| Elisabeta21 a întrebat:

Iubitul meu nu prea mananca si atunci cand mananca, mananca putin si vomita dupa. Si-a distrus stomacul. Ce as putea sa fac in privinta asta? Sa il fac sa manance? El sta cu orele nemanancat si nu e bine ca il doare stomacul si se distruge.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bea, fumeaza? Sa se lase in caz ca da, altfel face ulcer apoi cancer de stomac si moare, unu a murit la 40 din cauza asta. Trebe sa gatesti bine sanatos pentru el nu mancare din mall ambalata

| costis a răspuns:

Sa incerce banane, turte de orez, mancaruri cu orez, pulpe de pui fierte. Daca nu e gastrita, merge Biter Romanesc (brand santo Rafaelo, o lingurita in jumatate pahar cu apa).

Poate fi si helicobacter.

Impotriva unor bacterii merge o jumatate lingurita de drojdie in putina apa calduta, dupa masa de dimineata ( daca e o problema bacteriana). Vreo 10 zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Iubitul tau are probleme grave dupa descrierea ta si ar fi foarte bine, daca l-ai duce la spital acum, cat se mai poate face ceva pentru el.

| Drimmero a răspuns:

Nu te gandi la ce e mai rau, poate e o indigestie doar sau o gastrita. Important e sa manance ceva usor sa-si revina, iar pentru linistea voastra un consult la medic.

| JicaContra a răspuns:

Maica-mea a murit si avea aceeasi problema
i-au facut ultrasunete la ficat si la bila in draci si nu avea nimic
au uplut-o cu anti-vomitive si alte TAMPENII

ei bine, avea o tumoare de 5.5cm la creierul mic

deci, LA DOCTOR CAT MAI CURAND, si daca nu are nimic la bila sau la ficat, mers la RMN pe creier

NU TE JOCI CU ASTA, E CAZ GRAV!

| Drimmero a răspuns (pentru JicaContra):

Am impresia ca sunteti inconstienti, realizezi ca simptomele de genul sunt specifice pentru N afectiuni? Nu mai speriati oamenii cu cancere si d-astea ca nu e chiar asa. Poate are o indigestie, poate si-a dat peste cap digestia si stomacul cu anumite mancaruri. E clar ca trebuie sa mearga la medic dar nu e ok sa-i dai de inteles ca ar avea cancer, nu faci boala aia asa cu una cu doua

| JicaContra a răspuns (pentru Drimmero):

Nu chiar...
sunt 4 posibilitati:
1. stomac
2. ficat
3. bila
4. creier
crede-ma, avand un caz la care eu eram apartinatorul, le-am vazut si auzit pe toate la simptomele astea, si nu am glumit deloc cand am spus ca au facut O TONA de ultrasunete la ficat si bila, si cand ajungeam la alt doctor, IARASI facea ultrasunete, cu toate ca ii spuneam ca a mai facut de cateva ori

in plus, nu am vrut sa sperii cu nimic, am expus experienta mea personala si i-am dat o informatie care pe mine m-a costat mama, au fost 3 luni pana i-au descoperit tumoarea la creier, daca ar fi descoperit-o din prima, poate avea sanse, deci daca la stomac, ficat si bila nu gasesc nimic, INSTANTANEU sa se duca la RMN pe creier, nu sa astepte la INCOMPETENTII de doctori romani care nu au plecat din tara din cauza ca sunt incompetenti si vor spaga

| Stropdeploaie a răspuns:

DE La Droguri!

| anamaria82726 a răspuns:

Nu ai mentionat daca pur si simplu ii vine sa vomite sau daca se face singur sa vomite. Se poate intelege ca pur si simplu nu poate sa manance sau ca nu vrea el sa manance ca sa slabeasca sau ceva de genul. Dar din cate ai formulat, se intelege ca este a doua varianta. Fiindca ai zis ca sta nemancat si ca poti sa il faci sa manance.
Oricum, daca nu poate manca, clar trebuie sa vorbeasca cu un doctor si sa isi faca niste analize. Ca sa vada concret ce este cu el, pana la urma sanatatea este pe primul loc si cel mai bine este sa ne sfatuim cu un expert decat sa facem ceva prostesc.
Iar daca pur si simplu nu vrea sa manance, este o problema la psihic pana la urma. Daca are impresia ca asa va slabi, se inseala. Poti sa il ajuti cu ceea ce stii. Sigur stie si el aceste informatii, dar macar sa ii deschizi ochii asupra situatiei. Si sa ii explici ca este mult mai ok sa manance sanatos de 3 ori pe zi. Este mult mai util decat sa se infometeze. Niciodata nu strica sa vorbeasca cu un psiholog. Are nevoie de ajutor pe aceasta tema. Eu zic sa nu mai amani si nu doar sa astepti sa isi revina. Vorbeste cu el, explica-i si daca vezi ca nu colaboreaza, vorbeste cu cineva.

| mdc98 a răspuns:

Ce ai putea face tu?
Sa mearga la medic.

| Colors a răspuns:

Sanatatea este foarte importanta! Am înțeles că iubitul tău stă nemâncat, dar în acest timp mai consumă și altceva, de exemplu: fumează sau bea alcool?
Ai putea sa ii prepari mâncăruri ușoare, pe placul lui, dar dacă orice ar mânca ajunge să verse, cel mai bine este să iși facă un control medical pentru a prevenii și trata această problemă medicală.

| suntbineeee a răspuns:

Mergi cu el la un medic, ar putea sa fi facut gastrita, si in cel mai rau caz ulcer! Sănătate multă!

| AnonymousXXX a răspuns:

Mergeti la doctor, si va spune el ce si cum.