| Andreeaa20 a întrebat:

Întotdeauna mi-am ajutat familia și prietenii, cu bani.
Am făcut numai lucruri bune, niciodată nu i-am bârfit sau mințit.
Nu știu cum se face că Dumnezeu nu mă răsplătește cu nimic.
Am ajuns la 30 de ani și niciodată nu am avut parte de noroc. Credeți că Dumnezeu nu există?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Mai bine ceartă/te cu EL.
Creatorul meu, dacă exiști, să știi că sunt foarte frustrată, Tu știi că am încercat să fac lucruri bune, care credeam că/ți plac, să/mi ajut prietenii, să nu bârfesc, să nu mint și parcă totul e degeaba. Dacă existși și dacă mă iubești, te rog să întervii cumva în viața mea, te rog convinge/mă de existența și dragostea Ta!

24 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca te increzi intr-un zeu ca o sa iti faca viata buna, e greseala ta. Nu ai cum sa te rogi sa iti fie bine si tu sa stai cu mainile in san, sa nu faci nimic. Pune mana si fa un plan, asterne pe hartie ce vrei sa schimbi, ce vrei sa faci si incepe. Nu e tarziu la 30 de ani sa incepi sa faci ce iti doresti si sa fii fericita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai ajuns pana la 30 ani si ai asteptat ajutor divin in loc sa faci ceva pentru viata ta poate iti meriti soarta.

| Bruno92 a răspuns (pentru suntserios):

Of ce rău ești tu laughing

| suntserios a răspuns (pentru Bruno92):

Realitatea...

| Bruno92 a răspuns (pentru suntserios):

Schimba de pe cartoon network te rog

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tăcerea lui Dumnezeu este răspunsul Lui la întrebarea ta.

| mihai69 a răspuns:

Cică Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă și-n traistă.
Pune mâna și fă-ți singură "norocul"!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt destul de sigur ca nu exista.
Prezenta lui nu e demonstrabila nicaieri (excludem "indiciile" penibile, scornite de fanatici), iar argumentele credintei, in special basmele din Biblie, sunt niste povesti de adormit copiii.
Nu aveam nici o problema in a trai crestin, chiar mi s-ar fi potrivit, dar daca nu m-am nascut retardat, nu am cum sa cred cu adevarat in joaca asta.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce te bazezi pe noroc? Banii se fac lucrand intr-un domeniu bun, facand investitii, etc. NU prin "noroc".

| cristimihailov a răspuns:

Buna, si ce crezi ca e de facut?

| Ineys a răspuns:

Pai nu prea exista.

| StrongHeart a răspuns:

Daca vorbesti de Dumnezeu si de noroc in acelasi context si banuiesc ca te consideri crestina, afla ca noroc e considerat demon in teologia crestina, zis si Moloh.De ce te inchini unui zeu fals?
Cum te astepti sa te ajute Dumnezeu,vrei sa iti pice din cer? Nu,imi pare rau dar nu asta e mersul in viata.
Lasand lucrurile astea,care nu au nici o legatura cu problema ta,
daca esti o persoana rationala, ar trebui sa realizezi ca lucrurile nu se intampla asa pur si simplu, trebuie sa le mai faci sa se intample chiar tu.
Ce iti doresti? Stii macar ce vrei? Bani, faima, respect? Ai putea sa le gestionezi? Ce esti dispusa sa faci?
Nu e îndeajuns sa fii bun cu ceilalti.Si eu am fost bun cu ceilalti si aproape am ajuns la balamuc.
Trebuie sa faci tu pentru tine in primul rand,dar si pentru ceilalti.
Sa fii bun in ceva ca lumea sa iti aprecieze munca si sa ti-o rasplateasca,prin bani,prin respect sau alte mijloace.
Te uiti la un sportiv cate milioane de euro castiga si nu ti se pare corect ca poate ai minim pe economie,dar tu nu te-ai antrena cat s-a antrenat ala si nu te-ai trezi dimineata cand toata lumea doarme sa alergi si sa faci asta zi de zi,ca e soare,ca e ploaie,asa e in viata,cine munceste cu pasiune si rabdare,primeste,cine ia viata in gluma nu primeste.
Lasa norocul si nemultumirile si fa ceva cu viata ta,pentru tine, ca pe ceilalti, cu parere de rau iti spun ca nu-i doare nici cat negru sub unghie de viata ta.
Deci daca tie iti pasa de viata ta, faci ceva cu ea, nu astepti sa faca altii pentru tine.
La 30 de ani ai toata viata inainte sa devii cineva, dar nu cu mentalitatea asta

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu a existat un zeu Moloh. Moloh era numele sacrificiului unui copil către Yahweh.

| WhiteLife a răspuns:

Rasplata pe care Dumnezeu o promite este in cer, nu pe pamant. In Biblie ni se spune ca in lume vom avea necazuri. Nu exista principiul: am facut o fapta buna, automat mi se intampla ceva bun/am facut un lucru rau, imediat mi se intampla ceva rau. Soarele rasare si peste cei buni si peste cei rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nici un Dumnezeu.V-au prostit preotii din scoala.
Nu stii vorba aia? facerea de bine e... asta e valabila in cazul tau. De putine ori vei primi de la oameni ce meriti.Sunt multi ticalosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trage o privire peste:-> https://afirmativ.com/2014/05/30/promisiuni-divine/

| Bruno92 a răspuns:

Norocul și-l face omul cu mana lui de aia e și liberul arbitru'.
Vei fi răsplătită da nu aici așa cum spune un user mai sus.
Tu fa in continuare nu aștepta răsplată divină, fa că asta de definește pe tine că persoana fara a avea vreo răsplată din partea cuiva care nu se știe cu adevărat daca exista 100%
Pot sa spun in schimb că ți-ai câștigat dacă sunt oameni buni la fel ca tine respectul da nu ai de unde sa ști asta, poate ar fi momentul sa te ajuți pe tine și ulterior pe alții

| Bruno92 a răspuns:

Fale un test. date săracă că nu mai ai nimic și vezi daca o sa te ajute și eiwinking la prieteni mă refer nu la familie

| sweetys a răspuns:

De ce faci anumite lucruri așteptând sa ți se întoarcă favorul? Pentru unii Dumnezeu exista, pentru alții nu. În viata norocul ți-l faci cu mana ta, nu așteptând sa îți pice din cer.

| Baddboy a răspuns:

Nu sunt dubii. Exista!
Cei care nu au calcat niciodată în biserică de când sau botezat, normal că vor spune că nu...că Satana este in ei.
Sa ți cont ca ai ajuns la 30 ani că a vrut Dumnezeu..nu că ai vrut tu.
Viața e așa, ca treptele.
Uneori urci, uneori cobori...
Orice îți va fi răsplătit, nu când vrei poate.
Gândește-te nu ai avut lucruri bune in viața?
Hai in privat daca vrei

| AnaMuntean a răspuns:

Nu, nu există. Am avut o perioadă în care am crezut, dar odată ce am citit din biblie mi-am dat seama că totul e facut de mână omului. Noi nu am apărut deodată, bineînțeles. Am evoluat, științific vorbind. Biserica și religia sunt și bune și rele. Bune pentru că oamenii tind să se focuseze spre religie, deoarece vor sa aibă neapărat o credință, ceva iluzie la care să spere că există o forta divină, iar că viața nu se sfârșește după moarte. Pentru unii, religia este o portiță de salvare, de exemplu dacă-i demonstrezi omului cu argumente logice că nu există Dumnezeu, dintr-o dată toate convingerile sale și toate speranțele se vor spulbera și va intra într-o depresie severă. Oamenii au nevoie să simtă că fac parte din ceva, au nevoie de o explicație pentru orice, chiar și poveștile de adormit copiii sunt alese în locul unui lucru inexplicabil sau unui lucru explicabil și greu de digerat. Mai sunt și oameni citiți, care nu sunt convinși și manipulați de vânzătorii de iluzii, oameni care vor accepta adevărul și-si vor trăi viața făcând bine, nu pentru ca așa li se dictează, ci pentru ca după valorile acelea morale se ghidează. Nu trebuie să aștepți ceva în schimbul bunătății sau ajutorului, fii tu schimbarea în lumea asta rea! Binele ți-l faci tu singur, cu gândire pozitivă. De altfel, trebuie să știi și când să faci bine și când nu. Cine merită și cine nu.

| Flameplm a răspuns:

Tu singura iti creezi "norocul", ideea de Dumnezeu ar trebui sa existe doar ca sa-ti dea o speranta

| Alixandruudaa a răspuns:

Daca Dumnezeu n ar exista nimic n ar exista chiar daca poate Dumnezeu nu e ila din biblie bucura te de ce ai tu.