| Alexandrionelu a întrebat:

Întrebare pentru bărbați:
Toate nevestele se schimba după naștere?
Adică sex nu, mâncare nu, curățenie nu, de munca sa nu audă...
Toată ziua Facebook, telenovele, toane și capricii...
Menționez ca a trecut deja un an de la naștere și situația nu da semne de îmbunătățire.
Rog feministele sa se abțină.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui să îi spui ca ai de gand sa divorteze daca nu se pune sa faca macar treburile casnice având în vedere că tu faci atâția bani.Pe urma sa ii vezi reacția, daca nu ii pasa inseamna ca asta si vrea stie ca orce ar face iese bine si atunci trebuie sa iti cauti un avocat si chiar sa divorteze, sa lupți sa iei custodia copilului sau macar comună și să vezi unde va merge, unde va sta, cu ce va întreține copilul plus pe ea.
Dacă în schimb o vezi speriat un pic sau panicată inseamna ca poate sa fie o ușoară depresie pe care nu o conștientizează.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unele da altele nu. Aia care face asa era pe interes din prima zi care tea cunoscut. Fie ii bagi in cap sa fie om normal sau o dai afara din casa daca nu.ti convine. Depinde ce plan de bataie ai

| darrio2007 a răspuns:

Nu toate. Doar cele puturoase si cu fițe.

| sierra1 a răspuns:

"Pentru mine site-ul asta este ca o cafenea virtuala unde poți discuta orice cu oricine iar conversația este mai importantă decât informația în sine."

nu ințeleg de unde bădărănia de care dai dovadă, poate faci lumină

| Alexandrionelu explică (pentru sierra1):

Dacă nu te includea pe lista nu mai era badaranie.
Ceea ce am vrut sa zic prin fraza pe care am citat-o este ca majoritatea de aici știm sa cautam o informație pe google și dacă este nevoie sa o sintetizam. TPU in schimb ne poate oferi ceea ce nici un motor de căutare nu poate: părerea unor utilizatori umani despre un subiect, exact ca într-o mare cafenea în care oameni se adu a sa discute.
De exemplu:
Pentru întrebarea :"-Cum scăpăm de herpes?" google este mult mai rapid și mai eficient decât TPU.
Dar pentru o întrebare de genul:
"- Prietena mea mi-a spus ca se va despărțiți de mine dacă..." TPU te poate ajuta, pe când google nu prea.

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu ai ințeles sau te prefaci

"în 17 Decembrie | Alexandrionelu a răspuns:... Sierra1 - este un speculat mărunt, ataca numai în haita și iubește contrazicerile mai tare decât pe mămicuța lui."

Lăsând la o parte observațiile "psihologice" de mare finețe, dacă e necesară conversația, fă-o cu mine nu cu membrii familiei, Uite, de exemplu eu mă adresez ție nu lu' mă-ta.

| Alexandrionelu explică (pentru sierra1):

Ba da, am înțeles, dar am crezut că tu te legi de alta frază pentru ca să nu pari ofensat.
Eu nu ți-am jignit și nici nu am făcut o observație la adresa membrilor familiei tale. Am spus doar ca iubești contrazicerile mai mult decât îți iubești mama, iar asta este o expresie. Și asta pentru atacurile la adresa diasporei, în haita cu "Sunt serios" și "Nevermore", acum vreo 2-3 luni, dacă mai ți tu minte. Este dreptul meu la opinie și atât timp cât mi-o exprim civilizat nimeni nu mi-l poate lua.
Ce semeni aia culegi!

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"Și asta pentru atacurile la adresa diasporei, în haita "

și mai concret, se poate?

| Alexandrionelu explică (pentru sierra1):

Erai foarte nemulțumit pentru ca erau putini înscriși pe listele de votare și te-ai exprimat foarte discriminatoriu și chiar ofensator la adresa noastră. Dintre cei 3 din "haita" vad ca doar pe tine nu te-am blocat. Nu rețin exact cuvintele tale și nici nu ma voi pune sa caut printre sutele de mesaje. Ți-am zis ca era cu 2-3 luni în urma.

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

1 nu acționez in "haită"
2 nu jignesc
3 dacă ceva nu-mi "sună" bine, me exprim

| relian a răspuns:

laughing ai luat nevasta din Republica extraterestra frate laughing esti terminat.Tu nu stii ca aia is extraterestrii? Sincer eu in viata mea nu am resusit niciodata sa ma apropii macar de un om din republica asta,sunt cei mai dificili oameni de pe planeta asta laughing eu asa ceva in viata mea nu am vazut.
Femeile,daca am schimbat cu ele stiu si eu cateva fraze, dupa in lumea lor.
Nu stiu cum ai gasit-o, sau unde ai gasit-o, dar sincer iti zic moldovenii aia, basarabeni ori extraterestri ce or fi, cu aia nu o scoti nicicum la mal laughing aia au lumea lor.Ai mai facut si copil,ala esti,mancat de molii laughing
Oamenii aia din asa zisa repubulica lui Noe laughing sunt cei mai figuranti,cei mai inapoiati si incapatanati oamenii ce ai vazut vreodata,unde pui ca is si cei mai sarantoci,saraci lipiti,dar cu aere de mari vedete,aia mor de foame dar se dau miliardari,habar nu au pe ce planeta stau, dar se dau mari genii.
Sincer eu nu am reusit niciodata sa ma apropii de ei, de ele nici pomeneala laughing
Nu iti pot da nici un sfat, daca nu aveai copil iti ziceam fugi cat mai departe de exemplaru ala laughing asa daca fugi acu, nu stiu ce situatie ai, ce trebuie sa dai sau nu.

| Alexandrionelu explică (pentru relian):

Nu știu ce experiente ai avut tu, dar exagerezi la limita xenofobiei. Și acolo sunt tot felul de oameni, ca și în România, la urma urmei am fost aceeași tara pana la la doilea război mondial, asa ca suntem făcuți din același material.

| relian a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Asta crezi tu, ca nu-i cunosti pe acesti asazici moldoveni, nu le stii ideile, nu stii cum gandesc etc.E ok bafta

| Freya1 a răspuns:

Sunt femeie, nu sunt feministă dar cred ca pot sa iti raspund ca nu moare lumea.
Nu toate femeile fac asa.Sunt unele ce fac asa din dezinteres si pentru ca, cred ca ele si-ai facut datoria.Ca au un copil si asta le asigura viitorul cu cel de langa ele.Sau mai sunt unele care dezvoltă un fel de depresie fara sa iti dai seama si pur si simplu nu mai sunt capabile sa faca si altceva si se ascund în spatele unor site-uri si seriale.
Cu o astfel de femeie trebuie discutat si vazut ce s-a intamplat.

| Alexandrionelu explică (pentru Freya1):

Îți mulțumesc pentru răspuns.
Am încercat sa vorbesc cu ea, dar simpla discuție o enervează atat de rău încât nu poate sa nu ridice tonul, apoi nu mai vorbește cu mine o perioada. La psiholog nu vrea sa meargă "pentru ca nu e nebuna".
De creșă nici nu vrea sa audă, fără a îmi da un motiv temeinic sau măcar o explicație logica.
Am asa de puține opțiuni morale și legale încât nu știu ce sa fac. Indirect ea pune problema în asa fel încât eu nu vad decât doua opțiuni:
1: stau și rabd.
2: divorțez, pierd custodia copilului și plătesc pensie alimentara.
Menționez ca un sfert din salariul meu ar însemna peste 500 de euro, bani cu care ea își poate continua linistita viata fără stress financiar în tara din care provine (Rep. Moldova).

| Freya1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Eu cred ca ar trebui să îi spui ca ai de gand sa divorteze daca nu se pune sa faca macar treburile casnice având în vedere că tu faci atâția bani.Pe urma sa ii vezi reacția, daca nu ii pasa inseamna ca asta si vrea stie ca orce ar face iese bine si atunci trebuie sa iti cauti un avocat si chiar sa divorteze, sa lupți sa iei custodia copilului sau macar comună și să vezi unde va merge, unde va sta, cu ce va întreține copilul plus pe ea.
Dacă în schimb o vezi speriat un pic sau panicată inseamna ca poate sa fie o ușoară depresie pe care nu o conștientizează.

| ywar a răspuns:

Aplica-i o corectie si vezi cum reactioneaza! happy
Da-i o matura, un aspirator, un detergent, o perie de scanduri. in sensul asta.

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca si-a dat seama de greseala enorma pe care a facut-o casatorindu-se cu un incuiat la minte si un insensibil ca tine. Fata este deprimata si nu mai are chef de nimic.
Daca este isteata trebuie sa scape de tine cat mai repede.

| mudokins78 a răspuns:

Bine ai venit in intersectia sigura!
Sotia ta trebuie sa isi dea interesul pentru bebe sa il dea la cresa!
2-Sa lase facebokul ca nu mai este pentru ea, fiind nevasta si mamica.
3-Serviciu cat mai rapid!
Sper sa reusesti sa o faci sa inteleaga ca nu e normal sa stea cu fundul pe camasa si sa se astepte sa faci tu totul, ..Egalitatea dintre sexe, nu asa au vrut?
Succes!

| Alexandrionelu explică (pentru mudokins78):

Din păcate nu reușesc sa o fac sa înțeleagă nimic. De fapt ori de câte ori incerc sa vorbesc cu ea se înfoaie ca o cloșca și incepe sa strige apoi tine supărare pentru ca mi-am permis sa ii fac observații- zice ea. Nu se poate discuta cu ea pe un ton calm. La argumente logice răspunde cu strigate și nervi.
Nu vrea sa audă nici de creșă nici de psiholog.
Oare ce opțiuni mai am?

| mudokins78 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Vorbestei frumos despre situatia voastra, poate o sa inteleaga in final.
Dar gandeste-te bine ce faci! Sti ca un copil nu tine doi oameni impreuna neaparat,. Sunteti tineri (ea de abia a trecut de lauzie) si e pacat sa nu ii dai o sansa! (Eu cu a mea am procedat altfel-Am facut o rata la banca pentru mobila si dupa m-am prefacut ca nu imi mai ajung banii pentru restul, asa am facut-o sa isi dea seama ca trebuie sa participe si ea cu bani in casa.)
Succes si mai insista si tu pe langa ea subtil.

| Alexandrionelu explică:

Mda... Ghinionul meu e ca am un certificat de căsătorie și un copil care ma leagă de o asemenea femeie. Ideal era sa nu ajung aici, dar dacă am ajuns, oare ce e de făcut?
Caut aici un raspuns pentru ca eu mi-am tot storc creierii în ultimele 9 luni și nu am găsit nici o soluție viabila. Poate din exteriorul labirintului se observa mai ușor ieșirea.

Răspuns utilizator avertizat
| Raizing a răspuns:

Pai? Nevasta, nu slava! Retine! Inca o data! Nevasta - NU SCLAVAwinking

| Alexandrionelu explică (pentru Raizing):

Nevasta nu zeita! Retine nevasta nu Zeița! Ca eu nu îmi jertfesc viata după cum vrea ea! Ca eu când vin de la munca ma apuc de curățenie și comand pizza, ca ea a stat toată ziua pe net. Mama voastră de feministe!

| Raizing a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De unde dai -d'acolo primestilove struck

| Raizing a răspuns:

Ti-a picat fisa -cam tarziu -ca-s baiat, asa-ilaughing

Nu-i de mirare ca dai bani la nevasta - un lucru bun rolling on the floor

| Alexandrionelu explică (pentru Raizing):

Băiat? Nu prea cred... Cel mult ești un puștan rătăcit prin viata... Probabil un fost Emo pe care toata lumea îl confunda cu o fata, inclusiv tu uneori

| Raizing a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Vezi ca stai mai mult decat "acea prietena a ta -imaginara" -pe net!

+ 2 conturi blocate pe TPU - esti miez rolling on the floor