| Abracadabra22222 a întrebat:

Ma deranjeaza ca simt ca ma inseala, ma deranjeaza ca este o persoana "comunicativa" care comunica cu foarte multi baieti si eu sunt si devin foarte gelos din cauza asta, am obosit sa o tot cercetez, nu mai pot ma simt ca ultima speta, a avut ea grija sa faca asta, ma vad foarte rar cu ea, vreau sa ma vad din ce in ce mai des cu ea dar mereu eu trebuie sa o inteleg si ea nu, nu mai pot sa ma lupt cu ideile si cu relatia asta, pur si simplu nu o pot lasa asa simt nevoia sa stiu ca imi este dedicata 100% si ca o controlez. Simt asta pentru ca o iubesc daca nu o iubeam nu ma durea nici in "cot" daca ma insela sau nu... nu stiu ce sa fac sincer si am obosit simt uneori ca vreau sa-mi dau cu ceva in cap. Caut motive de cearta doar sa simt ca nu ma abandoneaza si ca tine la mine... nu fac bine deloc dar am incercat sa ma schimb si nu pot. Ne-am despartit de cateva(2)din cauza asta o data ea nu m-a ascultat cand am rugat-o sa renunte sa vorbeasca asa de mult cu baietii. A 2 a oara dupa ce mi-a promis ca nu o sa isi mai adauge fostul la prieteni a facut-o dupa ce acesta i-a spus de ce nu mai sunt "prieteni pe Facebook" si ea cica s-a simtit aiurea si si-a incalcat promisiunea cand mi-a promis ca nu o sa-l mai adauge la prieteni.Pare banal dar pentru mine inseamna enorm cand ea si-a incalcat promisiunea. Probabil ca ma vad foarte rar cu ea si nu am facut nici sex ma face sa ma simt asa ca altfel nu stiu eu nu eram asa. Am dezvoltat o obsesie bonlava si nu pot sa trec peste ea. Pur si simplu nu ma simt iubit de ea si ma chinuie chestia asta. Dupa ce ne-am despartit eu am intrat repede intr-o alta relatie ca in general am reusit sa trec repede peste cel putin doar de ochii societatii si cand mi-a spus ca ma vrea inapoi imediat am ales-o in locul celeilalte.Nu stiu ce sa fac sincer sunt pierdut complet.Nu pot sa am incredere in ea indiferent ce face chiar daca se duce la magazin si nu pot fi indiferent pe chestia asta.Am nevoie de ajutor sincer nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Dupa tine are voie si sa-l insele. Cine-i spune sa n-o faca? El nu are nici un cuvant de spus impotriva acestui fapt. Daca-i zice sa nu-l insele deja ii impune ceva, corect? Cam asa e logica ta. Libertate totala ai cand esti singur. Nu cred ca mama ta iese cu alti barbati in oras la suc sau prajituri sau mai stiu eu ce, sau se comporta cum se comporta prietena tipului astuia, O.P. Acum nu-mi aduce mie ca argument diferenta de varsta, casnicia, faptul ca au un copil si alte prostii d-astea.
Cum baiatul poate avea ochi doar pentru ea asa poate avea si ea. Nu-i vad rostul la a sta dupa mai multi baieti cand ai deja un partener. Asta faci cand esti singur/a. Bine, toate astea daca zice ca-l iubeste. Dar, dupa cum stiu eu fetele... cel mai probabil e intr-o relatie cu tipu asta sa nu fie desconsiderata de alte fete care au partener, mai ales la varsta lor de pana in 20 de ani banuiesc.
Ca celelalte sigur sunt ceva de genul " Ce fa?! tu nu ai iubit? Aolo fata... vai de capu tau ".
Imagineaza-ti ca si prietenul tau face la fel ca tipa aia, nu cred ca ti-ar placea.
Ce relatie platonica sa aiba? Fata e clar mai aiurita si sunt sigur ca ii fug ochii dupa multi baieti pentru ca am vazut fete de genul. Se duc langa unu, incep sa rada si sa se "pisiceasca" si apoi se duc langa altul si repeta procesul.
Am mai vazut eu fete cu iubit care petrec mai mult timp cu alti baieti decat cu iubitul lor, ceea ce mi se pare ciudat. Macar sa faca o relatie deschisa.

34 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Simti ca te-a inselat, sau chiar a facut-o, ai dovezi in acest sens? Diferenta e enorma si ar trebui sa tii seama de ea. Pentru ca ea e o fiinta sociabila. Si cei sociabili pot fi foarte OK cu iubitii lor, dar pot parea a fi totodata cit se poate de suspecti in a insela, pentru ca nu se marginesc la a vorbi doar cu persoane de acelasi sex cu ele.
2) O iubesti? Sau doar crezi? Multi pun pe seama dragostei o simpla pasiune, debordanta, rascolitoare, dar doar pasiune, pasiune asa cum ai pentru o mincare anume, de care, daca te-ai saturat, o lasi deoparte. Si multe povesti "de dragoste" se incheie pentru ca a fost doar o pasiune acolo. Nu poti spune ca iubesti atita timp cit vrei control deplin asupra persoanei iubite. Dragostea da libertate celui iubit, nu il constringe. Dupa ce m-am casatorit, sotia mea a spus ca unul din lucrurile pe care le pretuieste cel mai mult la mine e ca ii dau libertate deplina de actiune. Si azi stiu ca daca as constringe-o in vreun fel, relatia ar fi terminata. Ma gindesc cum sa traiesc eu pentru ea, cum sa o fac sa fie cit mai libera, nu sa fac din ea jucaria mea.
3) E bine ca realizezi ca ai probleme. Insa totul incepe de la tine, de la a-ti schimba atitudinea fata de ea. Daca nu poti, daca nu poti avea incredere in ea, relatia nu isi are sensul. Pentru ca increderea e baza oricarei relatii.
Iar daca chiar te-a inselat, atunci, fiind in situatia descrisa de tine, nu te sfatuiesc decat sa o lasi. Te vei chinui mereu inutil.

| mgtow a răspuns:

Gandirea asta care o ai atrage tot ceea ce gandesti despre ea. Cel mai bine e sa alegi intre despartire sau continui sa traiesti cu ea fara sa zici ca te va insela. Eu in locul tau la fel as gandi dar am ales sa traiesc singur, nu am pe nimeni si nu imi fac griji pe seama asta. E un stres psihic care iti mananca zilele sa traiesti asa, se pare ca singuratatea e buna pentru oameni ca noi. Poate tie nu dar eu m-am adaptat cat de cat.

| RAY a răspuns:

Unde incredere nu e, nimic nu e si punct

| Freya1 a răspuns:

Ai dreptate chiar ai nevoie de ajutor.Dorinta de a controla un om nu este normala, iar sincer eu cred ca tu esti cu ea sau te reampaci cu ea doar pentru gandul ca la un moment dat o sa o ti sub papuc.
Nu este normal sa socializeze cu baieti, fosti etc dar scuza-ma ca iti spun si tie iti place asta ca altfel nu ai sta.Cand nu iti convine ceva sau te raneste pleci si punct, dar la tine ori iti place ca te tachineaza ori nici tu nu esti mai breaz dar tie ciuda ca iti "raspunde" la manifestari.
Sunt sarbatorile, lumea trebuie sa fie impacata si linistita macar astea cateva zile.De ce nu iti vezi tu de ale tale si o lasi in pace si nu mai ceri asa sfaturi de la toata lumea ce nu are cum sa se puna in locul tau...

| Andreeush a răspuns:

Pentru ce are nevoie sa comunice cu multi baieti si sa aiba pe fosti la prieteni?
Eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu ea. Nu e ok situatia. Daca e cu tine nu ar trebui sa mai tina legatura cu fostii.
Ar trebui sa te gandesti daca mai rezisti mult cu aceasta relatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeush):

Ar trebui să fie izolată și eventual să-l aibă drept dumnezeu pe el

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, dar cum el poate face anumite sacrificii pentru ea/relatia lor ex: sa nu vorbeasca cu toate parapantele, poate si ea sa faca acelasi lucru. Isi pot gasi un grup de amici, desigur cupluri. Normal ca apar banuieli cand prietena/prietenul petrece mai mult timp cu (alte) persoane de sex opus. Te-ai simti ok ca prietena ta sa stea mai mult cu alti baieti decat sta cu tine?
Cam asta e punctul lui de vedere.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Fara ironie.

| Plato a răspuns (pentru Andreeush):

Măi, am citit de cateva ori ce ai zis, sa vad daca ai fost ironica. Nu m-am convins.
Daca nu ai fost ironică, te aplaud.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

știam că ești dus

| Andreeush a răspuns (pentru Plato):

Nu am fost ironica, dar eu consider ca atata timp cat ai o relatie nu iti complici viata socializand cu alti baieti iar cu privire la fostii prieteni mi se pare aiurea sa mai tii legatura. Asta e parerea mea.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand esti intr-o relatie, in adevăratul sens al cuvântului, iubirea fata de partener/a trebuie dusa pana la indumnezeire. O zice Victor Hugo, nu m-am trezit eu cu ea. Eu nu-l contrazic.
Dedicarea trebuie sa fie totala.
Imi pare rau daca relatiile tale sunt superficiale, azi una, maine alta, azi sunt cu tine dar mai vorbesc cu 3, maine poate mai schimb. Nu asa functioneaza, astea sunt mizerii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

îmi pare rău că ești atât de complexat și ai o stimă de sine atât de scăzută, încât ești convins că, dacă partenerul tău nu rupe orice conexiune cu celelalte persoane de sex opus, te va lăsa baltă...păi problema e la tine, nene, nu la ea.
și Hugo e un om cu mentalitatea secolului 19, vrei să citez și eu de prin Evul Mediu?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu citez si din Platon, adica mult inainte de Hristos, deci Evul Mediu e meh.
Învățăturile sunt învățături, nu expira.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Să citez din Sade?

| Emma30555 a răspuns (pentru Ineys):

El nu face sacrificii asa este el. Ea este o tipa sociabila. Asta nu o face mai rea sau pe el mai bun. Cel mai rău în viata este când partenerul cu pretextul ca te iubește este posesiv, gelos, vrea sa ți controleze pana și gândurile, aia nu e iubire e pușcărie

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Tu nu l înțelegi pe Hugo, asta e problema. Ea este o tipa sociabila, el nu. Asta nu o face mai rea sau pe el mai bun. Cel mai rău în viata este când partenerul cu pretextul ca te iubește este posesiv, gelos, vrea sa ți controleze pana și gândurile, aia nu e iubire e tiranie, pușcărie. Hugo vrea sa zică altceva. Când iubești cu adevărat vrei ca celalalt sa fie fericit, nu e vorba de egoism, de nevoile tale, un om gelos devine posesiv, vrea toată atenția asupra lui, astea sunt nevoi egoiste care vin din dependenta emoțională, datorita faptului ca nu are suficienta încredere în el și vede posibila plecarea ei la tot pasul, cum a și spus și când se duce la un magazin. Asta nu e îndumnezeire. Dragostea înseamnă încredere, dragostea e libera. Băiatul asta nu iubește are doar o obsesie mai degrabă și o teama permanenta. Teama care vine din lipsa de încredere în el

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

In cazul asta, e evident ca nu au de ce sa ramana împreună. Asa cum i-am spus, ar trebui sa-si gaseasca pe cineva ca el.
Vrei sa fie celalalt fericit, asta nu inseamna sa stai linistit cand aia se tavaleste cu 20. Ea de ce nu vrea sa fie fericit? Adica sa nu mai vorbeasca cu respectivii. E ceva asa de greu?
Nu au niciun sens ca cuplu. Eu ii dau dreptate lui, sunt convins ca are. A pus-o sa aleaga intre el si fostul, iar raspunsul, desi nu direct, s-a subînțeles. Imi pare rau ca oamenii sunt intr-atat de naivi.
Despre înțelegerea lui Hugo n-o sa vorbesc, ca n-are rost. Mai ales ca tu parca erai din societatea aia ultramoderna, sau cum ai zis, si nu-mi permit sa te contrazic.
Ciudat ca il intelegi tu asa bine, dar nu aplici nimic.
Un lucru stiu: relatia inseamna indumnezeire, dedicare 10000000%, cel putin. Inseamna infinit, absolut. Nu stiu daca in inalta-societate, din care te cobori tu pentru a ne vorbi, exista asa ceva.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Băiatul nu cred are dreptate. Când impui cuiva ceva, cum ar fi sa nu vorbească cu cineva, asta e deja o restricție, o condiționare, deja ii atingi libertatea cuiva. Asta trebuia sa vina de la ea, era decizia ei, dacă ea a considerat ca nu face nici un rău și ea știe ca nu îl înșeala, problema e la el ca nu o crede. Nu ea trebuie sa nu mai vorbească cu respectivii ci el sa aibă încredere, pentru ca ea se va simtii frustrata știind ca nu face nimic rău, sa facă ce zice el doar pentru ca el are niște probleme și ii impune. Asta poate fii începutul pentru un lung șir de interdicții. Dacă o persoana este sociabila nu cred ca înseamnă că e predispusa la înșelat. Depinde cum e persoana, noi nu putem ști sigur, dar în cazul asta, având în vedere ca ei au o relație platonica, mie mi e destul de clar. În legătură cu Hugo, dedicarea aia infinita despre care vorbești tu, e la nivel sufletesc, la nivel de sinceritate. Asta nu înseamnă că ne izolam și devenim antisociali. Nu înseamnă că nu putem vorbi cu alte persoane ca nu putem fii sociabili și plăcuți. Pentru ca dragostea aia de care zici tu e în suflet nu o afișezi printr un comportament de măicuța sau călugăr. Iar când oamenii se iubesc, ei se cunosc, au încredere. Și ca să schimb ideea, pentru mulți pana sa ajunga la acel nivel de iubire dacă ajung sa ști ca oamenii mai și experimentează, mai și greșesc, mai învață câte ceva, asa e viața. Eu nu am zis ca fac parte dintr-o înaltă societate ci mai moderna comparativ cu tine. Dar asta nu are legătură cu marii scriitori

| Abracadabra22222 explică (pentru Emma30555):

Nu am rugat-o sa fie anti-sociala, baietii se dau la ea si ea discuta foarte mult cu ei, asta e problema mea, ei vor doar sa o f**a si sa-si bata joc de ea si ea nu intelege asta. Mi-a ascuns ca are relatii de prietenie asta e problema mea, isi stergea conversatiile doar ca sa nu aflu eu de prezenta anumitor persoane. Ba chiar aflasem ca s-a intalnit cu unul cand eram impreuna din fostii ei iubiti, nu mi se pare normal asa ceva, ce ar fi daca m-as intalni si eu cu unele din fostele mele iubite si ea ar afla? Mi-a impus sa nu o mai urmaresc, este dreptul meu cand ceva ma face sa suspectez ceva, nu e vina mea ca am fost mai atent si mi-am dat seama de unele lucruri. Da avem o relatie platonica deoarece ea vrea asta, cum i-am spus unui baiat care mi-a scris aici un raspuns, Ea nu vrea sa iesim mai des avem ceva timp impreuna si ne vedem maxim de 2 ori pe saptamana 2 -3 ore maxim. Mereu imi cauta motive sa ma amane, mereu cauta motive sa nu iasa cu mine, m-am saturat sa fac doar eu compromisuri. Daca tot am ales sa lupt pentru ea voiam sa mi se dedice 100% stiu ca nu e normal dar nu ma mai multumea nimic, trebuia sa o inteleg ca are ceva de facut, ca n-are chef, ca nu o lasa mama ei si cate am facut eu pentru mama ei, am fost 20km cateva zile sa o ajut la ea la tara, sa o iau de la servici ca acolo lucreaza ea si sa o aduc in oras sperand ca o sa capete incredere in mine si dansa a capatat doar ca ea nu voia sa petreaca timp mai mult cu mine. Da sunt posesiv si gelos doar cand este cazul ori sunt "rece" ori sunt "cald" sa zic asa cu oamenii. M-am vazut alaturi de ea pe viitor si de asta am devenit asa, a fost vina mea ca mi-am facut sperante dar pentru fericirea mea putea sa renunte la anumiti tipi care vor doar ceva de la ea nu prietenia ei. Cu unii vorbea anumite lucruri cu care cu mine nu le vorbea. Eram parca 2 prieteni nu iubiti. Mi-a promis ca renunta la ei dupa afland ca m-a mintit, de ce mi-a mai promis? Doar ca sa nu ma despart de ea? Daca tot tinea atat de mult la mine putea face un efort si sa isi respecte cuvantul si dorintele mele. Nu i-am cerut sa facem sex ca e virgina si nu se simte pregatita, cand o invitam sa iasa afara din casa o plimbam cu masina, o duceam la diferite localuri, ziua si localul plateam eu toata consumatia si multe altele deci chiar nu am inteles dupa atatea sacrificii eu sa ma aleg doar cu niste fermeturi pe care le lasa ea, sa ma multumeasca asta? De ce trebuia doar eu sa o inteleg si ea nu? Atat am rugat-o sa se schimbe pentru ca ma deranjeaza asta stiu ca trebuie sa vina de la sine dar daca nu vine eu ce pot sa fac altceva? Am facut cum am crezut, am crezut ca ma iubeste si o sa accepte dar ea este o cautatoare de atentie nici decum prietenoasa. Cum a zis Plato, a preferat atentia altora in locul meu in conditiile in care nu facea nimic pentru relatia asta sa mearga bine sau cel putin asa simteam eu. 2 lucruri i-am cerut sa ne vedem mai des si sa nu mai vorbeasca cu altii, in special fosti iubiti dupa ce mi-a facut asta cum sa mai am incredere in ea cand e capoasa si orgolioasa si crede ca i se cuvine sa o inteleg la fiecare greseala. Pentru mine sunt greseli poate tu accepti sa ai un iubit si sa vorbesti cu fostii tai, cu o "tona" de prieteni de gen masculin dar eu nu pot, am renuntat la toate relatiile mele de prietenie cu fetele si am gresit pentru ca daca continuam nu mai deveneam gelos pentru ca nu ma interesa daca o pierd. Asa m-am dedicat total cum mi se pare totusi omenesc si logic cand ai o relatie, atat am cerut, intelegere si dedicare din partea ei, daca mie nu imi acorda atentia de care aveam nevoie de ce sa le acorde altora? Poate am cerut prea multa atentie si am fost sufocant dupa ce am devenit gelos dar in loc sa ma intarate trebuia sa ma inteleaga si ca a gresit ca si-a incalcat niste promisiuni si mi-a ascuns multe, chiar daca cum zice ea nu a facut sex cu ei, nici eu n-am facut cu ea deci daca eu de la ea obtineam o relatie platonica era tot ce aveam de la ea si nu voiam sa impart asta cu nimeni.Ok sunt gelos posesiv si nebun dar la inceput nu am fost asa pentru ca nu mi-a dat motive, din moment ce mi-a dat ce puteam sa fac?

| Freya1 a răspuns (pentru Emma30555):

Dupa tine are voie si sa-l insele. Cine-i spune sa n-o faca? El nu are nici un cuvant de spus impotriva acestui fapt. Daca-i zice sa nu-l insele deja ii impune ceva, corect? Cam asa e logica ta. Libertate totala ai cand esti singur. Nu cred ca mama ta iese cu alti barbati in oras la suc sau prajituri sau mai stiu eu ce, sau se comporta cum se comporta prietena tipului astuia, O.P. Acum nu-mi aduce mie ca argument diferenta de varsta, casnicia, faptul ca au un copil si alte prostii d-astea.
Cum baiatul poate avea ochi doar pentru ea asa poate avea si ea. Nu-i vad rostul la a sta dupa mai multi baieti cand ai deja un partener. Asta faci cand esti singur/a. Bine, toate astea daca zice ca-l iubeste. Dar, dupa cum stiu eu fetele... cel mai probabil e intr-o relatie cu tipu asta sa nu fie desconsiderata de alte fete care au partener, mai ales la varsta lor de pana in 20 de ani banuiesc.
Ca celelalte sigur sunt ceva de genul " Ce fa?! tu nu ai iubit? Aolo fata... vai de capu tau ".
Imagineaza-ti ca si prietenul tau face la fel ca tipa aia, nu cred ca ti-ar placea.
Ce relatie platonica sa aiba? Fata e clar mai aiurita si sunt sigur ca ii fug ochii dupa multi baieti pentru ca am vazut fete de genul. Se duc langa unu, incep sa rada si sa se "pisiceasca" si apoi se duc langa altul si repeta procesul.
Am mai vazut eu fete cu iubit care petrec mai mult timp cu alti baieti decat cu iubitul lor, ceea ce mi se pare ciudat. Macar sa faca o relatie deschisa.

| Frank51 a răspuns:

Femeile sunt imprevizibile. Trebuie sa traiesti constient de faptul intr-o zi este posibil sa te insele, mai ales in situatia in care ai descris-o, este ceva inevitabil. Partea in care vorbeste cu baieti este foarte normala, nu poti controla o persoana, nu esti in masura sa ii spui cu cine sa vorbeasca. Faptul ca nu ai incredere in ea denota deja ca este instabila relatia. Doar o femeie fara caracter poate sa duca la asta, si sa insele, deci ai gresit fata.

| supadeceapa a răspuns (pentru Frank51):

Si barbatii sunt la fel de imprevizibili laughing.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Atuci desparte-te de ea. Chiar nu e altceva de facut. Asta nu e relatie, oricum.

| Plato a răspuns:

Cere-i sa renunte la ei. Daca refuza, i-a ales pe ei in defavoarea ta, atunci e momentul sa o lasi si sa-ti vezi de treaba. Bine, ea a facut deja asta, asa ca iti sugerez sa o lasi, sa nu-ti pierzi vremea. Las-o pe ea sa vorbeasca cu 3 cartiere, tu du-te cauta-ti pe cineva ca tine, care-ti ofera ce vrei.

| Emma30555 a răspuns:

Gelozia e boala grea, e greu și pentru ea cu cineva ca tine. Faptul ca o sufoci, faptul ca vrei sa o controlezi, faptul ca ești atât de posesiv, devii o persoana greu de suportat. De fapt asta o va îndepărta într un final. Nici măcar nu faceți sex, sunteți tineri, în ce fel te poate înșela dacă voi aveți o relație platonica? Când o sa faci sex o sa fii mai rău de atât. Încearcă sa ți dai seama ca nu puteti fii fericiți dacă v ați izola complet de lume, nu este sanatos. Dragostea înseamnă să i lași libertatea celui de lângă tine sa aleagă, pentru ca dacă iubești vrei ca celalalt sa fie fericit. Dragostea nu înseamnă egoism, faptul ca vrei ca toată atenția ei sa se îndrepte către tine se cheamă egoism. Dragostea nu înseamnă dependenta emoțională. Încearcă sa ai mai multa încredere în tine în primul rand, sa crezi ca ești destul de bun astfel încât sa nu i trebuiască altcineva. Probabil ca vei mai avea prietene în viitor și sfatul meu e sa fi mai relaxat și mai cerebral.

| Goete a răspuns:

Problema o ai tu.
Si o vei avea cu oricare alta, daca nu iti schimbi modul de gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu citesc tot ce ai scris că n-ai pus nicio virgulă și nu stau să traduc din română în română
după cum sună primele 3 propoziții, ești bolnav de gelozie

| Raducons a răspuns:

Cel mai bine este sa te abtii sa o urmaresti si sa o controlezi, altfel o sa se indeparteze de tine.Nu poti sa o inchizi in casa, trebuie sa vorbeasca daca intra cineva in vorba cu ea, Cred ca daca te-a vrut inapoi insemni ceva pentru ea altfel iti zic din experienta ca nu mai aveai nicio legatura cu ea.Este o persoana mai sociabila si trebuie sa intelegi.Gelozia ta daca continua o va indeparte.Incearca sa iesi mai mult cu ea in oras sau unde mai merge poate va apropiati in felul asta.

| Abracadabra22222 explică (pentru Raducons):

Am inceput sa devin gelos pentru ceea ce am descris mai sus si in special pentru ca mereu ma amana sau avea altceva mai bun de facut.Am inceput sa cred ca nu sunt o companie agreata de ea eu i-am sugerat sa iesim mai des dar ea nu a vrut.Cum sa nu fiu gelos cand o vad o data sau de 2 ori pe saptamana 2 ore? Si cand are vacanta ca este a 12 a in loc sa stea cu mine cum mi-a promis ea iarasi gaseste tot felul de motive sa nu iasa cu mine, imi spune ca isi ia o saptamana pauza de la invatat, dupa 1 zi sau 2 de iesit cu mine iar inveteaza ca are ceva de facut, ca iar s-a apucat de invatat ca nu a mai avut rabdare. Uite un exemplu: Trebuia sa iesim dar evident m-a amanat ca are treaba, am intrebat-o dupa 5 sau 6 ore ce a facut si stii ce mi-a zis? Ca in 6 ore a imbodobit o coroana cu putin ornament si crede-ma ca nu exagerez, o faceam in 2 minute si ca a invatat o pagina la engleza, in conditiile in care ea nu stie engleza absolut deloc, vrea sa ma minta ok dar sa ma minta frumos macar atat am cerut, nu e vina mea ca am prins-o vorbind cu altii, isi stergea toate conversatiile cu ei si zicea ca nu mai inseamna nimic dupa 2 3 zile iarasi vedeam ca vorbesc si ca sunt prieteni in conditiile in care a jurat ca nu mai inseamna nimic. Ne vedem rar, nu pot sa am incredere in ea deloc, am incercat nu pot ma fierbe si mintea si sufletul si ea nu a facut nimic sa ma ajute sa trec peste asta, ba chiar a facut mai rau dandu-mi apa la moara.Imi zicea ca nu vrea sa se schimbe duce ce mi-a promis de nenumarate ori de aceea am ramas cu ea, spune ca in dragoste nu trebuie schimbare chiar daca stie si ii zice si mama ei ca greseste, ma despart de ea vine dupa mine 2 3 zile bine dupa iar incepe, schimbare 0! Cum pot sa lupt eu cu asa ceva? Eu am fost un baiat foarte bun pentru ea am inteles-o mereu dar gata nu mai pot tot atat doar eu sa inteleg sa fac compromisuri ce iubire e asta? M-am indragostit de ea pentru ca nu stiam ca face lucrurile astea dupa ce am a aflat normal ca am rugat-o sa se schimbe dar nu vrea, e capoasa, orgolioasa si cautatoare de atentie. Nu e relatie sa fac mereu compromisuri si cand ii cer ceva sa schimbe in bine la ea pentru noi imi spune mereu ca am nemultumiri, ca nu eram asa. Normal ca nu eram asa nu suport ca atentia de care am eu nevoie sa fie impartita si cu altii in special alti baieti.Am probleme sunt obisnuit cu atentie din partea iubitei mele oricare ar fi fost ea macar pe jumatate cat ii acordam eu nu asa de rece, sunt o persoana calda.Am comunicat cu ea nu intelege ca daca imi respecta dorintele si ma face fericit si eu o fac.Ii dadeam totul pe tava cand eram fericit si am intrebat-o daca nu e fericita cu mine sau vrea sa schimbam ceva a zis nu, in concluzie am dedus ca atunci cand sunt eu fericit e si ea. Nu am mai reusit sa fiu trebuia sa se schimbe dar aparent e mai importanta mandria si stima de sine decat dorintele persoanei iubite si durerile ei.

| Raducons a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Iti inteleg dezamagirea si frustrarea dar trebuie sa intelegi ca poate este ocupata si stresata cu scoala sau nu te vrea cu adevarat.O fata cand te place se vede.Incearca sa o lasi cateva zile si sa astepti ca sa te caute si ea, atunci vezi cum stau lucrurile. Daca nu te cauta renunta la relatia asta si cauta pe altineva. Dragoste cu sila nu se poate.O sa gasesti persoana potrivita, care sa fie atrasa de tine. Cred ca daca iesiti impreuna de doua ori pe saptamana este destul, mai ales ca ea merge la scoala. Trebuie sa invete, cand sa mai si iasa in oras.Las-o mai libera si nu o mai cauta mereu.

| LenoreVoldaren a răspuns:

- Eu consider că între voi lipsește comunicarea, sinceritatea. Ea nu reușește să te convingă prin fapte/cuvinte că tu ești cel mai important băiat din viața ei, iar tu nu reușești să îi spui în mod cât mai clar și deloc impunător că poate vorbi și cu alți băieți, dar să nu uite că este într-o relație cu tine și trebuie să îți demonstreze clar că tu ești pe primul loc.
- De ce nu ar avea voie să vorbeacă și cu alții? Colegi de școală/facultă sau vecini sau mai știu eu? O dată ce ești cu cineva nu înseamnă că tu ești universul ei și pe ceilalți care i-au fost alături la bine și la greu să îi dea naibii. Tu după ce v-ați despărțit cum ai ajuns să te cuplezi cu alta așa de repede? Mă gândesc că deja o știai pe respectiva dinainte. Deci tu ai voie să vorbești cu altele?
- Sau de ce să nu mai țină legătura cu fostul? Te gândești că poate fostul ei a însemnat la un moment dat mult în viața ei și nu poate să devină ultima "nesimțită" și "fără obraz" astfel încât să rupă legătura cu el definitiv? Poate nu s-au despărțit prin ceartă, poate nu a fost să fie și bucură-te și simte-te special că te-a ales PE TINE.
- Și dacă tot zici că vorbește cu alții și bănuiești că se distrează mai tare cu ei, luptă pentru atenția ei! N-o lăsa să fie amuzată de alții! Și prin asta nu mă refer să fii autoritar și să îi interzici, ci să fii acolo lângă ea! Îți garantez că dacă îi oferi atenția suficientă, îi va ignora încet-încet pe ceilalți. Fetele vor atenție! Atenție ce o vor de la paretnerii lor! Iar dacă nu o primesc de la el, o caută la alții, buni prieteni, etc. Vor confirmare că sunt frumoase, că sunt iubite, că sunt speciale...
Dacă veți reuși să fiți sinceri unul cu celălalt, să comunicați și să fiți acolo unul pentru celălalt, dedicați, eu zic că veți trece peste aceste incertitudini. Altfel, mai bine vă separați drumurile căci nu are rost să te zbați degeaba și să nu te simți tu însuți într-o relație.

| LoVance0000 a răspuns:

Şti vorba aia..cu cine te asemeni te aduni! Caută una ca tine

| ScarlettBella a răspuns:

Din putinele cuvinte scrise e greu sa intelegi care este cu adevarat sfatul cel mai bun pe care sa ti-l dau. Dar din cate am inteles...relatia cu ea este una bolnava, una care iti face rau. Consider ca o data ce ai pierdut increderea in persoana iubita, este aproape imposibil sa recapeti increderea in ea, dar nu si imposibil. Ce iti recomand eu este sa ai o discutie directa cu ea, daca nu ai avut-o pana acum, si sa ii spui toate ingrijorarile tale asa cum le-ai scris aici. Caci intr-o relatie cel mai important este comunicarea. Iar daca ea nu se schimba, iar tu nu poti avea incredere in ea, cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa renunti la ea si daca nu poti singur, mergi la un psiholog care sa te ajute sa nu te mai intorci la ea atunci cand ea te vrea inapoi.

| ScarlettBella a răspuns:

Din putinele cuvinte scrise e greu sa intelegi care este cu adevarat sfatul cel mai bun pe care sa ti-l dau. Dar din cate am inteles...relatia cu ea este una bolnava, una care iti face rau. Consider ca o data ce ai pierdut increderea in persoana iubita, este foarte greu sa recapeti increderea in ea, dar nu si imposibil. Ce iti recomand eu este sa ai o discutie directa cu ea, daca nu ai avut-o pana acum, si sa ii spui toate ingrijorarile tale asa cum le-ai scris aici. Caci intr-o relatie cel mai important este comunicarea. Iar daca ea nu se schimba, iar tu nu poti avea incredere in ea, cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa renunti la ea si daca nu poti singur, mergi la un psiholog care sa te ajute sa nu te mai intorci la ea atunci cand ea te vrea inapoi.