| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare întrebătoare:
Două persoane de sex opus pot fi doar prieteni?
Poate ați auzit de teoria conform căreia treaba asta nu prea merge sau dacă merge nu durează prea mult pentru că la un moment dat se aprinde scânteia...

23 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Hmm buna intrebare

| gemeni6226 a răspuns:

Perfect de acord am vorbit 12 ani cu cineva care spunea ca ma place dar insista sa raminem doar prieteni.Si sa nu cumva sa ma indragostesc de el.O vreme a mers aceasta situatie pana cand am mai vorbit si cu altii dar in ultimii 3 ani doar cu el am vorbit si m-am apropiat sufleteste foarte mult de el.Ei si de aici incolo nu a mai mers faza cu:sa fim doar prieteni.Nu,din partea mea nu a mai mers si l-am pus pe ignor.Da nu am inteles, de ce sa sufar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că pot fi doar prieteni. Cel puțin în lumea mea nu.

eu nu am prietene de sex opus, am cunoștințe, am colege, am "prietene in lista de TPU" cum ești tu, care de fapt îmi ești o necoscuta dar prietene in adevărul sens al cuvântului fara să vreau ceva sexual, nu am.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da se poate aprinde scânteia doar lui sau ei nu e o regula valabilă pentru amândoi deși sunt cazuri cand se trece la next level ..sau se poate strica prietenia 4ever. Dar ideea e când simți ceva pentru partener, partenera sa ii spui ceea ce simți decât să regreți că nu iai spus la timp și o făcut altul acest pas in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu e virgin da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea pot. Unul din ei tot naste ceva sentimente pentru celalalt. Doar daca sunt prieteni din copilarie. Am prietene din copilarie dar nu le vad ca potentiale iubite. Ne stim de cand eram de vreo 10 ani.

| Celcestietot a răspuns:

Pana si in triburi este realizabila o asemenea,, minune''. Doar obsedatii sexual (dar cred ca pana si aia au) nu isi pot face prieteni de sex opus si vor vrea mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un prieten de sex opus "doar prieten". Asta nu înseamnă ca nu ma atrage sexual sau invers.Pur si simplu nu e iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce legătură are virginitatea cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Întrebarea e dacă din acea atracție se poate naște iubire...

| neînțelesro a răspuns:

Se poate aprinde scânteia, însă de multe ori cu întârzieri, sau rare ori de la amândoi in acelasi moment. Prietenia, este un moment in care ai pe cineva drag tie, unde esti liber sa vorbesti, si sa te asculti pe tine. Pe parcurs, aceasta devine si mai puternică ca fiind, ai foarte mare incredere in aceeasi persoana. Si simti ca poti sa ii spui tot ce vrei, ca nu o sa isi schimbe pararerea despre tine. De altfel, cel care este cel mai atasat, începe să aibă sentimente. De ce? Deoarece simte ca iubește aceea persoana deoarece atunci cand esti in prezenta cu ea, se simte in largul sau, rade, zâmbește, simte o grămadă de sentimente pe care, le poti simti in doar cateva luni, si nu toate deodata ca de obicei. Se poate aplica aici si aceea tema de "te iubesc" des spusă către fata la fata. Ei, ac te iubesc semnifica faptul că tie drag, însăși de persoana aceea si se aplica sentimentele menționate mai sus. Nici degand faptul că ai vrea sa fii mai mult decat prietena unei fete. La prieteniile între sex-uri opuse este ceva diferit. De ce? Deoarece aici nu se mai pune problema ca este fata nu se poate intampla asta. Aici poti simti deseori atracție. Mai ales fiind din partea unuia, nu se foloseste cuvântul te iubesc. De aceea vreau sa ajung la concluzia ca, deseori aceste sentimente de fericire, sunt la amândoi, iar atracția apare la unuia dintre cei doi, după care acele sentimente se transformă în dorința de a avea o relație cu acea persoana. Adică se îndrăgostește. Însă la ce vreau sa ajung este ca, rare ori aceste sentimente sunt la amândoi. Dese ori, sunt doar la unul dintre ei, iar la celălat nu simte nimic, iar după cel cu sentimente renunta, iar celălat neavând atunci, le primește după un timp îndelungat, niciodată, nu se va întâmpla în care zile, deoarece trebuie sa ai încrederea în aceea persoana ceea ce in ziua de astazi este foarte greu sa o obții. Prieteniile care au inceput de la anii cuprinsi între 0-10 ajunși până în momentul de față, au deja aceea incredere, deoarece au petrecut anii lângă ei, si stiu ceea ce înseamnă sa fie trădați din alte experiențe. Ultimul caz, care a venit pe parcurs scriind asta este acela in care cei 2 au relații cu alte persoane, se cuplează unul dintre ei sau chiar amândoi, si atunci sunt tentați de acei parteneri sa nu fie împreună, sau sa nu mai vorbească, sau chiar sa nu ii deranjeze dar ca prieteni cei 2 nu o sa mai simte ceva timp sa se îndrăgostească, daca si-ai creat o relație cu alte persoane. Si desigur in cazul in care numai unul isi creeaza, celălat având deja sentimentele aparute, se poate distruge in el sad sau sa taie legatura cu acea persoana pentru care simte. Altele evit aceste sentimente deoarece stiu ce urmează. Altele nu prea vor deoarece stiu ca au o singură viata, si nimic nu este imposibil. Daca vrei mai multe lucruri despre acest subiect, trimite-mi mesaj in privat deoarece, sunt multe lucruri de spus, pe care meu le-am evidentiat, de ce? Ei bine, poate schimba cateva lucruri si nu multi ar vrea sa citească aceste lucruri. Sunt deschisa la orice subiect fiind o persoana care inteleg foarte bine totul. Pana atunci, ONLY GOOD VIBES, byee!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate.

| mgtow a răspuns:

Se poate dar sant situatii in care nu merge pentru ca nu se suporta intre ei si ajung sa fie dusmani.

| Clytia a răspuns:

Cam de fiecare dată când am încercat să leg o prietenie cu un băiat, nu mi-a ieșit. A durat un timp și după să zicem că au apărut sentimente la mijloc ( ceea ce nu e plăcut pentru că m-a determinat să rup legătura cu acele persoane).
Acum, prietenie între persone de sex opus există atât timp cât nu e atracție la mijloc.

| Jus7t a răspuns:

În mare parte nu cred, dar există și excepții.

| ania a răspuns:

Nu cred, una se va îndrăgosti și va suferi, de obicei spune că se poate persoana care nu vrea și o relație sentimentală și nu e în pericol de a se îndrăgosti.

| sabin89 a răspuns:

Se poate, dacă există o diferenţă de vârstă apreciabilă happy

| RAY a răspuns:

Poate amici, dar nu prieteni apropiati sa iti vorbeasca in fiecare zi, chiar si online va aparea o atasare emotionala, asta nu inseamna evitarea sexului opus si sa nu vb mult cu o singura persoana, vb cu mai multe si pe diverse teme, sunt fete multe care vor doar prieteni iar multi baieti sunt dezamagiti

| Ely1234567 a răspuns:

Da pot fi eu am doi prieteni foarte buni în mediul online și nu e nimic mai mult. Și am și în realitate dar tot asa nimic mai mult decât prieteniwinking

| Mogiojojo a răspuns:

Sincer, dupa parerea mea, daca nu e fratitu sau tactu ce mai conteaza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Nici chiar așa! :O

| Freya1 a răspuns:

Pot avea o relație de prietenie de durata daca unul din ei (ce va fi clar indragostit) isi va tine sentimentele in frâu si va nega de fiecare dată că il place in alt sens pe celălalt.
Bine, nu o sa tina o viata pentru ca fiecare se va căsători la un moment dat si nu isi vor mai permite astfel de prieteni, dar pot sa tina un timp.

| JustStitch a răspuns:

Da, două persoane de sex opus pot fi doar prieteni