| frum a întrebat:

Iubitul meu imi este si superior la locul de munca. Suntem impreuna de 5 ani. El la lucru este destul de sever, este genul de manager agresiv verbal care striga mereu doar ce nu a iesit insa niciodata nu arata cum sa faci sau niciodata nu vede partea buna. La inceput lucram bine impreuna, pe mine nu prea isi permitea sa isi verse nervii, insa dupa 4 ani am ajuns sa o incasez extrem de tare ca si restul colegilor, iar in ultimele luni am devenit singura vinovata de orice se intampla. Sterge cu mine pe jos de fata cu restul fara mila, apoi cand il intreb de ce face asta spune ca cu restul nu isi permite si stie ca eu il iert. Eu nu mai prea pot sa il vad in ochi nici acasa, imi e drag si il iubesc, dar vad ca lui parca nu ii mai pasa de mine decat profesional. Cand ma cearta in ultimul hal nu gandeste ca sunt om si ca ma doare atat de tare ca vine din partea lui.
Nu stiu ce sa fac dar asa o sa innebunesc. Si la lucru si acasa.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi vorbește cu el, dă-ți demisia. Arată-i că prin felul în care se comportă, trebuie să suporte consecințe. Înmânează-i cererea de demisie, într-o manieră încât să-l lase pe gânduri. Desigur, atunci va fi deschis să negocieze rămânerea ta în companie/firmă. Sau mai bine spus, lasă-l să vadă că ești decisă să-ți dai demisia, ca să vadă că poate pierde și el.

Psihologic vorbind, fiecare om vrea să fie dominant. Spre exemplu, în acest moment, prin formularea întrebării tale pe TPU, dorești să-ți recapeți "vocea", atât în relație, cât și pe plan profesional. Când îi tai avântul la a mai fi dominant cu tine, atunci singura carte pe care poate să o pună la bătaie, e să se lase dominat. De aici, urmează rezultatele negocierii voastre.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te de acest om, nu te merită si demisioneaza cauta ti in alta parte un loc de munca, iar ca sa numai dea de tine schimba ti numarul de telefon si gata dal in colo

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E destul de clar ca nu da nici doi bani pe tine. Ar trebui sa pleci de langa el cat mai poti. Cu astfel de indivizi nu ai de ce sa te incurci, doar daca vrei sa ai o viata de rahat, supusa unui cretin care nu te respecta si care se crede buricul pamantului daca tipa si da cu pumnii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unul din voi trebuie sa schimbe locul de munca...

| johnnny123 a răspuns:

Ce rost are sa ne mai intrebi?

De doi ani te tot plangi pe TPU de relatia ta disfunctionala cu omul asta care este cu 16 ani mai batran decat tine, iti este sef, te inseala cu colege, te trateaza cu un amestec de indiferenta si superioritate si ti-a dat nenumarate indicii ca pentru el relatia asta nu este nici pe departe la fel de importanta ca pentru tine.

Toti oamenii te sfatuiesc sa inchei relatia si sa-ti vezi de viata ta, tu ignori toate raspunsurile si dupa o luna te plangi din nou de exact aceeasi problema.

Cine vrei sa-ti repare viata daca tu nu vrei sa faci absolut nimic in privinta asta? Zana Maseluta?

| cristimihailov a răspuns:

Noteaza cand mai tipa la tine si fa-i o lista.

Dupa care convoci prea inaltul consiliu de familie si abordezi treaba asta in doua feluri:

1. Sa te ajute sa iti faci CVul si sa iti dea recomandari bune. Sa te ajute sa pleci la interviuri.

2. Ori va despartiti pe ideea ca se foloseste de tine ca sa se impuna in fata altora intr-un mod jignitor la demnitatea fiintei umane.

3. Cred ca a da in judecata prin ITM, ar mai fii o solutie, desi nu o cred ca fiind si practica.

| Nemessys a răspuns:

Vobesti cu el foarte serios, acasa despre acest lucru. Daca nu intelege, iti cauti alt loc de munca. Daca are gura mare si acasa, te muti si incepi alt drum cu altcineva.

| Endoryus a răspuns:

Sterge si tu cu el pe jos la munca, in vazul tuturor. Merita jegosul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune in fata tuturor ca o are mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte tare (raspunsurile) ma gandeam sa raspund, dar m-am uitat in repezeala la raspunsuri (cam multe). O sa ma uit despre ce e vorba mai exact, dupa ce iti raspund.
Cunosc situatia perfect! Tu esti superioara comportamentului lui, si el stie asta, la inceput te-a respectat apoi s-a obisnuit cu tine cand "ii apartii". Multi nu stiu sa respecte fetele, si ele sunt fraiere si pica in capcana cu "relatia". Cand un baiat vede o fata, nu poate pur si simplu s-o respecte, ea fiind singura, el vrea s-o ia pentru el. (Bine asta e modu de gandire, ca "barbatii trebuie sa conduca" si nu suporta cand fata e superioara, trebuie s-o aiba). Faza aia cu "te vaiti de ani" incearca sa gasesti ceva nou de facut, nu-ti mai pierde timpul cu asemenea persoane, nu te mai consuma emotional cu ei. Ceea ce simti nu e dragoste, ci mila care nu ti-o da.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă lumea ar fi renunțat cum ți se sugerează mai sus, nu am fi evoluat niciodată.

Nu ai de ce să îți schimbi locul de muncă, pentru că ai muncit pentru el: ai dat concurs, interviu etc, etc.

Soluția este să i te opui. Să-l contrazici. Să aduci dovezi că ai dreptate și dacă nici așa nu merge, te adresezi superiorului său. Și atunci să vezi cum tremură

Așa se fac lucrurile, cu atitudine, nu cu metoda struțului.

| lorix a răspuns:

Am citit si eu rasp. lui johnnny123 si am ajuns la o concluzie. Esti degeaba.