| marik11 a întrebat:

în opinia dumneavoastră, care sunt argumentele pro şi contra de relaţii de prietenie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta intrebarea Dumneavoastra. Remarca: ce vreti mai exact sa aflati, ce intelegeti Dumneavoastra prin "relatii de prietenie"? Stim foarte bine ca "relatiile de prietenie" sunt regula de aur pentru societate... asadar intrebarea aici prezenta, imi ofera o oarece uimire pentru ca e ca si cand ati fi contra relatiilor de prietenie. Elle ne ofera elementele necesare de a ne dezvolta ca indiv social. Privirea "celorlalti" sunt primi pasi pentru ca un copil sa se dezvolte, sa se descopere. Mai tarziu, ele ne ofera o viata implinita, o viata mai mult sau mai putin "roz". Prieteniile ne ajuta sa devenim mai intelepti pe parcursul vietii. Regula de aur este sinceritatea, chiar daca uneori poate rani. Orice rana este un pas inainte in existenta. O alta regula de aur, este a fi disponibil a asculta subiectul care e in fata noastra, de a fi alaturi de el, de al ajuta insa fara a uita cine esti tu ca si personaj in relatia de prietenie. Intr-o adevarata prietenie, nu exista "stapan" si "sclav", ci exista EGALITATE. Relatia de prietenie, este una din pietrele esentiale intr-o relatie initima, de iubire (daca imi amintesc exact terminologia romana). Raspunsul meu v-a ajutat la clarificarea enigmei?winking

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Vorbim despre "prietenia platonica" dintre fete si baieti cu avantaje si dezavantajele ei?

| StigmatA a răspuns:

Pro:
-Ai cu cine purta o discutie.
-Ai cu cine iesii la o plimbare, film, vacanta
-Ai cu cine iti pierde timpul si in felul acesta nu ajungi un singuratic/singuratica.
-Are cine sa te ajute la greu ( daca iti e prieten adevarat).

Contra:
-Se poate termina relatia de prietenie cand nu te astepti
-Nu intodeauna un prieten iti poate fii un prieten adevarat