| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea m-o înșelat. Si nu aveam o relație in care s-ar fi întâmplat asta, adică eram mereu atent la ce zic, ii luam chestii ii făceam mancare cand o vizitam etc. si tot o facut-o, ciudat nu? Si am aflat chestiile acestea in urma unor semnale de ale ei, astfel am aflat totul cand i-am ghicit parola de Instagram. Am aflat cand de revelion o zis ca nu poate iesi din casă ca are covid nu stiu ce membru din familia ei de fapt era la,, iubi ei,, si faceau sex etc, apoi dupa ce am iertat-o... am aflat ca au făcut de mai multe ori (2 3 4?) am aflat detalii precum cand o saruta o strângea de gat tampenii de genul sau datile cand o făceau mai exact prima data ea mi-o zis ca ii zicea,,nu, nu, nu vreau,, cand incepea sa o dezbrace si am intrebat-o,, pana la urma te o convins nu?,, si ea,, da...,, faza este ca toate aceste lucruri mi-au afectat sufletul si psihicul extrem de tare si întrebarea mea este:
Cum sa nu mai fiu atat frustrat pe chestia asta, adica nu imi pot explica, nici ea nu isi poate explica cum o putut face asta rolling on the floor...

68 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ea te-a inselat in cateva pozitii din Kamasutra.
N-ar strica nici tie sa studiezi atent aceea carte!

| Simpatic a răspuns:

Si tu inca stai cu ea nu, esti un fraierica de ala care faci ce vrei din el si el sta loial.
Paraseste-o pe aceasta ordinara si scoate-o definitiv din sufletul tau, este o javra si nu merita nimic.

| sabin89 a răspuns:

Ea te-a înşelat fizic, iar tu te plângi virtual? Plânge-te tot fizic, la cunoştinţele ei, ale tale...

| MValentin a răspuns (pentru sabin89):

Am discutat si cu ea fizic si cu atatea persoane tot,, fizice,,. Crede-ma nu sunt asa disperat de interacțiuni online, doar ca simteam nevoia sa ma descarc si aicirolling on the floor)))

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai două variante. Sau o ierți, sa o lași.

| MValentin a răspuns (pentru sadrian46):

De iertat niciodată nu am sa o fac, cel putin nu 100%. Este imposibil ca om cu suflet sa faci asa ceva

| sadrian46 a răspuns (pentru MValentin):

Este imposibil ca om cu suflet sa faci asa ceva.
Ca om cu mândria rănită, care a încasat-o peste bot. Ne iertarea blochează neuroni și handicapează.

| Drimmero a răspuns:

Si tu inca o numesti 'iubita'?

| MValentin a răspuns (pentru Drimmero):

Da... deoarece suntem împreună din nou sa zic asa, e foarte greu dar ce pot sa mai zic.

| Drimmero a răspuns (pentru MValentin):

Nu mai comentez nimic, ma abtin. nu te vad bine deloc

| Mosotti a răspuns:

E, nu isi explica, tu o crezi? Asa naiv esti?
Nu te place indeajuns, degeaba ii faci tu mancare si altele daca ea nu prea te iubeste.
Isi explica f bine cum a facut asta, i-a placut de ala mai mult decat de tine, nu e deloc ciudat.

Nu trebuie sa te afecteze asa tare ca doar nu si-au dat in cap, s-au iubit si ei, aia e.
Cauta pe una care chiar te iubeste, ca daca a facut-o de 1-2-3-4 ori, o va mai face.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Aicia ai dreptate Mosoti 200% simplu și la subiect bravo!

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Auzi la el "i-am facut de mancare, eram atent cu ea si totusi a facut-o", pai si unde scrie ca nu-l poate tine de prost, sa ii faca el de toate, ea sa profite si sa se f si cu altul pe care-l place. Sa nu se mai mire.

Daca te porti bine cu cineva, daca-i faci toate alea, nu inseamna ca nu poate sa-si bata joc de tine daca nu contezi pentru acel om.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Mosoti omul care înșela va înșela in tot deauna? Este o întrebare imporanta pentru mine pentru ca am tot văzut cum se înșela între ei și eu asta cred 10000% oamnei care înșela in tot deuana vor înșală asta cred eu

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Pai e o regula:

1 - Cand cineva te iubeste nu te va insela, si de cate ori iubeste tot asa, nu va insela.
2 - Cand cineva nu te iubeste te inseala odata, si o va face mereu.
Adica cand nu iubeste va face mereu ce a facut si prima data.
Ca daca te-a inselat odata inseamna ca nu te iubeste, si daca nu te iubeste, nu te va iubi maine sau poimaine, deci te va inseala mereu cat va fi cu tine.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ziceai tu ca se pot iubi doua persoane în acelasi timp!? Ca poți avea o iubita care e cu tine și cu altcineva și nu te superi? Asa și în cazul asta poate ea ii iubește pe amândoi după cum considerai tu ca este posibil

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Eu am zis cum e dupa sistemul lui de valori, ca el nu gandeste ca mine.
Ca eu zic ca ea nu are mare lucru pentru el, si nici nu prea se comporta cine stie ce cu el.
Eu ziceam ca-s de acord doar daca cu mine se poarta foarte okey, iar daca rezultatul e acelasi si e bun, nu conteaza ce face in rest.

Daca se comporta frumos cu el si e okey, atunci nu conteaza ca a facut sex si cu celalalt.

Si chiar l-am intrebat acum cum se poarta cu el, ca sa vedem in ce categorie e, ca daca cu el e f okey, nu are de ce sa se supere ca a mai dat-o si ea cu imprumut si la celalalt doar pentru un sex simplu.

| Mosotti a răspuns:

Intrebare care nu ti-am pus-o ieri.
Cu tine cum se poarta? Daca se poarta foarte bine si e okey, ce conteaza ca a facut sex si cu celalalt?!

Poate sa o fi facut-o si de diversitate sexuala, pur si simplu uneori vrei sa mai mananci si ciocolata, nu doar prajituri, sa mai ciclezi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa, si? Amindoi sinteti niste pampalai. Ea nu are habar sa isi puna o parola care sa nu poata fi ghicita de un prost care incearca sa ii ghiceasca parola si e de trei ori proasta pentru ca nu e in stare sa mentina doua relatii, mai exact cu un pampalau si un fuckboy fara ca pampalaul sa afle de celalalt. Tu... ai fost indragostit. Daca si dupa asta mai esti, atunci esti si tu de trei ori prost.

| MValentin a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai pus problema in o așa măsură happy... crezi ca ajută cu ceva răspunsurile toxice sau ironice?
Pana la urma daca stau sa ma gândesc de ce as fi pampalau, daca n-as fi avut motive sa am încredere crezi ca o faceam? Doar ca ea in momentele alea de 2 luni cat m-o inselat puternic recunosc o fost proasta cu mentalitate de animal rolling on the floor)... dar totusi in final suntem oarecum bine, cel putin eu nu daar nah... nu ca regret ca inca continui sa fiu cu ea sau că imi pun probleme daca mai sunt îndrăgostit, e doar problema că stiu ce am de făcut dar inca nu înțeleg anumite lucruri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MValentin):

Ideea e ca daca a facut-o o data la modul asta, o va face din nou. Una la mina. A doua la mina, tu nu ai avut incredere in ea de te-a mincat undeva sa ii ghicesti parola (intre noi fie spus, e acces neautorizat la un sistem informatic si e infractiune pasibila cu incarcerarea!). De inteles o sa intelegi anumite lucruri mai tirziu. Indragosteala asta ne face prosti si orbi pe toti, nu doar pe tine, nu trebuie' sa iei ca o jignire ce am zis eu. P.S. Cinstit din perspectiva masculina mi se pare la modul - ba, te iubesc de pic, nu o sa te insel cu alta poa' sa fie ea si Irina Shayk, DAR daca te apuca inselatul vreodata, macar adu-l pe ala sa il cunosc si eu, eventual sa vizionez cand ti-o trage, sau macar filmati-va ca poate invat ceva util. Si da, poti sa ma inseli, pentru ca sunt prea pana-n git bagat ca sa am oo sa iti dau un sut in dos cand o sa o faci.

| relian a răspuns:

Nu isi explica nici ea laughing ba ne lesi,te duce ca pe un papagal,crede-ma ca stiu ce spun.
Vrei sa stii de ce s-a dus cu ala? Sa dus ca o atrage ala mai mult fizic,aia e tot,iar ea no sa recunoasca asta niciodata,poti so strangi si de gat laughing
De ce a venit iar la tine? Simplu,pentru ca tu esti mai bun ca ala,mai bun in rest,ala e doara mai atragator ca tine, dar poate fi o lepra de om, aia e tot, restul is basme si povesti nemuritoare.
Daca s-a dus la ala ca a atraso, o sa mai faca asta si pe viitor, iti garantez.Cand o sa mai patesti asta, poate fi fi si dupa 10 ani sa stii, deci cand so intampla din nou, atunci sa iti aduci aminte ce am spus pe aici.
Femeile se duc dupa altii, dupa altul care o atrage fizic, asa ca si cum ar fi singure,laughing ele sunt intr-o relatie dar pur si simplu daca i-a cazut unu cu tronc te lasa ca si cum ar pleca de la gard.
Am vazut asa si femei maritate si cu 4 copii; am vazut cazuri balamuc,am vorbit cu acele femei,ridica din umeri laughing te minunezi ce si cum poate o femeie sa gandeasca.
femeile is diferite de barbat ca si gandire,gandesc altfel,is ciudate rau.
Bine ca sunt si femei ok,dar majoritatea si genul cum este iubita ta.
Tu ce trebuie sa faci,dai bice laughing bate la ea ca la fasole,sau cu bati coasa in gura laughing ori se linisteste ori o lasi dupa ce ai facut-o terci laughing
O sa iti faca la fel cand nici no sa te astepti.
Am mai spus pe aici si altora,eu nu-s cu batutu femeielor,dar am cunoscut un inginer doctor,batran, lucrase ala pe la insitute, deci omu scolit, experienta de viata etc, a spus de fata cu nevasta lui
Zice stii la ce concluzie am ajuns dupa atat viata? Femeia trebuie batuta, asa si cate o palma doua din cand in cand laughing la care nevastasa zice de ce? Uite asa sa stii sa nu uite unde ii este locu laughing asta a spus omu ala si sunt sigur ca are dreptate.

| MValentin a răspuns (pentru relian):

Partea cu bătută nu sunt de acord niciun pic, partea cu atractia fizica si etc e si normal si logic daca ma gândesc, dar totusi chiar fiind si constient cat doare chiar si dupa ce au trecut 2 luni

| Emma30555 a răspuns (pentru relian):

Este ilegal sa dai în alta persoana și este imoral și o lașitate sa lovești o persoana care nu are forța fizica în comparație cu tine. Cine lovește un om mai slab ala nu e bărbat. Exact ca și cum ai lovi un bătrânel, la fel de scârbos este gestul. Te a înșelat, o părăsești și lași viata sa și urmeze cursul. Tine minte ca indiferent de relație ai cu cineva niciodată nu va fi proprietatea ta, este un om liber sa facă ce vrea ea, nu ți convine, atunci nu sta cu ea. Tu nu ai dreptul asupra altei ființe, nu ai crescut o, nu i ai dat tu sa mănânce deci pa la revedere. A greșit fata de tine ești liber sa o lași, poate va suferi, poate va regreta deci nu va rămâne treaba asta total nepedepsita dacă o lovești nu i va părea rău va considera toată lumea ca fix asta ai meritat. În plus dacă ma întrebi pe mine personal omul nu este ființă monograma suta la suta, chiar și cei fideli probabil uneori visează la altcineva dar nu vor sa riște relația dar asta nu înseamnă că ei nu ar face o. Dragostea adevărată e destul de rar întâlnită doar în aceste cazuri putem vorbi de fidelitate naturala. Când nu înșeala femeia de regula înșeala bărbatul

| relian a răspuns (pentru Emma30555):

Nu stiu de ce imi scrii mie laughing cel care a intrebat, vad sta tot cu tipa, deci spune-i so lase

| Emma30555 a răspuns (pentru relian):

Ți am răspuns tie pentru ca ai postat ceva legat de violenta, cum consideri tu ca ar fi trebuit rezolvata problema

| relian a răspuns (pentru Emma30555):

Asa si daca am scris care este problema ta? Esti fix problema mea ce scriu si cum scriu, tie daca nu-ti place, treci mai departe, nu sunt curios de ce parere ai tu de ce am scris eu, nici de ce raspunzi tu altora.Simplu,o zi buna

| Freya1 a răspuns:

Lucruri de genul se mai pot intampla in viata si fie din dragoste, fie din orgoliu te vei simti rănit cumva.
Trebuie să te gândești că în general cand cauti in alta parte insemna ca ce ai deja nu te mulțumește.Asa ca nu mai trebuie sa iti bati capul, trebuie doar sa accepti ca s-a intamplat si cu timpul să treci peste.
Dar tine cont de niște lucruri, nu toti oameni sunt la fel, nu toate relațiile de acum vor fi asa si nu trebuie să devi paranoic pe viitor.

| aditimus a răspuns:

Pur si simplu ori treci peste ori move to the next one.

| Panamax a răspuns:

Femeia cauta in alta parte ceea ce tu nu esti in stare sa-i oferi.
Razi in continuare.

| MValentin a răspuns (pentru Panamax):

Dacă ai fi citit bine, ai fi înțeles întrebarea inainte sa iti etalezi orgoliul.
,, nici ea nu isi explica,, in sensul că dupa atatea lucruri vorbite cu ala acum s-o reintors la mine adica suntem împreună iertand-o rectifica ce ai inteles

| Panamax a răspuns (pentru MValentin):

Te duce de nas cum vrea ea.
Este o vorba:El prost ea curva.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Stai asa ca raman tampit cand citesc ce se scrie aici, ma jur. Tu vrei sa zici ca ai fost ok cu ea din toate punctele de vedere si ea te-a inselat ( ok, pana aici sa zici ca se intampla, nimic deosebit ) dar tu scrii aici ca ai ramas cu ea dupa ce te-a inselat? Spune-mi si mie sa nu mor prost de ce ai ramane cu o asemenea persoana? Ca eu unu nu reusesc sa concep asa ceva. Bine, o problema e ca te-a inselat, peste asta e destul de usor de trecut dar consider ca problema principala este la faptul ca tu unul ramai cu ea cu toate ca te-a inselat. Nu stiu, lamureste-ma si continuam discutia

| MValentin a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Da, ea dupa toate acestea s-a întors la mine si eu am acceptat, deși i-am spus cat se poate de direct si de indirect ceva de genul,, stiu ca iti este foarte greu si tie, dar vreau sa fii sincera cu tine si cu mine, vreau sa fi bine, sa fie totul bine,, si astfel zilele după ce am aflat petrecând timp cu ea in mine asa s-au dat lupte ceea ce continua si acum, dar acum este putin mai bine deoarece nu imi fac probleme si nu sunt nesigur in alegerea ei, adica mi-o demonstrat aratandu-mi capturi de ecran cum ii vorba acelui om si cum intr-un final s-a despărțit de el happy... si astfel cu timpul am realizat si m-am racit de ea, dar nu atat de tare incat sa initiez o despărțire, ci mai degrabă sa vada ca din omul calm ce dadea raspunsuri bine-voitoare si la 3 noaptea ma pot transforma si intr-un om ce practic nu mai are sufletrolling on the floor...adică mna e de ajuns ca mi sufletul despărțit in mii de bucăți.
Pot schimba trecutul? La dr*cu ca nu, pot sa imi explic ce o fost in sufletul ei cand s-o ftut cu ala de revelion la dupa cateva minute cand mi-o zis,, te iubesc,, si dimineața mi-o zis,, bună puiul meu scuze ca am lipsit aseara,, sau cand am fost la ea si am aflat in seara de 28 ianuarie,, totul,, de pe contul ei si mi-o fost atât de rau se trezea la 1 noaptea si cand imi scria ca e îngrijorată aluia ii scria,, ZI MA IUBESTI?,, si ala,, daaaa,, din păcate nu am răspuns, din păcate nu am răspuns pentru datile cand o putut sa se lase atinsă stiind ca pe chatul meu erau mesaje de la mine ce ii ziceau sa se imbrace si sa manance ce mai pot zice, macar sper sa fi realizat catusi putin cat timp ii pregateam sa faca baie (ii pregateam prosoape ii luam ceva sapun sa nu se irite) ii puneam pe jos ceva sa nu alunece gen ca ma gandeam cu sufletul la ea fix când cu cateva zeci de ore înainte ma înșela sa zic asa (de fapt 1 lună și).of

| Drimmero a răspuns (pentru MValentin):

Prietene, aia te-a inselat si a ridicat coada ori de cate ori a avut ocazia iar tu ai primit-o cu bratele deschise? barbatia unde iti e, demnitatea, orgoliul, inteligenta? eu unul ma enervez doar citind mizeriile astea, nu stiu de altii. Trebuia sut in k00r imediat dupa ce s-a intamplat prima oara, aici e la alegerea ta daca si la propriu sau la figurat.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru MValentin):

Man citesc ce ai scris tu aici si mi se ridica tot parul din cap. Deci ma jur ca inca sunt paf de decizia pe care ai putut sa o iei. CUM MAMA DRACULUI SA O ACCEPTI INAPOI PE COARDA AIA?! ( ca fix aia e man ) Si tu doar sa te racesti dupa tot ce a facut si tot ce ti-a zis. Scuza-ma ca iti zic dar esti prost ( indragostit e una dar aici esti prost facut gramada ). Deci facea ce facea cu ala si dupa aia tie iti zicea ca te iubeste?! Ba nene cat de slab poti sa fii?! Si dupa "noaptea magica" cu ala dimineatati-a zis scuze ca alipsit, fereasca ...Bai nene ma jur ca asta e film de prosti, nu situatie reala. Hai sa iti zic o "poveste" adevarata 100% cu un amic de al meu de la Bacau. Omul tot asa a patit ca tine, fata l-a inselat doar ca aia erau impreuna de 5 ani si omul fiind destept si lucrand in armata si-a chemat cativa prieteni parasutisti si pe mine si inca cineva de la politia militara ( si bine a facut ). Ne-am urcat in masina si ne-am dus direct acasa la ala acasa si am intrat toti peste el. Omul era cu aia in pat, cu familia in camerele alaturate. Bai si l-au batut parasutistii pe jegu ala de om de nu mai putea sa stea in picioare si la final au aruncat o galeata de apa pe el sa il readuca in simtiri ca prostu lesinase. Dupa ce l-au batut pe ala baietii s-au dus inapoi la masina si asta a inceput sa-si snopeasca "iubita" in bataie de fata cu familia aluia. Dupa ce a terminat am plecat toti. Aia au depus plangere ceva la parchetu militar dar asta inselat a avut pile si dosarul s-a pierdut si nici pana acum nu s-a rezolvat toata treaba. Tu nu ai cum sa iti aduni asa oamni sa il bati pe ala dar poti sa ii zici coardei sa plece naibii din viata ta pentru ca tu acu esti efectiv ultimul barbat. Demnitate nu ai, orgoliu din parti, barbatie nimic... Las-o drk de treaba. Eu unu tot nu pot concepe sa imi faca cineva asa ceva si sa il primesc inapoi. Totul pana la loialitate. Ne certam, rezolvam, discutam problemele si daca se vrea de ambele parti se gaseste mereu o rezolvare. Dar cand ma tradezi meriti soarta aluia batut. Ba inca ala a scapat ca asta inselat avea pistol la el si voia sa ii puna sa se iubeasca de fata cu toata lumea si daca refuza il impusca

| Floridori a răspuns (pentru MValentin):

Eu stiu cine esti si tu stii cine sunt happy
Acum ceva timp, ti-am dat opinia mea.Nu stiu daca ai reusit sa asculti acel mesaj, dar am fost cat se poate de sincera si de directa.
Desigur ca nu aveam pretentia sa conteze parerea mea, dar speram sa reusesti sa te detasezi de aceasta situatie pentru ca mi-ai parut un baiat foarte bun si o astfel de persoana nu te merita.
Sincera sa fiu, te joaca pe degete, dar tu esti singurul care poate lua o decizie in aceasta privinta.
Problema este ca ea si-a dat seama ca terenul este slab si ca poate face orice din tine si cu tine.
Sper totusi sa iti dai seama inainte sa te raneasca din nou ca ar trebui sa lasi acest marfar sa iti paraseasca gara pentru ca ocupa linia de pomana si trenul bun nu poate stationawinking

| MValentin a răspuns (pentru Floridori):

Chiar ma gandeam la persoana dumneavoastră scriind acele rânduri si da, chiar am citit totul si chiar conteaza.
Nu, nu este neapărat așa, stiu ca din exterior totul pare asa greșit, dar eu traind in situația mea o vad pe ea încercând sa arate ca ii pare rau. Adică ma comport urat si distant si mereu cand am ocazia sa ii spun de ala si de ce o facut se simte si ea continua sa imi scrie prima si sa imi zica te iubesc să imi trimita poza cu ce face etc... dar este greu sa ii mai pot spune te iubesc inapoi sau sa ii raspund la fel adica am in fata atatea cicatrici, atatea momente in care imi imaginez cum se... dar nici eu nu realizez 100% dar incerc sa accept, din pacate aveti dreptate nu merita, nu meritam sa mi se întâmple asta dar la ce rost sa regret macar viitorul sa il pot schimba, prezentul si viitorul, trecutul si sufletul meu =) vor rămâne frecate mereu offf

| Floridori a răspuns (pentru MValentin):

Nu am spus ca este gresit.Concepte precum adevarul, greseala, corectitudinea etc. sunt relative si totul depinde de perspectiva.
Adevarul meu poate sa nu fie adevarul tau si ce mi se pare mie gresit, poate pentru tine este corect.
Ideea este ca nu stiu daca merita sa treci prin aceste momente chinuitoare avand in vedere ca si tu esti constient ca nu mai poti simti la fel si in plus, exista sanse foarte mari ca ea sa repete "greseala".
Iubirea poate insemna totul, inclusiv sacrificiu, dar niciodata durere.Eu asta cred.
Iubirea trebuie sa te faca sa prinzi aripi, sa nu iti pese unde incepi si unde te sfarsesti, sa traiesti fiecare clipa ca si cum ar fi si prima si ultima in acelasi timp. Iubirea nu ar trebui sa te raneasca, sa iti lase cicatrici si dubii.
Poate ca tu inca esti orbit de sentimente, poate ca nu vezi alte orizonturi in care ea sa nu fie prezenta, dar asta nu inseamna ca aceste orizonturi nu exista.
Inca esti tanar si ai timp inca sa mai gresesti, dar bine ar fi sa nu persisti in greseala pentru ca asta iti consuma energie si timp, iar timpul este singura resursa pe care nu o mai putem recupera niciodata...

| Emma30555 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu încuraja violenta, nimeni nu merita sa fie bătut sau amenințat cu arma, este infracțiune, este ilegal. Dacă un om este asa violent merita sa fie singur nu doar înșelat sa zică merci ca s-a uitat cineva la el. Sa ști ca legea nu te obliga sa fi fidel, asa ca poți sa părăsești persoana aia dacă te a rănit nu sa faci mai rău ca ea, în exemplul dat de tine nu înțeleg ce vina a avut tipul? În fond poate nu știa ca tipa aia are o relație, nu avea nici o obligație fata de amicul tău, nu i era prieten nu i era frate. Oamenii fac ce vor, atât timp cât nu încalci legile ești liber sa alegi, rău sau bine, viata are oricum grija și toate se întorc dar și ala de înșeala pana la urma poate sa aibă un motiv. De exemplu tu dacă ai o prietena care nu ți da atenție, e indiferenta cu tine nu face sex cu tine poate o sa fii tentat sa o înșeli poate nu vrei sa o lași din n motive, fie iubire fie slăbiciune dar nu înseamnă că tu ești un om groaznic și ea o Sfânta fiecare are vina lui. În viata nu e totul alb sau negru. În cazul tipului care a pus întrebarea, pare ca doar ea a greșit din spusele lui, e varianta lui, dar el face alegerea, după cum vezi nu l afectează atât de tare încât sa o părăsească, mai mult te revolti tu sau alții fiindcă nu știți toate detaliile sau poate ca el trebuie sa experimenteze asta în momentul asta. Mai bine îl întrebi de ce a iertat o, care e motivul?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Emma30555):

Nu cunosti toate amanuntele din povestea tovarasului meu. Omul a avut o groaza de misiuni internationale, a plecat sa isi faca un viitor alaturi de fata aia, i-a trimis bani, s-a comportat super ok cu ea, isi dorea o familie cu ea si ea se iubea cu altul pe ascuns pana a aflat aflat amicul asta al meu si a dibuit unde statea tipul ( care stia clar ca fata era intr-o relatie si mai aveau oleaca si se luau ). Parerea mea e ca tipul a scapat destul de ieftin pentru ca o bataie date de un politist militar, un parasutist sau de un vanator de munte care isi stiu meseria pe deplin nu se uita usor. Fata trebuia sa ii zica bai nu te mai vreau te las pentru asta si gata, dar nu sa stai sa profiti de situatia materiala a unui om, situatie cladita in modul ala. Eu unul daca prietena mi-ar face asta as incerca sa discut si sa rezolv problema, daca nu reusesc click dreapta delete.
In cazul tipului nici acum nu pot sa inteleg de ce ar mai accepta asa ceva, adica mai rau de atat e s-o (stii tu) vreo 3 sau 4 baieti deodata. Nu inteleg oricat mi-as bate capul. Daca nu il afecteaza inseamna ca nu o iubeste cu adevarat. L-am si intrebat si tot nu am inteles. Daca ai vrea sa-mi explici si mie si sa ma faci sa pricep ti-as ramane recunoscator, vorbesc serios.

| Emma30555 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Băiatul care a scris aici poate are o stima de sine scăzută, poate fata e frumoasa și prefera sa o aibă decât sa o lase, poate e slab și prefera sa stea cu ea pana găsește alta, iar ea probabil se simte bine cu el ca e băiat bun și vrea o anumita stabilitate sau realizează ca e băiat bun poate și tine la el dar mai mult ca la un prieten dar nu l iubește cu pasiune și fiind o femeie frumoasa probabil, e curtata și apare tentația, nu se iubesc nici unul nici altul, sunt multe cupluri care stau din anumite motive nu neapărat financiare ci din anumite nevoi sau slăbiciuni sau temeri dar își pierd timpul. În viata sunt fel și fel de oameni, tot felul de povesti și uneori dacă cunoști natura acestor oameni poți ajunge chiar și sa ii înțelegi. Nu sunt de acord cu mințitul, sa spui ca l iubești dar sa fi cu altul sau alta în pat, astea mi se par mie mizerii, prefăcătoria asta, în rest înșelatul e destul de uman și întâlnit. Sunt și cupluri care își acorda o anumita libertate nu și promit iubirea și dacă trec testul rămân împreună dacă nu trec peste, dar mi se pare mai corect asa sa vezi cum evoluează totul, prefer un tip corect care sa nu mi promita iubire dar care sa fie corect și sa nu pretinda mai mult decât oferă. În legătură cu povestea amicului tău, omul era plecat în misiuni, în genul asta de relații fidelitatea nu trece mereu testul. Viata e scurta asa gândesc mulți, și vor sa o trăiască, ai nevoie de omul ala sa fie lângă tine, ca dacă e plecat cu lunile e cam degeaba, dar întradevar nu trebuie sa accepti ajutor financiar din partea unui bărbat fiindcă atunci devine totul un fel de act de vânzare cumpărare

| anabelisa a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Buna! Ma bag și eu cumva ca musca in lapte? O sa scriu scurt și la obiect, cât pot, ca is muierelaughing din perspectiva ta de bărbat, ți se pare normal sa ai o iubita, sa ai la birou o colega pe care o simți și vezi ca te place, la rândul tău simți ca îți place de ea, sa zicem ca nu din punct de vedere fizic, ci ca personalitate, etc. Iar intr-o zi cu soare te mai oferi și sa o duci acasa cu mașina, practic dai apa la moara cum se spune. E ceva ce mi s-a întâmplat mie, iar iubitul meu ma face nebuna, spune ca nu s-a întâmplat nimic intre ei, sunt doar eu paranoica. Faza asta a fost in urma cu un an, intre timp ea s-a mutat de acolo.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Emma30555):

Baiatul care a scris sigur are stima de sine la pamant si nu avem noi ce ii face acum in intrebarea asta. Dar e aiurea sa iubesti pe cineva, sa faci atatea pentru persoana aia si ea sa iti faca chestiile alea.Mie mi se pare ca inselatul e mai grav ca mintitul. Minciuna o mai dregi in timp si recapeti increderea dar inselatul nu se iarta din puctul meu de vedere sub nici o forma. De ce ai mai fi intr-un cuplu daca tu te duci la alta/altul, care mai e logica? ( eu is mai traditionalist asa la capitolul asta ). Cu amicul meu nu e nimic de discutat, omul a plecat pentru a-si face o casa si o familie cu aia si ea ce a facut? Omul a stat cuminte si nu a facut nimic cu toate ca avea ocazii la tot pasu dar a decis sa ramana barbat fidel. Multumesc pentru raspuns si pentru modul inteligent in care te-ai exprimat

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anabelisa):

Doamne fereste fata mea, scrie cat si cum doresti ca nu te opreste nimeni si nu are nimeni nimic cu tine ca esti fata laughing. Mai daca el o mai ducea acasa cu masina cand avea fata neaparata nevoie ce sa ii faci, adica intr-o relatie trebuie sa existe incredere si nu sa se dea raportul la orice chestie minuscula facuta. Eu unul daca as fi fost in situatia aia si as fi avut relatie ajutam fata daca avea nevoie si daca partenera mea imi zicea ceva ii explicam cu frumosul ce si cum a fost si gata

| anabelisa a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Chestia este ca el mi-a ascuns chestia asta oarecum, e mai complicat, avem o relație la distanța de un an jumate. L-am întrebat dacă i-a plăcut și lui fata, a zis ca nu prima data, doar pentru ca știa ca nu o sa reactionez prea bine, fiind o fire geloasa. Acum am descoperit ceva mesaje cu colegul de birou și am văzut ca a condus-o cu mașina din inițiativa lui, ea voia sa-și cheme un taxi. M-a asigurat ca nu a fost mai mult decât o simpatie, dar parca tot mi-e ciuda ca nu am știut asta de la bun început.

| SingleForOne a răspuns:

Nu intru în detalii, doar așa ca sfat, mai caută "facts" despre psihologie și cum lucrează subconștientul, și pui în practică teoria pentru dezvoltarea ta personală, și a ei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa nu mai fi așa frustrat? Priveste-o mai mult ca pe o primata un animal, nu ca pe un om.
O primata nu se poate controla. O persoana poate.

| MValentin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am zis si eu azi cand ma gandeam... cum sa fi asa,, animal,, incat sa faci asta? Adică nu ca vreau sa o jignesc, dar ma refer cum sa nu ai asa suflet?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate experienta asta va ramane pe umerii tai pentru tot restul vietii, De usurat niciodata nu se va usura, Ai o singura scapare, Invata s-o transporti dupa tine mai usor.
Viata e o curva si intodeuna va ramane o curva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Măcar a recunoscut, dacă te încălzește cu ceva... Prostia omenească. Ia o pauză și lucrează la tine.

| MValentin a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ai dreptate cu acel lucrează la tine, dar de exemplu inainte sa ii recunosc ce am aflat despre ea cand i-am ghicit parola am luat-o in brate si i-am zis ca o sa fie bine si ca orice ar auzi de la mine sa nu plece si sa comunice larg cu mine deoarece stiu ca ii este greu in situatia asta nu doar mie... ar trebui sa fiu mai fara inima poate? imposibil

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Ai gestionat bine situația, dar chiar nu aveai ce salva. Te-a înșelat și a fost imperativ să scapi de ea. Să lucrezi la tine înseamnă multe lucruri. Să evoluezi din punct de vedere mintal, să fii mai mulțumitor, mai calm, să scapi de anumite frici, să îți ajustezi așteptările de la viață. De ce nu, să evoluezi și fizic. Desigur, poate deja ai aceste lucruri, dar mereu este loc de mai bine. Ideea este ca daca vrei sa ai o relatie mai bună pe viitor, trebuie ca si tu sa ai ceva mai bun de oferit, pentru a te putea astepta la cineva pe măsură. Si, cel mai important, sa inveti ca fericirea ta nu stă intr-un om.

| MValentin a răspuns (pentru anonim_4396):

,,fericirea nu sta intr-un om,, asta ar fi singurul lucru ce mi-ar fi greu sa-l schimb si nici n-as vrea stiind clar in caz de esec cum se simte totul

| MValentin a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum acum suntem împreună, totul e frumos ca inainte... dar totuși cicatricile rămase pe sufletul meu sunt greu de nevăzut... de aceea incerc, chiar daca ea nu merita sa uit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce e asa amuzant la faptul ca un tip s-a atins intr-un mod neadecvat de ce nu mai trebuie sa fie iubita ta?
Nu trebuie sa nu mai fii ce cred ca ai vrut sa exprimi prin "furstrat". E foarte normal ce simti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Am trecut printr-o experienta similiara ca si tine

Doare foarte tare pentru ca ne cream asteptari si iluzii care nu tin de realitate, oamenii nu pot fi asa cum vrem noi sa fie, ei sunt ei si de cele mai multe ori pierdem detalii care ne-ar putea arata cum sunt acei oameni de fapt sau cum ar putea fi astfel incat soc-ul sa fie mai mic atunci cand totul iese la iveala

O femeie sau un barbat asumat nu ar face asta sau daca s-ar intampla, ar avea suficient sange in instalatie incat s-o spuna atunci

Cei care "joaca la doua capete" sau pur si simplu insala sunt mult prea lasi ca sa recunoasca ca stau cu cineva din frica de a nu ramane singuri sau de a nu gasi pe cineva mai "bun"

Sau altii pur si simplu nu stiu de capul lor si sunt total instabili emotional si psihic, iar asta provine de cele mai multe ori din copilarie, ce au vazut in familie si cum s-au comportat ceilalti cu ei

Ce poti face mai benefic pentru tine este sa inveti din experienta asta, sa inveti cum sa fii mai atent la oameni, sa fii mereu curios si sa-ti pui intrebari si cel mai important sa-ti creezi cat mai putine asteptari sau vice versa, sa te astepti la orice

Acum ca tu ai ales sa o ierti si sa ramai langa ea este alegerea ta, e lectia ta si doar tu o s-o inveti pe propria piele indiferent de ce o sa-ti spunem noi aici pe TPU

Mult succes amice!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Încerc sama pun in locul tău dar ma depășește omul chiar ai tăria in tine sa ierți așa ceva

Unde exit iubirea Adevărată in tot deauna va exista o soluție

| MValentin a răspuns:

De iubit o face, dar o face cu adevărat? Asta nu stiu happy probabil ca da. Întreband-o daca in urma cu 5 luni ar fi simtit ca ar fi putut face asa ceva ea o spus ca nu s-ar fi gandit niciodată ca ar fi fost capabila sa faca asta, dar ta-dam de iubit in alea 2 luni ce si o tras o cu ala cred ca oarecum inca o facea dar darolling on the floor)) complicat dar stiu ca o face in special in prezent

| UnDiavol a răspuns (pentru MValentin):

Dacă te iubește cu Adevărată nu te înșela orice ar fi Absolut orice ar fi nu ai cum nu exista așa ceva îți spune fratele tău uite tu nu ai înșelat-o de ce? Ca o iubește cu Adevărată din inima cum suflet Adevărată aia nu te iubește deschide ochi nu fi orb drimero a zis bine ce ți-a zis sus are dreptate tot ce a spus nu tin cu el dar unde are dreptate are 2 luni la rând Tea înșelată abia când ai prins-o a recunoscut ești prost rău omule rău de tot

| Saiko10 a răspuns:

Ba isi poate explica foarte bine, cel mai probabil si tu stii in mintea ta de ce a facut chestia asta, vrea cat mai multa atentie, si nu se poate controla, de asemenea este o persoana de ****, gandeste te asa, problema nu este la tine, nu ai facut tu ceva gresit ci ea, si pana la urma ce ai pierdut? o curva?

| Eisenheim a răspuns:

,,iubita mea m-o inselat" suna ca reclama la pateu cu fainoșag,adica genu din ardeal,e haioasa povestea,mai exact felul in care ai expus-o,trebuie sa recunoastem ca intrece multe persoane,,publice" sa zicem asa. Lasand gluma trebuie sa recunoastem ca ai un caracter aparte,nu multi pot trece peste astfel de situatii, si mai ales cu umor, sfatul meu e sa constientizezi cat poti de bine situatia, optiunile, si sa iei o decizie care sa nu te distruga nici pe tine nici pe cei la care ții.

| NarcisIfrim a răspuns:

Sunt direct cu tine.Inselatul e o alegere nu o greseala, pe bune.Accepti frustrarea si tot ce iti trece prin cap.Dar stergi tot ce tine de ea, absolut tot. Daca vrei sa o uiti de tot.
Daca vrei cineva cu care sa vorbesti despre asta, cauta-ma pe Narcis Ifrim pe Facebook, cand vrei tu.

| Daz01 a răspuns:

Prietene, femeile nu stau cu oameni slabi, iar tu nu ai făcut altceva decât să-i arăți cât ești de slab. Dacă vrei ca pe viitor să nu mai pățești asta trebuie să te schimbi, să fii bărbat., să iei atitudine când trebuie, altfel vei fi vejnic înșelat și ținut de rezervă.

| BlindMirror a răspuns:

Câinele nu părăsește stăpânul de bine ce-i este.

| anonim_4396 explică (pentru BlindMirror):

Un câine poți să-l și bati că tot loial iti e.
Aia e o mâță. Nu îți e niciodată loială orice ai face pentru ea.

| Refresh0 a răspuns:

Bună! Pentru mângâiere, liniște și o iubire adevărată, te invit să o cunoști pe singura Persoană care le poate oferi. Doar Dumnezeu te poate împlini în viața aceasta. Deși poate nu îți vine să crezi, El te cunoaște și te iubește pe tine personal. Dacă îl ai pe El atunci vei înțelege adevarata fericire si dragoste, pentru că El e dragostea. Te invit să Îl cunoști. Și cum altfel cunoști pe cineva decât din vorbele, acțiunile și cuvintele lui? De aceea și El a scris Biblia pentru a Se face cunoscut ție, mie și tuturor celor care îsi doresc o viață împlinită. Îți las un link pentru un format electronic, dar recomand să o cauți în format fizic. https://biblia.resursecrestine.ro

| vlladc a răspuns:

Nu este frate, merita iertata crede-ma eu zic sa recompensezi sa ii faci mancare in continuare si sa ii iei si cadouri scumpe, asa sigur te v-a iubi neconditionat, iart-o frate nu fi pizdalau