| mariane a întrebat:

M-ar mai interesa sa stiu daca mai am dreptul la mostenire in calitate de nepoata daca nu am deschis sucesiune dupa la 6 luni de la decesul unchiului meu fratele mamei decedat in anul 1986. Unchiul a posedat un titlu de Proprietate din 1945 primit de la reforma agrara. A mai ramas doar sotia lui care mai este in viata. Ei nu au avut copii. Din partea unchiului meu nu exista alti urmasi doar eu in calitate de nepoata adica fica sorei lui. Mama a decedat dupa ca.2 luni de la decesul unchiului. Nemaiavind contact cu matusa, din 1990 cind am plecat definitiv in Germania matusa a vindut casa si terenul. Mentionez ca posed dubla cetatenie adica mi-am pastrat si cetatenia romana.
Email: ergaby24@yahoo.de

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebuit ca mama ta (atunci cand inca traia) ori tu sa fi acceptat expres mostenirea, in termen de 6 luni de la decesul unchiului, printr-o declaratie de acceptare autentificata de un notar public. Pesemne sotia unchiului nu a cerut deschiderea procedurii succesorale decat dupa expirarea termenului de prescriptie a acceptarii, ea putand face acesta deoarece a mostenit prin preluarea bunurilor, aceasta echivaland cu acceptarea succesiunii. In momentul de fata ai putea doar sa introduci o actiune pentru repunerea in termen dar eu sunt foarte pesimist, nu-ti dau nici o sansa de castig, avand in vedere perioada de timp scursa de la decesul unchiului. Numai bine!