| ingerashhhh a întrebat:

La cat timp trebuie facut un test de sarcina? Voi cand ati aflat ca veti avea un bebelus?

5 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Depinde de la persoana la persoana dupa cat timp iti va aparea rezultatul corect. In general, la 3 saptamani de la contactul sexual este bine sa iti faci testul de sarcina, pentru. a fi sigura ca rezultatul este cel corect.
Prietenei mele i-a aparut la test dupa nici doua saptamani, spre exemplu.
Un indiciu important ar fi absenta menstruatiei la data la care trebuia sa iti vina, daca ai o menstruatie regulata. Alte femei acuza dureri neobisnuite de sani, ovare, etc.
Dar, ca sa fii sigura, poti face unul la 2 saptamani daca nu ai rabdare si unul la 3 saptamani de la contact.

| raluk27 a răspuns:

Cu aproximatie dupa 2 saptamani. Dar sunt si teste ultrasensibile, pe care le poti face la o săptămână de la contactul sexual sau in prima zi de întârziere a menstruatiei. Daca a iesit negativ, inseamna ca hormonul specific nu a fost depistat in cantitate suficienta si ar trebui repetat testul si in următoarele zile.

| IoanaIonuca a răspuns:

Nu cred ca trebuie facute periodic testele de sarcina, doar cand observi tu ceva modificari si crezi ca s-ar putea sa fii insarcinata.
Eu nu am aflat inca si nu-mi doresc ij viitorul apropiat laughing

| kostyx a răspuns:

La 2 saptamani dupa contactul sexual. Pana atunci nu apar in sange hormonii specifici sarcinii. Ti-o spune din surse sigure.

| kostyx a răspuns:

Sper sa iti fie de folos raspunsul...