| frum a întrebat:

Iubitul meu este si seful meu. Nu prea am avut probleme din cauza asta in ultimii 5 ani insa acum simt ca au cam inceput.

Am inceput sa ma simt inferioara si acasa. Practic el nu mai prea pune mana pe nimic, vorbeste doar despre el, MERG, FAC, pune accent 100 % pe el si nu prea vorbeste despre NOI. Asteapta sa fac eu totul pentru el, sa car cumparaturi, tot. Ma trateaza de sus. Ma cearta ca pe un copil mic pentru lucruri minore.

In schimb nu vrea sa fac curatenie - vine femeie de servici si nu vrea sa fac mancare - pune pachet mama sa zilnic. - motivatia este ca nu vrea sa imi ramana dator toata viata. Mie mi-ar placea sa fac asta insa el nu vrea sa se simta dator.

Partea 2, Chiar daca el se comporta frumos cu mine in mare parte si e mandru cu mine in public, cand ne certam si il enervez din diferite chestii minore, imi spune ca il fac de rusine si ca lumea il vede un prost ca s-a incurcat cu mine. Tind sa cred ca omul chiar asta simte insa are curaj sa imi spuna doar la nervi.
Mentionez ca intre noi este o diferenta de 18 ani, eu 28 el 47. A mai fost casatorit si cred ca nu mai pune asa pret pe iubire sau nici nu stiu ce sa zic.
Nu imi dau seama ce trebuie sa fac sa nu ma mai simt asa, simt ca nu merit sa traiesc in umbra lui si ca nu cred ca gresesc asa de mult in general incat sa ma simt mereu inferiora. Am o profesie respectabila, am facut multe pana la varsta asta in ideea in care sa nu ii fie rusine cu mine si sa avem subiecte de discutie. Multe prietene de varsta mea sunt mult mai copilaroase, unele nu fac nimic insa tot sunt apreciate, iubite, primesc cadouri, aprecieri, eu nimic.

Il iubesc dar nu stiu cum sa fac, nu vreau bani, nu vreau nimic altceva de la el decat atentie si iubire. Si vreau sa stiu daca mai am vreo sansa sau nu. Cand il mai intreb daca vrea sa ne despartim, mereu imi spune sa fac ce cred eu ca ma face fericita.

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ai pus intrebarea asta si ieri!
Nu te-au lamurit ceilalti inca?

| Simpatic a răspuns (pentru danbnz):

Are dreptul sa puna intrebarea de cate ori vrea ea, se pare ca nu prea i-au placut raspunsurile de ieri cine stie.
Si eu si altii am pus o intrebare de mai multe ori, poate asteptand sa aflam lucruri noi, sa fie un update al raspunsurilor cum s-ar zice.

| danbnz a răspuns (pentru Simpatic):

Asa e, dar nu copy paste.
Pastrezi esenta intrebarii dar mai schimbi ceva, mai scurtezi samd... altfel cum sa atragi si alti utilizatori sa-ti raspunda?
Si nu a doua zi. Nu toti utilizatorii intra pe TPU zilnic.

E doar parerea mea, fiecare face ce vrea.

| frum explică (pentru danbnz):

Intr-adevar. Imi doream mai multe raapunsuri pentru ca acest subiect e dureros pentru mine si ma gandeam ca daca intrebare e mai veche lumea nu o vede.
Va rog sa ma iertati ca v-a deranjat repetarea insa in acelasi timp va multumesc ca m-ati observat. E trist dar pentru mine e o bucurie ca cineva sa ma remarce, chiar daca e negativ.
Imi doresc iubire si atentie din suflet, acum
mi-o doresc de la
omul despre care va vorbeam. Vreau sa fiu iubita

| Simpatic a răspuns:

Ce-ti spune inima sa ramai sau sa numai ramai cu el?
Vorbeste cu el deschis si spune-i ce ai pe suflet, in felul de cum iti raspunde si cum reactioneaza, cu interes, fara dezinteres vei putea lua o decizie ulterior.
Esti o femeie deosebita nu ai nevoie cred de sfaturile cuiva ca fa asa sau fa asa, tu esti cea care detine fraiele propriei vieti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele 43 raspunsuri de ieri care iti spuneau sa iti gasesti unul de varsta ta nu te au lamurit?

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te desparti. E clar ca omul te vede ca pe o iubita buna la pat si cam atat. Daca totul e despre el, fi sigura ca la un moment dat iti va reprosa ca el ''te-a facut o femeie decenta'' si alte filme ieftine.

| gemeni6226 a răspuns:

Cand ai decis sa faci acest lucru ai decis sa accepti si consecintele. Facem alegeri bune ori gresite in viata dar mereu suportam consecintele.Eu zic ca daca il iubesti si vrei sa ramai fa ceva sa schimbi la tine si in primul rind sa fii independenta sa ai un servici, in al doilea rind sa nu sicii omul cu nimic lasa-l liber ca pasarea cerului daca iubim pe cineva nu inseamna ca trebuie sa-l tinem in lanturi, dimpotriva, eu nu as mai putea sa suport ca cineva sa-mi spuna ce am de facut, daca ma iubeste asa cum sunt bine daca nu sa nu ne otravim reciproc cu sentimente negative.Eu nu vin cu problema diferentei de varsta dintre voi (am colege care s-au despartit si au avut o casnicie de dezatru cu oameni de varsta lor si acum sunt fericite intr-o casnicie unde el este cu 15 ani mai mare) dar iti recomand enorm cele scrise mai sus. Daca nu vrei sa te schimbi si ramai vad doar dezastru.

| FreddieM a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu, aceasta idila va lua sfarsit, dar vei fi prea avansata in varsta sa mai poti cladi ceva cu viata ta.
Spun ca,, va lua" sfarsit din simplul motiv ca esti singura care are apiratii si vrea sa sa vada un rezultat din aceasta uniune. E inteligent tipul, profita la greu de sentimentele si de inocenta ta, iti serveste pe tava acea replica, facandu-te sa crezi ca detii tu controlul dar de fapt el nu mai are ce pierde, si-a consumat deja cea mai frumoasa parte din viata pana la tine.
Draga mea, constientizeaza ca o asemenea uniune fara fructificare (intemeierea familiei) e mereu un risc pentru tine si vei plati prea scump pretul.
Inteleg din discurs ca aveai mai putin de 23 de ani cand v-ati cunoscut si el 42.
Imaginea de ansamblu e dramatica, tu un copil inocent si visator prinsa in capcana inexperientei. In mod clar nu avea nici un proiect cu tine inca de la inceput, cu atat mai putin acum cand deja trece de a doua tinerete.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Singura soluție pentru tine ar fi sa te desparți de el nu contează vârsta aici dar dacă el se comporta asa cu tine înseamnă că nu tine îndeajuns la tine

| Space1 a răspuns:

Cred ca cea mai bună decizie ar fi să îi reproșezi acest lucru, într-o relatie comunicarea și increderea ar trebui să fie punctul forte! Nu trebuie să te despărți sau altceva, trebuie doar să îi sublinezi faptul că uneori acel comportament al său te deranjează și ca vrei ca în relația dintre voi să duceti greutățile si bucuriile vieții împreună în mod egal!