| Mosotti a întrebat:

Intrebare pentru femei:

Mai toate spuneti voi ca nu conteaza fizicul, ce vrea sa insemne asta, adica ati fi dispuse sa va cuplati cu orice barbat, indiferent cum arata, daca respectivul indeplineste anumite criterii psihice? Adica inteligenta, suflet, comportament, caracter?

V-ati cupla cu asa ceva chiar daca nu v-ar atrage deloc fizic?

180 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Într-o lume materialistă, apersonală, atee, lipsită de moralitate, de cei 7 ani de acasă, plină de false modele create pe rețelele sociale, dar goale sufletește, uman, singurele lucruri care mai contează astăzi sunt: numărul de "follow", "campionul zilei", ținuta, marca autoturismului, vacanțele exotice și cât de gros e contul.
Restul valorilor sunt aruncate la coșul de gunoi!
Nu mai există iubire sinceră, nu mai există cuplurile pe care "să le despartă moartea" după vreo 50-60 de ani de relație. Nu se mai formează cupluri care să pornească de la o ladă de zestre, un blid și lingură, care să își facă singuri căsuța lor!
Toate cuplurile sunt formate pe criterii financiare și materiale.
NICIODATĂ în viața modernă actuală nu o să întâlnești o căsnicie între o persoană săracă și o persoană avută!
Normal că fizicul nu contează, cât timp există cupluri cu diferențe între cei doi, iar unul dintre ei este multimilionar.

| Hurin a răspuns (pentru romeo78):

Aha rolling on the floor

Foarte tare! rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Daca exista atractie repciproca serioasa exista destule cupluri bogat-sarac, atractie sa fie, atractia rupe tot ce e social!
Nu te pui cu natura.

Socialu modeleaza tot cand nu-si baga natura coada, cand nu intra ea in interesul ei, ca daca intra, e jale, si daca natura intra in contradictie cu socialu, natura castiga mereu.

Daca unu e aratos si natura zice la nivel inconstient "asta e afla, cu asta trebuie sa faci copil, cupleaza-te cu el", si ii da o indragosteala din aia de iad, nu mai tine ea cont ca ala e sarac. Aaa, daca parintii nu o sau nu il lasa, e altceva, dar nu la interventia altora ma refer.

Nu toate cuplurile sunt facute pe criterii financiare, nu e deloc asa.
Multi o iau de jos impreuna, isi fac casa, masina impreuna, avand ambii venituri medii.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Total greșit! O relație serioasă nu se poate baza doar pe baza unei atracții, de orice natură ar fi.
Căci în momentul în care se termină atracția se termină relația sau devine banală, plicticoasă și astfel apare înșelarea partenerului.
Iar, cuplurile care o iau de jos sunt cei de la casele de copii sau din medii defavorizate.
Restul sunt basme!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Asta am tot zis, normal ca nu poti o rel serioasa doar pe fizic.
Dar nu de asta era vorba.

Era vb ca daca fizicu e total neatractiv, nu mai conteaza celelalte, si relatia nu se prea mai incepe, la tinerete zic.

| AdelinaC a răspuns:

Daca ar indeplini toate conditiile non-fizice, da, eu as accepta orice fizic. Stiu ca nu se va putea asta oricum laughing)

| Mosotti explică (pentru AdelinaC):

Sincer? Nu-s asa sigur ca ai ai accepta orice fizic, adica unul total neatractiv, ca ce e de la total neatractiv in sus, merge okey.

| Drimmero a răspuns:

Inca mai exista visatoare d-astea care se mint singure ca fizicul nu conteaza deloc? Amuzant, imi cam dau seama ca ele sunt rupte de realitate si nu prea ies din casa pentru ca nu s-au lovit de situatiile reale. Respect celor care au raspuns pe sinceritate.

Fizicul face parte din calitati, cand iti faci o relatie iei omul cu totul, fizicul e portita care iti arata si celelalte calitati, faci o retrospectie privind totul si vezi daca te atrage persoana aia cu ce ofera, vezi si tu ce oferi si decideti sa fiti pentru tot restul vietii (exagerez aici). Fizicul cuiva poate fi general valabil sau in ochii privitorului, nu pun extremele urat/frumos pentru poti deveni atractiv/neatractiv daca iti scoti anumite calitati/defecte la iveala, iar ca fizic sa fii fix tiparul unei anumite persoane, tipar ce nu intra si in preferintele altora si tot asa, dar sa zici ca fizicul nu conteaza deloc e deja ipocrizie la care pana si un copil de 5 ani le-ar rade in fata, nu mint pe nimeni altcineva decat pe ele.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Da, fara fizic deloc, nu le intereseaza de tine, esti invizibil, oricum te-ai comporta, oricum te-ai inbraca, oricat de destept ai fi, cel mult sa te tina de amic, asta da.
De aia am am zis ca e proba eliminatorie.

In schimb invers merge, daca arati cat de cat si esti mai prost asa, mai merge cu multe femei care-s la fel, tot vei fi iubit, dorit, simpatizat.
Daca ai fizic cat de cat dar esti ceva mai bou la caracter, iar merge, multe femei accepta si asa, si tot vei fi iubit, dorit, simpatizat, placut.
Deci celelalte calitati, nu prea-s eliminatorii mereu.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Mosotti):

Iar mergi numai pe extreme.
Câți bărbați sunt total neatractivi și câți sunt superfrumoși?
Probabil vreo 5% din total.
Restul de 95% sunt obișnuiți, comuni, de toate felurile... nu poți generaliza pentru 5%.

| Mosotti explică (pentru AndreeaWTS):

Pai la aia 5 % ma refer, nu ma refer la aia 95 % cat de cat.
Ca 5 % ala ca numar, e mult de tot.
Si sunt mai multi, ca dovada cat de multe relatii pe interes exista.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

D-asta zic ca astea care zic ca fizicul NU conteaza absolut deloc sunt mega ipocrite, le-as aprecia maxim daca ar fi sincere in privinta asta, insa varsta si experienta de viata acumulata pana acum nu ma lasa sa cred balivernele astea. Pentru nimeni nu conteaza doar fizicul sau asa ar trebui, dar sa fim seriosi, sa-l excluzi total e deja din alta liga afirmatia asta.

| Hurin a răspuns (pentru Drimmero):

Fizicul e pentru contactul initial. Ce are in cap fiecare urmeaza dupa. Ai vazut vreuna care nu mai poate dupa vreun gras sau tocilar cu dintii pe afara? Sau invers

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai asta am zis si eu.
Zic ca le atrage caracteru, inteligenta, dar multe stau cu toti banalii si de multe ori mai nasoi la caracter, iar multi destepti si cu caracter raman pe dinafara, ori cu nasoale rau, ori cu unele mai asa dar pe interes.

Daca esti banal si nu atragi deloc zice ca esti prost.
Daca esti destept si nu atragi deloc zice ca plictisesti, ca prea gandesti mult, prea.
Daca ai caracter bun si nu atragi deloc, esti cam pampalau "vreau domne unu sa se impuna, sa bata cu pumnu in masa, nu asa sa faca ce vreau eu". Si dupa aia cand altul le da un pumn in cap, se plang, dar de fapt, de ala vor.
Daca ai caracter prost si nu atragi deloc, vaaai, esti un nimic.

Daca esti banal si atragi cat de cat okey, esti simpatic, original.
Daca esti destept si atragi cat de cat, esti super.
Daca ai caracter bun si atragi cat de cat, putinel de tot se cam bata cap in cap, aia atractivi in general sunt mai prosti la caracter.
Daca ai caracter mai prost si arati cat de cat, merge pana la urma.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Am intalnit sute de femei in ani de zile, de toate varstele, toate pregatirile intelectuale, statut financiar, crede-ma ca nu da doi bani pe inteligenta, cand discuti de ceva mai serios nu le intereseaza de mai nici un subiect, vor hahaiala, prosteala, glume, panarama si atat.
Si crede-ma, am experienta de peste 25 ani!
UNA nu am intalnit sa fie altfel, din mii de femei si fete.

Dar daca le intrebai, ziceau ca apreciaza inteligenta.

Cum vede unu mai atractiv, cum rade si cand trage ala o basina.

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Exact! I-am zis si lui drimmero acum, eu am discutat cu mii de femei de 25 ani incoace, din alea care ziceau ca apreciaza capu, si cand discutai ceva mai serios, nu conta subiectul, nu le interesa.
Vroiau doar panarameala, si banalitati cu baieti cat de cat mai aratosi.

| Hurin a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai ce discuta cu baietii bine crescuti, pe aia nu ii schimbi, o sa fie mormoloci toata viata aia a lor laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai incerca sa le bagi in cap ca toata atractia lor pentru ei a fost si pe baza fizicului, plus ce mai aveau aia, pentru ca nu ai cu cine, am impresia ca multe traiesc pe un norisor plutitor si sunt carate de curenti ca altfel nu-mi explic de ce neaga ce deja era evident. Eu am recunoscut-o mereu ca fara sa ma atraga fizic nu ma poate atrage doar din celelalte calitati, adica o apreciez, atentie, dar sa ma atraga nu va putea, iar aici nu stiu sa explic ce m-ar atrage fizic pentru ca sunt putin ciudat cand vine vorba de asta, nu am un tipar anume, dar important e sa ma atraga fizic. Fizicul chiar conteaza, de exemplu daca nu te atrage una fizic o privesti ca fiind doar o amica sau o simpla persoana pe care o apreciezi pentru caracterul, inteligenta, dar mai sus de atat nu o poti vedea.

Mi se pare oarecum normal sa se simta plictisite de discutii despre nemurirea sufletului, discutii interminabile despre cum e viata, despre cat de metafizici suntem noi sau ce ghetar cu un anumit diametru s-a topit prin polul nord din cauza incalzirii globale. discutiile care starnesc interesul sunt intamplarile amuzante sau spontane care provoaca hohote de ras sau stare de bine, gandeste-te ca si noi in grupul nostru de prieteni ne simtim bine atunci cand radem, cand zicem cate o gluma, cand se intampla ceva amuzant, alea raman in minte, pe cand discutiile despre purgatorii, marele zid chinezesc, in ce an s-a nascut Cuza si etc sunt asa de pierdere a vremii.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai daca se simt plictisite de discutii mai serioase, nu sunt inteligente!
Ca asa o hahaiala spontana cum zici tu, o gluma spontana, astea le face cam oricine si cu 2 clase care n-are nici o inteligenta.
Deci ce inteligenta apreciaza ele?!

Un om destept, are si pasiuni, curiozitati intelectuale! Ii face placere sa dezbata subiecte de tot felul, nu le percepe aiurea, ci din contra, ii atrage reciproc ca parteneri de discutie. Mai face si glume, dar nu doar aia.
Si din contra, de multe ori ii plictiseste prosteala.

Depinde din al carui punct de vedere asta e pierdere de vreme, e relativ.
Poate si pentru altul, a se prosti mereu si iar si din nou la baute, e o pierdere de timp, deci nu putem generaliza.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Depinde si de starea omului, nu mereu ai chef de subiecte complexe, tind sa cred ca avem mai multa nevoie de hahaieli si rasete cu gura pana la urechi, dar mai trebuie si subiecte serioase sa ai ce vorbi cu acea persoana, depinde de stare. Ca sa faci o gluma buna, un joc de cuvinte, niste conexiuni intre lucruri nu e chiar asa de oricine, umorul voluntar e de obicei specific oamenilor isteti. Cel mai probabil tipele alea nu erau atrase fizic de acele persoane si d-aia se plictiseau, iar pe deasupra probabil aveau si un caracter mai neatractiv. Si tu te-ai fi plictisit sa dai de una urata sa zicem care iti vorbeste de integrale sau subiecte care te-ar depasi sau de care n-ai avea chef sa le auzi in momentele alea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

"Seriozitatea este refugiul omului cu o inteligenta mediocra". Horațiu Mălăele. Nu trebuie sa o iei chiar asa dar ideea e ca mai contează și inteligenta emoțională, și subiectele de istorie sau știința sunt interesante, e atractiv un bărbat care are cultura și povestește sau dezbate lucruri interesante, corecte din istorie de exemplu sau din alta ramura dar e bine și sa ne mai destindem.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

"Seriozitatea este refugiul omului cu o inteligenta mediocra". Horațiu Mălăele. happy

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Evident, oamenii fara umor sunt plictisitori si nu starnesc nimic pe buna dreptate.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Nu am zis ca mereu sa se discute din alea inteligente, eu am zis ca se discuta si din alea des.
Trebe de de toate sa faci, si ras, si glume, si chestii inteligente. Dar preponderent ei discuta diverse subiecte, dezbat chestii si vine de la sine, le place, nu se plictisesc mai niciodata.

De ex eu am un prieten cu care discutam de politica, istorie, fizica, mate si economie.
Ma stiu cu el de 18 ani, venea la mine si de 3 ori pe saptamana cate 4-5 ore, crede-ma ca nici acum nu am terminat de dezvbatut toate alea.
Nu ne mai plitctisim discutand de economie, istorie, politica, si de lucrat la mate si fizica.

Bine, ca mai si radem, glumim, asta clar, si asta mai mereu.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Normal ca e necesara si inteligenta emotionala, am zis doar ca atunci cand se zice inteligenta, se refera la cea intelectuala.

Pai nu am zis sa se dezbata ceva asa sobru, nu, se si glumeste, rade, etc.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Mda, eu sunt mereu asa mai vesel, de treaba, nu prea is serios chiar daca discut chestii serioase de multe ori.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Asta e corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Unde ai întâlnit sute de femei? Pe siteuri de dating unde stau doar ratatele? Alea nu se pun

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Na, ca sa se simta cu adevarat implicate intr-o discutie e necesar sa le placa omul ala cu totul, nu le poti judeca, atractia vine involuntar oricum si natural.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ma ale naiba ratate, eu in 25 ani asa am intalnit, iar cum l-am pus pe amicu meu ala aratos, sau pe ala de la sala si mai aratos, tot acolo, in 3-4 saptamani erau destule care ii vroiau de gagii, sa vezi ce interesate erau de ei, abia astepta sa ii vada, etc, se intelegeau f bine la banalitati si atat.

Si in realitate am intalnit destule, si pe net, insa si pe net tot femei sunt ca si in real, nu sunt extraterestre.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai asta am si zis, ca atractia vine involuntar in primul rand de la fizic, fara fizic deloc, nu mai are treaba cu tine, nu judecam, doar prezentam situatia.

Daca te place, esti zeu, orice prostie spui, e atenta la tine si implicata in discutie, altfel cucu.
Si chiar si femeile care au job-uri f bune, eu am dat de o cercetatoare in fizica pe FB, si aia tot prosteala si hahaiala vroia.
Asa ca..., si dupa aia te ia cu inteligenta.

Si culmea, era cu un cat de cat aratos care isi batea joc de ea. Asta apropo si de ca te ia cu, caracteru` ca sa fie bun.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai asta am si zis, ca atractia vine involuntar in primul rand de la fizic, fara fizic deloc, nu mai are treaba cu tine, nu judecam, doar prezentam situatia." Normal, stii cum e, sunt oameni care sunt in stare sa fie sinceri in privinta asta, dar si oameni care se baga in rahat pana la gat spunand povesti de adormit copiii pe care nu le cred nici ei, cine are experienta de viata cat de cat stie cu ce se mananca lucrurile de genul, ma amuz cand vad ca pentru ele (unele) nu conteaza fizicul, ca ar lua pe oricine, marii stand-uperi ai lumii sunt mici copii pe langa ele la faza asta.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Nu draga, daca intrebi 100000 de femei, toate o sa zica ca-s exceptii si ca nuuu cont fizicul la ele, ci doar calitatile.
Aiurea, vrajeala marii.

Nu e vb de sinceritate, e vb ca de multe ori nici ele nu isi dau seama, validarea fizica se face si la nivel de inconstient, iar ele au impresia ca vai ce le impresioneaza inteligenta si caracterul, si atat.

Dar nici nu intelege cand explici! Aici e problema. Neaga de nu se poate, desi realitatea arata contrariu.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Cam da, unele sunt atat de naive incat nici nu-si dau seama ca de fapt atractia a survenit mai intai fizic, apoi treptat au venit si altele, nu pot sa inteleg cum pot nega faptul ca pana sa stea de vorba cu o persoana ca sa-si dea seama ce fel de persoana e le atrage fizicul, doar nu citesc ganduri, ce Dumnezeu...
Nu sunt carcotas sa le acuz ca se uita dupa Brazi Piti dar daca atractia fizica nu e, restul devin can-can. Am mai spus, unii oameni stiu sa fie sinceri si sunt de apreciat, bine ca sunt si femei care le rad in fata visatoarelor de pe norisorul plutitor. Ai inclusiv si aici niste exemplare de genul.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai am inteles, nu stie, dar cand le explica omu, de ce nu intelege?

E normal sa se uite dupa fizic, insa sa nu nege. Iar daca nu isi da seama, macar sa nu respinga cand li se explica, mai ales ca se explica si de ce.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ori se fac ca nu inteleg din prea multa ipocrizie, ori chiar sunt tute daca nu stiu ce se intampla cu ele.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate 100 %, ori nu recunosc, ori nu se prind.
Dar am zis, nu sti ce e cu tine, e ok, dar invata cand cineva iti explica! Nu respinge aiurea, mai ales ca realitatea confirma treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De ce nu ai iubita? Ar trebui sa te grabesti daca e fizicul asa important ca la 30 de ani se mai uita naiba la tine mai ales ca deja ai burta si chelie

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu acum nu mai vreau iubita, imi e bine asa, voiam si eu pe la 30 ani, acum am 43 si jumate.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi cum te contrazici singura, scumpo? De ce sa ma grabesc daca fizicul "nu conteaza''? Lasa ca ma iei tu oricum, ciripesc pe la urechile mele unele chestii din partea ta.

Nu am nici burta, nici chelie, din contra, am o podoaba capilara foarte bogata, ai fi invidioasa pe parul meu, asta asa ca o paranteza.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Le place unora sa manance maro din pura placere, bine ca nu sunt toate la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma contrazic pentru tine conteaza asa ca ar trebui sa ti cont ca ti se cam duce tineretea si tot pe TPU misuni in loc sa iti traiesti viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Esti atat de copilaros incat crezi ca o femeie dupa 30 de ani te ia pentru podoaba capilara? Te intreaba de realizari tata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Sa ti zic un secret
O femeie ajunge singura la 30 de ani doar daca e urata si dificila sau a terminat un doctorat
Aia cu doctoratul nu se uita la un muncitor de rand
Asa ca mai bine te grabesti

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o iau ca pe o critica, ai dreptatea ta pe alocuri si stiu ca uneori poate exagerez avand unele preocupari pe care nu vreau sa le transform in complexe, mi s-a spus ca parul nu e important in viata insa sunt chestii mai mult decat de suprafata pe care nu vreau sa le mai dezvolt, conteaza si parul, cel putin pentru unii din noi chiar conteaza, adica nu nega importanta fizicului intr-o relatie, in atractie, nu am spus ca doar fizicul conteaza, ci si alte calitati dar fizicul e extrem de important, sunt constient ca toti imbatranim si ne uratim, iar dupa o varsta cand fizicul se trece conteaza altceva, perfect de acord. Nu crezi ca te duci si tu totusi la extreme? ma refer la exemplul cu femeia de 30, de ce nu iei si in calcul ca nu vrea relatie/casatorie? de ce ar fi obligatoriu sa aiba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Toata lumea isi doreste relatie, nu suntem asexuali sau aromantici. Si sa iei o femeie divortata e nasol de obicei au bagaje emotionale cat casa... si copil la pachet.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii poate nu vor pentru ca nu se simt pregatiti, poate ca au alte interese, alte preocupari, nu neaparat ca ar fi prea nasoli, dar, in mare parte asta e varianta ca nu-i vrea nimeni dar trebuie sa te gandesti mai in profunzime.

Cat despre femeia divortata cu copil, nu stiu e sa zic, personal acum as zice ca n-as vrea sa aud, sa ma leg la cap cu una de genul, dar in fond nu e nimic gresit sa-ti refaci viata, gandeste-te ca poate vei pati la fel, problema ta e ca judeci suprafata

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Exista si femei care recunosc ca daca nu-s atrase deloc de unu, nu stau cu el orice calitati ar avea.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu te intreaba de realizari, intai iti scaneaza fizicu la nivel inconstient, sau chiar constient, daca nu simte deloc atractie, o doare in cot de tot ce ai tu, calitati, realizari.

Asta cu realizarile e o prostie, ca majoritatea oamenilor si femei si barbati au un servici cu un sal mediu, asa ca asta e de la sine, n-are ce sa mai intrebe.

Ca multi au luat-o impreuna de la zero si nu s-au mai intrebat de realizari, au muncit, au luat masina, casa, etc, mobila.

Nu ma culc ca femeie cu realizarile, nu ma f cu realizarile, nu ma intelg cu realizarile, nu ma iau in brate cu realizarile.
Femeile care se uita la realizari, sunt alea care nu plac pe acela, si il tine de interes.
In rest vrea pe unu cu care sa-si exercite toate alea zise de mine, care nu au nici o treaba cu realizarile.
Ca de realizat poate sa fi realizat ea destule, fara sa aiba nevoie sa mai realizezi si tu cine stie ce, si femeile si barbatii au cam aceleasi jobs in ziua de azi.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Se uita daca e atrasa f tare de el. Nu se uita cand e materialista si nu il place, daca cauta din interes, e normal ca-l cauta si pe ala de doctorat, doar doar o avea bani mai multi.

Dar prietenu meu care atragea de rupea, nici bacu nu avea, si dadea si de intelectuale si de neintelectuale care-l placeau f tare.
Aia era deja la fac de drept, si el nici bacu nu-l avea.
Si acum sunt casatoriti au si copil, si el atrage si acum, ea il place si acum.
Si are doua fac, si aia de ASE, are post bun in banca, el are un job cam cu jumate sal decat ea.
Si-a luat bacu dupa 10 ani cand deja era insurat, dar nici vb de facultate.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Si castravete inseamna ca a avut parte de femei interesate, de el zice ca eliminatoriu e realizarea, facultatea.
Nu stie ce e aia o atractie pe bune, cand femeia nu mai tine cont de nimic, ci doar sa fie cu acel om care o atrage.

O femeie poate ajunge singura la 30 ani in primul rand ca nu a gasit barbatu atragator care sa o atraga ca lumea! Asta daca arata si ea cat de cat.
Daca nu arata bine deloc, tot de aia e singura, ca nu o place unu care o atrage pe ea.
Ca daca o atrage si se simte ea bine, mai face rabat si la caracter si la inteligenta, nu e problema, iar la realizari nu cont, ca si ea are job, si el are ca tot omu.

Mai era una care imi zicea "am dat numa de nenorociti".
Si eu zic "pai ai cautat doar atractivi", si ea zice "cam da, asa e".
Si astia sunt multi din ei cam nesimtiti la caracter, ea asta nu stia.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Daca ma inteleg bine cu ea si ma atrage, si eu atrag, nu ma int ca are copil si ca e divortata, ca daca-mi plac copiii e bine, ca e al meu ca nu, e tot copil si e bine.
Iar bagaj emotional avem cam toti mai mult sau mai putin.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Normal ca unii nu vor, sunt unii care nu pun asa pret pe o relatie sau chiar o considera incomodanta, ca pana la urma nu e asa o fericire, hai sa fim seriosi, e la inceput, dupa aia nu neaparat.

Au multe altele placute de facut in viata si se simt bine liberi independenti.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Normal, viata nu inseamna doar sa-ti faci relatii ca tot am vazut multi pe aici care se plangeau ca nu au iar in rest viata lor era buna, pai erau norocosi daca singura lor problema era faptul ca n-au relatie, nu trebuie sa-ti faci un scop din asta, altele trebuie sa fie scopurile, relatia vine de la sine. O relatie nepotrivita iti poate aduce mai multi nervi, mai mult stres si decat intr-o relatie nepotrivita, mai bine iti vezi de viata, dar cumva e o nevoie emotionala a multora, dar cel mai ok e sa vina natural, nu fortat.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Da, au o fixatie cu relatiile astea, o obsesie, nu se invarte viata in jurul la asta, sunt n chestii frumoase, din contra, de multe ori relatiile-s nasoala si asta declarat de multi care au avut.

Citez de la una de 42 ani "nu mai vreau pe nimeni, vreau sa fiu libera, sa fac ce vreau, pentru sex ma rezolv cu cine vreau si atat, nu ca de unde vi, ca de ce vii la ora asta, ca unde te duci, nu mai am chef de rahaturile astea". Si din pacate se cam generalizeaza asta, la multi si multe e asa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu.

| Mosotti explică (pentru floresdemayo):

Bravo, uite ex de om sincer adica tu. Ca oricum se vede ca 99 % asa fac, dar na, neaga si ei.

| Freya1 a răspuns:

Aici e putin mai complicată situația.
Multa lume cand spune ca nu e chiar atat de important fizicul se refera mai mult la faptul că ala sau aia nu e perfectiune întruchipată.Mai altfel spus,nu iti iei un ciung sau un olog,ca il vezi ca are defecte, dar iti iei un om normal, de rand nu neapărat cu ochii de diamant, lucrat la sala ani de zile, cu freza perfecta si trăsături fine.Ca daca e sa o luam pe drept,noi spunem de majoritatea oamenilor ca sunt frumoși,pentru ca sunt in felul lor,dar ca sa spui de cineva ca e frumos la modul general (adica nu prea este om ce sa spuna despre el ca nu e asa) sunt rare cazurile.

Deci, mai pe scurt frumusețea e in ochii privitorilor, iar femeile cat si bărbații ce spun ce ai zis tu mai sus cred ca se refera mai mult la faptul că nu vor sa se uite după mr univers, ci sa fie un om întreg, sănătos si normal ca e suficient.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pai da, daca arata cat de cat ajunge.
Dar sunt unii care nu atrag absolut deloc sexul opus, dar arata okey asa ca oameni, nu-s ciungi, deformati, etc.

De ex eu nu prea am atras sexul opus pentru ca dupa cum spuneau femeile, aveam o figura mai inspre fata, iar femeile nu vor asa ceva. Deci figura mea nu prea emitea masculinitate.
Nu a contat ce am in cap, nu a contat cum ma purtam sau altele, tot invizibil eram pentru ele cam, discutau cu mine ca, cu orice om doar.
Deci era cam generalizata treaba.

Iar pe prietenu meu care avea figura f masculina, il placeau enorm de multe tot asa la general.

M-au placut cam 4-5 femei dar pe alea le-am refuzat eu, ca nu ma atrageau ele deloc pe mine. Dar 4-5 femei e infim, si nici alea nu erau cine stie ce de ele.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca la asta se refera oameni in general. Uite spre exemplu mie imi plăceau băieți săteni cu ochii verzi,înalți si mai masivi (nu grași sau musculorsi, ci pur si simplu mari cum se zice).Eh, am intalnit o persoana de genul si chiar eram atrasă fizic de el, ne-am cuplat si a iesit un dezastru.
A doua oara am gasit pe cineva asemeni si din nou, ne-am cuplat pentru ca am fost atrasă fizic si la început chiar ne înțelegeam, am crezut ca l-am prins pe dumnezeu de un picior dar din nou a eșuat totul.De atunci am lăsat criteriile de genul deoparte si am intalnit un om ce nu se încadrează fizic acolo dar cu care mă inteleg super bine.
Asa ca, eu consider că nu trebuie sa aiba culoarea de par x, înălțimea y, ochii z ca sa te stârnească fizic dar sa fie un măgar de om.Trebuie să îți placă comportamentul lui,respectul pe care ti-l acorda etc si dupa sa stai tu sa ii analizezi bicepsi.

E clar ca un om cu anumite trăsături mai nașpa (ca nah,degeaba ne ascundem dupa deget ca mai sunt si de genul) ce lasa o impresie proasta de cum il vezi sa nu te atraga, sau sa nu formezi un cuplu cu el, dar cred ca pentru a-ti face o idee exacta trebuie sa il si cunosti, sa fi-ti prieteni, sa ii acorzi timp.Dar asta înveți si o dată cu varsta, o dată cu maturizarea.

În cazul tau probabil problema e și că te învârtit in cercurile greșite de oameni.Adica daca încerci să agheti o fatuca din asta de 14/15 ani ce e "smecherita"si ce vrea sa se afirme prin partener, sau e in perioada in care vrea băieți "periculoși ", smecherasi si bombardieri clar nu o sa o atragi si nu o sa vrea nici macar sa te cunoasca pentru ca inca are mentalitatea de "daca nu îndeplinește criteriu x nici nu vorbesc cu el".Asa ca pentru a avea succes in a forma o relație trebuie si tu la rândul tău să analizezi persoana la care vrei sa ii atragi atentia, sa ii analizezi comportamentul, mentalitatea ca sa stii daca "te-ar lua" si merita sa o placi si sa iti bati capul, nu sa te iei doar după criteriile fizice.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Da, dar si ala cu care te intelegi, te-a atras cat de cat, ca atat conteaza.
Nu era vorba de mine, la mine a trecut de mult timpul ala, era vb la general.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu m-am ferit niciodata sa spun ca pe partenerul meu nu l-am văzut că si pe un potențial iubit, ci ca si prieten.Nu e un om urat, are trăsături faine dar asta depinde si de gusturi.Mie una acum imi place, dar sunt oameni ce nu il considera plăcut.
La început nici macar nu m-a interesat fizicul lui, pentru ca am vrut să fim prieteni, deci clar nu a iesit in evidenta in fata mea cu aspectul, abia după ce ne-am cunoscut mai bine si am vazut ca ne intelegem i-am observat mai bine fizicul.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Daca il placi asa, este foarte bine. Acuma depinde, nu stiu, ce sa zic.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie imi place de el acum, dar la început nu am prea avut eu treaba de cum arată el, pentru ca nu era vorba sa formăm o relație de iubire, ci doar de prietenie.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Da, cine stie, esti putin mai exceptie tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt mai multe excepții pe aici: SilentRain, Naty1, BloodyLips și inclusiv eu, nu doar una.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Sincer asa convins nu sunt, ca, chiar asa e, aici aici, doar asa cam pare, dar real nu se stie.
Poate nici voi nu stiti care e treaba cu adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Și la mine la fel începe. Mai întâi îmi place ca om, apoi formăm o relație de prietenie (dacă suntem compatibili) și apoi apare dragostea.
Tu confunzi două lucruri, Mosotti:
- dorința unei relații
- dorința de distracție
La întemeierea unei relații nu fizicul e primordial, ci caracterul, trăsăturile morale.
Pentru distracție, într-adevăr, atracția fizică duce la dorința sexuală.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer la dorinta de relatie, ca pentru distractie sau serioasa.
Exista persoane care fac relatie ocolind toata treaba care o zic eu, adica fara atractie deloc, insa acolo nu prea ai atractia aia, afectivul ala, si asa mai departe. Nu se stie daca apare dorinta sexuala cu acela.
Deci da, exista si exceptii.

Adica poti tine la omul ala, sa-l apreciezi si tot, are caracter, ceva in cap, si sa-l iei asa.
Si el pe tine.

Insa f putini fac asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Posibil big grin

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti cum e,la începutul relației cand probabil sunteti si tineri normal ca va atragerii fizic,dar mai si îmbătrânit si daca te axezi pe chestia asta de la început,cand mai îmbătrânit va despărțiți ca nu va mai atrageti?

E bine sa nu iti iei langa tine un om a cărui fizic nu il suporți,adică nu stiu,Sa aiba un ochi la ceafă si unu in frunte sau chestii de genul ca nah,e normal ca involuntar sa respingi din punct de vedere amoros astfel de om, dar da, cred ca pentru a avea o relatie sanatoasa si de lunga durata trebuie sa va cunoasteti, sa aveti poate chiar o relație de prietenie înainte chiar daca e brunet cand tu vrei unul blond, ca nu se stie.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pai nu posibil, e cam sigur!

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pau am si zis ca in timp apare iubirea matura daca apare, si nu mai cont fizicul, dar asta catre batranete, e altceva, se modifica si creierul omului.
Dar la tinerete, e jale.

Pana ce omu isi pierde ultimul mm de frumusete, pune asta cam pe primul plan fizicul, si apoi se uita si la celelalte, mai ales femeile.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu spun ca ce spui tu e gresit, sau ca nu se intampla si cum zici tu, zic doar ca se poate si altfel.

Am văzut multe persoane ce au căutat frumusețea in tinerete, iar cand au mai înaintat in varsta si aveau sotie încă mai umblau după frumusețe in alta parte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea femeilor te vad atractiv dupa ce formeaza o legatura emotionala cu tine, dar nu ai ce discuta cu barbati a caror experienta cu femeile se rezuma la matrimoniale.ro unde stau numai femei de o anumita categorie sociala. Nu degeaba sunt singuri la 30-40 de ani si o sa ramana singuri

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Se poate si altfel dar f rar.

Pai normal ca multi umbla dupa frumusete si dupa ce au o varsta mai inaintata, aia e.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Aiurea, si atunci de ce f multe femei se uita la tine, sau simti priviri adica ca te place, si asta inainte de a te cunoaste?! Fi serios. Se uita, ca atragi.
Intai atrage fizic omu, si apoi afli ce legatura emotionala se poate forma.

Si dupa aia vede ea ce calitati ai, ce leg emotionala iese, etc.
Si chiar daca nu se uita expre, daca accepta sa vina cu tine la o cafea, inseamna ca din start te-a validat fizic chiar daca poate nu constientizeaza, inconstientul ei a dat okey-ul.
Altfel nu va accepta invitatia la plimbare, la cafea, ca sa mai afle ce calitati ai tu apoi.

| Frank51 a răspuns:

O femeie de 7 va alege tot timpul pe cineva de 7 sau mai mult, un bărbat de 7 poate alege doar 7 sau mai puțin, general vorbind.

Totul ține de valoarea percepută, mai există cazuri în care o femeie de 7 se îndrăgostește de un băiat de 6, sau maxim 5, din diferite motive(este foarte inteligent, se comportă exemplar, compensează cu ceva), dar aceste cazuri sunt rare.

Notele sunt doar pentru exemplificare ușoară, în realitate ele nu reflectă valoarea unui om, ci doar perspectiva celorlalți.

Eu când vorbesc cu o tipă, mai întâi mă asigur că îmi place fizic, apoi restul. Sunt sigur că așa funcționează și la ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

De acord cu Frank.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

"Eu când vorbesc cu o tipă, mai întâi mă asigur că îmi place fizic, apoi restul. Sunt sigur că așa funcționează și la ele."

Exact asta ziceam si eu, dar sunt unii care neaga.
Dar neaga pentru simplu fapt ca poate nu au ei acel fizic, si prefera sa se minta ca nu conteaza ce nu au ei, ca sa aiba si ei o sansa la ce vor ei, ca si ei vor frumusei sau frumusele, dar nu recunosc poate nici lor.

Spera ca un frumusel sau o frumusica sa ii/le aprecieze doar pentru ce au ei adica cap, comportament, caracter, haine, bani.

Ca daca zici unui om de nota 7-10 ca daca nu atrage fizic deloc cineva, nu sta cu ala indif de calitati, nu o sa i se pare aiurea! Ptr ca nu are de ce sa nu accepte asta, chiar i se pare normal.

Cand n-ai bani, zici ca nu banu cont, cand ai, sti f bine ca, conteaza, dar nu te mai deranjeaza, asa ca nu mai negi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Consider că acestor persoane le lipsește profunzimea sufletească. Adică gândesc cu ochii și cu capul dintre picioare, nu cu inima.
Apropo, tu cât % profunzime sufletească consideri că ai?

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Cei care neagă se află în partea de jos, neatractivi care pot compensa cu bani, inteligență, disciplină, caracter, umor, și pot fi aleși de același tip de femei, nu-i problemă.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Contaza mai Frumusețea. Dar și Sa fie frumos din cale afară, cu masini, cu bani, dar fără creier, care e prost, nu merge. Deci aici, degeaba frumusete

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Adevareu e ca eu pun foarte mare accent pe inteligenta, comportament, caracter, afectivitate, compatibilitate ceva la pasiuni, discutii. Deci am profunzime sufleteasca sa zic un 70 %.
DAR din pacate, recunosc ca daca nu ma atrage deloc fizic, nu ma cuplez cu acea persoana, poate o tin asa doar ca amic, asta da, prieten.

Insa daca arata f bine si nu are ceva din acele calitati, iar NU ma cuplez, deci nu ajunge frumusetea.
Aaa, pentru distractie da, dar eu vb de o rel serioasa.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Nu poti compensa! Niciodata afectivitatea, iubirea, sa fi placut, simpatizat, dorit, NU vei obtine cu bani, inteligenta, umor, in contextul in care esti total neatractiv.
Din pacate, asta este.
Aaa, sa fi simpatizat ca prieten da, poti atrage cu umor si inteligenta, disciplina, dar nu ca iubit.

Cu bani atragi doar interesatele, deci da, pot fi alesi de acelasi tip de femei care sa ii tina de prosti.
Cu inteligenta si disciplina, caracter, umor atragi prieteni, si atragi si pe una daca esti cat de cat atractiv.

Deci tot neiubit vei ramane, cu sufletu gol pe parte de relatie.

Daca esti total neatractiv si esti destept, o sa te trezesti ca cica plitcisesti, sa ca iti pui tot felul de probleme inutile, ca lasa domne, hai sa traim mai simplu, e doar un exemplu.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai asta e altceva, asta se pune problema dupa ce fizicul te atrage cat de cat, ca nu ajunge frumustea doar.
Dar daca nu te atrage deloc? Te mai doare pe tine in pix ca are caracter, are masini, e destept, te-ar interesa daca ar bani, daca il vrei din interes, altfel nu. Nu te mai intereseaza acel om ca partener, poate o sa ti-l faci amic daca apreciezi celelalte calitati.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e, asta cu interesul. Ce mai, daca e urat, nu e bine, mergem mai departe!

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Exact! Nu atrage, ghinion. Asa suntem construiti din pacate.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai înțeles, cei neatractivi vor fi aleși de neatractive.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Pai da, dar alea nu il vor alege de placere, il aleg de compromis, iar omu vrea in primul rand una de ii placa lui, si a doua sa fie iubit si placut pe bune, chestie care nu se intampla.
Aici vb de relatii pe bune, nu de alt tip de relatii.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Pui accent pe inteligenta femeilor de ce? Probabil ca tie iti cam lipseste laughing dar o femeie desteapta nu ia unu mai slab ca ea, fii sigur de asta.E bine totusi ca recunosti ca esti slab laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Pai cum de ce pun accent pe inteligenta? Pai sa iau pe oricare sa nu am ce discuta cu ea?! Esti culmea.
Daca mi-ar lipsi inteligenta, nu m-ar fi interesat sa fie si ea inteligenta cat de cat, ca pe prost nu-l deranjeaza prostia.
Dar na, asa sunt eu, ca mie imi place sa discut subiecte mai serioase, dar putini sunt asa chiar dintre aia inteligenti.

Daca e intelegere, iubire, atractie, respect, comportament frumos, iti zic eu ca nu mai conteaza, ia si ea ce o fi, ca astea tin o relatie si leaga, nu ca am eu 7 facultati.
Ca pana la urma tu ce crezi ca discuta oamenii? Crezi ca aia inteligenti discuta cine stie ce? Iti zic eu ca discuta tot banalitati, si deci chiar NU conteaza daca unul din ei e prea inteligent sau nu, e de ajuns sa fie ca tot omul mediu si ajunge.

Job au amandoi un job mediu cu sal mediu ca oricare, si aia e tot.

| SilentRain a răspuns:

Din moment ce nici eu nu sunt prințesa Diana nu-mi mai pasa de fizic atât de mult

| wildthing a răspuns (pentru SilentRain):

Serios? Printesa Diana? Nu am inteles niciodata de ce lumea vorbea/vorbeste despre ea ca fiind o femeie frumoasa. Nu doar ca nu era frumoasa, dar nu era nici macar comuna...era chiar uratica.

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Ca stai asa mecanic, e una, dar nu simti atractie pentru acela, noi nu suntem facut sa ne placa dupa cum suntem noi, suntem facuti sa ne atraga frumosul indiferent cum suntem noi.
Ziceam cuplare in sens de pe bune cu toate cele, nu asa gol doar sa am si eu pe cineva langa mine, si ca nu ma ia altul mai misto, ca nu am sanse.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru wildthing):

Fiecare cu fetish-ul lui dude, mie de exemplu nu mi se pare cinestiece Kate Upton cu toate ca e FOARTE frumoasa dar ma innebunesc dupa Cara Delevingne care e in realitate putin uratica si nici nu e genul meu

| wildthing a răspuns (pentru Zuzu1991):

Mi-e cam greu sa inteleg cum poti accepta ca o femeie e "FOARTE frumoasa", dar sa nu ti se para "cine stie ce". Mi se pare un nonsens... daca nu ti se pare cine stie ce, inseamna ca nu o consideri frumoasa. happy Si da, Kate Upton e absolut superba! Cara Delevingne nu e nici uratica, dar nici frumoasa. E comuna.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Frumusețea e trecătoare, la fel și iubirea
Cel puțin eu nu crede că există băiatul ideala
Ași stă cu unul pentru că e serios, harinc și cu bun simț pentru o relație de lungă durată
Nu cred că există iubire, băieți te plac pe o anumită perioadă pe urmă se plictisesc de tine și vor căuta ceva nou
Majoritatea vor doar sex, deci greu sa găsești unul serios care vrea familie
E opinia mea, ași sta cu unul daca îmi oferă respect

| Hurin a răspuns (pentru SilentRain):

De fapt in sinea voastra voi vreti baieti rai si tupeisti. Astia cu educatie de acasa sunt luati de soti dar copii nu sunt ai lor rolling on the floor, nu-i asa? Dintre unu imbracat indraznet si unu imbracat ca un cetatean pe care l-ai lua rolling on the floor?

| SilentRain a răspuns (pentru Hurin):

In sinea noastră?
Mă cunoaști tu personal, cunoști tu toate fetele de pe suprafața pământului?
E părea ta sa fi sănătos

| Hurin a răspuns (pentru SilentRain):

Nu vrei baiatu rau, inseamna ca ai vreun defect sau arati ca Joiana si nici un baiat rau nu te-ar lua. rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru Hurin):

Vorbele tale apa de ploaie, nu mă surprinde genul tau de om
N-ai ce sa îmi explici

| Hurin a răspuns (pentru SilentRain):

Am lovit unde doare, nu? Voi astea nasoale sa nu va asteptati decat la baieti draguti cuminti si educati, cavalerii gaurii rotunde. rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru Hurin):

Nici cât negru sub unghie, dar mai poți încerca, continua
Dă-i dovadă de o inteligență nemaiîntâlnită

| Hurin a răspuns (pentru SilentRain):

Imi arati exact ce vreau sa vad. laughing Fa-ti operatii estetice daca vrei sa ai vreo sansa dar ai grija, copii pot arata ca adevarata tu.

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Multi vor familie, ca dovada ca se insoara majoritatea!

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Exact! Ele cam vor din aia mai rauti putin, asta apropo ce dorit e ala cu caracter, vezi doamne.
Daca are caracter, e pampalau, molatec, fraier.

| Hurin a răspuns (pentru Mosotti):

De fapt ele vor un fraier sa se marite si un bad boy din asta sa faca copii cu el. Fraierul nu se gandeste ca nu sunt ai lui si ii ia de buni rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Are dreptate, poate nu tu, dar majoritatea femeilor cam asta vor, baieti putin mai infipti, e cam o regula!
Cunoaste natura umana, nu trebuie sa te stie personal.
E ca si cum ai zice "de unde sti tu ca si mie mi-e foame? Ma cunosti personal?", asta face parte din natura femeii.
Dar sunt si exceptii, e adevarat, poate tu esti una din ele.

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Vad ca si tu cunosti natura umana binisor. Insa ea poate fi o exceptie, sunt si din astea, adica Silent, nu e problema.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru wildthing):

Dragostea e complicata... aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... RAUUUUUUUUU
rau... RAUUUUUUUUUUUUUUU
happy

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Si alea nasoale tot cam din aia mai tupeisti si frumusei vor!

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Da! Ar sta cu badboy, dar ala nu sta cu ele. Se stie, degeaba se intorc unele ca nu, trebuie sa le atraga cat de cat inspre destul, altfel doar il tine de prost. Iar daca atrage, automat e si tupeist, ca vine la pachet totul.

| Mosotti explică (pentru Zuzu1991):

Corect.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Fetițele alergară după "badboy" și nici în cazul adolescentelor nu de poate generaliza
Femeile nu mai aleagă după badboy, caută atitudine, coloana vertebrala
Foamea din stomac nu are legătură cu caracterul unui om, absolut deloc nu vad cum ai făcut asocierea asta
Când știi prea bine că fiecare om își formează caracterul in funcție de mediul in care a crescut și experiențele proprii, cam greu sa găsești doii oamenii la fel
Treabă asta e că și cum ași zice eu că toți băieții sunt la fel, obsedați sexuali și asta ar fi gresti
Sunt obișnuita că alții să își dau cu părea despre mine deși nu știu cum mă cheamă sau ce culoare au ochii... veșnic același etichete și preconcepții

| Hurin a răspuns (pentru SilentRain):

Exact asa va comportati astea urate, vreti un baiat dragut si minunat care sa va sustina moral pentru toate insecuritatile pe care le aveti. Aia nici pe ei nu se pot sustine, dapai pe altii.

Cred ca tu esti fata mare deja, nu? laughing

| Hurin a răspuns (pentru Mosotti):

Alea nasoale raman singure din cauza asta asa ca se duc cu baietii draguti si minunati si ii iau si de buni. Iubire cu sufletu cica rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru Hurin):

Asta ești și atât poți, trist

| wildthing a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu o vad chiar simpla. happy

| Hurin a răspuns (pentru SilentRain):

N-ai cum sa stii ce pot pana nu incerci laughing.

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Majoritatea cam alearga dupa badboy, dar se cam stie asta, bine bad boy nu ca se bate pe strada, in sens ca are atitudinea aia masculina, puternic, mai tupeist, bazat, descurcaret.

Foamea din stomac are legatura, ca si ce zic eu e ca un instinct, femeile sunt programate sa fuga dupa barbati asa, din cauza ca aia erau barbati adevarati si puteau sustine familia, copilu, familia, sa apere teritoriu si alte alea in fata intrusilor.
Nu unu bland, bun, sensibil, destept neaparat. Asta e natura noastra, nu am evoluat pe legile atractiei din pacate.
Regulile sunt alea de atunci, se cer calitatile necesare care erau atunci din pacate.

Si fizicul ala cat de cat, emite ca acel barbat are cat de cat acele caliati de badboy.

Asta e, ca ne convine, ca nu.
Mai sunt si exceptii, am zis, dar nu foarte multe.

Pai majoritatea barbatilor sunt cu ochii dupa f, se generalizeaza! Tot asa, e in natura lor. Rolul lor e sa f cat mai multe.
E tot un instinct ca si foamea.
De aia au testosteronul f sus, tocmai sa fie obsedati sexual cum ar veni, asta trebuie sa faca.

Nu e asa cum pare.

Acuma lumea nu stie ca poate tu esti o exceptie, da na, e discutabil.
De multe ori femeile nici nu isi dau seama ca fug dupa ce trebuie sa fuga, culmea, si de aia neaga.
De aia f multi rai la caracter dar care atrag cat de cat au familie, copii, femeie misto? Ca nu merge fara caracter?!
Pai se cupleaza una fara caracter cu el, si tot il place.
Dar daca nu atrage deloc, nu se cupleaza mai nici una cu el, nici aia cu, nici aia fara caracter.

Repet, nu ma refer la exceptii aici, zic cum e majoritatea.

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Alea nasoale raman singure pentru ca nu le iau aia mai aratosi, ele asta vor cum e si normal, asa ca nu accepta sa stea cu cineva care nu le place, si e normal si asta, si eu gandesc la fel.

| Elan a răspuns (pentru wildthing):

Sofia Vergara

| wildthing a răspuns (pentru Elan):

Ce-i cu ea?

| Elan a răspuns (pentru wildthing):

E frumoasa nimic altceva happy

| wildthing a răspuns (pentru Elan):

Nu-i rea deloc...dar sunt altele mai frumoase. happy

| gabicoo a răspuns:

Da! Nu contează fizicul!
winking
In unele cazuri nici lungimea!
hee hee
Contează "decât" banii!
laughing

| Mosotti explică (pentru gabicoo):

Asta nu se pune, ca am zis pentru relatie pe bune, nu de interes sau compromis.

| alina2k18 a răspuns:

Nu am cum sa stau in pat cu unul de 120kg, 1.60m, chelios si cu dintii stricati si sa puta a mici si mujdei laughing chit ca e print si sta in palatwinking.
Kim Jong un e obez dar e simpatic si dragut la fatucawinking ala ma atrage laughing

| Mosotti explică (pentru alina2k18):

Mda, ai si tu dreptate.

| Emma30555 a răspuns:

Un bărbat dacă are șarm, este sociabil, inteligent, este un tip dominant în societate, are tot felul de atuuri poate compensa lipsa frumuseții și sa fie atractiv pentru femei. Dacă este un bărbat realizat, interesant, este atractiv. Unii atrag prin faptul ca sunt amuzanți, plăcuți, alții știu sa se comporte știu arta seducției pentru fiecare fata e important ceva. De regula femeile sunt mai frumoase decât partenerii lor și asta pentru ca ele se aranjează, machiază, plus cred ca asa a lăsat natura. Fizicul contează în sensul general adică înălțimea greutatea nu neapărat sa fie frumos. Atitudinea și încrederea în sine sunt atractive.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Daca arata macar cat de cat da, ai dreptate. Nu trebuie sa arate adonis, asta clar.
Daca nu arata deloc atractiv, cucu, poate sa aiba el ce calitati vrei tu.
Aaaa, ca sta cu el asa din compromis, este corect, poate face relatie, ca de aia majoritatea au relatii oricum ar cam fi, dar nu o relatie bazata pe atractie, iubire, etc.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa ști ca inteligenta nu înseamnă a aborda subiecte de știință sau filozofie. Înseamnă a avea cultura, cunoștințe a afla lucruri care te interesează dar e nevoie și de inteligenta emoțională, sa stii sa te comporți sa ști cum sa discuți, sa ști sa mai faci și o gluma, când discuți un subiect este necesar ca celălalt sa fie receptiv nu sa porți discuții plictisitoare pentru celalalt Contează și stilul de viata și mai multe. Da contează și sa arăți cât de cât ok dar majoritatea oamenilor ne încadram aici

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Inteligenta emotionala e altceva, aici era vb de inteligenta intectuala.
Da, e si cum zici tu, dar in general astia mai inteligenti discuta chestii mai serioase, nu o tin doar in glume.

Daca nu arati cat de cat sa atragi, nu mai cont nimic din alte calitati, cont doar ca relatie de amicitie si atat.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Fata de cine am fixație, nu înțeleg comentariul tău pe întregime, cred ca m ai confundat cu altcineva happy

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Aaaaoleu, corect! Nu tie trebuia sa-ti scriu, o sa editez mesaju adaptat la ce ai scris tu.

| Apokales a răspuns:

Daa... ca la suflet se excita toate laughing. Crezi ca isi spune vreuna: "Mama, mama... ce i-as face personalitatii lui."?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Exact asta zic si eu. Din contra, multe nu prea plac barbatii prea buni la suflet, asa ca e taman pe dos de multe ori, ii vad pampalai, le plictiseste, ca de fapt genele lor vor barbati rai! Culmea.
Si nici pe aia prea destepti nu ii plac, ca cica plictisesc, asa ca se ajunge la ce se ajunge.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vor barbati rai, nu cred asta. Aia destepti sunt slabi pe partea de socializare, Kantii si Nietzschii plictiseste fata laughing. Nu cred ca poti crea un tipar exact in privinta partenerului ideal pentru o femeie, la fel si la barbati. Insa da, aspectul conteaza, carisma.

| Hurin a răspuns (pentru Mosotti):

Oamenii buni sunt niste pampalai oricum. Luati de fraieri peste tot.
rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Ba cam da, le plac aia mai duri, bine, nu exagerat, ca dovada ca daca e unu bun si face cam ce vrea ea, nu ii place. Cand eu as zice bogda proste sa nu ma contrazica si sa faca ce vreau eu.
Ptr ca de fapt natura pe aia ii valideaza ca barbati adevarati.

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Luati de fraieri de neoameni, oamenii apreciaza alti oameni.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Mai bine zis, le place unul echilibrat. Nu vor nici un papa lapte, vor unul competent. Dar nu vor nici unul cu alura de terminator. Imi spune la un moment dat un coleg ca imi sta mai bine cand nu rad, par ma interesant. Care a fost reactia mea? A fost asta: "Mars, ma, in p*** mea!".
Cand vine vorba de sex este important sa incerci. In rest, daca vrei mai mult, conteaza si sufletul, caracterul, comportamentul si tot ce ai zis tu mai sus.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Nu am zis sa fie terminator, am zis sa atraga cat de cat okey, in rest echilibru, clar.

| flixbuster a răspuns:

Masculu' poa' sa fie oricum, nu conteaza, poa' sa fie chiar si sarac numa' sa aiba bani multiwinking (din invataturile unei pitzi).

| Mosotti explică (pentru flixbuster):

Nu, daca masculu a fost aratos la figura, nu cont daca are bani multi, ajunge sa aiba o munca medie ca si ea.

| Mirel4412 a răspuns:

Cred ca esti putin frustrat

| Mosotti explică (pentru Mirel4412):

Eu nu am de ce sa fiu frustrat, ca aia e, fiecare cu norocu lui. Am intrebat asta pentru ca unele femei pretind ca nu conteaza fizicul, desi dupa ce ele fac in realitate, arata contrariu la toate.

Aaa ca mi-a parut rau ca n-am fost ca prietenul meu ala care avea 101 gagici, asta e altceva, dar nu frustrat.

| GPA a răspuns:

Sunt cât se poate de realist când spun că primele lucruri pe care le observ și le observăm cu toții, la o femeie, sunt trăsăturile fizice, pentru că, ne pot stârni, sau nu, atenția. Caracterul/Personalitatea, inteligența, sufletul și comportamentul sunt elemente distincte, delicate chiar, se reflectă mult mai târziu, sunt următorii factori decisivi în luarea unei decizii în ceea ce privește o posibilă relație "dacă mă atrage și-mi place cu adevărat sau dacă strâmb din nas pentru că e frumoasă, însă nu știe să lege două cuvinte într-o frază coerentă sau mai rău, are un comportament golănesc. Cu greu mai reușești să șlefuiești un om format într-o direcție greșită, dezvățul de obiceiuri e mai greu decât învățul*", vorba vine : "De frumoasă e frumoasă, de deșteptă e frumoasă".
Trebuie să existe un echilibru între aspectul fizic (fizionomie) și caracter, comportament, inteligența, suflet.
De aici fiecare trebuie să să deduca dacă comportamentul, caracterul, inteligența și sufletul sunt în egală proporție cu aspectul fizic. Adică trebuie să înveți să citești oamenii și să-i alegi, să-i alegi "la timp", căci fata n-așteaptă tot timpul "bate fierul cât e cald".
Din perspectiva mea, același lucru și din perspectiva femeilor.

| Mosotti explică (pentru GPA):

Normal ca trebuie un echilibru, asta si ziceam.
Cu fizic, se mai accepta lipsa altor calitati, insa fara fizic deloc, nu se prea merge mai departe indiferent ce calitati are acela, aici e aici.

| Meme10Meme a răspuns:

Cred ca vrei sa agăți ceva rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Acuma in nici un caz nu mai vreau sa agat, poate mai acum 10-20 ani voiam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine personal atracția și dragostea apar după o vreme, după ce comunic cu el, după ce îi analizez caracterul, atitudinea, intelectul.
Au fost băieți care la început nu m-au atras fizic, nu dăteam importanță acestei lucru, deoarece sunt o persoană cu profunzime sufletească și nu mă las impresionată de aparențe și ambalaj.
Mai întâi trebuie să mă atragă ca atitudine și inteligență, să aibă bun simț, simțul umorului, educație, iar apoi îl accept ca tot întreg, chiar dacă nu are un fizic plăcut.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca te afli printre exceptii, dar asta nu e rau.
Cam asa ar trebui sa fie toti de fapt, pentru ca frumusetea se duce repede.
Gandeste-te ca dupa 40 ani in colo deja fff multe femei sunt trecute, ce face ala cu ea pana la 85 ani daca se ia dupa frumusete? Si de aia apar f multe probleme. Si la barbat e aceiasi chestie, si la el se duce frumsetea, si urmeaza zeci de ani fara frumusete.

Ar trebui ca eliminatorii sa fie sufletul, caracteru, inteligenta, comportamentul (ca de bani majoritatea muncesc si au venit mediu, asa si partenera, deci nu mai cont asta).
Dar din pacate la marea majoritate nu e asa.

Ptr ca, calitatile alea raman pe viata! Nu trec.
Si daca atractia s-ar face doar dupa ele, ar fi super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fie obez sau schelet că dacă e bărbat e urat oricum

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eee, nu e chiar asa, nu oricum, sunt barbati atragatori sau cat de cat atragatori, multi din ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face ca toti expertii in femei si relatii de la intrebarea asta sunt burlaci?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca aia care arata bine, care au familie, care au avut n partenere, nu si-au pus problema, nu discuta despre, si chiar daca stiu, nu ii vezi discutand de asta.

Din contra, aia care au avut probleme, au inceput sa afle ce si cum, ca aveau motivatia sa afle, si asa au ajuns sa stie. Ailaltii nu aveau de ce sa invete despre.

Si daca stie de unde vine, ce si cum, asta nu inseamna ca ajuta ca sa-si faca partenere, nu are nici o treaba una cu alta.
Deci nu inseamna ca daca esti expert, trebuie neaparat sa fi si cuplat.

| Dragosdoar a răspuns:

Asta cu " nu conteaza fizicul e chiar absurdă". Contează fizicul pentru femei, în special pentru cele tinere si foarte atragatoare, spun asta din propria experiență, numai ca paradoxul face că o femeie nu prea se compromite cu unu care nu e genu ei, chiar daca arată f.macio.
Treaba e să ai trasaturi fizice masculine, proeminente, chiar daca nu esti asa simetric la față

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Exact, ca masculinitatea e frumusetea la barbat, si aia atractivi sau cat de cat atractivi sunt perceputi asa, tocmai ca emit acele calitati.

| geoconda a răspuns:

Sa nu fie nici ultimul urat din lume, dar nici un ken. Dar da, daca ar avea putin farmec in fizic si îndeplinește condițiile, da.
Nu, nu M as cupla daca nu ma atrage fizic.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Inca un om sincer, bine ca ai zis adevarul.

| AndreeaWTS a răspuns:

Habar n-am ce înseamnă "nu contează fizicul" și pentru ce ar trebui să conteze.
Eu mă cuplez cu cine îmi place mie.
Poate urla oricine că e urât, frumos, strâmb, nasol, marfă, sau oricum ar fi sau l-ar putea vedea/considera altcineva.

Atâta timp cât pe lumea asta pot exista bărbați despre care, în același timp, o parte din femei să zică "vai ce mișto e" iar altă parte să zică "e nașpa", e total anapoda să analizăm chestia asta.
Aberant.

| Mosotti explică (pentru AndreeaWTS):

Pai la ce iti place tie ma refer. Nu la ce place altora.
Ptr ca la nimeni nu o sa placa o masina fara usi, fara roti si ruginita, ca asta e echivalentul la "total neatractiv", si se generalizeaza in acest caz.

Nu ca sunt 100 de barbati cat de cat, si nu cont care, ca tu placi un anumit tip de figura, alta place alt tip de figura, dar nota la toti e in jur de un 6-7 acolo si e okey.
Nu confunda, insa nici eu n-am precizat ce-i drept.

Un total neatractiv fizic, nu atrage 99 % din femei.
Asa cum unul foarte atractiv rupe inimile la mai tot liceul, chiar si la 60-70 % din fete, dar e f mult.

| BloodyLips a răspuns:

Da. Poate arata in orice fel, exista operatii estetice daca nu-mi place nici mie nici lui cum arata, nu mai suntem in epoca de piatra.

| Mosotti explică (pentru BloodyLips):

Din rahat nu facem bici, asta cam clar, si aia e carpeala, nu e ceva sanatos oricum sa te tai.

| BloodyLips a răspuns (pentru Mosotti):

Crede-ma ca nu e nimic nesanatos in astalaughing Toate vedetele care au inceput in primul rand sa dea standardele de frumusete sunt operate, nu-i o rusine.Carpeala aia iti poate schimba complet fata si corpul. Singurul lucru pe care nu-l poti schimba in ziua de azi e culoarea ochilor, ca in rest exista posibilitati pentru orice, dar lumea inca traieste cu impresia ca e ca acum 20 de ani si cum te nasti asa trebuie sa ramai. Un barbat trebuie sa fie destept, sa isi respecte femeia si sa fie intelegator, ca din punct de vedere fizic il fac Brad Pitt, nu-i problema.winking Fizicul e ceva ce conteaza in adolescenta, ca dupa in mod normal ar trebui sa ai alte criterii de selectie pentru persoana pe care ti-o alegi pentru toata viata. Am observat si ca baietii care nu sunt atractivi tind sa fie mult mai atenti cu tine si sa te aprecieze mai mult, o metoda de a recupera ceea ce ei la varsta asta considera un handicap. Cel putin eu am iesit si cu baieti foarte frumosi si cu cei mai putin arataosi, iar intotdeauna cei frumosi sunt mai aroganti, te considera ca pe o optiune, fac din aparenta lor cea mai buna calitate pe care o au. La o cearta nu le pasa sa te intrebe ce te-a deranjat, isi cauta pur si simplu alta si o iau de la inceput. Multi nu pot intelege ca aspectul nu inseamna totul, de asta e greu sa gasesti unul care sa arate si bine si sa aiba toate calitatile de mai sus. Daca toata viata cresti stiind ca esti atractiv atunci nu iti mai dai interesul sa dezvolti alte calitati pentru ca femeile oricum se bat pe tine, oricat de magar ai fi. La cata validare primesc zilnic au un orgoliu cat casa, le e si greu sa recunoasca vreodata ca au gresit. Deci da, daca ar fi sa aleg ar fi cu siguranta un barbat care nu arata atat de bine dar tine la mine, as investi oricat in aspectul lui daca si el se simte ok cu asta. Cred ca si asta e de fapt o problema, noi ne asteptam ca partenerul perfect sa ne pice in poala, sa fie destept, amuzant, frumos, iubitor, dar fara ca noi sa facem nimic, sa vina asa direct pachetul complet. O relatie nu trebuie sa fie formata din 2 pachete gata ambalate, trebuie sa cresteti unul langa altul pe toate planurile, sa simti ca in relatia respectiva infloresti pe zi ce trece, cum devii cea mai buna versiune a ta langa persoana iubita. As fi cea mai multumita sa gasesc un barbat urat dar cu toate calitatile astea, insa sunt la fel de rar de gasit cum sunt cei foarte frumosi, "raritatile" de 9-10 de care vorbeati voi.

| Mosotti explică (pentru BloodyLips):

Ideea e sa ramai natural asa cum esti, ca orice interventie nu prea e chiar asa in ordine.

Nu o sa vrei un barbat urat adica deloc atractiv, trebuie sa si te atraga cat de cat.
Mie niciodata nu mi-a fost greu sa recunosc ca gresesc, ba e bine ca recunosc, ca invat din asta.

| BloodyLips a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar mi-e greu sa cred ca tu faci parte din aia de 9-10 de care vorbeam.Barbatul care m-a atras cel mai tare pana acum a inceput sa ma atraga dupa ce am aflat ca este la o universitate de prestigiu din UK la care si eu aspiram sa ajung insa n-am reusit. Este foarte destept iar toata atractia mea a pornit din admiratie. Am si vorbit cu el, la initiativa mea, ceea ce m-a facut sa-l plac si mai mult, se vedea ca omul era inteligent si din modul in care vorbea. Nu mai generaliza.Eu sunt foarte ok cu operatiile, deci am complet alt mod de gandire si as putea vrea chiar si un barbat deloc atractiv, toate "crush-urile" pe care le-am avut au pornit de fapt din admiratie, dupa ce am vorbit cu persoana respectiva. Barbatii sunt foarte vizuali prin natura lor, poate din cauza asta iti vine greu sa crezi ca unele femei nu ar considera aspectul o proba eliminatorie.

| Mosotti explică (pentru BloodyLips):

Eu nu fac parte din aia de 9-10!

Dar mda, esti o exceptie pozitiva daca nu ai treaba cu fizicul. Adevarat ca barbatii sunt f vizuali, insa sincer si fetele, doar ca nu pare.

| FOG92 a răspuns:

Pe mine unul m-a obosit si ma oboseste subiectul asta, sora-mea mi-a zis odata ca sa nu imi fac probleme ca am un fizic ok, iar prietenul ei la nici 20 de ani are fizicul format deja ca pentru un culturist laughing), numai vorbesc de partea materiala sau alte chestii! i-am mai batut eu apropouri atunci faci cunostinta cu prietenele tale daca zici ca-i pe asa, si a lasat-o moarta, pentru ca sunt constient care e adevarul MOTIV! SPERATI frate ca anii trec, nu-i bai inca e timp

| Jany123Jane a răspuns:

Daca nu prea ma atrage, nu il plac. Dar daca arata cat de cat okay si ma atrage, + sa fie isteț, sufletist, etc, il plac.
Daca e frumos, dar prost de pica, nu imi place. Daca e prea inteligent, iar nu il plac, ca nu o sa ma placa el, presupun happy
Conteaza si fizicul oarecum.

| Mosotti explică (pentru Jany123Jane):

Pai aia am zis, ca daca atrage cat de cat si are si celelalte, e ok. Nu e nevoie sa fie de nota 11, asta clar.
Normal ca, conteaza, fara el deloc, nu merge.

Daca e prea destept e bine, ca ai de la cine invata multe.
Daca arati cat de cat si ai caracter, nu conteaza ca esti mai putin inteligenta, te place, te invata el mai multe, nu e o problema.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Mosotti):

Eh, dar si aia mult mai destepti vor oameni destepti. Poate pentru unu' foarte inteligent, nu sunt ceea ce doreste. Dar na, cine stie happy

| Mosotti explică (pentru Jany123Jane):

Ajunge si daca esti destept dar nu asa ca el, e ok si asa.

| Hurin a răspuns:

Fizicul conteaza mai ales la femei. La alea urate nici moartea parca nu vine rolling on the floor. In ziua de azi si alea urate cauta un Ahile sau un Bruce dar raman singure toata viata.

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Nu in ziua de azi, de cand e lumea ai barbatii si femeile total neatractive, cauta frumusei si frumusele, ca asa suntem facuti, ce dorim nu e in functie de ce suntem noi, nu e anormal ce se intampla.

Sincer si eu mai bine singur decat cu una care nu ma atrage deloc.
Pai daca nu ma atrage deloc nu simt nevoia sa o iau in brate, sa o mangai, etc.

| Hurin a răspuns (pentru Mosotti):

95% din cazuri amandoi arata cam la fel pe scara frumusetii. Marea majoritate a baietilor si fetelor intra la categoria 5-7, 6 fiind mai mult de jumatate dintre baieti. La femei e pe la 6-7. Mai sus sunt raritati. Orataniile de la 4 sunt de obicei umflate si umflati care ar arata de 5-7 daca nu ar fi obezi. 1-3 sunt deformitati genetice care ar face sa vomite chiar si un vidanjor.

| Mosotti explică (pentru Hurin):

Da, ma refeream la aia sub nota 4, care nu neaparat sunt obezi, nu sunt deformati, dar nu atrag deloc fizic la figura pe femei.
Ca si o femeie care nu e diforma dar are fata nasoala.

| Elan a răspuns:

Antonio Banderas, Brad Pitt, David Bisbal & Steven Seagal!