M-am certat cu mama foarte rau si nu imi mai trece supararea de 2 zile, nu am pofta de mancare si nu pot sa vorbesc cu ea. Parca ma tine ceva.

Ce sa fac?

11 răspunsuri:
| girada79 a răspuns:

Roagă-te. Rugăciunea aduce liniște.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Din păcate problemele familiale sunt la ordinea zilei, sunt foarte dese, ce subiecte constituie obiectul certurilor voastre? Trebuie sa lasi mindria la o parte si sa mergi sa i ceri scuze mamei tale, gîndeste te ca si tu ai gresit nu numai ea, undeva se spunea ca atunci cand te certi cu mama sau cu tatăl tău este ca si cum ai alerga pe loc, consumi multă energie dar nu ajungi nicăieri, fii gata sa i ti ceri iertare, abordează o pe mama ta si roagă o sa te ierte, facînd asa vei restabilii pacea in familie si liniștea ta sufleteasca. Ce varsta ai? Mult succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Sau băiat?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O mamă oricând își iartă copilul, insa văd că copilul iartă mai greu un părinte.
Te duci la ea, fiindca oricât ai fi de supărat(ă), sunt sigură că ai inca iubire in inima, și vă împăcați, fiindcă e mama ta, chiar dacă gândești că ți-a greșit. Nimeni nu e perfect. Pentru binele copilului, părintele, de multe ori, se incăpățânează a crede că decizia lui e cea corectă.
Lasă orgoliul și furia din suflet pe care ai acumulat-o. Nu ai de ce să te simți vinovat(ă) că faci primul pas spre împăcare.

Mereu am iertat-o si tot aici am ajuns

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Probabil din cauza aceleiași probleme.
Poate ea vede in tine un copil rebel, iar tu vezi in ea un om cu principii învechite.
Eu zic ca tu nu ai ce ierta la ea, ci incearcă s-o intelegi. Până la urmă, te hrănește, te îmbracă, plus o multime de alte cheltuieli pe care le suportă din munca ei. Ar trebui să renunti la atitudinea asta superioara, daca zici ca nu-i mai vorbesti de două zile. Respectă-ți mama, iubeste-o așa cum e, cu toate calitatile si defectele. Esti o norocoasa, fiindcă inca nu stii ce inseamna să nu mai ai mamă. happy

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să nu te mai cerți cu mama ta, ea merită să o respecți.

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa te duci la cineva pe care ea o respecta, bunic, bunica... in cel mai rau caz psihologul scolii, si sa vorbesti cu el urmatoarea idee:
SI TU, SI EA sa... CONSTIENTIZATI faptul ca, atunci cand se ajunge la cearta ies scantei, si ca periodic se ajunge la cearta

adica amandoua sunteti predispuse sa va certati una cu alta

numai constientizarea faptului poate rezolva problema
insa TREBUIE sa asimileze complet ideea, sau tot degeaba
iar daca nu faci nimic o sa fie tot mai rau

si, crede-ma ca STIU situatie ca asta, exista cliseul general ca doi capricorni intotdeauna se vor certa, iar eu aveam problema asta grav cu maica-mea cand traia, intotdeauna ajungeam sa ma infurii ca dracu, pentru niste nimicuri care nu meritau nici macar ton ridicat, dupa ce am constientizat problema, cel putin cand vedeam ca incep sa ma infurii si nu ma pot oprii, imi luam catrafusele si plecam in alta camera, ca sa nu mai ajung la urlete si alte tampenii