| anonim_4396 a întrebat:

În ultima vreme am avut o perioadă foarte stresantă...nu știu de ce mi se întâmplă mereu lucuri de genul, simt că mă urmărește un fel de nor ghinionist. Mai exact am avut niste probleme medicale, iar la facultate nu m-am putut prezenta la unele examene, deci m-am ales cu câteva restanțe, apoi colegii mei sunt foarte perverși, bârfitori și mă caută doar la nevoie sau în legătură cu vreun sfat, niciodată nu am primit pur și simplu un telefon sau un mesaj in care sa fiu întrebat ce mai fac și lucuri obișnuite. Pe plan sentimental am stat varza în ultima vreme, iar în urma cu câteva săptămâni am primit o cerere de prietenie de la o fata pe care o cunoșteam de multa vreme, de pe vremea când voia să fie împreună cu mine, eu o plăceam pe atunci și acum o plac, dar nu am dorit o relație cu ea din cauză că nu mă consideram pregătit pentru asta, ea își dorea...și ce credeți acum este măritată și are și copil de câteva luni straight face mda, vă dați seama cum m-am simtit după ce i-am acceptat cererea și m-a întrebat cum mai sunt, iar apoi am dat o geană la ea pe profil.
Problemele astea cu restanțele, cu colegii toxici și frustrarea legată tipa asta deja m-au făcut să o iau razna, iau suplimente pentru combaterea stresului, dar când mă gândesc că urmează restanțele și la toate problemele astea parca am o piatră pe inimă. Ce sfaturi îmi dați? Cum pot trece peste toate astea? Ați pățit lucuri asemănătoare?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Trafia a răspuns:

Ghinionul e doar in capul omului. Nu exista asa ceva decat creat de tine, la fel si stresul. Uneori lucrurile merg bine alteori nu, daca totul ar fi perfect ar fi si plictiseala.
In legatura cu colegii tai, peste tot dai de oameni "toxici". Acestia efectiv sunt peste tot, la bloc, la scoala, la facultate, la munca, la magazin etc. Tot ce trebuie sa faci e sa stii cum sa te comporti cu ei si sa ii faci sa nu te afecteze.
Cu facultatea la tine a fost un caz medical, de sanatate. Da-o-n colo de facultate. Nu zic ca nu e importanta dar mai importanta e viata ta, sanatatea ta. Sunt studenti care au restanta ca nu se trezesc de dimineata sau ca nu au chef de invatat sau pur si simplu nu vor sa mearga la examen. Acestia nu isi mai fac stres si nervi. Cu facultatea pot sa iti dau cazul meu. Colegii tineau secret tot, cursuri tot sau ce trebuia sa invatam sau altele. Daca lipseai de la un curs tot ce s-a invatat in acele ore era top secret, nu aflai niciodata. Am reusit sa am restante, o groaza, altele le dadeam in RR la cate fail-uri am dat. Cursurile le luam de pe grup / e-mail grupului daca acolo nu mai erau sau cineva le-a sters (ca se practica) cautam pe net materia si aia era. Si am reusit singura sa trec peste examene, mai greu dar am reusit. Retineam subiectele, le invatam pentru data viitoare, mai vorbeam cu profu dupa exam, ii explicam situatia, mai imi zicea din ce sa invat etc. Ideea e sa te descurci singur ca in viata asa e. Fiecare e pentru el.
In legatura cu fata respectiva ea si-a facut viata si acum e bine mersi. Daca e fericita si tu chiar ai tinut la ea vei fi fericit pentru ea, nu deprimat. Fata aceea are o casnicie buna si mai are si un puiut langa ea, astea nu sunt lucruri pentru care sa fii trist. In plus daca atunci cand era sa fiti impreuna nu ati fost din diferite motive asta asa trebuia. Exista o persoana si pentru tine. O persoana care o sa te faca sa treci pente toate si cu care vei rade peste cativa ani de aceste lucruri. Si atunci cand fata aceea va vedea cat de fericit esti langa noua ta sotie / iubita / logodnica va fi fericita pentru tine. Poate te va ajuta si cu sfaturi parintesti.
Capul sus ca nu e asa de rau ce ai patit. Se poate si mai rau, mult mai rau. Nu vreau sa iti dau exemple dar acum niste restante si o nostalgie din liceu si cativa necunoscuti nu a omorat pe nimeni.
Fii tare ca altfel te mananca societatea si toti. Stiu ca poti.
Bafta la restante si ai grija cu colegii cat despre fata aceea arata-i ca ii esti alaturi. Arata-i ca inca tii la ea si esti o persoana pe care se poate baza.
Mult succes si sper ca te-am ajutat macar putin.

PS: Poate un jurnal te ajuta sa te mai descarci, la mine a merswinking

| Sorin2k3 a răspuns (pentru Trafia):

Mersi pentru raspuns, ti-ai facut ceva timp si a fost de folos happy daca stau sa ma gandesc nu trebuie sa imi fac stres prea mare cu facultatea, chiar daca mai am putin si termin...altii au inceput facultatile la o varsta inaintata si nu s-a intamplat nimic, doar ca faza cu restantele e o problema pentru ca acum trebuie sa dau banii pe restante in loc sa fac ceva diferit cu ei, iar despre treaba cu tipa aia care are copil acum ce sa iti zic, da...mi-a placut, a fost din facultatea mea fara sa stiu macar, doar ca la alta specializare laughing am aflat abia dupa ce a terminat ca era mai are ca mine cu 1 an, si acum chiar nu am de ce sa ii arat ca-i sunt alaturi, de cand am vorbit ultima oara cred ca au trecut 2 luni si nici nu am de gand sa o mai bag in seama sau sa-i raspund daca imi va mai da vreun semn, cel putin cat timp e maritata, oricum relatiile sunt bullsh*t, am fost cu cineva 4 ani si totul s-a incheiat dupa ce m-a inselat in repetate randuri, cat despre colegi da, mi-as fi dorit sa simt mai mult viata de facultate alaturi de ei, dar se pare ca nu am avut cu cine, totul a trecut prea repede si la sfarsit nu am cu ei o amintire draguta gen o excursie sau ceva pe acolo pentru ca mereu pe unde am fost, gen liceu-facultate sau la clubul de atletism lumea ma vedea ca pe un tip ingamfat sau neprietenos pentru ca da, sunt genul de om care isi da repede seama de caracterul celorlalte persoane si daca nu imi place ceva la cineva sunt rece.

| Trafia a răspuns (pentru Sorin2k3):

Nu stiam exact toata situatia ta si si tie iti e greu sa dai acum toate detaliile. Ma bucur ca te am ajutat.
Multa bafta si sa ai grija

3 răspunsuri:
| Stella66 a răspuns:

Ti-as recomanda sa lasi deoparte suplimentele si sa acorzi mai multă atenție sentimentelor tale. Spune-le colegilor tai ca te deranjează ceea ce fac (sau nu fac). Daca nu vor sa inteleaga, raspunde-le cu aceeași monedă. Cat despre fata, nu te atașa prea mult de ea din moment ce are copil.
Mergi la sala, fa yoga sau alte activitati care iti sunt pe plac pentru a-ti limpezi mintea. Succes!