| anonim_4396 a întrebat:

Locuiesc cu iubitul meu de cativa ani. In primele luni cand ne mutasem impreuna, era ordonat, pastra curatenia, repara lucruri prin casa, iar acum nu face decat dezastru. Nu isi pune nici macar hainele murdare in cosul de rufe, daca mananca lasa pe masa resturile. Nu stiu cum sa il determin sa nu mai fie nesimtit si sa nu mai lase totul pe umerii mei.
Daca ii cer sa faca ceva in casa (schimbat bec, reparat cleanta), dureaza mult, poate dura si cateva zile. Vreau cateva idei prin care sa il determin sa faca din propia initiativa.
Ce sa fac? Imi vine sa innebunesc cand vin de la serviciu si vad casa intoarsa pe dos. Precizez ca el are mult mai mult timp liber si programul lui este flexibil. Cu toate astea pentru locul in care sta nu acorda nici macar 20 de minute sa faca ceva. Ajutor!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant romanii. Cautati un occidental (spaniol si italian nu recomand)

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cativa ani de casnicie sau concubinaj, dragostea "se inmoaie", ii ia locul o monotonie, plictiseala.
Cuplul nu-si da interes reciproc, iar acsta se vede si in mersul lucrurilor din gospodarie.
Personajele incep sa se simta tot mai comozi si asteapta de la partener sa faca treburile. Acest contrast devine tot mai mare.

Daca nu reusiti sa va insuflati activitati comune noi, dupa care sa va re-impartiti voluntar sarcinile, atunci vine inevitabilul: despartirea.

| cuvant a răspuns:

Vorbeste cu el si faceti reguli in casa.
Nu le respecta taie beneficiile pe alte planuri.
Poate va intelege ca esti suparata.

| summer12 a răspuns:

E depresiv?
Uneori oamenii creativi si ganditori amana lucrurile banale si prefera sa isi dea interesul in domeniile lor de interes. Am citit un articol despre asta. Banuiesc ca are si el punctele lui forte.
Daca cumva e distras cu usurinta de orice si nu isi duce planurile pana la capat atunci ar putea sa sufere de ADHD, un deficit de atentie, dar sper ca m-am dus prea departe si e o doar chestiune de disciplina la el. Poate are nevoie sa citeasca o carte motivationala sa isi puna viata in ordine. Darren Hardy-Living your best year ever! e una dintre cartile interesante pe care le recomand. Desigur, poate fi o chestiune de pura lene si atunci comentariul lui Stefan e cel mai potrivit. Dar sper sa va rezolvati chestiunile prin comunicare si respect.

| Freya1 a răspuns:

Oameni isi arata adevarata fata abia dupa un timp.
La inceput ca sa lase o impresie buna sa comportat ok a incercat sa te ajute cat poate, dar o data ce sa obisnuit cu tine si sa asigurat ca nu mai placi si-a dat arama pe fata la fel ca multi altii.Si eu am trecut prin asta si la mine a durat ani de zile pana sa plec plus ca m-am imbolnavit de la munca fizica.
Sfatul meu este sa vorbesti cu el, sa ii spui ca daca nu face iti iei bagajelul.Pana se hotaraste nu mai face nici tu nimic pentru ca asa o sa il obisnuiesti, o sa zica lasa ca face proasta ca nu a sta in mizerie.

| SilentRain a răspuns:

Pfaaaaa-ha-haaa 'asa sunt majoritatea băieților
Eu cred ca ar trebui sa vorbești cu el, și dacă nu face curat în urma lui, nu mai strânge tu după el
Fa curat doar după tine, lasă-l lucrurile lui murdare
Eu cred ca responsabilitatile ar trebui împărțite în mod egal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desparte-te de el! El e un om de nimic! Genul ăsta de,, bărbaţi,, la început par a fi nişte oameni buni şi grijulii, dar după îşi arată adevărata faţă. Desparte-te de el acum dacă nu vrei să devii slugă. Nu există rezolvare pentru nepăsarea lui, el este un om lenos căruia îi place doar să stea şi să trândăvească. Eu cred că dacă te-ar iubi cu adevărat, iar fi milă de tine şi te-ar ajuta şi sprijini, dar poate te ţine drept menajeră.

| GirlOnline81 a răspuns:

Draga mea,
Sfatul meu este sa nu-l obligi si nici sa nu ii ordoni ce sa faca, fiindca astea sunt doua lucruri pe care absolut toti barbatii le urasc.
In schimb, roaga-l: " Dragul meu, cat timp eu gatesc, poti te rog sa...", incheiind cu "dupa ce mancam ne vom uita la un film impreuna/ iti promit o partida de sex memorabila".
In cazul in care functioneaza, lauda-l. Da, ai citit bine.
LAUDA-L, LAUDA-L, LAUDA-L.
A doua zi, in ziua urmatoare, chiar si dupa o saptamana lauda-l, fiindca, ma crezi sau nu, si barbatilor le place sa primeasca din partea noastra cuvinte de lauda.
Mult succes happy.

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Sex tranzactional: fa asta si primesti pasarica. Sexul tranzactional este ca sexul din mila sau oferit fie din obligatie. Tare banui ca esti singura. Daca sexul e facut sub forma de recompensa pentru ceva si nu de placere, pur si simplu de dragul sexul sexului, atunci degeaba il mai faci.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

E greu sa sesizezi diferenta dintre " sex tranzactional" si " nici n-ai idee cat de mult apreciez ce faci pentru mine si pentru relatia noastra", nu-i asa?

| Hammurabi a răspuns (pentru GirlOnline81):

Care naiba mai e satisfacția, să ai un bărbat "dresat" lângă tine?
Mai ales că după metodele voastre, trebuie să stai permanent să-l "programezi".
Nu e mai eficient să-l trimită la mămicuța lui și să-și caute unul care să nu mai fie nesimțit?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pentru ca, Hammurabi, nu pot sustine ideea unei despartiri doar pentru ca situatia nu este una ideala, cu atat mai mult cu cat initiatoarea nu isi doreste acest lucru (citeste atent).
Cat despre "mai ales ca dupa metodele voastre trebuie sa stai permanent sa-l programezi" - o sa vorbesc in numele meu, ca sa nu ma mai acuzi ca fac pe "avocatul poporului" tongue...
Oricat de mult urasc sa recunosc, orice femeie va gasi intotdeauna motive de nemultumire la adresa barbatului (intelegi ce vreau sa zic?) De ce? N-as sti sa-ti dau un raspuns concret, in afara de acela ca asa suntem "programate".

Trebuie sa adaug ca ai perfecta dreptate. Nu e nimic satisfacator in a avea langa tine un barbat "dresat". Un astfel de barbat devine neinteresant.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns:

Ehhehee....vedeti voi, cei ce va grabiti in insuratoare, in sentimente, in emotii...In primele luni era ordonat, era bun, era dulce asa cum este atunci cand curteaza o fata, dar acum si-a dat toata arama pe fata, pentru ca asa e el. Asta este adevaratul El. De schimbat poti sa il schimbi prin multa rabdare si iubire, sa ii arati mereu iubire si intelegere, indiferent ce face el, tu sa induri, ti l-ai ales, vrei sa il pastrezi? numai asa il vei pastra. Si la un moment dat, isi va da seama de inima ta buna si calda si o sa se schimbe singur. Pana atunci, multa rabdare, si prin asta vei si fi tu o sotie. mama. fata mai buna.

| danaieladaniela a răspuns:

Desparte-te de el...practic isi bate joc de tine nu este ok

| NeaNicu78 a răspuns:

Eu zic simplu: față în față și spune-i lucrurilor pe nume și condiționează-l, dacă nu se simte amenințat sau cu remușcări poate se schimba, dacă o să continue la fel (cu părere de rău) pune piciorul în prag și spune-i că așa nu mai poți și că vreți să luați o pauza sa va regăsiți e doar o părere. PS: Dacă te iubește se schimbă și ia în considerare discutia și din ziua următoare ar trebui să vezi o schimbare. Sper sa ne spui rezultatul. "fi dulce că viața e destul de amară"

| stefan1993ful a răspuns:

Schimbă.l

| GrecuMariaaa a răspuns:

Este comod, nu prea ai ce sa ii faci. Asa facea la el acasa asa face si cu tine.

| Teodora_Timea_2001 a răspuns:

Sincer asa am patit si eu la inceput, prima oara eu ma mutasem la el iar dupa el la mine si totul era perect adica isi aduna hainele, avea bunul simt sa adune dupa el, facea si curatenie in locul meu uneori adica pur si simplu nu aveam nici o problema dar acum nu mai e la fel e lejer si nu face nimic iar cand vrea sa mance nu mai alege sa manc in bucatarie ci doar in camera iar daca nu il las sa mance in camera face gura adica nu ca urla sau ceva de genul asta, doar comenteaza si se supara ca un copil mic. Sincer cred ca nu ai ce sa ii faci trebuie sa accepti cum e el acum adica arata cum e el cu adevarat plus ca na sti cum e noi femeile trebuie sa facem curatenie, sa spalam, sa facem mancare si etc acum poate e posibil sa il si schimbi dar nu prea cred. DECI CONCLUZIA E ORI ACCEPTI ASA CUM ESTE EL SI FACI TU ORI O SA TE CERTI MEREU CU EL SAUUU POTI VORBI CU EL FRUMOS SI II SPUI CE AI DE ZIS

| Ego7 a răspuns:

E o problema frecventa in viata de cuplu. Cel mai bine este sa iti faci curaj sa ii spui ceea ce crezi si sa il confrunti. Daca si dupa ce ai avut discutia asta cu el nu o sa se schimbe nimic, atunci ar trebui sa iei masuri mai drastice (nu spun neaparat sa va despartiti, pentru ca ar fi pacat sa aruncati relatia pe fereastra dintr-un motiv atat de trivial, dar eventual poti sa nu mai strangi dupa el sau sa ii arati ca esti suparata...vezi tu la ce reactioneaza). Succes