| anonimaalee29 a întrebat:

In ultimul timp mama e stresata cu munca si vine acasa si tipa la mine din nimicuri. Eu o ajut cu treaba prin casa, nu beau nu fumez nu ma droghez, am note bunicele, nu prea am prieteni deci fara anturaje, ba chiar citesc si imi place sa stau in casa. Eu mereu incerc sa ii fac pe plac dar nu este multumita niciodata. Vreau sa ma apropii de ea dar imi raspunde in sictir orice as intreba-o. Ma cearta din chestii absolut minore. Exista vreo solutie sa o fac sa nu mai tipe? Nu ii pot spune asta direct fiindca ar tipa si mai rau si m-ar pedepsi.

Răspuns Apreciat de Editori
| vic1998 a răspuns:

Ai întrebat-o dacă există ceva care o deranjează sau o neliniștește? Du-te și discută cu ea deschisă și spune-i că îți pasă de ea și că o iubești, de asta vrei să știi de ce se comportă așa când tu de fapt faci totul ca ea să fie mulțumită. Dacă începe să urle, pur și simplu îi spui că ți-ai dori să terminați discuția după ce se calmează.

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ignor-o. Eu asa as face. M-as indeparta de ea sa vad ce face, daca observa, daca ma intreaba etc. Daca nu, i-ati inima-n dinti si spune-i tot ce ai pe suflet.

| anamariarot a răspuns:

Spune-i absolut tot ce simți, spune-i că te simți dată la o parte, spune-i că deși e părintele tău, nu înseamnă că are întotdeauna dreptate. Nu îți refula sentimentele.

| HadesSs a răspuns:

Probabil ca nu iti face taicatu treaba de barbat de aia e asa irascibila laughing

| salutbre a răspuns:

Du-te,ia-o in brate si spune-i si ei ce ai zis si aici. Sigur o sa o atinga la suflet si urmatoarele saptamani, chiar luni, o sa fie cele mai frumoase.Si apropo daca nu functioneaza, tot mama ta este si te iubeste foarte mult. Poate o streseaza cineva, poate nu reuseste sa treaca peste o durere pe care a simtit-o acum mult timp (amintiri din relati vechi, etc.).Si acum ca ti-am raspuns, imi dai si mie funda?

| bereandreea a răspuns:

Încearcă să vorbești cu ea despre lucrurile cu care se frământă, lucruri pe care o interesează pe ea, poate simte nevoia să fie ascultata și înțeleasă.