| Mosotti a întrebat:

Intrebare de la mine, de ce se zice "mi-a furat barbatul", "mi-a furat femeia"?

Daca e una maritata cu unu si ala are o amanta, de ce e acuzata aia? Pai l-a luat cu forta? L-a legat? El a vrut, inseamna ca el e de vina, ca el are familie si tot, nu aia, aia era libera. Daca el nu voia, ea nu avea nici o sansa.
Furi cand obligi, rapesti, dar nu asa.
Inseamna ca nu era multumit acasa.

Sau invers, unu insurat cu una, o pierde ce aia se duce cu altul, pai ala fara acceptul ei nu putea face ceva, ea a vrut, ea e de vina ca ea era maritata si cam cu celalalt.
Eu pot incerca oricat, daca celelalt nu vrea, nu am treaba.

Deci e absurd. De vina e ala care are familie si care accepta, celalalt absolut nici o vina nu are.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nici eu nu pricep
daca esti peste un anumit nivel,
PROSTIA ABSOLUTA NU ARE NICI UN SENS

de aia romanii (din Roma, nu din rrominica) aveau un cuvant special pentru astia:
PLEBE!

27 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ca sa nu zica "m-a parasit barbatul" sau "m-a parasit femeia" ca atunci ar urma logic intrebarea "dar de ce?" si s-ar ajunge la treburi posibil neplacute.

| brokxy a răspuns:

Stii de ce? Deoarece MULTI oameni isi vad partenerul de viata ca pe un OBIECT al lor. Cum zic,, iubita mea,,,, al meu,, Doar a mea nu o poate fura nimeni. Obiectele se fura nu oamenii. Deci cei care zi ca i-au furat iubitul/a i-au tratat ca pe niste obiecte

| Dalmore a răspuns:

In teorie, așa e, in practica multe manipulează și baga strâmbe nevestelor. Un om vrăjit de-o buca noua a unei tipe cu limbarnita, poate să fie manipulat să creadă că acasă trăiește un iad laughing. E tot vina lui ca-i prost. Dar și femeile care-și baga coada in relații sunt ultimele javre.

| Mosotti explică (pentru flixbuster):

Mda, poate considera partenerii ca obiecte, dar doar un om prost poate gandi asa.

Si daca zice ca m-a parasit, ce? Sa accepte, ori ca ala sau aia nu a mai vrut pur si simplu, ori ca cel parasit a facut ceva, sa-si revizuiasca comportamentul, sa se indrepte sau sa stea asa, aia e, dar nu sa deformeze adevarul.

| Mosotti explică (pentru Dalmore):

Nu exista, mie daca nu imi place, stiu ca am familie, sunt f multumit acasa, nu accept! Chiar daca mi-ar place buca aia, nu stric o familie pentru atata, in nici un caz, deci oricum nu da scuza asta.

Daca nu sunt multumit acasa DA! Dar atunci e vina nevestei, nu sa dea vina pe alta ca mi-a dat ce nu mi-a dat ea.
Multi inseala din cauza asta, nevasta se poarta nasol, se ingrasa, nu le mai da atentie, nu mai fac sex, omu poate are increngaturi si e mai greu sa plece, rate impreuna si altele, asa ca-si rezolva treburile in alte parti si face sa nu se simta, si atunci este okey.

Ea de ce sa se supere? Sa ii ofere ea! Sa se ingrijeasca dupa nastere, sa nu se marite cu copilu si anume barbatu sa nu mai aiba valoare (cum f multi se plang), sa nu zica nu mai are libido, sa vedem cum e!
O sa vina aialalta si eu zic "sorry, nu, ma simt f bine cu nevasta si nu am de ce sa ma incurc cu tine pentru o buca".

De ce sunt javre alea care isi baga coada? Daca sunt liber nu am voie sa incerc la una maritata?! Ce ma int pe mine? Asa si aia. Eu incerc, de celalalt depinde, el vrea, el alege, nu eu.
Daca accepta chiar ii fac un bine, inseamna ca ii ofer ceva de care are nevoie.

| Sonia822 a răspuns:

Rolul verighetelor e acela de a arata celor interesati ca persoana ``e luata``, apartine cuiva printr-un act matrimonial (Actul atesta ca, oficial, celalalt are drepturi asupra acelei persoane (sa o mangaie unde vrea, sa faca copii impreuna, sa uzeze de bunurile sale
Desi verigheta reflecta ostentativ un galben, de-ti intra in ochi, ii ``spargi casa`` cu buna stiinta, in ``furi`` sotul/sotia. Nu e o interpretare mot-a-mot, sunt expresii cu valoare de simbol.
Era a lui cu acte doveditoare, si i-ai furat-o (fara sa ai acte)
Cand iei ceva cuiva, fara acordul sau, si fara sa ai acte doveditoare e furt laughing

| Mosotti explică (pentru Sonia822):

Nu fur nimic, nimeni nu e proprietatea nimanui insa! Nu apartin nimanui.
Daca nu se lasa furata, nu o furam, putea sa nu se lase, deci nu de mine a depins! A vrut, si din moment ce vrea, e dreptul persoanei sa vrea!

Are dreptul de a alege tocmai ca nu apartine nimanui. Dupa aia da verigheta aia jos si isi pune alta, nu vad problema.
Din moment ce a vrut, nu e furt.
Furt e cand o iau cu forta! Aia da.

Si daca alalaltu vrea ca persoana sa nu se lase furata, sa aiba grija! Nu sa o neglijeze.
Ca 90 % dintre care se lasa furati si femei si barbati se lasa, ca acasa nu li se ofera ce au nevoie! Si atunci nu poti avea pretentia sa nu se lase furata.
Barbatu devine nesimtit de multe ori, uita sa fie om, sa fie atent, sa se poarte frumos, sa o satisface sexual, asa ca se duce la altul sa ia ce nu are acasa.
Femeia se poarta si ea mai urat, distanta, nu mai da sex mai ales dupa ce naste, dar nu doar imediat, ci mai mereu dupa aia, barbatul cauta in alta parte ce nu are acasa, deci el decide sa se lase furat!

Aia este. Mai putini aia care se duc asa pur si simplu ca s-au plictisit desi era bine acasa.
Dar si aia, daca aleg ei asa, aia este!
Dar cu asta nu sunt de acord sa strici viata celuilalt, eu as pedepsi asta, dar pe cel ce se lasa furat, ca el alege sa da desi acasa e bine.

Eu daca te pun sa-mi dai calcul tau cu 100 lei desi el e 1000 ce vina am eu? Daca accepti, tu alegi sa mi-l dai cu 100 lei, nu depinde de mine. Daca te oblig, atunci da, eu sunt infractorul.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că o relație ca să reziste, trebuie să fie ca la un magnet, plus și minus. Doar, că de multe ori, partenerul puternic, devine un dictator. În momentul acela are loc o ruptură a relației. Iar, partenerul "terorizat", caută o ieșire, caută pe cineva "liniștit"!
De multe ori, ar trebui persoana care acuză o altă persoană că i-a "furat" partenerul să facă o analiză a vieții ei de la început de relație până la despărțire.
E o vorbă: "gura bate curul"! Deci, nu cel care pleacă de acasă, e de multe ori vinovat, ci partenerul!

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns:

Este una dintre cele mai mari IMBECILITATI din realitatea asta
si anume ideea de proprietate intre iubiti/soti
"barbatul/femeia mea" de parca ar fi un animal in curte si nu un om si nu e EL/EA DE VINA ca pleaca, e vina celui/celei care l-a "furat"

| Sonia822 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu n-am spus ca e vina ta sau nu e vina ta, pentru ca e nevoie de 2 pentru o relatie de amor laughing Si nici ca ai fi comis vreun pacat laughing Foarte bine ca v-ati simtit bine! Eu analizam expresia, pentru ca asta ai intrebat laughing Tu ai intrebat ``Intrebare de la mine, de ce se zice "mi-a furat barbatul", "mi-a furat femeia"? ``

| mgtow a răspuns:

Are vina pentru ca nu se gandeste ca face rau la nevasta si copilul lui. Toata lumea suge pul in ziua de azi indiferent ca merge la curvè sau amati/e

| Dalmore a răspuns (pentru Mosotti):

Există, că doar lumea nu se rezumă la persoana ta și fiecare gândește diferit.
Da, e javra pentru că oamenii normali au empatie, ele nu. N-ai decât să încerci, javra e un cuvânt blând, oricum. Din cauza la "ce mă interesează pe mine" e lumea asta așa fked up. E plin de din astia că tine, nu ești special și nu te mai atacă așa, că nu-s fosta ta nevasta.

| Mosotti explică (pentru Dalmore):

Pai doar o gandire e buna si productiva, nu exista sapte buna. Ce am zis eu duce la pace si liniste, gandirea ta duce la certuri, acuze pe nedrept, problem are ala sau aia care e liber si nu e vinovat, asta incurajeaza ca cel ce se lasa furat, va recidiva cu prima ocazie, si tot parteneru pierde.

Sigur ca au voie sa aiba orice gandire, dar cand vede ca e neproductiva, o schimba.
Eu asa am facut in multe cazuri, am si eu multe pe care nu le stiu, am facut multe greseli in viata. Analizez argumentele si vad care parere a mai buna.
Din moment ce parteneru s-a lasat furat, e claaar ca nu ma iubeste si nu are sens sa mai stau cu el sau ea ca sa recidiveze, elimin asta si gata, nu dau vina pe celalalt.
Gasesc alt partener care nu se lasa furat, care ma iubeste, care ma vrea doar pe mine.
Deci de aia gandirea celorlalati nu e buna, se intampla des asta. Asa ca., nu persist intr-o gandire proasta care imi aduce rau.

Odata a venit unu de 16 ani (eu aveam 27) si mi-a zis "beeei, securizeaza-ti serveru ca e praf", avea dreptete, nu am zis "ce zic ma mie mucosule", cum multi faceau, aveam un server de IRC.
Javra e partanera sau parteneru care nu da doi bani pe mine. Ma refer si la barbat si la femeie aici, nu doar la femeie.
Nu e normal sa strice viata omului.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Eu am zis ca e de vina ala care pleaca daca parteneru e ok. Daca nu e, e clar ca el trebuie sa se analizeze cu ce a gresit.

| Mosotti explică (pentru Bizon95):

Normal ca e de vina ala care pleaca daca parteneru e ok, ba chiar e bine ca vine altul sau alta sa incerce, e un test f bun. Nu..sa se ia de intrus, si sa stea mai departe cu parteneru care oricand pleaca.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Nimeni nu pleacă de la o căsnicie bună. Doar, dacă e bolnav și îi place să umble. Doar, că nu e de vină partenerul, ci persoana care a mințit în legătură cu această problemă!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Corect! Asta am zis si eu. Nu prea pleaca decat deca e nesimtit, nestatornic, iar daca ma stiu asa, nu fac relatie serioasa. Dar oricum ar fi, amantul sau amanta nu are vina, el e liber si incearca, e datoria aluia cu familie sa decida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o relatie ambii sunt vinovati indiferent de ce se intampla, nu exista doar unul sa fie vinovat.

"de ce e acuzata aia? Pai l-a luat cu forta? L-a legat? El a vrut, inseamna ca el e de vina, ca el are familie si tot, nu aia, aia era libera. Daca el nu voia, ea nu avea nici o sansa."

Nu l-a luat cu forta s-a pus in relatie de buna voie, la ales de buna voie si isi merita cu varf si indesat inselatul. Suntem in sec 21 sunt oameni care pot citi atat de bine pe altii si sa vada semnele Daca cineva e fidel sau nu. Dar de cele mai multe ori sunt ignorate semnele dinainte. Suntem fiinte energetice fiecare stie dinainte Daca are o persona infidelA

| Bizon95 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, insa problema e ca majoritatea oamenilor nu vad DELOC cine e de fapt responsabil... asta e realitatea in care traim sad

| Mosotti explică (pentru Bizon95):

Pai sunt tembeli? Cum sa nu vezi? Inseamna ca ori sunt prosti, ori beti ori drogati.
Daca tu te porti distant, nu imi dai atentie, nu ma satisfaci la pat, cum nu vezi asta?! Ca doar special faci!
Nu pricep.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că unii cred că partenerul/a le aparține.

| Mosotti explică (pentru Andreeush):

Pai nu exista, pe ce baza cred ca le apartine? Atunci e prostie inseamna, ca un om mai cu cap, nu crede asa aberatie.

Si am si zis de ce nu e buna opinia multora ca Dalmore, ca se ia de cel care incearca, si exista tenta sa se pastreze relatia cu parteneru care s-a lasat furat, lucru care face rau partenerului care nu vede ca vinovat e cel ce s-a lasat furat.
Asa ca iti formezi opinia care ajuta cel mai mult, o lasi pe cea mai naspa la o parte dupa ce afli ca nu era buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amândoi poartă vina: el că a sedus-o pe actuala amantă iar ea că i-a dat frâu avansurilor lui, fiind perfect conștientă că e insurat și de consecințe. La fel și invers.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai eu zic ca el e de vina ca el are familie, nu aia, ce o int pe aia ca e el insurat?! Ei ii place si aia e, omu are voie sa incerce si sa lupte pentru el insusi pana la urma.
Tu crezi ca daca vad una misto care ma atrage mult si e maritata, si se da la mine, nu as vrea? Din contra, sper sa plece de la ala si sa vina la mine, abia astept. Ce ma int pe mine de ala? Ma gandesc la binele meu.
Ea sa se gandeasca la ala daca nu vrea sa strice familia ei, nu eu. Ca daca ea nu vrea, eu nu am ce face, de ea depinde pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ar trebui să o intereseze pentru că principiile morale şi conştiinţa ar trebui să o îmipedice să se încurce cu unu însurat şi cu copii pe deasupra. El îi face avansuri dar ea poate să refuze, ţine de alegerea personală. Nu cred că te-ai simţi bine dacă s-ar da una măritată la tine, aţi continua să vă întâlniţi şi aia s-ar îndrăgosti de tine şi işi lasă soţul ca să fie cu tine. Nu cred că ai vrea să ai pe conştiinţă faptul că ai destrămat o familie cu nişte copii care suferă în urma despărţirii părinţilor.winking

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Daca e una maritata care imi place tare si sunt liber, ea pe mine la fel ma place, si accepta sa fie cu mine (sau daca ea se da la mine), e clar ca ei acasa nu ii mai este bine, si daca ea alege sa se desparta de ala al ei, treaba ei, nu ma int pe mine de ala al ei sot, gaseste alta femeie, nu e problema.
Ce constiinta ma? Eu macar sunt sincer si zic ce gandesc, nu ma intereseaza, ma gandesc intai la binele meu.
Adica sa ratez eu bucuria mea pentru altul!? Pai de ce?

Constiinta sa nu omor, talharesc, violez, pedofiliez, bat, asta da, nu as face, dar nu asta care nu are nici o treaba de fapt.
Ca daca ala stia sa se poarte cu nevasta lui, ea nu se mai dadea la mine, sau nu accepta avansurile mele, asa ca e clar, din contra, ma bucur ca i-am oferit si ei o bucurie! Daca alege sa fie cu mine, se desparte de ala care nu a stiut sa se poarte, si aia este.
Isi ia copilu, vine la mine si e foarte bine! Ca si copilu ala o duce mai bine cu doi oameni care se inteleg, decat sa stea cu tacsu care nu se mai intelege cu ma-sa.