| Lightrose a întrebat:

Intr-o casnicie cum vi se pare intelept si corect:sa plece fiecare unde vrea singur? Eu consider ca nu e in regula daca viitorul meu sot ar pleca in vizita la rude, sau eu stiu pe unde fara mine.

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

Frumos si normal ar fi sa mearga amandoi impreuna, mai ales cand vine vorba de vizite, concedii, oras..., dar intotdeauna mai sunt si exceptii, in sensul ca din cand in cand nu cred ca ar strica daca fiecare mai iese in oras cu amicii, prietenii la o poveste (aici nu ma refer la discoteca, seara tarziu sau mai stiu eu ce chestie dubioasa...winking ), dar per total daca esti cu cineva, mai ales daca esti si casatorit, atunci se presupune ca iubesti si ca esti iubita de aceea persoana, deci asta automat te face sa iti doresti sa iti petreci cat mai mult timp impreuna cu persoana iubita, sa faceti multe lucruri impreuna happy.
Si cand iti vei gasi persoana potrivita pentru tine, sunt sigur ca fix asa va fi precum iti doresti happy! Multa bafta sa ai happy!

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aplauze zgomotoase pentru răspunsurile Ancăi. A spus aproape tot ce aveam eu de gând să spun.
Pe scurt: Dacă eşti nevastă-mea nu ai absolut niciun drept să-mi spui mie unde să mă duc, ce să fac sau să pretinzi acord pentru activităţile mele.
Ţine minte! Eşti nevastă-mea pentru că vreau eu, nu pentru că sunt obligat! Oricând există divorţul şi pleci PA instantaneu!
Dacă vreau să merg la rude singur, merg la rude singur. Fără să scoată nevastă-mea un sunet!
Valabil şi invers: Dacă vrea să meargă la rude, la conferinţe, la o prietenă să vadă un film, la supermarket să caute nu-ştiu-ce, etc. etc. poa' să se ducă liniştită fără să-mi ceară mie acordul şi fără ca eu să-i scot vreun sunet!

Atitudinea ta sperie orice bărbat sănătos la cap!

| Anca a răspuns:

Eu cred ca esti super geloasa, posesiva si exagerata.

Intr-o casnicie e normal ca o femeie sa iasa cu prietenele la o cafea, o barfa, un raid prin magazine, la fel cum sotul e normal sa iasa cu prietenii la meci, la bere, la pescuit, sau unde s-o mai duce.

E normal sa mearga la rudele lui cand vrea el si nu trebuie sa-si ia accesoriul dupa el, adica nevasta.

Eu sunt pro libertate in casatorie. Daca intr-o noapte o sa vreau sa raman la o prietena, sa bem o sticla de vin, sa ne uitam la filme siropoase, sa plangem intr-un bax de batiste si sa adormim bete, vreau sa nu-mi interzica nimeni acest lucru.

In caz contrar, as considera ca m-am maritat ca sa-mi pun latzu de gat!

| Anca a răspuns:

Lightrose, am 24 ani in curand. Asa ca nu ma lua ca si cand as avea 15!
Am avut relatii de lunga durata suficiente si niciodata nu ne-am despartit din cauza geloziei, neincrederii sau posesivitatii. Pt ca nu am dat ocazia sa mi se impuna limite si nu am impus limite.

In ritmul in care mergi tu acum nu te vad in casatoria asta prea mult timp! Oricat de mult te-ar iubi un barbat la un moment dat o sa se simta legat in lanturi.

Casatoria nu reprezinta un lagar, nu reprezinta o inchisoare si un act semnat nici nu trebuie sa te faca sa-ti schimbi personalitatea si viata in totalitate.

Mi se pare absolut normal sa am o viata de familie si una sociala, mi se pare foarte normal sa am in continuare aceiasi prieteni, nu doar prietene.

Nu ma deranjeaza daca el iese la bere cu baietii si daca se duce cu ei la meci. Meciul nu se intampla zilnic si nici iesitul la bere banuiesc!

E normal sa acorde mai mult timp familie, dar nu TOT timpul.

O persoana nu trebuie sa se identifice doar prin, prisma omului casatorit. El este o persoana libera toata viata lui, iar casatoria a insemnat doar acceptul lui de a-si petrece viata langa tine.
Nu-ti da dreptul sa-l faci proprietatea ta!

Exemplul cu prietenele si cu bautul era doar metaforic vorbind.Nu consum alcool, dar era un simplu exemplu!

Si referitor la casatoria pe care eu o voi avea, respir usurata ca nu o sa gandesc ca tine si nu o sa ma simt in permanenta amenintata de tot ce misca in jurul meu si nu o sa stau acasa sa-mi rod unghiile plina de nervi in timp ce el e la bere, prima bere cu prietenii din ultimii 2 ani.

Schimba.ti atitudinea ca nu te vad bine.

| Anca a răspuns:

Ah si pot banui de ce ai deschis subiectul asta.

Ai avut deja o discutie cu sotul pe tema asta.

Cum ziceam...schimba-ti atitudinea.

| adnanandan a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa fi sufocanta, trebuie sa arati ca esti geloasa putin fara sa exagerezi, mie una mi se pare logic si normal sa mergeti impreuna sau macar sa va cereti voie unul celuilalt cand vreti sa mergeti separat...sunt fata ce am scris e punctul meu de vedere atata tot!

| Diddy a răspuns:

La rude, in oras, la super`market ca si in majoritatea locurilor ar trebui ca cei doi soti sa mearga impreuna. Dar daca intr-o zi baiatul iese la un suc cu prietenii, si fata ar trebui sa faca la fel, si sa nu dea start unei noi dispute ca ii prefera pe ei. Relatiile se bazeaza pe incredere si iubire. Daca iubesti, vrei ca persoana aceea sa fie alaturi de tine, deci vrei nu vrei, inima iti cere sa mergi impreuna cu el / ea peste tot.

| Lightrose explică:

Fiind vorba de o casatorie eu consider ca cei doi soti ar trebui sa mearga impreuna peste tot(bineinteles cu exceptii)si sa isi ceara voie unul de la celalalt(fara sa se faca diferente).

| Lightrose explică:

''Intr-o casnicie e normal ca o femeie sa iasa cu prietenele la o cafea, o barfa, un raid prin magazine, la fel cum sotul e normal sa iasa cu prietenii la meci, la bere, la pescuit, sau unde s-o mai duce.''
Da asa e normal dar in primul rand sa tii cont de persoana pe care o iubesti, aceste iesiri de care zici sa fie mai rare.
''E normal sa mearga la rudele lui cand vrea el si nu trebuie sa-si ia accesoriul dupa el, adica nevasta.''
Eu consider ca de asta te casatoresti sa te duci aproape peste tot cu sotia, altfel de ce mai e casatorie? Nu stiu cati ani ai dar o casatorie e casatorie nu e acelasi lucru ca atunci cand esti necasatorit/a.
''Eu sunt pro libertate in casatorie. Daca intr-o noapte o sa vreau sa raman la o prietena, sa bem o sticla de vin, sa ne uitam la filme siropoase, sa plangem intr-un bax de batiste si sa adormim bete, vreau sa nu-mi interzica nimeni acest lucru.''
Nu mi se pare in regula dormitul la prietene.Cred ca inca nu stii ce inseamna o casatorie.Te casatoresti sa iti pierzi noptile la prietene in loc sa stai langa sotul tau? Iar in legatura cu bautul...nu e deloc frumos sa bei(ca fata, mai ales). Recunosc ca inainte si eu faceam asta dar am inteles ca o fata educata nu bea alcool.
''In caz contrar, as considera ca m-am maritat ca sa-mi pun latzu de gat!''
Daca asa consideri nu face pasul asta prea curand.