| Sara2 a întrebat:

M-am certat foarte urât cu iubitul meu și a zis că nu mă mai suportă și vrea să ne despărțim. A zis că mă lasă să stau la el până trece situația critică. Locuim în afara României, nu aș vrea să-l mai deranjez să rămân la el. Nu știu dacă e o perioadă bună să-mi caut chirie, nu știu cu cine nimeresc și dacă sunt persoane sănătoase (la covid mă refer) iar în România nu se pune problema, nu-s avioane. Ce mă sfătuiți să fac? sad

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni nu inchiriaza cu virusul asta astepti pana trece si pleci

| darrio2007 a răspuns:

Va impacati sau stai cu el fiind doar colegi de apartament. Daca nu te mai suporta inseamna ca problema este la tine.

| IsabelaIssa a răspuns:

Atunci când certurile devin agresive și se ajunge la a nu vă mai suporta, se produce o ruptură mare între voi. Încearcă să stai să te analizezi pe tine, comportamentul tău, dacă este ok sau nu. Cu ce gresesti și ce poți schimba. Încearcă să ierți, să înțelegi și comportamentul partenerului tău, căci și el are niște motive. După ce te analizezi și ajungi la niște concluzii, discută sincer cu el, fără orgolii. Fiți sinceri unul cu celălalt, vorbiți calm și fără reproșuri ceea ce vă deranjează. Faceți ca o terapie de cuplu împreună, sunt convinsa că veți rezolva multe, cu multă voință.

| Sara2 explică (pentru IsabelaIssa):

Eu am tot încercat să facem chestii distractive, și cu orice idee vin, zice că îl deranjez și vrea doar să stea pe telefon. Atunci nu l-am mai deranjat, și am stat liniștită în cameră 2 zile fără să-i mai zic nimic. După 2 zile și-a "amintit" că sunt pe acolo și m-a întrebat ce am. I-am zis că el se uită pe el în telefon și rupe totul cu realitatea. Dacă nu-i plac activitățile mele, să vină el cu alte idei. Atunci a zis că nu mă mai suporta, că l-am enervat maxim cu ce zic, și dacă era altul mă călca în picioare, dupa 5 ani de relație, apoi s-a calmat, după 30 minute a zis să stau în altă cameră până trece pandemia. Mai sus au zis altii că problema vine de la mine....nu mi-am pierdut timpul să dau explicații celor ce m-au judecat fară să cunoască situația

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Sara2):

Ah, nimeni nu are dreptul să te judece. Tu poate că ai apărut cu chestiile distractive prea târziu, când în mintea și în sufletul lui nu se mai poate repara ceva, și atunci nu mai are nici o plăcere de a se distra împreună cu tine, vede doar un chin faptul că trebuie să te mai suporte acolo și se afundă în alte activități pentru a-i trece timpul mai repede. Nu puteți închide ochii problemelor voastre, trebuie neapărat să le discutați, dar cu calm. Să vedeți ce v-a apropiat dar cel mai important, ce v-a îndepărtat. În relațiile lungi intervine monotonia, dar discuțiile sincere și deschise sunt esențiale pentru a păstra relația. Încercați să vedeți lucrurile din afara ei, căci fiind implicat direct este greu să fi subiectiv. Într-o relație sunt doi, nu există un singur vinovat. Dar nu cine este vinovat este important, ci soluțiile ce le veți găsi pentru a vă rezolva problemele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sara2):

E bolnav psihic

| supadeceapa a răspuns (pentru Sara2):

Sigur vorbește cu altele.

| Freya1 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, stai la el pana se mai rezolva din probleme ca nu moare.Stai intr-o camera separată, ajutati ca ca pana acum dar ca si colegi de apartament si aia e.
Cine stie, Poate e doar o ceartă de moment și se rezolva. Daca nu macar ignora-l, nu il mai întreba nimic, nu iti mai pase de ce vrea si face si aia e.

| Bondarel99 a răspuns:

Mai stai putin acolo ca doar nu o sa va luati la bataie. Si apartamentul banuiesc ca e inchiriat, nu e al lui ca sa poti spune chiar ca stai la el. Practic l-ati inchiriat si platiti amandoi chirie, deci sunteti colegi de apartament, nu trebuie sa te simti vinovata ca "stai la el". Apoi iti cauti si tu ceva daca vrei, acum nu trebuie sa iti fie frica de virus ca oricum il iei odata si odata, in plus ce probabilitate e sa nimeresti la 2 oameni cu virus?

| Sara2 explică (pentru Bondarel99):

E apt lui personal, nu stăm cu chirie, oricum mersi de sfat, cred că o să rămân, nu prea am altă șansă

| NLS a răspuns:

Ca fapt divers, e o tara cu situație critica?
Încercați sa discutați despre problemele voastre, dacă sursa certurilor a plecat de la tine, cere-ți scuze, fără sa dramatizezi.
Și cum o sa mai stați sub același acoperiș o vreme, mai dați-vă o șansă (mai ales el trebuie sa facă asta.)

| Sara2 explică (pentru NLS):

Da, este Spania. Eu am tot încercat să facem chestii distractive, și cu orice idee vin, zice că îl deranjez și vrea doar să stea pe telefon. Atunci nu l-am mai deranjat, și am stat liniștită în cameră 2 zile fără să-i mai zic nimic. După 2 zile și-a "amintit" că sunt pe acolo și m-a întrebat ce am. I-am zis că el se uită pe el în telefon și rupe totul cu realitatea. Dacă nu-i plac activitățile mele, să vină el cu alte idei. Atunci a zis că nu mă mai suporta, că l-am enervat maxim cu ce zic, și dacă era altul mă călca în picioare, dupa 5 ani de relație, apoi s-a calmat, după 30 minute a zis să stau în altă cameră până trece pandemia. Mai sus au zis altii că problema vine de la mine. Nu voiam să dau atâtea explicații, pentru că nu prea are sens, rezultatul e același, îngrijorarea mea era ce să fac, datorită situației

| JicaContra a răspuns:

Sincer, cred ca tu esti de vina pentru cearta, o persoana care "nu te mai suporta" dar totusi te lasa sa stai cu el pana trece pandemia mi se pare a fi UN OM FOARTE BUN, altfel te-ar fi aruncat in strada sa scape de tine si de nervii pe care si face cu tine

asa ca, poti sa stai acolo si sa va ignorati unul pe celalalt

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa vezi partea pozitiva. Virusul asta te-a ajutat sa intelegi ca nu sunteti facuti unul pentru altul.
Cred ca exista destui barbati care ar vrea sa-si petreaca carantina cu tine.

| Eugen80 a răspuns:

Si eu cred ca o sa ramai. Aici mori de foame. Nu te poti intoarce in tara asta bananiera. Apoi daca ai ajuns acolo, sus, la genunchiul broastei, cum se te mai intorci in tara si sa te vada toti ca ai pierdut atatia ani degeaba.
Si daca nu va mai fi prietrenul asta, gasesti tu altul... ca multe altele.