| SadBoyForever a întrebat:

Între a merge pe șantier sau a te înrola în armată voi ce mă sfătuiți să fac?

Mi-am pierdut deja 4 locuri de muncă iar acum sunt la al 5-lea însă nu prea fac față nici aici din păcate.

Ieri am fost chemat la birou de către șefi deoarece ceilalți colegi m-au raportat că nu sunt în stare de nimic.

Țin să menționez faptul că eu am avut probleme la naștere, mama mi-a spus că nu am respirat atunci și că am stat la aparate cam o săptămână după ce m-am născut și că până să fac un an am fost la multe analize deoarece aveam probleme respiratorii.

Încă din primele 4 clase aveam probleme cu memoria iar când am trecut într-a 5-a părinții mei au fost chemați la școală de dirigintele meu deoarece toți profesorii mei de atunci voiau să se unească și să mă lase repetent.

Eu am reușit până la urmă atunci să obțin note bune deoarece am luat o lungă perioadă pastile de memorie iar ele și-au făcut efectul în acele momente însă când am intrat în liceu am încetat să le mai iau deoarece părinții mei mai aveau probleme cu banii.

La liceu de asemenea au continuat problemele deoarece toți ceilalți făceau mișto de mine pe motiv că uit repede.

Coșmarul a început cu adevărat după terminarea liceului când m-am angajat.

Prima dată am lucrat în 2016 într-un restaurant însă deși aveam contract pe 4 luni, am plecat după 3 luni deoarece nici-un ospătar nu voia să mai lucreze cu mine pe motiv că nu sunt în stare de nimic și în plus majoritatea mă jigneau mereu spunând că sunt "retardat".

Apoi am mers la o pensiune la munte însă acolo patronul m-a trimis acasă după numai o lună spunându-mi că "nu ai nici-o calitate".

În vara lui 2017 m-am angajat la un PECO însă după 3 luni patroana acelui PECO nu a vrut să îmi mai prelungească contractul deoarece nu a fost mulțumită de activitatea mea.

Al 4-lea loc de muncă l-am avut în ianuarie în acest an când m-am angajat într-o fabrică de asamblat piese.

Deși am rezistat aici 10 luni, patronii nu au vrut să mai îmi prelungească contractul deoarece nu eram în stare să țin ritmul cu banda.

Iar al 5-lea loc de muncă pe care îl am și acum este la o fabrică de condimente însă după cum am precizat, ieri am fost chemat la birou de către șefi deoarece ceilalți colegi m-au raportat că nu sunt în stare de nimic.

De ce m-a mai lăsat Dumnezeu pe pământ?

Toți râd de mine, mă iau la mișto, iar toți își dau repede seama că am probleme cu memoria și din acest motiv sunt luat la mișto peste tot.

Oare pe șantier sau în agricultură aș putea fi ținut de milă de patronii de acolo măcar de milă ca să am și eu din ce trăi?

Vă implor, dați-mi un sfat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Ady117 a răspuns:

În primul rând, trebuie să-ți găsești un loc de muncă care chiar să-ți placă și să te pricepi, adică să nu te duci la muncă cu gândul " aolo, iar stau nu știu câte ore acolo și mă plictisesc "
Oamenii care râd de tine pentru că ai probleme cu memoria, la rândul lor au probleme, nu au o viață prea bună, nu sunt îndeajuns de fericiți și sunt frustrați, de aia te judecă.
Îți recomand să te uiți pe YouTube la Levi Elekes, el te va ajuta foarte mult cel mai probabil. Încearcă să înțelegi ce zice și să te uiți la cât mai multe vloguri.
Apropo, se poate ca pastilele de memorie pe care le-ai luat să nu-și fi făcut efectul deloc, dar dacă tu ai crezut că își fac efectul, chiar și-a făcut efectul ( se poate să greșesc ). Să-ți dau un exemplu: dacă îi dai unui om un pahar cu apă normală și după ce îl bea îi spui că ai băgat otravă în el, dacă te crede, se poate să își facă efectul oarecum " otrava " și să se tăvălească pe jos. Am văzut mai demut un video de genul și omul se tăvălea pe jos și țipa. Nu știu dacă e la fel și cu pastilele de memorie. Dar și eu am luat înainte de BAC și nu m-au ajutat deloc pentru că nu am crezut că mă ajută așa ceva. Trebuie să ai voință. Sper că ți-am fost de ajutor. Succes!

| Subsemnatul123 a răspuns:

Se numeste efectul Placebo, adica iti pacalesti creierul ca un tratament total ineficient o sa-si faca efectul. Cine stie, poate pe asta se bazeaza si comercialoizarea pastilelor de memorie.

| Ady117 a răspuns:

Da și aparent merge, dar nu-mi dau seama cum funcționează asta...
Adică să iei niște pastile și dacă crezi că au efectul care este zis despre ele, chiar să-și facă efectul, chiar dacă sunt inutile și dacă nu crezi, să nu-și facă efectul...

9 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Cel mai bun lucru pentru tine este sa urmezi un curs de paznic, sau poti sa te inrolezi in armata, pentru ca in armata o sa ai un loc de munca garantat, acolo ti se gaseste ceva de facut cu siguranta.

| RAY a răspuns:

Poate e si chestia ca esti demoralizat,te consideri inferior,amenzic si esti mereu sub stres astfel sansa sa gresesti e mare, de ce nu mergi la un psiholog? vezi daca chiar ai probleme cu memoria cu adevarat sau e doar frica,stresul,nici pe santier nu e rau,se castiga bine, incepi ca simplu ucenic apoi inveti si poti sa devi pfa, totul e sa te implici,sa ai vointa, ambitie, vezi de excreti de memorie, nu te considera asa, pur simplu nu a fost sa fie

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oh, Doamne. Îmi pare rău că ești atât de ghinionist. Înscrie-te la un curs de calificare ca agent de pază/securitate, cursul are 360 de ore (90 de ore teorie şi 270 de ore practică).
Te poți angaja ca gardian public și e o meserie foarte lejeră.winking
Cunosc câțiva care lucreaza in domeniu, 24/48 h. Și doar se plimbă...

| SadBoyForever explică (pentru floresdemayo):

Unde anume mă pot înscrie la un astfel de curs că la forțele de muncă te reacționează doar spre cursurile de ospătar-bucătar.

Unde anume să mă interesez de un curs ca paznic?

| floresdemayo a răspuns (pentru SadBoyForever):

Din ce oraș ești? Întreabă la o firmă de pază și protecție. S-au derulat de atâtea ori cursuri, chiar și in cadrul Forțelor de Muncă (șomaj), pe lângă celelalte cursuri de lăcătuș, bucătar, frizer, dulgher etc
Nu e de mirare că ești îndrumat spre cursul de bucătar/patiser, fiindcă în domeniul respectiv se găsesc cele mai multe locuri de muncă. Dar, dacă nu ești rapid în mișcări, încât să modelezi repede covrigii, să cureți repede legumele/fructele, e dificil să îți păstrezi locul de muncă. E adevărat că dexteritatea se obține în timp, dar trebuie să ai și ceva talent...
Te-am îndrumat ca paznic, fiindcă e mult mai lejer. Și nu îmi explic de ce unele societati mari, ca SC Profi, SC Electrica etc, angajează ca agenti de pază, pensionari, când sunt în țara noastră, atâția tineri fără locuri de muncă. Probabil că se consideră ca cei tineri sunt apți de muncă, adică "buni' de munci mai grele, dar poate că mai sunt și excepții... cum ești tu.
Chiar ieri, unul dintre agenții de pază, completa rebus, la locul de muncă. : )) Deci, îți explici și singur, cât de confortabil e să fii angajat ca agent de pază. Poate că și aici, ai nevoie de relații/ recomandări, pentru a fi angajat, Îți vei da seama pe parcurs.
Dar cursul îl poți absolvi, măcar să ai atestatul în mână.
http://smbsecurity.ro/scoala-de-pregatire-agenti/
Dacă nu, te poți angaja ca vânzător, într-un magazin mai mic, din cartier, unde ai clienți mai puțini, nu mulțime de oameni cum se-ntâmplă să fie la supermarketuri/ hipermarketuri.

Și lasă naibii timiditatea! Pe tine, observ că nu te-a înfuriat viața deloc, încât să te facă să îți scoți colții... Pari mult prea calm in exterior, deși în interior duci o luptă continuă cu gândurile tale.
Fii un pic mai dur. Un pic mai mult. Și lasă atitudinea asta, de om umil, care nu stârnește altceva decât milă și dezgust, în zilele noastre. Învață să spui un "NU CATEGORIC!" când e cazul. Și DA, când sufletul tău o vrea. Nu te lăsa manipulat.
Mediul în care trăiești te poate schimba, deci ia viața în piept. Uită-te în oglindă, priveste-te ca pe un bărbat adevărat, nu ca pe un copil oropsit, lipsit de apărare! Impune-ți să fii mai dur și respectă-te mai mult! Capul sus, spatele drept și învață să ai cât mai multă încredere în tine. Lipsa încrederii în forțele proprii te face să te porți cu atâta umilință. Realizează ceva măreț, care îți redă încrederea în tine, pentru a depăși acest episod trist și a începe unul nou. Be strong!

| SilentRain a răspuns:

Mai încearcă, te-ai gândit să mergi la o spălătorie auto? Sau că paznic

| sofisis a răspuns:

Du-te in armata. Te va ajuta sa te formezi ca si character si te va forta sa treci peste limitele proprii.

| SadBoyForever explică (pentru sofisis):

Eu sunt mai timid și peste tot pe unde am lucrat am fost luat la mișto de toți.

Probabil ar fi cel mai neinspirat lucru să mă înrolez în armată deoarece acolo nu voi putea rezista mai ales din cauza faptului că sunt timid de fel și în plus nu am rezistență fizică.

Părinții mei nici nu vor să audă de așa ceva.

Oare dacă m-aș înscrie la un curs de paznic mi-aș putea găsi de lucru măcar așa temporar ca să mai strâng un ban de buzunar?

Sau poate să mă bag la o spălătorie auto?

| Nemessys a răspuns:

Ar trebui sa-ti gasesti ceva ce nu necesita memorie.
Ai o anumita pasiune?

| Subsemnatul123 a răspuns:

La santier vor sa te munceasca ca pe un sclav, nu te tine nimeni din mila acolo. Si-n agricultura este la fel. Este ciudat, la fabrica de obicei oamenii lucreaza ca niste roboti si nu prea au nevoie sa-si foloseasca creierul prea mult. Nu inteleg de ce asta cu "nu esti in stare de nimic". Ziceau asta pentru ca te misti incet sau de ce?

| Ingognito a răspuns:

Nepoate mai bine incerci Ia paza este mai usor decat in constructii + ca si pe santier o sa se tipe Ia tine daca nu te grabesti sau incurci pe cineva acoIo

| Ha0t1c a răspuns:

Uiti comenzile, te misti greu, nu ai o minima conditie fizica? La ce te referi mai exact?