| LunguNicola a întrebat:

In ultima vreme am început sa ma cert intr-una cu părinții mei din motive mici, puteți să-mi oferiți niște sfaturi?

Răspuns Apreciat de Editori
| Popa482 a răspuns:

Eu îți recomand să încerci să lăsați unul de la celălalt câte puțin. Dacă nu sunt rezultate și tu tragi de ei, e recomandat să vă răciți, în sensul în care să evitați subiecte amănunțite care ar putea declanșa o ceartă, discutați lucruri generale/importante și cam atât. Cu timpul începeți să reluați discuțiile. Sper că am fost de ajutor.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E posibil ca acesta sa fie si unul din motivul certurilor. Vor sa-ti mai dea si sfaturi dar tu esti „tare" pe pozitie. Asta e generatia de azi. Nu-ti dau sfaturi pentru ca nu le vei lua in seama.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa ii lasi in pace, parintii in general cand deja au invatat o anumita mentalitate... nu prea mai ai ce sa le faci.

| cristimihailov a răspuns:

Ce varsta ai?

| LunguNicola explică (pentru cristimihailov):

Aproape 15

| cristimihailov a răspuns (pentru LunguNicola):

Pot sa te intreb si de ce va certati?
Nu poti sa te iei la lupta cu cineva doar pentru ca a pus farfuria in alta parte.

In spatele acestor chestii stau una sau mai multe frustrari.

Care sunt acelea?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ocupați timpul cu ceva care Merita efortul poți merge sa muncești dacă dorești poți merge sa faci sport poți merge sa alergi in parc eventual sa Citești o carte sate plimbi cu bicicleta poți face orice dorești

Evita certurile și scandale nu-și au rostul crede-ma lăsai sa zică ce vor ei sa zic orice tu nu-i asculta mergi frumos plimbate și Ocupați timpul cu ce-ți place ți-e ce-ți dorești tu sa faci și îți place cel mai mul

| Gligore2000 a răspuns:

Cauta motive mai mari.

| Fabianaa a răspuns:

Vorbește cu ei despre asta astfel încât sa creați un mediu fără cearta și fără supărare. Tensiunea și cearta continua nu aduce nimic bun decât stres și necazuri.