oras, sa ma joc la calculator, sa ma uit la televizor, sa fac orice alta activitate normala? Nu! Am sa scriu o poveste, am sa o pun pe un site si lumea sa raspuna. Mai mult, ce ar fi sa pun o intrebare in care cer ajutorul pentru ca mi se pare ca tatal meu nu procedeaza corect. Este evident ca nu poate sa fie o intrebare reala, doar am facut ceva neimaginabil: am scris cu punct si chiar cu virgula!
Nu stiam ca exista oamenii asa de penibili in lume, sincer.
Pentru cei care m-au ajutat, va multumesc, macar stiu ca oricand am o nelamurire, pot sa pun intrebarea pe site. Dar totusi cred ca nu aveti in totalitate dreptata, sa fim sinceri tatal meu cat de stresat poate fi ca sta si face afaceri.
Nu am zis ca am o viata grea, sau altceva, am intrebat doar daca tatal meu vi se pare iesit din comun.