| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru mamici cu bebei mici!

Buna, mamicutzelor!
Am si eu o mica nelamurire, cam cat papa puiutii vostri pe zi?
Eu am un bebe de aproape 2 ani si mi se pare ca papa cam putin pe zi.de exemplu ieri a papat o banana, un iaurt, si cateva lingurite de mancare gatita.si cam atat. mi se pare extrem de putin. cand ii dau sa manance, ma joc cu el il pacalesc sa manance ceva, altfel nu vrea.inainte nu era asa. dupa ce l-am intarcat avea un apetit, manca mult si bine. tin sa mentionez nu are cipercuta, are toti dintisorii.nu stiu cum sa-l pacalesc... voi cum faceti?

8 răspunsuri:
| DeeAnna. a răspuns:

Buna!
Eu nu sunt mamicuta, dar ti as da un sfat!
Raspunsul la genul acesta de intrebari, le gasesti pe site`uri specializate!
Sunt foarte multe care acorda toata atentia haranirii si nutritiei pentru copii, si nu numai.
happy
Eu daca as fi in locul tau asta as face!
Sper ca ti-am fost de ajutor.happy

| elyssa20 a răspuns:

Buna, eu zic ca nu trebuie sa te sperii, poate trece si el printr-o faza mai "rasfatata", totul se rezolva. pup.

| carmi_6480 a răspuns:

Buna, si eu am un bebe de un an si un pic si el a avut o perioada cand manca mult mai putin [un biberon si un iaurt]insa de vreo 2-3 saptamani a inceput sa pape bine, tu lasa-l in pace daca are chef de joaca, e vesel, rade si pare fericit nu-ti fa probleme, au si ei perioade la fel ca si noi. Totusi daca vezi ca intr-o saptamana, doua nu -i revine apetitul mergi la pediatru cu el poate are nevoir de niste vitamine pentru pofta de mancare, multa sanatate si sa te bucuri de bebitza.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca sa stabilesti niste ore fixe pentru masa, sa nu-i dai sa "ciuguleasca" diverse chestii intre mese. Vezi, poate vrea sa incerce sa manance singur. Stiu... e dezastru...iti trebuie un aspirator industrial ca sa faci curat, dar, pentru el, s-ar putea sa fie foarte stimulant.
Mai gandeste-te daca cel mic face destula miscare astfel incat sa ii fie foame. Ar trebui sa stea mult la aer, sa se joace...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilul, de la natura e "dotat'' cu simtul masuriiwinking El va stii cand sa spuna stop mancarii, chiar daca tu crezi ca a mancat prea putin.
Deci daca zici ca nu are nici o afectiune si daca se dezvolta normal, ia in greutate in limite normale, nu-l forta. Pt ca atunci îi poti modifica metabolismul, si cand va creste va manca in nestire si va ajunge supraponderal sau obez. Nici nu-i da vitamine decat daca ti-o recomanda medicul.
Daca nu ma crezi, asta e, eu am trecut prin asta, nu mancam mult si parintii ma indopau ca acum la 26 de ani sa ma chinui sa slabesc si sa nu mai pun inapoi kilograme inutile.
Mult succes!

| Dara a răspuns:

Nu e cazul sa te ingrijorezi, pentru ca cei mici au perioade cand nu mananca atat cat ne-am dori noi mamicile. Daca nu are nici o problema de sanatate, e vesel, vioi si se dezvolta cum trebuie, sunt de parere ca nu ar trebui sa il presezi cu mancarea. Incearca sa vezi daca prefera vreun fel de mancare si da-i ce doreste. In scurt timp isi va reveni si pe parcurs vei constata ca vor mai fi asemenea perioade.
Pentru a-ti da un exemplu, fetita mea pe la 1, 3 ani a inceput sa refuze mancarea. Bea doar lapte si suc de portocala (facut in casa). M-am speriat si i-am facut analize, dar s-a dovedit ca era sanatoasa, numai ca timp de trei luni nu a vrut sa manance. Doctorul a spus sa ii dau lapte daca asta vrea si sa o mai incerc din cand in cand cu mancare, pentru ca e ceva trecator. Si a avut dreptate. Poate prin aceasta perioada trece si bebelusul tau.

| Linda a răspuns:

Nici fetita mea nu se omoara cu mancatul. O data nu i-am dat pana la 10 seara si nu a cerut deloc. Are 3 ani si 4 luni. Uneori daca ar fi dupa ea ar bea doar sticle de lapte. Eu am incerat sa-i dau prima data mancare si dupa aceea lapte sau iaurt. O dna dr mi-a spus ca ea n-a auzit sa fi murit copil de foame langa mancare. M-am si rugat sa dea Dl sa manance bine. Da e asa cu perioade. Avea perioade cand manca asa ca si a ta. Nici nu imi mai venea sa gatesc mancare. Acum in general manca mai mult. Mic dejun si ceva mancare la amiaz. Fetita mea merge si la bunici si cand sta in aer liber mai mult mananca mai bine. Domnul sa va ajute si pe voi.

| nuxerette a răspuns:

Buna, gugutza al meu are 3 anisori si o personalitate foooarte mare. Domnul nu numai ca mananca ce vrea el, dar se si imbraca cum vrea. Evident, mananca daca ii este foame si cateodata si mie mi se pare ca nu mananca atat cat ar trebui. Uneori ma surprinde si mananca prea mult. Depinde de ei, de organismul lor si de actvitatea fizica pe care o au. Baiatul meu petrece foarte mult timp in aer liber si alearga mult, si evident apetitul este pe masura. Sunt zile in care mai trebuie sa mai stam si in casa, si atunci, foaia se schimba. Trebuie sa te ingrijorezi in cazul in care copilul tau este prea slab, cu o greutate sub norma admisa. Daca nu, alearga-l si intreaba-l ce ar vrea sa manance, iti va raspunde...