| Mirabela543 a întrebat:

Locuiesc cu mama mea vitrega, copiii ei, tata si fratii mei vitregi pentru ca mama ne-a parasit acum 2 ani pentru un alt barbat. Pot spune ca de cand tata s-a casatorit viata mea e un calvar din cauza femeii astora si evident ca tata ma bate cand vrea ea pentru ca il ameninta ca pleaca si imi da doua palme. Odata a umplut peretii camerei de sange. Copiii ei au un comportament salbatic si injuraturile nu lipsesc din limbajul lor, fratele meu mai mic a devenit sacul lor de box si de fiecare data cand ii zic lui tata se face ca nu aude. I-a interzis sa imi dea bani, nici macar de pachet nu primesc si imaginati-va cum e sa nu primiti niciodata bani mai ales cand faci jumatate de ora de mers pe jos pana la liceul la care invat. Nici hainele nu mi le pot spala pentru ca ea e de parere ca dero-ul e doar al ei si nu mi se pare anormal sa nu pot folosi nici macar matura pentru a-mi face curat in camera. Eu simt ca o sa cad in curand psihic pentru ca nu mai pot indura! Odata am lipsit 2 zile de acasa si tata nici macar n-a observat deci dati-va seama ce relatie am eu cu el. Deci chiar nu stiu ce sa mai fac! Dati-mi pareri! Orice sfat!

Răspuns Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Ceea ce descrii este foarte grav.

In primul rand poti sa vorbesti la scoala cu invatator/profesor/diriginte/director. Fii sincera, spune doar adevarul - nici nu ascunde nimic, nici nu adauga de la tine. Asa cum descrii situatia, tu si fratele tau sunteti victime.

Cei de la scoala posibil sa ii cheme pe parinti sa vorbeasca cu ei. Daca situatia este considerata foarte grava este posibil (cred ca sunt obligati) sa contacteze Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului. Acestia, daca isi fac datoria, trebuie si ei sa vina sa va vada, sa vorbeasca cu toti si in cel mai rau caz (daca parintii nu isi indreapta comportamentul) sa va scoata din familie si sa fiti crescuti de alte rude mai bune (daca aveti) sau de asistenti maternali.

Asta este foarte pe scurt, aveti o lupta grea de dus tu si fratele tau.

Mai simplu ar fi daca ati avea alte rude apropiate (matusa, unchi, bunici) care sa va poata creste dar nu stiu legal cat de simplu sau complicat ar fi.

Oricum, vorbeste cu cineva de la scoala mai intai, ar trebui sa se implice. Daca nu o fac, contacteaza tu direct Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.

Imi pare rau ca treceti prin asa ceva.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un telefon aici: http://bit.ly/2QJShoP
Trebuie, insa, sa-ti asumi ca veti fi institutionalizati si tu si fratele tau si poate veti crescuti intr-o familie adoptiva.

| Freya1 a răspuns:

Caut-o pe mama ta înainte să iei o decizie decisivă, încearcă să îţi iei un job part time şi aşa vei petrece mai puţin timp pe acasă şi îţi vei putea strânge şi bani. Bănuiesc că nu mai ai mult până la 18 ani deci din cât poţi să faci strânge nişte bănuţi ca să poţi să începi o viaţă nouă de la 18 ani.
Între timp încearcă să îi eviţi cât poţi şi să cauţi o rudă la care să îţi mai speli hainele, să mai discuţi

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| mihaicelsfant a răspuns:

Vrei sa vorbim despre chestia asta? te pot ajuta

| Subsemnatul123 a răspuns:

Cati ani ai? Dupa ce termini liceul cauta-ti un job si incearca sa dai de cineva care sa te ajute sa te muti din oras (din oras, nu doar din casa). Nu trebuie sa zici la nimeni, pur si simplu iti faci bagajul, lasi un mesaj pe masa si pleci. Nu stiu daca o sa puna politia sa te caute si sa te aduca inapoi in situatia asta, asta daca o sa le pese. Nu stiu ce poti sa faci cu fratele tau, daca esti mai mare cam pe tine cade responsabilitatea fata de el.

| jocker199 a răspuns:

Sfatul meu deși este unul greșit arătai ca te doare.
. lasă un bilet pe masa în care sa scrii ca nu mai suporți si ca ai plecat în x loc (nu ii spui locul adv și încearcă cv mai departe de casa sa ii spui ) după care ia-ți câteva haine și du-te la un prieten sau la cineva din familie care sa te acopere și sa nu spună ca ești acolo (ca noi toți bunicii probabil la pensie sau retras undeva la tara du-te la ei ) vezi dacă te cauta dacă nu încearcă sa găsești locul tău în legătură cu fratele tău ia-l cu tine nu îl lasă acasă astfel de dispariția am2-ra se vor ridica mai multe semne de întrebare