| anonim_4396 a întrebat:

Isi iubesc mamele mai mult copiii decat tatii?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori, da.
Fiecare din acest tip de iubire își are rostul lui. După ce s-a născut copilul, unica lui șansă de supraviețuire este grija mamei, alăptat, și restul.
ițuire

| Mosotti a răspuns:

Depinde, in general eu stiu ca si tatii si mamele iubesc la fel de mult. Doar tatii sunt putin mai ai dracu`, mai rai, insa ei tot iubesc copiii, ei zic ca e bine sa fie asa. De aia intrebi tu asta. Mama e mai buna, mai ingaduitoare, iti mai da aia, aia, iarta mai repede, tatal mai putin face asa, dar asta nu inseamna ca iubeste mai putin, el zice ca daca-ti da o lectie, o sa iti prinda bine. Aia cu statul in pantec nu are nici o treaba. Este si invers, sunt mama mei dure si tati mai blanzi. Si dovada ca si tata si mama iubeste la fel, este ca daca ai avea nevoie de un rinichi, si mama si tata ti l-ar da in egala masura chiar daca si-ar pune viata in pericol. Fara iubire la fel, nu ar face acelasi gest la fel de riscant pentru viata lor. Deci acum stii raspunsul. Bine, evident, excludem copilul nedorit de tata, ca acolo e altceva, ca si ala nedorit de mama e neiubit, nu e diferenta, ma refer la copiii doriti de ambii.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, nu ai cum să estimezi asta.
Sunt familii în care copii sunt mai apropiați de mamă iar altele în care sunt apropiați de tată.

| Sofer a răspuns:

Si da si nu. Poate ambi isi iubesc copii la fel alti nu ca nu le pasa ce educatie le ofera.

| aXy99 a răspuns:

Nu, doar ca ele sunt mai afective.

| Bizon95 a răspuns:

In medie... DA
"in medie" inseamna ca vorbesc NUMAI la modul general si nu consider DELOC cazuri particulare

motiviul e absolut, categoric si imposibil de contestat:
copilul e o viata care a crescut in interiorul ei
asta creeaza o legatura de dinainte de nastere care e EXTRAORDINAR DE PUTERNICA si care nu poate exista la tati

TOTUSI, fiecare caz e particular, nu poti sa folosesti o generalizare la tine personal unde poate fi pe dos, dar sa nu vrei sa accepti asta!

| Denisa0954 a răspuns:

Eu spun că nu. In afara de faptul in care copilul nu a fost dorit, dar iau pur si simplu un caz normal.
Multi fac o confuzie în sensul că dacă mama este mai afectivă cu copilul, fata de tata, gata, il iubeste mai mult. Nu e asa. E normal ca mama sa fie altfel cu copilul pentru ca s-a format o oarecare legatura mai speciala avand in vedere Ca a crescut 9 luni in pantecul ei. Dar, nu se poate compara iubirea de mama Cu cea de tata. Sunt 2 lucruri diferite. O mamă isi manifesta iubirea in alt fel, il alapteaza, de ex. Tatăl nu poate face asta. Tatăl pe de altă parte, ii ofera protectie, si asa mai departe. Dacă tatăl nu poate face anumite lucruri pe care mama poate sa le faca, nu inseamna ca il iubeste mai puțin. La rândul lui si el face anumite lucruri pentru copil pe care mama nu le ar face la fel de bine

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Daaaaaa

| AnOnImA4109 a răspuns:

Nu e o condiție. Depinde de fiecare.

| fitzgerald a răspuns:

Da, fiindcă au stat 9 luni cu ei.